padec vlade

Orban s kupom laskavih komplimentov za Šarca: Brezhiben nastop in artikulacija

19. 11. 2018 07.22

Potem ko smo mesece v Sloveniji poslušali politične glasove proti partnerstvu Madžarske pri projektu drugega tira, je gordijski vozel presekal kar madžarski premier Viktor Orban, ki je povedal, da njegove države pri projektu ne bo. Kot kaže pa padec projekta ne zaostruje odnosov med državama, saj je Orban na istem dogodku natresel kup laskavih izjav o premierju Marjanu Šarcu.

Denarna socialna pomoč se z novim letom ne bo znižala

11. 10. 2018 14.33

Vlada je potrdila predlog novele zakona o socialnovarstvenih prejemkih, ki ohranja denarno socialno pomoč in varstveni dodatek na enaki višini kot doslej tudi po 1. januarju 2019. Polna denarna socialna pomoč bo tako še naprej znašala 392,75 evra, varstveni dodatek pa 577,34 evra.

Se zadeve umirjajo ali vse skupaj razpada?

03. 08. 2018 11.51

Kirurg Jorge Salazar iz ZDA je glede prihodnosti inštituta za otroške srčne bolezni optimističen, čeprav na inštitut leti ogromno kritik, zapleti pa se vrstijo že vse od napovedi o njegovi ustanovitvi. Manj zadovoljni so sindikati, ki so sklicali tiskovno konferenco. Menijo, da bi se morale težave reševati drugače, stanje pa alarmantno.

V Turčiji pred nedeljskimi volitvami aretirali 14 domnevnih teroristov

22. 06. 2018 12.42

Privrženci Islamske države naj bi načrtovali napade v dneh pred volitvami. Te bodo sicer prinesle največji izziv za turškega predsednika Erdogana, odkar se je povzpel na oblast. Zaradi vse večje gospodarske krize v državi mu grozi izguba absolutne večine v parlamentu.

Nevtralna Švica bi prodajala orožje, od držav z domačimi konflikti pa pričakuje, da ga doma ne bodo uporabljale

16. 06. 2018 12.40

Švica, ki v skladu z mednarodnim pravom uživa status nevtralne države, je sporočila, da namerava prodajati orožje državam, ki jih pretresajo notranji konflikti. Prodajo orožja sicer pogojuje z njegovo neuporabo v teh notranjih konfliktih, kljub temu pa je odločitev izzvala javni protest vladnih nasprotnikov.

Erjavec po strmoglavljenju podpore volivcev ponudil odstop

11. 06. 2018 15.35

Predsednik stranke DeSUS Karl Erjavec je vodstvu stranke ponudil odstop, o ponudbi bo v petek razpravljal izvršilni odbor. Čeprav je Erjavec pred volitvami napovedoval, da bodo celo izboljšali rezultat iz volitev pred štirimi leti, pa so ga na koncu prepolovili.

Evropa družno proti Trumpovi želji za vrnitev Rusije v G7

08. 06. 2018 08.25

Ameriški predsednik Donald Trump ohranja svojo nepredvidljivost. Tokrat je presenetil z pozivom, naj se Rusijo vrne v skupino G7, ki so jo iz G8 sicer izločili leta 2014, ko si je priključila polotok Krim. Tokratni vrh G7 je poskrbel tudi za padec tečajev na Wall Streetu, srečanje voditeljev najrazvitejših držav pa spremljajo tudi protesti.

Dosedanje volitve v številkah: kolikokrat je vlada sploh 'zdržala' do konca?

01. 06. 2018 06.00

Statistični pregled dosedanjih sedmih parlamentarnih volitev: v DZ se navadno prebije sedem strank, volilna udeležba strmo pada, tretjič (zapored) volimo predčasno, število žensk v parlamentu (tudi zaradi zakonsko obveznih kvot) raste. Največji odstotek glasov je leta 2000 prejela LDS (36,26 odstotka), največ mandatov pa leta 2014 SMC.

