padlo

Ulice v Splitu pod vodo, gasilci prejeli več kot 100 klicev na pomoč
13. 08. 2022 18.17
Nad Splitom in okolico se je okoli 13. ure razbesnela nevihta, ki je prekinila večmesečno sušo. Zaradi naliva je poplavilo več ulic, kar je oviralo promet v mestu, gasilci pa so prejeli prek 100 klicev na pomoč.

'Sedim in čakam konec vojne ali pa naš konec'
11. 08. 2022 12.18
89-letna Ida Svistunova zre skozi okno svojega razdejanega stanovanja v Slavjansku na vzhodu Ukrajine. Je ena izmed le štirih stanovalcev, ki so še ostali v njenem bloku sredi mesta, ki je pred začetkom konflikta nudilo dom več kot 100.000 ljudem. Zdaj jih je tam le še petina, srditi boji med ukrajinsko in rusko stranjo so infrastrukturo popolnoma uničili, prebivalci vodo lahko črpajo le iz vodnjakov. Toda kaj bo z njimi, ko bodo kmalu zmrznile še te cevi? "Sedim in čakam konec vojne ali pa naš konec," pravi.

Olje cenejše za skoraj polovico, pšenica 40 odstotkov, cene surovin 'strmoglavljajo'
11. 08. 2022 09.49
Koronska kriza in ukrajinska vojna sta povzročili, da so cene večine surovin narasle na rekordne vrednosti, kar je spodbudilo svetovno inflacijo. A trend se že kakšen mesec spreminja. Pri mnogih dobrinah cene padajo. Vendar to ni dober znak, pravijo strokovnjaki.

'Odstranimo jedrsko orožje za zaščito Zemlje in prihodnosti človeštva'
09. 08. 2022 08.27
Prizadevanja za svetovno jedrsko razorožitev so težavna, je na slovesnosti ob 77. obletnici atomske bombe, ki je uničila Nagasaki, dejal japonski premier Fumio Kishida in pozval, naj se takšna tragedija nikoli ne ponovi. Župan mesta Tomihisa Taue pa je opozoril, da jedrsko orožje po ruski invaziji na Ukrajino predstavlja resnično in aktualno grožnjo.

Najmočnejše padavine v 80 letih: umrlo sedem ljudi
09. 08. 2022 07.25
Seul in okoliške regije so prizadele najmočnejše padavine v zadnjih 80 letih, sedem ljudi je umrlo, šest jih pogrešajo, poleg tega pa so poplavljeni tudi domovi, vozila, zgradbe in postaje podzemne železnice. Meteorološke službe napovedujejo, da bi naj v naslednjih dneh padlo še več dežja.

Karanović: Zgodil se je nerazumljiv padec, popotnica v Helsinke je slaba
05. 08. 2022 10.10
Na prvi tekmi tretjega kroga kvalifikacij za Ligo Evropa so Mariborčani doživeli hladen tuš pred svojimi navijači v Ljudskem vrtu. Po dobrem prvem polčasu so popustili v drugem in helsinški HJK se domov vrača z zmago (0:2). Trener vijoličnih Radovan Karanović je še vedno optimist pred povratno tekmo, nihanja v igri pa so po njegovem tudi posledica pomanjkanja kilometrine pri mladih igralcih.

Letošnji julij drugi najtoplejši po letu 1961, rekorde izmerili na 20 postajah
03. 08. 2022 17.16
Suše, poplave, silovite nevihte, nadpovprečno visoke temperature ... Skratka, vremenski ekstremi postajajo stalnica našega planeta. Skrajnim številkam, povezanim z vremenom, se v Sloveniji nismo izognili niti julija, ko so vremenoslovci izmerili, da sta bila tako julij kot junij najbolj vroča v zgodovini merjenj pri nas. Kakšen je bil torej letošnji julij pod črto? Arso je povzel bistvo: nadpovprečno topel – odklon temperature zraka od povprečja je znašal 2,5 stopinje Celzija –, podpovprečno namočen in nadpovprečno osončen.

V Topolšici drevo padlo na osebo, ki je poškodbam podlegla na kraju nesreče
01. 08. 2022 19.08
V Topolšici v Šoštanju je pri podiranju drevesa v gozdu na osebo padlo drevo. Na kraj so prihiteli gasilci PGD Velenje in Topolšica, ki so zavarovali kraj dogodka in ugotovili, da je oseba na kraju nesreče umrla.

Dež že drugič zatajil, a dan na Krasu minil mirno
30. 07. 2022 07.29
Stanje na obeh požariščih na Krasu je ves dan mirno, čeprav ga ni bilo veliko, je dež vseeno izboljšal oziroma vsaj omilil razmere. Pojavljajo se še manjša žarišča, vendar jih je veliko manj kot v preteklih dneh. Gasilci na terenu bodo prilagodili gasilsko stražo novim razmeram.

