pada

'Slovenija lahko pri prehranski samooskrbi in varnosti postane zgodba o uspehu'

10. 11. 2023 14.09

Slovenija ima potencial, da na področju prehranske samooskrbe in varnosti postane zgodba o uspehu, v svetu pa primer dobre prakse, je ob začetku drugega predsedničinega foruma poudarila predsednica republike Nataša Pirc Musar. Koncept prehranske varnosti je v luči uničujočih posledic podnebnih sprememb postal izredno pomembna tema, je prepričana.

Sodišče razveljavilo sodbo za skupinsko posilstvo, obtoženim bo sodilo znova

08. 11. 2023 10.18

Višje sodišče je razveljavilo sodbo, s katero sta bila kosovska državljana zaradi skupinskega posilstva ženske v enem od parkov v Ljubljani marca lani obsojena na šest let zapora in petletni izgon iz Slovenije. Obtoženi so bili sicer trije moški, a je prvostopenjsko sodišče zaradi pomanjkanja dokazov enega oprostilo. Na odločitev sodišča sta se pritožila tako odvetnika državljanov Kosova kot tudi tožilka, ki je na višjem sodišču predlagala višje kazni za vse tri obtožene. Po odločitvi višjega sodišča bo tako treba v ponovnem sojenju primer še enkrat natančno preučiti.

Kriptovalute: Kako poiskati naslednji potencialni kovanec?

16. 10. 2023 10.05

Leto 2022 je bilo za trg kriptovalut medvedje leto - nekateri so ga poimenovali tudi "kripto zima", saj je Bitcoin padel na 15.000 USD, številni altcoini pa so se vrnili za precej večji odstotek in dosegli najnižje vrednosti vseh časov.

IMF: Višja napoved rasti za Slovenijo, a višja tudi inflacija

10. 10. 2023 10.16

Mednarodni denarni sklad (IMF) v najnovejši gospodarski napovedi Sloveniji za letošnje leto napoveduje dvoodstotno gospodarsko rast, kar je 0,4 odstotne točke več, kot je napovedal spomladi. Za prihodnje leto je napoved zvišal za 0,1 odstotne točke na 2,2 odstotka. Povprečna inflacija naj bi letos dosegla 7,4 odstotka. Medtem za svetovno gospodarstvo veljajo nespremenjeni obeti pri treh odstotkih.

Kritično pomanjkanje kadra v domovih starejših. Kdo bo sploh izvajal dolgotrajno oskrbo?

09. 10. 2023 14.27

10 vlad, vsaj šest predlogov zakona, nič koliko analiz, strategij. In več kot 20 let preigravanj, kupčkanj, velikih besed, smelih obljub. Toliko je trajalo, da smo v Sloveniji le dobili Zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki naj bi končno celostno in sistemsko poskrbel za vse starostnike, ki ne zmorejo zase poskrbeti sami. Toda: kaj pravzaprav prinaša ta zakon? Kje dobiti sredstva za izvajanje nujno potrebne dolgotrajne oskrbe? Predvsem pa: kdo bo – ob vsesplošnem pomanjkanju kadra – dolgotrajno oskrbo sploh izvajal?

Finančni Popkast: visoki fiksni donosi

05. 10. 2023 07.00

Rdeča nit tokratnega finančnega Popkasta je slovenski delniški trg in fiksni donosi obveznic ter zakladnih menic. Današnja gostja Karmen Pogorevc iz Ljubljanske borze je poudarila več načinov, ki poleg varčevanja na bankah vlagateljem omogočajo donose nad 3 odstotki, včasih celo več kot 5 odstotkov.

30 tisočakov od zavarovalnice za hišo, kmetijo, avto, ki so jih odnesle poplave in plaz

04. 10. 2023 06.00

Kako je, ko v naravni nesreči izgubiš vse, kar si imel? Takšna tragedija se je zgodila družini Jelšnik Kovač z Ljubnega ob Savinji. Sredi noči so bili zaradi hudourniške poplave ujeti na 15 metrih svoje parcele. Po dvanajstih urah trpljenja so jih rešili s helikopterjem. A tragedija se ni končala tukaj. Proti posestvu je polzel tri hektarje velik zemeljski plaz, jim uničil hišo, kmetijo, garažo, opremo, avto ... Sledilo je razočaranje – od zavarovalnice so dobili le slabih 30.000 evrov. Za opremo v hiši pa nič, ker niso mogli dokazati, kaj so imeli. "Požara se zmeraj bojiš. Na žalost smo imeli v primeru dejanske nesreče, ki se nam je zgodila, premalo zavarovano," priznava Janez Jelšnik. Zavarovalnice pa morajo biti družbeno odgovorne, ne predatorske, opozarja ekonomist Rok Spruk.

