padec vlade

Črna gora – kam naprej?
01. 04. 2023 13.35
Po razpadu socialistične Jugoslavije je prišlo do oblikovanja Zvezne republike Jugoslavije, ki sta jo tvorili Srbija in Črna gora. Neenak in mačehovski odnos v tej zvezi je bil precej očiten, kot tudi servilen in podrejen odnos oblasti v Podgorici v odnosu do Miloševićeve klike v Beogradu. Z vojno leta 1999 in bombardiranjem Nata se je začelo postopoma oblikovati novo zavezništvo med vodjo opozicije in poznejšim premierjem Srbije, Zoranom Đinđićem, ter črnogorsko politiko. Padec Miloševića je odprl prostor za redefinicijo odnosa med Srbijo in Črno goro, posledično pa je prišlo do nastanka Državne skupnosti Srbije in Črne gore, ki je razpadla z odcepitvijo Črne gore leta 2006. Vse od takrat v Črni gori tlijo protislovja, ki so v zadnjih letih postala izjemno eksplozivna.

Nov padec podpore Golobovi vladi. 'Tako predstavljena davčna reforma je politična smrt'
27. 03. 2023 18.23
O razlogih in političnih posledicah zadnje javnomnenjske raziskave, ki so jo za našo medijsko hišo izvedli v inštitutu Mediana, smo se v tokratni epizodi Popkasta pogovarjali Igorjem Lukšičem in Primožem Cirmanom. Rezultati kažejo, da ima vlada Roberta Goloba slabih deset mesecev po oblikovanju prvič več nasprotnikov kot podpornikov.

ZDA kljub bančnim pretresom zvišujejo obrestne mere
23. 03. 2023 06.31
Ameriška centralna banka je znova zvišala obrestne mere kljub strahu, da bi s tem lahko še povečala finančni pretres po nizu propadov bank. Vlade po vsem svetu medtem zatrjujejo, da neuspehi bank ne ogrožajo splošne finančne stabilnosti. Evropska centralna banka je sicer prejšnji teden zvišala ključno obrestno mero za 0,5 odstotne točke.

State Department opozarja na prepolne slovenske zapore in centre za begunce
20. 03. 2023 19.48
Ameriški State Department v objavljenem poročilu o stanju človekovih pravic po svetu v letu 2022 glede Slovenije med drugim ponovno opozarja na prepolne zapore in zbirne centre za begunce. Izpostavlja tudi nekatera druga vprašanja, na katera je opozoril že v preteklosti, okrepljeno pozornost pa namenja vprašanju medijske svobode.

'Če bi na Koroškem imeli župane, kot so bili prekmurski, bi to cesto verjetno že imeli'
16. 03. 2023 11.53
V tokratni epizodi POPkasta smo se spraševali, zakaj se pri izgradnji enega strateško najpomembnejših projektov v Sloveniji znova zatika. Zakaj tretjo razvojno os odmika pridobivanje dovoljenj, raznoraznih soglasij. Kakšna je koroška realnost in kako odsotnost sodobne prometnice, ki bi regijo povezala z osrednjo Slovenijo, vpliva na razvoj regije, sta razmišljala poslanec Socialnih demokratov Jani Prednik in predstavnik iniciative Hoč'mo cesto Andrej Grobelnik.

Evropa se oborožuje, Ukrajina postala tretja največja uvoznica na svetu
13. 03. 2023 09.32
V luči vojne v Ukrajini je uvoz orožja v Evropo v zadnjem petletnem obdobju narasel za 47 odstotkov, v evropskih članicah Nata celo za 65 odstotkov. Ukrajina je postala tretja največja uvoznica orožja na svetu, izhaja iz novega poročila Mednarodnega inštituta za mirovne raziskave Sipri. Globalno je sicer uvoz orožja padel za pet odstotkov.

Novo ameriško vladno poročilo kritično do umika iz Afganistana
01. 03. 2023 09.10
Po 20 letih in 90 milijardah dolarjev mednarodne podpore Zahodu v Afganistanu ni uspelo vzpostaviti neodvisnih in samozadostnih varnostnih sil. Poleg tega je zaradi slabega nadzora talibanom v roke padlo za sedem milijard dolarjev ameriške vojaške opreme. Kaotičen umik ameriške vojske pa je nato še pospešil hiter propad Zahodu naklonjene vlade, piše v poročilu ameriškega Urada posebnega inšpektorja za obnovo Afganistana.