Zaradi dolgotrajne suše listje že dobiva jesenske barve, vse bolj suhe tudi struge
30. 07. 2022 13.57
Današnje padavine so premalo za bistveno izboljšanje suše, napadle količine se med kraji zelo razlikujejo. Zaradi dolgotrajne suše listje na nekaterih drevesih že dobiva jesenske barve in odpada, rečne in potočne struge pa postajajo vse bolj suhe. Na južnem Primorskem je bilo kar nekaj padavin, nekoliko bolj severneje, na kraških požariščih, pa bolj za vzorec, je povedala meteorologinja na Arsu Katja Kozjek Mihelec. Rižanski vodovod tako v Istro vodo še vedno dovaža s cisternami.

Presušena tudi Severna Primorska: poziv k skrajnemu varčevanju s pitno vodo
29. 07. 2022 17.06
Težave z vodno preskrbo se v sušnem času pojavljajo tudi v občinah na Severnem Primorskem. Ponekod so vodni viri praktično presahnili. Od dovoza vode so tako že dlje časa odvisni nekateri občani občin Kanal, Kobarid, Tolmin in Ajdovščina, skoraj povsod pa so vodni viri na zelo nizki ravni. Zaradi tega so tudi tu v veljavi določeni ukrepi, večinoma prepoved nenamenske uporabe pitne vode, denimo za zalivanja ali pranje avtomobilov, in vklopov rezervnih črpališč. Redukcije vode sicer za zdaj še niso bile potrebne.

ANIMACIJA: Osvežitev hladne fronte bo kratkotrajna, prihaja nov vročinski val
29. 07. 2022 10.36
V soboto lahko v zgodnjih jutranjih urah pričakujemo hladno fronto, ki nas bo dosegla od zahoda in nato najkasneje do sredine dneva prešla vso Slovenijo. Kaže, da bo največ dežja na zahodu in severu Slovenije, zaradi krajevnega značaja neviht in nalivov med posameznimi območji pa znajo biti velike razlike. Že v prihodnjem tednu nas bo nato zajel nov vročinski val, ki bo sušo še dodatno okrepil.

Ukrajinci s Himarsi uničili ključni most čez Dneper, Rusi zavzeli termoelektrarno
28. 07. 2022 11.30
V Kijevu se je znova zaslišal zvok eksplozij. Ruske sile so namreč raketirale predmestje Višgorod, tarča pa je bil po njihovih besedah infrastrukturni objekt. Znova so obstreljevali tudi pokrajine Mikolajev, Harkov in Černigov. Uspeli pa so zavzeti mesto Pokrovsk in tudi tamkajšnjo termoelektrarno Vuhlehirsk, ki velja za eno največjih v Evropi. Ukrajinska vojska medtem nadaljuje s protinapadi v Hersonu, kjer jim je uspelo zadeti tudi strateško pomemben most, ki so ga Rusi uporabljali za oskrbovanje okupiranega mesta. Predsednik Volodimir Zelenski pa je napovedal povečanje izvoza električne energije v EU.

Bo letošnje poletje najbolj vroče do zdaj?
28. 07. 2022 11.27
Letošnje poletje nam je prineslo že številne rekorde. Po juniju, ki se je na ravni Slovenije uvrstil med tri najtoplejše do zdaj, se bo julij marsikje v zahodni in osrednji Slovenije zavihtel na sam vrh in s tem postal najtoplejši mesec v zgodovini meteoroloških meritev. Ker se bo vročina v prihodnjem tednu spet stopnjevala in ker meteorološki izračuni tudi za naslednjih 14 dni ne kažejo na kakšno drastično ohladitev, obstaja velika verjetnost, da bomo ob koncu avgusta govorili o novem najbolj vročem poletju do zdaj.

Meta prvič v zgodovini s padcem četrtletnih prihodkov
28. 07. 2022 09.39
Facebook, ki se je zaradi različnih škandalov preimenoval v Meto, je v drugem četrtletju letošnjega leta doživel prvi padec prihodkov v svoji zgodovini. V primerjavi z lanskim drugim četrtletjem so padli za odstotek na 28,8 milijarde dolarjev, dobiček pa se je znižal za 36 odstotkov na 6,7 milijarde.

V noči na soboto nas bo prešla hladna fronta
28. 07. 2022 07.17
Torkove in sredine nevihte večjemu delu Slovenije niso prinesle obilnejšega dežja, zato je pozornost že usmerjena na hladno fronto, ki nas bo prešla v noči na soboto. Sredini izračuni meteoroloških modelov kažejo, da bodo nevihte ponovno začele nastajati v petek popoldne. Agencija za okolje pa je v Kopru v juliju zabeležila že 19 tropskih noči in najtoplejšo noč, ko se je temperatura spustila le do 26,3 stopinje Celzija.