Finančni komentar: Hišica iz kart

03. 10. 2023 06.00

Finančna hišica iz kart se podira in vlagatelji so v strahu, ker so donosi na obveznice na visokih stopnjah kot leta 2007. Cene delnic bi v naslednjem obdobju lahko zanihale navzdol.

Običajen nakup živil danes za skoraj 20 evrov dražji kot pred osmimi leti

01. 10. 2023 20.16

Slovenija in Evropa ostajata v primežu visoke inflacije, ki se zdi vse bolj trdovratna. Prve lanske napovedi so za letos napovedovale 3,2 odstotno medletno rast cen, zadnji podatki statističnega urada pa kažejo, da inflacija vztraja na kar 7,5 odstotka. Obdobje visoke rasti cen pri nas beležimo že tretje leto zapored, potem ko smo v prvem koronskem letu 2020 beležili celo rahlo deflacijo - torej padanje cen.

Japonska se stara: narašča število starih 80 in več, rodnost pada

19. 09. 2023 09.09

Japonsko prebivalstvo se stara. Prvič je več kot eden na deset prebivalcev star 80 let ali več. Kar 29,1 odstotka od 125-milijonske populacije je starih 65 ali celo več, kar je na Japonskem rekord.

Tamara je za Luko prava mačka, med fantaziranjem ga je odneslo

18. 09. 2023 22.20

Maja Pavlovič je klobuk glave družine namenila Tamari Talundžić, s katero se najbolj razume in ji najbolj zaupa. Nad postavno svetlolasko se navdušuje tudi novinar pod krinko Luka Juren, a v malce drugačnem smislu.

In memoriam

13. 09. 2023 16.27

Robiju Erjavcu v spomin

Finančni komentar: energetski sektor

12. 09. 2023 07.00

Cena surove nafte je dosegla 90 dolarjev na sodček. Od junija se je počasi dvignila za kar 30 odstotnih točk. Višja cena nafte vpliva na inflacijo, ki jo centralne banke poskušajo omejiti z višanjem obrestnih mer. Kaj se zgodi, če kljub visokim obrestnim meram inflacija spet poskoči, zagotovo nič kaj dober scenarij.

Kronično pomanjkanje učiteljev: kako pristojno ministrstvo pristopa k reševanju težave?

08. 09. 2023 19.21

Učitelji imajo v povprečju 30 dni dopusta. To pa očitno ni privlačno za mlade. Ministrstvo za izobraževanje je sicer znova omogočilo zaposlovanje študentov, a ravnatelji ob tem opozarjajo, da brez strokovnega kadra kakovost šolskega sistema pada. A kaj, ko mnogi učitelji bežijo v druge poklice, zanimanja med mladimi pa za pedagoške študije ni. Trenutno na zavodu za zaposlovanje delo ponujajo 392 delavcem s področja izobraževanja in športa. Najbolj primanjkuje učiteljev matematike, fizike in računalništva.

Grčija, Turčija in Bolgarija: umrlo najmanj 14 oseb, ujetih več tisoč turistov

06. 09. 2023 06.34

V gorati regiji Magnezija v osrednjem delu Grčije je po podatkih meteoroloških postaj v 24 urah padlo med 600 in 800 milimetrov dežja, kar je za Grčijo in večji del Evrope ogromna količina. Grški meteorolog Dimitris Ziakopulos je poudaril, da je to več dežja, kot ga v tej regiji v povprečju pade v letu dni. Zaradi poplav je v Bolgariji, Turčiji in Grčiji umrlo že najmanj 14 oseb. V Bolgariji pa je v poplavljenih krajih ob obali Črnega morja ujetih več tisoč turistov.

Nad Avstrijo podivjala nevihta, bliskanje se je videlo celo iz Slovenije

25. 08. 2023 22.58

Nad Gradcem v Avstriji se je razbesnela močna nevihta, vsako sekundo so udarjale strele, ki se jih je videlo tudi iz Slovenije, spremljalo jih je močno grmenje, začela je klestiti kar osem centimetrska toča. Nevihta se je po poročanju organizacije za mobilno opozarjanje in spremljanje vremena v Avstriji kasneje pomaknila proti jugovzhodu, vendar je precej oslabela.

Je zaradi množičnega turizma reka Soča preobljudena?

25. 08. 2023 18.49

V Posočju se nadejajo uspešne turistične sezone, rekordnim številkam pa se zaradi deževnega julija ne bodo približali. Še vedno pa ostaja aktualno vprašanje, povezano z množičnostjo turizma. Ali je Soča resnično preobljudena in s tem pada raven doživetij, predvsem pa, kako preprečiti nelojalno konkurenco športnim agencijam? Tujih agencij naj bi bilo že skoraj trikrat več kot domačih, na Sočo vse bolj množično prihajajo tudi Poljaki.