Črni trg: ko je birokracije enostavno preveč!

28. 05. 2018 16.16

Slovenija se po delu in zaposlovanju na črno uvršča v zgornjo polovico držav Evrope, saj se je delež aktivnosti na črnem trgu v zadnjih desetih letih občutno povečal. V evropskem prostoru smo tako na žalost bližje državam, ki imajo na splošno težave s sivo ekonomijo, torej Vzhodu in Jugu, ne pa razvitemu Zahodu, kot bi si želeli. Dejstvo je, da tiste države, ki jih je zadnja finančna kriza bolj zadela zaradi strukturnih in drugih težav, bolj občutijo težave sive ekonomije. In težava niso samo 'prestopniki', temveč pogosto tudi država sama, sajbs prekomerno regulacijo svoje državljane praktično prisili v ilegalna dejanja.

'ZDA želijo, da bi Evropa plačala za grdo obnašanje Kitajske'

20. 05. 2018 09.15

Kitajska je z ZDA dosegla dogovor, da se državi ne bosta zapletli v trgovinsko vojno, je po vrnitvi s pogajanj v Washingtonu v Pekingu dejal podpredsednik kitajske vlade Liu He. Kot je dodal, so se pogajalci tudi strinjali, da se "ne bodo obmetavali s carinami''. Bruno Le Maire pa je posvaril, da bi to lahko imelo negativne posledice za Evropo.

Ko skorumpiranost postane vir šal: 'Trump je vse življenje delal, da je postal milijonar, tukaj pa te izvolijo v parlament pa si zmagal'

12. 05. 2018 07.29

Irak, od dolgotranje vojne in razprtij med šiiti in suniti utrujena država, bo dobila novo oblast, od katere bo v veliki meri odvisno, ali bo prihodnost države varna in stabilna. Na parlamentarnih volitvah se za 320 poslanskih mest poteguje okoli 7000 kandidatov. Boj za oblast se bije med petimi šiitskimi strankami, tudi med aktualnim in nekdanjim predsednikom vlade, v ozadju pa so tudi interesi zunanjih sil, kot sta ZDA in Iran.

Od 'made in China' do svetovne dominacije: Kitajci na nakupovalnem pohodu

25. 03. 2018 08.58

Kitajski gospodarski vzpon je že zdavnaj presegel ekonomske okvirje. Gospodarski razvoj je postal geopolitična strategija in danes država s trgovino in investicijami agresivno širi vpliv po svetu.

FOTO in VIDEO: Štrukelj: Ne prenesemo, da se kdo norčuje iz našega dela

14. 03. 2018 05.57

Na 11 shodih ob današnji stavki v vzgoji in izobraževanju se je v različnih krajih po državi zbralo skupaj več kot 15.000 ljudi. V vrtcih in osnovnih šolah so kljub stavki sprejeli približno 8000 otrok, je dejal glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj. Izrazil je zadovoljstvo, ker stavka dobiva na zagonu in se razpoloženje stavkajočih radikalizira.

Trumpova odločitev o uvedbi carin sprejeta bliskovito - slovenski jeklarji zmerno zaskrbljeni

02. 03. 2018 07.16

Ameriški predsednik Donald Trump je napovedal, da bo uvedel 25-odstotne carine na uvoz jekla in 10-odstotne carine na uvoz aluminija v ZDA. Napoved je povzročila opazen padec borznih indeksov, pocenitev delnic jeklarjev in grožnje s povračilnimi ukrepi iz tujine. Slovenski jeklarji in prozivajalci aluminija so zaradi napovedanih carin zmerno zaskrbljeni.

Pozivanje ravnateljev, naj otroci pridejo v šolo na dan stavke, Štrukelj ocenjuje kot skrajno tvegano dejanje

09. 02. 2018 13.13

Slovenijo bo zajel stavkovni val. V ponedeljek bodo začeli policisti, stavkalo jih bo okrog 9000, sledila bo dvourna torkova opozorilna stavka zdravstvenih delavcev, nato bodo v sredo stavkali še v vzgoji in izobraževanju. Večina zahtev je usmerjenih predvsem v višje plače in ureditev delovnih razmer.