Dež nekoliko omilil pomanjkanje vode v Istri
27. 07. 2022 10.22
V Rižanskem vodovodu Koper so po padavinah v preteklih dneh zaznali rahel dvig ravni podtalnice, vendar ne dovolj, da bi naravni izvir Rižane oživel. S Planine pa so v vodarno Cepki pripeljali 700 kubičnih metrov vode. V javnem podjetju ocenjujejo, da se je stanje izboljšalo za približno deset dni.

Padavine, ki so nastale nad morjem, zajele tudi del Krasa
27. 07. 2022 09.29
Nad morjem so začele nastajati plohe, ki so zajele tudi del Krasa. Čeprav padavin ni bilo veliko, pa so pomagale pri tem, da so gasilci lažje zatrli večje žarišče, ki se je pojavilo nad Mirnom. Sicer bo danes delno jasno s spremenljivo oblačnostjo, z izjemo Primorske, ki bo sončna. Popoldne se bo lahko predvsem ob alpsko-dinarski pregradi še razvila kakšna nevihta.

Dežja na Krasu skoraj ni bilo, na terenu ostaja 58 gasilcev
26. 07. 2022 06.32
V torek se je iztekel že 12. dan od začetka požarnega dogajanja na Krasu. Požar še vedno ni dokončno pogašen, kajti od težko pričakovanega in nujno potrebnega dežja na Krasu ni bilo praktično ničesar. Še več, v nadaljevanju sta sonce in predvsem veter nenehno držala gasilce v pripravljenosti. Pojavljala so se manjša žarišča na različnih koncih, a so bili tudi gasilci (bilo jih je 143 s 44 vozili) učinkoviti. Ponoči bo na Krasu ostala ekipa 58 gasilcev iz treh gasilskih regij – gorenjske, dolenjske in severnoprimorske.

Plameni nad Kobaridom, zagorelo pobočje Matajurja
26. 07. 2022 19.11
Na Kobariškem se gasilci že ves dan borijo s požarom, ki ga je ponoči zanetila strela. Čeprav je popoldne padlo nekaj dežja, to požara na Matajurju ni pogasilo. Na pomoč sta priletela tudi vojaška helikopterja. Zgoreli so okoli štirje hektarji mešanega gozda in grmičevja. Požar je pod nadzorom, je v oddaji 24UR ZVEČER nato povedal poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan: "Ostaja pa tam seveda še nekaj ljudi, ki to nadzorujejo. Pustili so tudi nekaj opreme, če bi bilo treba ponovno iti v goščavo."

Največ dežja na skrajnem jugu države, na goriškem Krasu le nekaj kapelj
26. 07. 2022 07.51
Po sončnem in zelo vročem ponedeljku s temperaturami, ki so se na Goriškem in v Vipavski dolini povzpele tudi do 38 stopinj, nam je torek končno prinesel dobrodošlo osvežitev z dežjem. Vendar pa hladna fronta goriškemu Krasu ni prinesla večje količine dežja. Nalivi so se namreč pojavljali nekoliko južneje, in sicer v pasu od Slovenske Istre, čez južni del Notranjske do Kočevske, kjer je ponekod padala tudi toča. Nad Obalo se je sicer razvila močnejša nevihta, ki je tamkajšnjim prebivalcem prinesla ohladitev.

Na požarišču stabilno, na preži ostaja še dobrih 100 gasilcev
25. 07. 2022 06.41
Razmere na goriškem Krasu, kjer so se v preteklih dneh borili z največjim požarom v Sloveniji do zdaj, so stabilne. Na požarišču bo ponoči ostalo 139 gasilcev belokranjske gasilske regije, so napovedali v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko. Podobno število naj bi jih bilo tudi v torek čez dan. Takrat so sicer napovedane tudi padavine, vendar se bojijo, da ne bodo prinesle takšnega učinka, kot si želijo. Plohe so namreč napovedane šele ob 12. uri, in ne že zjutraj, padlo pa bo največ od sedem do 15 litrov na kvadratni meter, kar ni veliko.

Napovedane padavine bodo pomagale pri gašenju, a suše ne bodo končale
25. 07. 2022 15.11
Sončno in vroče vreme bo v torek zamenjala hladna fronta, je napovedal dežurni meteorolog Agencije za okolje Blaž Šter. Padavine se bodo zgodaj zjutraj pojavile na zahodu in čez dan zajele vso državo. Pričakujemo lahko tudi posamezne nevihte. Pri požaru na Krasu bodo padavine sicer pomagale, a suše tudi zaradi burje ne bodo končale, je ocenil. Bo pa dež blagodejno vplival na toplotno obremenitev.