Slovenijo prešla nevihta, hujših posledic ni bilo

23. 08. 2023 07.51

Na Koroškem ob meji z Avstrijo je nastal močnejši nevihtni pas, ki se je pomaknil jugovzhodno pomaknil čez Slovenijo. Glavno nevarnost so predstavljali nalivi, ki bi lahko povzročili hiter porast manjših potokov in hudournikov, a po prvih podatkih Uprave za zaščito in reševanje ni prišlo do večjega razlivanja.

Odšteva dneve do ženinega poroda, a vseeno nesebično pomaga v Sloveniji

20. 08. 2023 07.04

Voda se je umaknila, v zraku pa še naprej ostaja vonj po blatu. Odmetavanje mulja, ki so ga pred dvema tednoma nanosile besneče vode, se nadaljuje. Za kopico mulja ostajajo le vlažne, smrdljive stene, notranjost hiš je oguljena do "kože". V Črni čisti tudi slovenski vojak, ki mu je voda vdrla tudi v lastno hišo na Ljubnem ob Savinji. Tam pa ni sam, ob njem so kolegi iz Slovenske vojske in tudi pripadniki vojske Severne Makedonije. "Delajo za drug narod, pa so res požrtvovalni. Kar poglejte jih, kako so mokri," na prepotene Makedonce pokaže nadporočnica Jasmina Štingl. Na Koroško je prišel tudi vojaški zdravnik Brane Zafirovski, ki je ob nedavni delovni nesreči odhitel pomagat tistim, ki so se zastrupili z ogljikovim monoksidom, doma pa ga čaka visoko noseča žena.

Kako je svet nehal postajati vse bolj ekonomsko neenak

19. 08. 2023 14.16

Slavni ekonomist Thomas Piketty svojo novo knjigo A Brief History of Equality začne z za nekatere presenetljivo izjavo, da "je današnji svet ne glede na to, kako nepravičen se zdi, bolj egalitaren kot svet iz sredine 20. stoletja ali leta 1900 in v mnogih vidikih še veliko bolj egalitaren kot svet iz leta 1850 ali 1780". Pravi, da v knjigi bolj kot o zgodovini neenakosti piše o zgodovini enakosti, saj "obstaja dolgoročno zgodovinsko gibanje k vse večji družbeni, ekonomski in politični enakosti".

'Ni najbolj pametno, da hiše in mostove znova zgradimo na istem mestu'

08. 08. 2023 12.46

Klimatologinja dr. Lučka Kajfež Bogataj opozarja, da so krivec za škodo, ki jo je za seboj pustila ujma, poleg moči narave tudi pretekle napake v prostorskem načrtovanju. V Sloveniji ima vsaka občina svoj prostorski načrt. In tu ni širšega pogleda na to, da lahko ena občina dela škodo drugi, opozarja. Potreben bi bil bolj centraliziran pogled in manj občinske samovolje. Kot poudarja, nas pri obnovi ne smejo voditi čustva, ampak se moramo obrniti h klimatsko varni gradnji. Tu je pomembno, kje gradiš, na nekaterih mestih namreč ni pametno znova postavljati domov, in kako gradiš. Zdi se, da je bila velika korelacija med poceni gradnjo in škodami, opozarja. Vsak most, ki je bolj utrjen, je namreč dražji, izpostavlja. Ključno je, da bomo v istem paketu reševali tako suše in požare kot povodenj – vse je namreč del iste zgodbe.

S prečrpavanjem ubranili hiše na območju Hotize pred vodo

07. 08. 2023 13.46

Prebivalce naselij Hotiza in Kot, ki ju je dosegel poplavni val zaradi pred dvema dnevoma poškodovanega nasipa na reki Muri, so s prečrpavanjem vode uspeli ubraniti pred poplavo. Po besedah lendavskega župana Janeza Magyara so aktivirali štiri večje črpalke in tako uspeli preprečiti, da bi voda dosegla hiše.

Spomenik za Admiro in 'dezerterja' Boška razburja v Sarajevu

31. 07. 2023 13.18

Tragična ljubezenska zgodba sarajevskih Romea in Julije, kot jima pravijo, se bo tudi simbolično zapisala v večnost. Pri mostu Vrbanja, kjer sta objeti trupli Boška Brkića in Admire Ismić leta 1993 osem dni opominjali svet na veliko ljubezen para različnih narodnosti v norosti vojne, jima bodo postavili spominsko ploščo. Na njej bodo izpisani verzi iz pesmi, ki jima jo je posvetila skupina Zabranjeno pušenje. Nekatere pa je odločitev mestnih oblasti razbesnela, saj trdijo, da nista storila nič takega, da bi si zaslužila spomenik – prej obratno.

