padec cen

Maja sta se podražila perutninsko meso in pšenica

03. 06. 2022 14.41

Svetovne cene hrane so se tudi maja rahlo znižale, nižje so cene mleka in mlečnih izdelkov, sladkorja in olja. Podražitev so po drugi strani zabeležile cene mesa, ki dosegajo rekordne vrednosti, prav tako se je spet podražila pšenica.

Skupina Petrol podvojila prihodke, od države terjajo 51 milijonov evrov

20. 05. 2022 10.00

Skupina Petrol je v prvem letošnjem četrtletju ustvarila 1,9 milijarde evrov prihodkov, kar je 112 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Čisti dobiček pri 32,4 milijona evrov je višji za 17 odstotkov, medtem ko se je dobiček pred obrestmi, davki in amortizacijo zvišal za 21 odstotkov na 65,6 milijona evrov. Ob tem je Petrol zaradi regulacije cen oddal odškodninski zahtevek v višini 51,3 milijona evrov.

Kaj prihajajoča recesija pomeni za vlagatelje?

20. 05. 2022 08.13

Svetovno gospodarstvo prihaja v razburkano morje. Da bi lahko naredili pametne naložbene poteze morate razumeti kaj se dogaja.

V BiH marca rekordna inflacija, najvišja v regiji

19. 05. 2022 13.59

Letna inflacija v BiH je marca znašala rekordnih 10,2 odstotka, so pokazali podatki državnega urada za statistiko. S tem je imela najvišjo stopnjo inflacije v regiji: na Hrvaškem je letna stopnja inflacije marca znašala 7,3 odstotka, v Srbiji 9,1 odstotka, v Sloveniji pa 5,4 odstotka.

Slovenija na indeksu medijske svobode z najslabšo uvrstitvijo doslej

03. 05. 2022 07.14

Društvo novinarjev Slovenije ob mednarodnem dnevu svobode medijev poudarja, da so razmere za novinarstvo v Sloveniji slabe. Slovenija je glede na novi indeks svobode medijev po svetu dosegla najslabšo uvrstitev doslej. Spomnili so na dogajanje s STA in poudarili, da je trenutno zaradi političnega podrejanja na udaru RTV Slovenija. Prvaki strank Gibanje Svoboda, SD in Levica med prvimi nalogami prihodnje vladne koalicije izpostavljajo ureditev stanja na medijskem področju in zagotovitev neodvisnosti medijev. V ta namen je po njihovem mnenju treba po hitrem postopku spremeniti zakona o RTV in o medijih, so poudarili ob robu prvega uradnega kroga koalicijskih pogajanj.

IMF napoved rasti za Slovenijo poslabšal na 3,7 odstotka

19. 04. 2022 15.19

Mednarodni denarni sklad (IMF) Sloveniji za letos po novem napoveduje 3,7-odstotno rast BDP. Ocena iz najnovejšega poročila o svetovnih gospodarskih obetih je za 0,9 odstotne točke slabša od tiste lani oktobra. Napoved za prihodnje leto je s 3,0 odstotka slabša za 0,6 odstotne točke. Povprečna inflacija naj bi medtem letos dosegla 6,7 odstotka.

Banka Slovenije: Ruska vojaška agresija tveganje za gospodarsko aktivnost in inflacijo

05. 04. 2022 17.28

Po tem, ko se je v evrskem območju in tudi v Sloveniji v prvem četrtletju nadaljevala ugodna gospodarska aktivnost, so ruska vojaška agresija, ki se je začela februarja, in uvedene sankcije poslabšali gospodarske obete. Predvsem so se izrazito povečala tveganja za daljše obdobje visoke inflacije, je objavila Banka Slovenije.

GZS: Blagovna menjava kaže na konkurenčnost slovenskega gospodarstva

23. 03. 2022 11.30

Blagovna menjava v lanskem letu kaže na konkurenčnost slovenskega gospodarstva, ocenjujejo v Gospodarski zbornici Slovenije (GZS). 20- oziroma 31-odstotna rast izvoza in uvoza lani sta bili namreč nad pričakovanji in "odražata tako visoko rast domačega povpraševanja in investicij kot krepitev povpraševanja po slovenskih izdelkih v tujini", so zapisali.