Marcel Štefančič: Slovenci komaj čakajo, da nekoga izvolijo in ga potem zrušijo
27. 02. 2023 15.11
Marcel Štefančič v ponedeljek, nekoliko drugače. Novinar, publicist, filmski kritik in mislec se je v svojem prepoznavnem slogu med drugim razgovoril o razlogih za padec podpore Golobove vlade. Pa tudi o opozicijski taktiki Janeza Janše in Anžeta Logarja, političnem sobivanju Nataše Pirc Musar in njene bodoče svetovalke Tatjane Bobnar ter hipokriziji Pahorjeve dobrodelne prodaje katrce. Z voditeljem ukinjene oddaje Studio City sta se pogovarjala Metka Majer in Anže Božič.

Pirnat: Depolitizacija Policije ni nič drugega kot politizacija v drugo smer
27. 02. 2023 09.00
Zaradi afere o domnevnih političnih pritiskih predsednika vlade na kadrovanje v Policiji že poteka predkazenski postopek, ki ga vodi Policijska uprava Ljubljana. Preiskavo vodi tudi protikorupcijska komisija. Kakšne so lahko posledice, če se potrdi, da je šlo za politične pritiske? Prof. dr. Rajko Pirnat s Pravne fakultete pravi, da če se ugotovi, da je šlo za kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije ali da so bila celo storjena kazniva dejanja, je to razlog za prenehanje funkcije tistih političnih funkcionarjev, ki so ta dejanja storili.

Vlada izgublja javno podporo, prvič jo podpira manj kot polovica vprašanih
26. 02. 2023 19.36
Vlada izgublja javno podporo. Delo premiera Roberta Goloba in njegove ministrske ekipe prvič od oblikovanja vlade podpira manj kot polovica (46 odstotkov) vprašanih, ugotavlja tokratna Mediana. Kar za pet odstotnih točk v primerjavi z januarjem je zrasel delež nasprotnikov vlade. Te ne podpirajo štirje od 10 (40,6 odstotka) vprašanih. Odstotek neopredeljenih ostaja nekaj več kot 13-odstoten (13,4 odstotka).

'Nezaslišanih' 180 milijard dobička: naftna podjetja se kopajo v denarju
10. 02. 2023 11.02
Naftne multinacionalke od BP do Shell so leta 2022 zabeležile dobrih 180 milijard evrov dobička – to je približno toliko, kot je BDP Madžarske. Okoli 124 milijard od tega velja za presežne dobičke, a korporacije vseeno ne spustijo cen goriva. Pozivov k temu, da je treba njihov pohlep korenito omejiti, zato ne manjka. Pa družbe? Trdijo, da denar potrebujejo za naložbe in skušajo zmanjšati pomen dejstva, da veliko teh sredstev porabijo za nagrade in zadovoljne lastnike.

IMF izboljšal obete za svetovno gospodarsko rast, recesije ne pričakuje
31. 01. 2023 08.18
Mednarodni denarni sklad je v svojem dopolnjenem poročilu o svetovnih gospodarskih obetih izboljšal napoved za letošnjo svetovno gospodarsko rast, in sicer glede na zadnje redno poročilo jeseni lani za 0,2 odstotne točke na 2,9 odstotka. Naraščanje obrestnih mer zaradi boja proti inflaciji in nadaljevanje ruske vojne v Ukrajini zavirata hitrejšo rast. Leta 2022 je bila rast po ocenah IMF 3,4-odstotna.

Koliko zaslužijo policisti, kriminalisti, tožilci in sodniki? Od enega do 7000 evrov
31. 01. 2023 08.12
Veliko uslužbencev javnega sektorja ni zadovoljnih s plačami, ker naj bi se plačna razmerja med poklici v zadnjih letih povsem porušila, prav tako tudi znotraj samih organizacij. Precej razburjenja pa je povzročil še dodatek v višini 600 evrov, ki ga je vlada začasno namenila tožilcem in sodnikom. Preverili smo, kakšne so plače v pravosodju in Policiji. Medtem ko je na lestvici rekorderjev v javnem sektorju najvišja plača tudi za november lani znašala skoraj 18 tisoč evrov bruto, na seznamu 50 najvišjih plač je znova 47 zaposlenih v zdravstvu, pa najvišje plače policistov, kriminalistov, tožilcev in sodnikov znašajo od pet do dobrih sedem tisoč evrov bruto.

Vlada potrdila: pravosodnim funkcionarjem 600 evrov dodatka
30. 01. 2023 18.15
Vlada je na dopisni seji določila besedilo predloga Zakona o začasnem dodatku sodnikov in državnih tožilcev. Pravosodni funkcionarji bodo tako v skladu z zakonom od 1. januarja do uveljavitve reforme plačnega sistema v javnem sektorju, vendar najdlje do konca leta 2023 prejemali mesečni dodatek v višini 600 evrov bruto.