Slovenec, ki reklamacije zavrača kot po tekočem traku

28. 07. 2023 06.00

Bi bili jezni, če bi vam nekdo v uradnem pismu sporočil, da ne znate pravilno nositi čevljev ali da si ne znate pravilno zavezati vezalk? Marsikdo, ki bi želel reklamacijo, dobil pa takšen odgovor, bi bil verjetno precej razburjen. Hrvaški mediji tako poročajo o Slovencu, ki je "nočna mora" za njihove potrošnike. Zadevo smo preverili in ugotovili, da je tekstilni cenilec Jože Urankar dobro poznan tudi Slovencem, tako potrošnikom kot tudi Zvezi potrošnikov Slovenije, zanj pa je že slišal tudi inšpektorat. V stik smo stopili tudi z Vido Cankar, ki je poleg Urankarja edina sodna izvedenka za področje tekstila v državi.

Če vidite tak oblak, se čim prej umaknite na varno

23. 07. 2023 17.57

Ob sredinem silovitem neurju so nebo prekrivali oblaki zanimivih oblik in barvnih odtenkov. Mnogi so se čudili posebnim vrečastim oblakom, ki so bili videti kot naslikani. Ko se je nevihta približevala krajem, so marsikje opazili t. i. poličasti oblak, ponekod pa celo bolj grozeč lijakasti oblak. Vse tri vrste oblakov nakazujejo na izrazito vremensko dogajanje. A dobro je vedeti, kdaj se pojavijo.

Vlada: Izstop del strategije za preprečevanje sprejetja zakonov

21. 07. 2023 10.15

Pet interesnih združenj iz gospodarstva je sporočilo, da zaradi vladne kršitve pravil socialnega dialoga začasno izstopajo iz Ekonomsko-socialnega sveta. Na njihovo odločitev se je odzval minister za delo Luka Mesec, ki prekinitev dialoga vidi kot taktično potezo, s katero želi delodajalska stran zaostriti razmere, da bi se določene stvari ustavile. Z njim se strinja tudi predstavnik sindikalne strani, Branimir Štrukelj.

Med četrtkovimi neurji v Sloveniji zabeležili kar 95 tisoč strel

15. 07. 2023 10.42

Po podatkih Elektroinštituta Milan Vidmar je bilo med četrtkovimi neurji znotraj meja Slovenije zabeleženih kar 95 tisoč strel, skupno v tem mesecu pa že več kot 131 tisoč. Glavni razlog za tako pogoste nevihte gre iskati v geografski legi naše države.

Kaj je povzročilo silovita neurja v preteklih dneh?

14. 07. 2023 09.56

Nevihtna sistema, ki sta v sredo in četrtek zgodaj zjutraj prešla Slovenijo, sta nastala na vzhodu Francije, torej sta prepotovala skoraj tisoč kilometrov dolgo razdaljo, preden sta prišla do nas. Vzrok za tako burno vremensko dogajanje, ki smo mu bili priča v zadnjih dneh, je bil velik temperaturni kontrast med južnim delom Evrope, kamor že dalj časa doteka zelo vroč afriški zrak, ter severnim in zahodnim delom celine, ki je pod vplivom precej bolj svežega severnoatlantskega zraka.

Zdravnica iz Srebrenice na maršu smrti: 'Bili smo lahka tarča'

11. 07. 2023 14.06

"Še danes, ko pada dež, si predstavljam, kako pada po ljudeh, ki se skušajo prebiti na varno," pravi Fatima, ena od petih zdravnic v Srebrenici v času vojne in ena redkih žensk, ki so se 11. julija pridružile moškim na tako imenovanem maršu smrti. Ko je mesto padlo, namreč ni želela čakati, kaj se bo zgodilo in ali bo preživela. Želela se je izogniti mučenju in posilstvom, zato je usodo vzela v svoje roke in se z bratom, drugimi moškimi in peščico žensk odpravila čez gozdove do Tuzle. Sama je med vojno in v genocidu izgubila 40 sorodnikov, danes pa v porodnišnici v Tuzli pomaga na svet novorojenčkom.

Po 10 letih pobelilo jug Afrike: 'Res lep prizor'

10. 07. 2023 16.08

Medtem ko se Evropa spopada z vročinskim valom, na jugu Afrike sneži. Prebivalci največjega mesta Južnoafriške republike pa tako prvič po 10 letih uživajo v zasneženi pokrajini. Snežinke se že oprijemajo tal in palminih listov. Oblasti pozivajo, naj se pazijo mrazu.