Na Hrvaškem znatna pocenitev goriva, Italija znižala trošarine

22. 03. 2022 11.39

Na Hrvaškem je pogonsko gorivo po novem znatno cenejše. Bencin na večini bencinskih postaj stane 11,84 kune (1,56 evra) na liter, osnovni dizel pa 12,02 kune (1,59 evra) na liter. Razlog za to ni samo padec cen nafte na mednarodnem trgu, ampak tudi začasna ukinitev t. i. zelenega dodatka. Italijanska vlada pa je znižala trošarine, s čimer so se cene goriva na tamkajšnjih črpalkah prav tako znižale.

Regulacija: prevozniki zadovoljni, trgovci tarnajo, da bodo poslovali z izgubo

15. 03. 2022 06.24

Maloprodajna cena neosvinčenega 95-oktanskega bencina na bencinskih servisih po državi ne sme preseči 1,503 evra za liter, najvišja cena za liter dizla pa je določena pri 1,541 evra. Vlada se je tako odločila v želji po umiritvi stanja na trgu pogonskih goriv, ukrep pa bo veljal 30 dni. Direktor Združenja za promet pri GZS Robert Sever je povedal, da so prevozniki zadovoljni s to odločitvijo. Trgovci pa so zaskrbljeni, da bodo zaradi regulacije cen poslovali z izgubo. Na OMV so že potrdili, da iz prodaje umikajo premiumski dizel.

Biden ni Trump, a je skoraj enako nepriljubljen

13. 03. 2022 07.00

"Biden? Ah, le vsake štiri leta se spomni na Scranton," se je ob poizvedovanju, kaj meni o delu ameriškega predsednika, namrdnil Damian Biancarelli. In se ob tem pridušal, da ga nihče ni vprašal, če se strinja, da glavno ulico, na kateri kot lastnik salona someščanom oblikuje pričeske, preimenujejo v Bidnovo ulico. Toda Scranton se od podobnih neizrazitih krajev v Pensilvaniji razlikuje prav v tem, da je rojstni kraj 46. ameriškega predsednika, ki nekdanje rudarsko mesto v govorih redno uporablja kot dokaz za svoje delavske korenine.

Les 'nafta' Skandinavije, v Avstriji zasebni lastniki na trgu kot eno

16. 02. 2022 06.00

Tako Finska kot Avstrija veljata za državi, ki sta tesno povezani z gozdom in zato imata dolgo gozdarsko in lesno tradicijo. Ob težkih vremenskih pogojih, ki vladajo v tej nordijski državi, se je Finska usmerila predvsem v proizvodnjo papirja in kartona, ki sta njena najbolj pomembna izvozna produkta. Slovenska severna soseda Avstrija na drugi strani slovi po dobro razviti žagarski industriji in tesnemu povezovanju zasebnih lastnikov gozdov. Njihova združenja so se do danes ponekod že preoblikovala v podjetja, ki svojim članom zagotavljajo reden in varen prihodek od prodaje lesa.

Rusija sporočila, da z ukrajinske meje umika določeno število vojakov

15. 02. 2022 06.15

Po več tednih napetosti je Rusija zdaj sporočila, da umika določeno število vojakov na ukrajinski meji. Razmere so še vedno majave, vendar pa upanje za diplomatsko rešitev še ni izgubljeno. V Rusijo se je odpravil tudi nemški kancler Olaf Scholz, Putin je na srečanju z njim dejal, da je pripravljen na nadaljevanje pogovorov, da si Rusija seveda ne želi vojne v Evropi, a da na njihove predloge doslej ni konstruktivnega odziva. Ruska duma je pozvala predsednika Vladimirja Putina, naj prizna neodvisnost ukrajinskih separatističnih regij Donetsk in Lugansk. Ukrajina na to odgovarja, da je to ekvivalent napadu brez orožja in "da bo v tem primeru takoj odstopila od dogovorov z vsemi posledicami."

Se v letu 2022 pripravlja naložbena priložnost desetletja?

27. 01. 2022 00.15

Ameriška centralna banka je napovedala ostre ukrepe za znižanje inflacije, ki je prvič v zadnjih 39 letih dosegla 7 %. Bo s tem povzročila recesijo in velik padec delniškega ter kripto trga?