Bogate države ne izpolnjujejo svojih podnebnih finančnih obljub

07. 11. 2017 13.36

Raziskava je pokazala, da bogate države močno zaostajajo za svojo zavezo, v skladu s katero naj bi do leta 2020 državam v razvoju zagotovile 100 milijard dolarjev letno za prilagajanje na podnebne spremembe. Lani so najbogatejše države revnim za energetske projekte namenile le 10 milijard dolarjev.

Severni del Italije preveč podpira revnejši jug. Bosta Lombardija in Veneto povzročili padec domin?

23. 10. 2017 06.54

"Nismo Katalonija," je po uspešno izpeljanem referendumu, na katerem so prebivalci italijanskih dežel Lombardija in Veneto izglasovali zahtevo po več avtonomije, dejal predsednik Lombardije Roberto Maroni. Regiji, ki veljata za najbogatejši v Italiji, sta nezadovoljni z višino davkov, ki ju prispevata v davčno blagajno in trdita, da bogatejši sever države preveč podpira revnejši jug.

Trump grozi 'z ognjem in gnevom', Kim vrača žogico, vse skupaj pa potaplja newyorško borzo

09. 08. 2017 06.59

Ameriški predsednik Donald Trump je Severni Koreji, če ne bo nehala groziti z jedrskim orožjem, obljubil ''ogenj in gnev, kot ju svet še ni videl''. Uradni Pjongjang je odgovoril z razmišljanjem o napadu na ameriški teritorij Guam, kjer je ameriška vojaška baza. Rožljanje z orožjem pa medtem potaplja newyorško borzo, saj so osrednji indeksi pobarvani rdeče.

V DZ več kot 48.000 podpisov za referendum o drugem tiru, Kovačič za kazenski pregon Cerarja in vlade

27. 06. 2017 06.59

Pobudnik referenduma o drugem tiru Vili Kovačič je v državni zbor vložil več kot 48 tisoč zbranih podpisov za razpis referenduma. Prizadevajo si, da bi bil referendum razpisan na isti dan kot predsedniške volitve. Zaradi oškodovanja in zavajanja davkoplačevalcev pa je na okrožno državno tožilstvo podal tudi predlog za kazenski pregon premierja Mira Cerarja in vlade.

Čizmić: Stabilno poslovanje Mercatorja osnova za vse scenarije

26. 04. 2017 07.42

Največji slovenski trgovec je leto končal z izgubo v višini 72,7 milijona evrov. Kot razloge za takšno izgubo po predlanskem dobičku so v Mercatorju navedli prenovo trgovin, zviševanje konkurenčnosti in slabitve terjatev do družb v sistemu Agrokorja. Predsednik uprave je poudaril, da je stabilno poslovanje osnova za vse scenarije glede prihodnosti družbe.

Reševanje Agrokorja: Todorić si je z novim ruskim posojilom kupil še nekaj časa

17. 03. 2017 13.19

Ruska Sberbank je Agrokorju odobrila dodatnih 300 milijonov evrov posojila. Podjetje je torej dobilo denar, ki ga krvavo potrebuje, da lahko poplača vse zapadle obveznosti do dobaviteljev in države, Todorić pa čas za rešitev finančnih težav. V Mercatorju medtem zatrjujejo, da se njihovo poslovanje kljub težavam, ki jih ima lastnik, nadaljuje po začrtani poti.

Turški minister po nizozemskih volitvah: Evropo čaka verska vojna

16. 03. 2017 06.39

Turški zunanji minister je po zmagi nizozemskega premierja Marka Rutteja na parlamentarnih volitveh dejal, da ni nobene razlike med njim in populistom Wildersom. Napovedal je, da Evropi grozi verska vojna. Evropski voditelji so sicer po večini pozdravili Ruttejevo zmago, premier Cerar je dejal, da so volivci glasovali za Evropo prihodnosti.