Vlada prekinila obravnavo za ureditev 600-evrskega dodatka sodnikom
26. 01. 2023 06.15
Vlada je na seji prekinila obravnavo predloga zakona, s katerim bi uredili izplačevanje dodatka k plačam pravosodnih funkcionarjev. Zakonski predlog bodo namreč najprej predstavili koalicijskim poslanskim skupinam in nato postopek izpeljali do konca, je pojasnil predsednik vlade Robert Golob.

Ardernovo na novozelandskem premierskem stolčku zamenjal Hipkins
22. 01. 2023 08.08
Novozelandska laburistična stranka je za svojega novega vodjo imenovala 44-letnega poslanca in ministra Chrisa Hipkinsa. Na čelu stranke je nasledil Jacindo Ardern, ki je v napovedala odstop, prihajajoči teden pa bo od nje prevzel še vodenje vlade.

Zaslužek kibernetskih kriminalnih tolp usiha: žrtve nočejo plačati odkupnin
19. 01. 2023 18.39
Žrtve kibernetskega kriminala imajo svojih izsiljevalcev dovolj. Raziskovalci namreč pravijo, da so kibernetsko kriminalne tolpe utrpele 40-odstotni padec v zaslužku, saj jim njihove žrtve ne želijo več plačati odkupnine. A čeprav se je zaslužek hekerjev zmanjšal, pa se je število napadov v preteklem letu povečalo. Spremenila pa se je tudi taktika hekerjev: ti naj bi se, kot ocenjujejo kibernetski strokovnjaki, zaradi več uspešnih policijskih akcij in sankcij zoper kibernetske kriminalce z večjih in donosnejših tarč zdaj raje usmerili k manjšim, a pogostejšim napadom.

Jacinda Ardern: politična zvezda v tujini, a s težavami doma
19. 01. 2023 11.32
Jacinda Ardern je napovedala, da bo odstopila s položaja novozelandske premierke, saj da nima več moči za vodenje države. Kot je poudarila, je šest let vodenja zahtevalo svoj davek. Novo Zelandijo je vodila skozi pandemijo covida-19, recesijo, ki je sledila, streljanje v mošeji v Christchurchu in izbruh vulkana na Belem otoku. Medtem ko v svetu velja za politično zvezdo, javnomnenjske raziskave kažejo, da je njena priljubljenost v domovini v zadnjem času padla.

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'
19. 01. 2023 06.00
V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?

Putinov 'oltar vojne': Ve, da se je zakalkuliral. Je pa tudi obupan
17. 01. 2023 09.57
Kmalu bomo obeležili eno leto od začetka vojne v Ukrajini. Kje smo leto kasneje, predvsem ko gre za evropsko varnost? Kje so njene šibke točke? Se kaže luč na koncu tunela? In seveda – kaj potem, ko bo vojne konec? O tem so na WEF v Davosu govorili poljski predsednik Andrzej Duda, predsednik Litve Gitanas Nauseda, predsednik Severne Makedonije Stevo Pendarovski, voditeljica beloruske opozicije Svetlana Tihanovska in španski zunanji minister José Manuel Albares Bueno.

Tudi na Hrvaškem od polnoči gorivo točijo v evrih. Kakšne so cene?
01. 01. 2023 21.08
Vse od polnoči so cene goriv na vseh hrvaških bencinskih črpalkah izpisane v evrih. Podobno je sicer tudi v hrvaških trgovinah, a z eno razliko. V trgovinah imajo namreč kupci ob izdelkih izpisano tako ceno v evrih kot v kunah. Trenutno liter bencina stane 1,28, liter dizla pa 1,44 evra, razen na črpalkah Petrol in Crodux, kjer so cene višje. Na bencinskih servisih pa izpisa v kunah ni. Hrvaška vlada bo sicer v ponedeljek odločala o novih cenah goriva.

Po medicinskih sestrah na Otoku stavkajo še reševalci
21. 12. 2022 13.01
Po nedavni stavki medicinskih sester so zdravstvene storitve v Združenem kraljestvu pod dodatnim pritiskom, saj stavkajo reševalci. Tudi njih so k temu koraku spodbudili zavračanje vlade, da bi jim plače zvišala za več kot stopnjo inflacije, ter slabi delovni pogoji.

Po napovedih gospodarskega inštituta se bo Nemčija izognila recesiji
15. 12. 2022 15.23
Nemčija se bo, zahvaljujoč ukrepom za znižanje cen energentov, izognila recesiji, je v objavljenem poročilu napovedal nemški gospodarski inštitut IfW. Na inštitutu pričakujejo, da se bo nemški bruto domači proizvod prihodnje leto okrepil za 0,3 odstotka, pred tem pa so napovedovali 0,7-odstotni padec.