Energetska vojna med ministrstvom, upravniki in dobavitelji plina se nadaljuje

25. 01. 2022 19.40

Vsak dan prihajajo novi primeri vrtoglavih zneskov na položnicah za ogrevanje. S Ptuja denimo poročajo, da so se cene ponekod podvojile. Drugod prihajajo položnice za sto, dvesto, tristo evrov samo za ogrevanje. In ne le gospodinjstva, tudi manjša podjetja s petkrat višjimi položnicami. Nadaljuje pa se tudi energetska vojna med ministrstvom, upravniki, stanovalci in dobavitelji plina glede poslovnih in gospodinjskih odjemov. Ministrstvo s prstom kaže na upravnike. Upravniki pa udarjajo nazaj: "Ministrstvo očitno sploh ne razume vloge upravnika."

Umestitev skupnih kurilnic med majhne odjemalce ne bi vplivala na znižanje cen

21. 01. 2022 16.38

Po oceni ministrstva za infrastrukturo umestitev skupnih kurilnic oziroma odjemalcev, katerih letni odjem presega 100.000 kilovatnih ur, med majhne odjemalce nikakor ne bi pripomoglo k znižanju cen zanje. Prav tako pa tudi ne bi vplivala na stabilno delovanje plinskega trga. Razlog za to je po njihovem mnenju tudi delovanje evropskega trga. Dodajajo, da je težko oceniti, kakšna bodo nihanja cen plina na evropskem trgu v prihodnje, "zagotovo pa lahko pričakujemo povprečno višje cene od zgodovinsko nizkih ravni v letu 2020 in 2021".

2022: Padec cen ni verjeten, inflacija naj bi se gibala med pet in deset odstotki

08. 01. 2022 07.00

 V zadnjih mesecih smo doživeli velike podražitve energentov, ogrevanja in hrane, inflacija je bila decembra v primerjavi z letom prej kar petodstotna. Koliko se bo še podražilo življenje v tem letu in kje lahko pričakujemo največje podražitve?

Interpelacija ni uspela, Vizjak ostaja okoljski minister

17. 12. 2021 06.54

Minister za okolje in prostor Andrej Vizjak je po več kot 14 ur dolgi razpravi uspešno prestal interpelacijo, ki so jo proti njemu vložile LMŠ, SD, Levica, SAB in NeP. Za njegov odhod je glasovalo 43 poslancev, proti jih je bilo 29. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti 46 poslancev, tako pa Vizjak ostaja na ministrski funkciji.

Cene drv, energenta podeželja, so najvišje v zadnjih desetih letih

29. 11. 2021 06.00

Polovica slovenskih gospodinjstev se najraje ogreva na lesna goriva. Tisti, ki za ogrevanje uporabljajo drva ali pelete, bodo letošnjo kurilno sezono plačali več. Drugače je pri sekancih, tam je cena celo upadla. V primerjavi s kurilnim oljem so peleti 45 odstotkov cenejši, sekanci pa kar 82 odstotkov. Podjetja, ki uporabljajo les kot primarno surovino, opozarjajo, da je cena trikrat narasla.

Ogrevanje, kuhanje in priprava tople vode z zemeljskim plinom bodo to zimo ponekod dražji

25. 11. 2021 06.00

Cene zemeljskega plina so se letos na borzi zvišale za kar 400 odstotkov, takšne rasti niso pričakovali niti strokovnjaki. Posledično bo podražitve občutila desetina gospodinjstev - predvsem v mestih, ki se ogrevajo s plinom. Energetika Ljubljana je ceno plina za 11 odstokov zvišala že avgusta, Petrol ga bo za 12 odstotkov decembra. Ob tem je pomembno dejstvo, da je Slovenija odvisna od uvoza zemeljskega plina, saj nima ne skladišč, ne lastne proizvodnje v večjem obsegu. Ključno vprašanje torej je, ali bo oskrbo s plinom rešila Rusija po plinovodu Severni tok 2, ki je sicer dokončan, a zelene luči za obratovanje še nima.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?

22. 11. 2021 06.00

Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Japonska z rekordnimi paketi pomoči v pandemiji, Madžarska globoko v četrtem valu

19. 11. 2021 12.15

Japonski premier Fumio Kišida je napovedal paket za podporo gospodarstvu in prebivalstvu med covidno pandemijo v vrednosti 432 milijard evrov, kar je tretji in najobsežnejši paket spodbude, odkar je lani izbruhnila. Madžarska je globoko v četrtem valu pandemije, je opozoril madžarski premier Viktor Orban, ob tem pa poudaril, da najhujše še prihaja, zaščito pa zagotavlja le cepljenje. V zadnjih 24 urah je število novih okužb z novim koronavirusom na Madžarskem doseglo nov rekord. Umrlo je 135 covidnih bolnikov.