Na Gorenjskem, Notranjskem, Goriškem in Obalno-kraškem izjemna suša
22. 07. 2022 12.42
Agencija za okolje je izdala nove podatke o stanju suše po Sloveniji. Izjemna suša je na Gorenjskem, Notranjskem, Goriškem in Obalno-kraškem, na Dolenjskem, Spodnjeposavskem in v Pomurju je suša zmerna, na Zgornjesavskem so razmere za ta čas običajne, drugod pa je suša izrazita. Vodnatost rek je povsod po državi mala in ustaljena s trendom počasnega zmanjševanja. Prihodnji teden bo predvidoma brez padavin, nevihte, za katere je večja verjetnost od torka naprej, pa ne bodo pripomogle k izboljšanju količin podzemne vode.

Požar na italijanski strani meje pod nadzorom
22. 07. 2022 08.23
Gasilci se v Italiji na več območjih v bližini meje s Slovenijo še vedno borijo z ognjem. Gori v Reziji ter na območju občin Sovodnje in Praprotno, veter je nekoliko razpihal tudi tleča požarišča na italijanskem Krasu v bližini vasi Jamlje in Sabliči. Požari so v četrtek na italijanski strani meje terjali tudi prvo smrtno žrtev.

Ukrepi za blažitev draginje: Golob napovedal znižanje DDV za vse energente
20. 07. 2022 07.21
Posvet o ukrepih za blažitev draginje, na katerem so med drugim sodelovali predsedniki vseh parlamentarnih strank, je bil po besedah premierja Goloba konstruktiven in "morda dober temelj za prihodnje, tudi za kakšna druga področja". Vlada namerava interventno zakonodajo opoziciji predstaviti na naslednjem posvetu, predvidoma konec avgusta. Vlada bo predvidoma v četrtek potrdila tudi ukrepe za pomoč socialno ogroženim prebivalcem v času draginje, med katerimi bodo enkratni dodatki, s katerimi bi pokrili razliko med dohodki in pragom tveganja revščine, je povedal minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec. Vrednost izplačil bo skupno okoli devet milijonov evrov.

Zaradi suše je nenavadno hitro presahnilo Cerkniško jezero
18. 07. 2022 15.04
Tudi na Notranjskem vztraja huda suša, kar je opaziti na površinskem sloju tal, vodotokih in podzemnih vodah. Glede na običajno stanje za ta čas v letu v površinskem sloju tal primanjkuje približno 120 milimetrov vode. Zaradi pomanjkanja padavin in vročine je tako nenavadno hitro presahnilo tudi Cerkniško jezero.

Sobotno neurje povzročilo precej škode v hmeljiščih
18. 07. 2022 14.00
Sobotno večerno neurje s točo je v občini Tabor, delno tudi na Vranskem in Braslovčah, povzročilo precej škode v kmetijstvu, še posebej v hmeljiščih. Neurje z močnim vetrom je podrlo dobrih osem hektarjev veliko žičnico, kjer je bilo posajenih več različnih vrst hmelja, ki so bile na začetku storženja. Ta hmelj je tako za letos izgubljen.

Slovenijo bo zajel nov vročinski val, padejo lahko novi temperaturni rekordi
18. 07. 2022 06.03
Hud vročinski val, ki je zajel zahodno Evropo, se bo v tem tednu razširil tudi nad Slovenijo. Zadnji izračuni meteoroloških modelov kažejo, da se bo vročina pri nas začela stopnjevati v torek in vrhunec predvidoma dosegla v drugi polovici tedna, ko bodo lahko padali tudi temperaturni rekordi. Temperature bodo po nižinah več dni zapored presegle 35 stopinj, v najbolj vročih krajih pa se bo lahko ogrelo tudi do 40 stopinj Celzija. Takšna vročina je zelo obremenilna, saj nas ob temperaturah, ki so višje od naše telesne temperature, tudi veter ne hladi več.

Kredarico pobelila sodra, naslednji teden znova mogoči temperaturni rekordi
16. 07. 2022 21.06
Hud vročinski val, ki je že zajel zahodno Evropo, se bo v prihodnjem tednu razširil tudi nad Slovenijo. Izračuni meteoroloških modelov kažejo, da se bo vročina pri nas začela stopnjevati v torek, vrhunec pa bo predvidoma dosegla v drugi polovici tedna, ko bodo lahko padali tudi temperaturni rekordi. Ob novem vročinskem valu pa se bo pričakovano okrepila tudi suša. V soboto zvečer so medtem ponekod po Sloveniji še nastajale posamezne plohe in nevihte. Sodra je pobelila tudi Kredarico.