Na Nizozemskem kot kaže zmagala stranka premierja Rutteja

15. 03. 2017 07.04

Glede na izide vzporednih volitev je na Nizozemskem zmagala stranka premierja Rutteja, ki je dobila 31 sedežev v 150-članskem parlamentu. Skrajno desna stranka Wildersa si deli drugo mesto s še dvema strankama. Parlamentarne volitve v tej državi so sicer mnogi označili za lakmusov papir, ki lahko pokaže vzdušje v evropski politiki. Volilna udeležba je bila 81-odstotna.

Intervju z Lučko Kajfež Bogataj: Zelo kompleksen je zdravstveni vidik podnebnih sprememb. Če je bolj toplo, je več žuželk in več bolezni

06. 03. 2017 06.30

Podnebne spremembe s seboj nosijo veliko izzivov, a tudi priložnost, da spremenimo sebe in ekonomski model, meni klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Dodaja, da še nismo prepozni z ukrepi, a čas se nam izteka. Opozorila je na zdravstvene posledice podnebnih sprememb in na podnebne begunce.

Slovenija napredovala na indeksu zaznave korupcije, a o bistvenem napredku ni mogoče govoriti

25. 01. 2017 06.30

Danska in Nova Zelandija sta še vedno najmanj koruptivni državi, Somalija je na lestvici zaznavne korupcije zadnja in tako velja za najbolj koruptivno državo. Slovenija je na 31. mestu, ker pomeni, da je nekoliko bolje uvrščena kot lani, a to še ni razlog za pretirano veselje.

Vlada zvišuje trošarine na tobačne izdelke: škatlica cigaret bo 10 centov dražja

05. 01. 2017 15.42

Vlada je potrdila besedilo uredbe o spremembi trošarin na tobačne izdelke. Ti se bodo podražili v dveh delih, najprej februarja in nato julija. Vlada bo s tem zbrala dobrih 11 milijonov evrov več, kadilci pa bodo za škatlico cigaret odšteli okoli 10 centov več.

Kljub belgijskemu 'ne', Tusk optimističen, da je podpis Cete do četrtka še vedno možen

24. 10. 2016 14.46

EU namerava do zadnjega trenutka vztrajati pri časovnici sklenitve sporazuma Ceta. Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk se je nocoj s kanadskim premierjem Justinom Trudeaujem dogovoril, da za četrtek napovedanega vrha EU-Kanada za zdaj še ne odpovejo. "Vse partnerje pozivamo, naj poiščejo rešitev," je dejal Tusk. Po njegovem mnenju je še čas.

Janša o Cerarjevi vladi: Je vlada brez hrbtenice

27. 09. 2016 16.08

SDS je vložila interpelacijo o delu vlade. Predsednik stranke Janša pravi, da je vlada Mira Cerarja šibka in lahek plen botrov in lobijev oz. interesnih skupin in občasno bruseljske administracije bogatih. Vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer pravi, da na interpelacijo gledajo kot na izziv in ogledalo, ki jim ga nastavlja opozicija.

Na Hrvaškem bodo predčasne parlamentarne volitve 11. septembra

16. 07. 2016 10.37

Hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović je predčasne parlamentarne volitve na Hrvaškem razpisala za nedeljo, 11. septembra. Hrvaški parlament je namreč sredi junija izglasoval nezaupnico premierju Tihomirju Oreškoviću, kar je pomenilo tudi padec njegove vlade.

Študija: Ograje na mejah velika grožnja za divje živali

23. 06. 2016 11.21

Ograje, ki jih države v srednji in vzhodni Evropi v zadnjih letih vedno pogosteje postavljajo na svojih mejah, pomenijo veliko grožnjo za divje živali, izhaja iz zadnje študije biologov. Študija izpostavlja Slovenijo, kjer je ograja na meji s Hrvaško medvede, rise in volkove ločila od svojih jedrnih populacij.