Delež cepljenih in tistih, ki to še nameravajo narediti, presegel 70 odstotkov

22. 09. 2021 15.04

Situacijo, v kateri smo se znašli, kot kritično, na trenutke celo kaotično, doživlja kar petina prebivalcev, še dodatnih šest odstotkov pa kot povsem brezupno. K temu je najbrž precej prispevala nedavna uvedba PCT-pogoja v skoraj vseh dejavnostih in na vseh javnih mestih, kar je razdelilo tudi javnost pri podpori tega odloka. Namera cepljenja je medtem presegla 70 odstotkov, je pokazala nova raziskava #Novanormalnost družbe Valicon.

Afganistanski kamen, skala, kost so načeli Bidnov most

04. 09. 2021 19.00

Ameriške politične kariere so se včasih lomile ob manjših čereh, včasih preživele še večje viharje, po kaosu v Kabulu je jasno, da ima predsedniška barka Joa Bidna močno razcefrana jadra. A ne ravno zgleden umik iz Afganistana morda sploh ni največja težava mladega predsedovanja najstarejšega predsednika.

Epidemija vplivala na trgovanje in še podražila nepremičnine

05. 08. 2021 12.19

Geodetska uprava je na spletnih straneh objavila Poročilo o slovenskem trgu nepremičnin za leto 2020. To razkriva, da je bil obseg trgovanja na slovenskem nepremičninskem trgu manjši kot pred epidemijo, kljub temu pa so cene nepremičnin še naprej rasle. Rast cen stanovanjskih nepremičnin se je nadaljevala tudi v prvem četrtletju letošnjega leta. Poleg omejene ponudbe novih stanovanj pa na rast cen stanovanjskih nepremičnin pri nas vse bolj vpliva tudi občutna rast cen gradbenega materiala.

Vidno shujšan Kim Džong Un priznal pomanjkanje hrane v državi

17. 06. 2021 08.04

Severnokorejski voditelj Kim Džong Un, čigar fotografije, na katerih je močno shujšan, so v zadnjih dneh zaokrožile po svetu, je priznal, da se država sooča s hudim pomanjkanjem hrane.

Cene nepremičnin in zemljišč so lani kljub epidemiji še nekoliko zrasle

19. 03. 2021 14.44

Epidemija je v lanskem letu posegla na mnoga področja. Tako je odločilno vplivala tudi na nepremičninski trg. Kot pojasnjujejo na Geodetski upravi RS, epidemija sama po sebi ni imela večjega vpliva na cene nepremičnin oziroma na ponudbo in povpraševanje po njih, toda zavedati se je treba, da epidemije še ni konec in da se vse njene gospodarske in socialne posledice še niso pokazale.

OMV bo prodal 120 bencinskih servisov v Sloveniji

04. 02. 2021 15.21

Avstrijska energetska družba OMV je sporočila, da namerava v okviru programa prodaje naložb prodati 120 bencinskih servisov v Sloveniji. OMV ima v Sloveniji bencinske servise pod znamkami OMV, Eurotruck, Avanti in Diskont. Kot so pojasnili, gre za korak v smeri optimizacije portfelja naložb, in dodali, da je prezgodaj za odgovore o tem, komu jih bodo prodali.

Gospodarske posledice zajezitvenih ukrepov v drugem valu manjše kot spomladi

14. 01. 2021 09.42

Gospodarske posledice zajezitvenih ukrepov v drugem valu epidemije covida-19 so manjše kot spomladi, vendar pa tudi bolj osredotočene na storitvene dejavnosti, ugotavlja Urad RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Trošenje gospodinjstev se je oktobra in novembra ob zaostritvi ukrepov močno zmanjšalo, povečalo pa se je njihovo varčevanje.

Banka Slovenije: Gospodarski obeti vse slabši

21. 10. 2020 11.00

V Sloveniji se podobno kot v območju evra gospodarski obeti v zadnjih tednih naglo slabšajo. Najbolj ranljive so storitve, povečanje negotovosti pa bo med drugim podaljšalo odlog v investicijskih odločitvah podjetij. Razmere na trgu dela so medtem zaradi ukrepov države za zdaj še ugodne, ugotavlja Banka Slovenije.