Ukrajinski droni napadajo ruske položaje znotraj ruske meje z Ukrajino
06. 12. 2022 08.07
Ukrajinski droni napadajo ruske položaje znotraj ruske meje z Ukrajino, Peskov je napovedal potrebne ukrepe za zaščito objektov. Zaradi ruskih raketnih napadov na ukrajinsko kritično infrastrukturo bodo v Ukrajini prešli na izredne zaustavitve elektrike. S tem ukrepom želijo stabilizirati svoje električno omrežje, je povedal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski.

'Desnica potrebuje novega kandidata za predsednika vlade'
02. 12. 2022 13.52
Po zmagi levega pola na predsedniških volitvah in referendumih se je na drugi stani, na desnici, vnela burna razprava, ki jo je sprožila izjava predsednika NSi Mateja Tonina, da je na desnem polu potrebna samorefleksija, kot stranka pa da v vladi, če bi jo vodil Janez Janša, ne bodo sodelovali. "Za svojimi besedami stojim," je v pismu članstvu NSi sporočil Tonin in dodal, da je sedanje stanje, ko levica že desetletje zmaguje na volitvah, slabo za demokracijo. V prihodnosti si želi, da bi desnica našla novega kandidata za predsednika vlade.

Nekdanja avstrijska ministrica obtožena goljufije vlade in podkupovanja medijev
29. 11. 2022 20.44
Nekdanja avstrijska ministrica Sophie Karmasin je bila danes obtožena goljufije, saj naj bi po koncu svoje politične kariere še naprej prejemala državna plačila. Hkrati je bila obtožena vpletenosti v afero z domnevnim kupovanjem pristranskega medijskega poročanja in javnomnenjskih anket z davkoplačevalskim denarjem.

Grah Whatmough: Namen zakona o RTV je nastavitev vladi poslušnih ljudi
25. 11. 2022 14.35
Pred nedeljskim referendumom o Zakonu o RTV Slovenija smo želeli govoriti z direktorjem Televizije Slovenija Urošem Urbanijo, vendar se ta na našo prošnjo za intervju ni odzval. Dan pred volilni molkom objavljamo del pogovora z generalnim direktorjem Radiotelevizije Slovenija Andrejem Grahom Whatmoughom, ki je sicer na vprašanja odgovarjal kot fizična oseba.

Golob in Janša o marsovcih, resorju za 'poštenost' in tem, kdo ne bo odstopil
25. 11. 2022 10.40
Prvič po aprilskih volitvah in tik pred trojnim referendumom o vladi, RTVS in dolgotrajni oskrbi, ki jih je vložil opozicijski SDS, sta se v našem studiu soočila aktualni predsednik vlade Robert Golob in nekdanji premier Janez Janša. Trikrat ZA ali trikrat PROTI? Kakšni so argumenti dveh daleč najbolj ključnih v tej kampanji? To je tudi test zaupanja za njiju kot politični osebnosti, pa tudi za vlado in SDS sicer. Nemalokrat se pri nas bolj kot o vsebini odloča proti nekomu. Ali bo tudi tokrat tako? Kdo komu nagaja, kdo koga pošilja v pokoj, kdo koga na volišča? In kakšni bosta njuni potezi, če jima volivci in volivke ne dajo zaupnice?

Po incidentu na meji poljski premier poziva k večji podpori Ukrajine
19. 11. 2022 10.22
Po torkovem incidentu na poljski meji z Ukrajino, v katerem sta umrla dva Poljaka, je tamkajšnji predsednik vlade Mateusz Morawiecki dejal, da bi se lahko vojna v primeru, da Ukrajina ne bo prejela več podpore s strani zahoda, razširila na ozemlje Poljske. Ob tem je spomnil, da incident v poljski vasi ni bil prvi.

Iluzijo javnega mnenja na Twitterju ustvarja 5000 aktivnih uporabnikov
12. 11. 2022 09.07
Twitter se pogosto kaže kot legitimni vir informacij, ki naj bi predstavljal slovensko javno mnenje, a kot ugotavlja podatkovni analitik Marko Plahuta je povprečno dnevno aktivnih le 5000 slovenskih uporabnikov. Twitter profili namreč niso naključno izbran reprezentativen vzorec, prav tako pa njihovo število, kot kaže, naraste ob političnih dogodkih. Analitik ugotavlja, da je število uporabnikov močno zraslo ob začetku epidemije in nastopom Janševe vlade. Še ena polemika so morebitni boji, saj nekateri profili objavijo tudi po 700 tvitov dnevno s frekvenco štiri na minuto.