panoge

Žirovska Alpina naprodaj

24. 08. 2021 13.02

Družba za upravljanje terjatev bank je začela postopek prodaje 100-odstotnega lastniškega deleža in vseh svojih terjatev, teh je za 28 milijonov evrov, do družbe Alpina iz Žirov. Finančni lastniki menijo, da je čas za prodajo primeren in da se bo podjetje lahko razvijalo naprej z novim lastnikom.

Jasnič odstopil s položaja, začasni predsednik panoge Borut Meh

20. 08. 2021 13.53

Ljubo Jasnič, ki je kot predsednik panoge smučarskih skokov in nordijske kombinacije deloval 16 let, je na 19. redni seji odbora za smučarske skoke in nordijsko kombinacijo odstopil s položaja, so sporočili s Smučarske zveze Slovenije.

Brez subvencioniranja krajšega delovnega časa. Država pravi, da so dejavnosti sproščene

17. 08. 2021 21.38

Kljub temu, da je treba preverjati izpolnjevanje pogoja PCT, nositi maske, imeti razdaljo med mizami, prehod meja pa je otežen, opravljanje gostinske in trgovske dejavnosti ni onemogočeno ali omejeno, ocenjujejo na ministrstvih za delo in gospodarstvo. Zato delodajalcem pravica do subvencioniranja skrajšanega delovnega časa ne pripada. V omenjenih dejavnostih se s tem ne strinjajo – vsekakor gre za omejevanje panoge, pravijo.

33.000 evrov na teden le kaplja v (Jadransko) morje, navtični turizem je v zaletu

14. 08. 2021 07.00

Hrvaški turistični delavci si manejo roke, ko gledajo letošnje sezonske številke, ki se vse bolj približujejo tistim iz rekordnega leta 2019. Posebej zadovoljni so v navtičnem sektorju, saj se privlačnost te ponudbe odraža tudi v nadpovprečnih rezultatih glede na ostale vrste namestitev. Pod julij so že potegnili črto in ugotovili, da je število nočitev v tem sektorju poskočilo za skoraj 90 odstotkov glede na lansko leto, medtem ko se je v ostalih vrstah nastanitev povečalo "le" za polovico.

Javni zavodi: Stroška testiranj ne moremo kriti sami, nihče nas ne upošteva

13. 08. 2021 12.31

Precepljenost zaposlenih v vrtcih je okoli 40-odstotna, ocenjujejo v Skupnosti vrtcev Slovenije. "Po moji hitri oceni bi se strošek v našem vrtcu na mesečni ravni gibal med 8000 in 9000 evri," pravi Janja Bogataj, ravnateljica Vrtca Škofja Loka. V Združenju ravnateljev vrtcev Slovenije pa so kritični do pristojnih, saj jim nihče ne posreduje potrebnih informacij: "V sredo naj bi se sestali z ministrico, vendar dvomimo, da nas bodo kakor koli upoštevali." V Skupnosti socialnih zavodov medtem opozarjajo: "Te stroške mora kriti proračun, ne pa da se z njimi dodatno obremenjujejo domovi, posledično pa se to prevali na oskrbnine, ki jih plačujejo stanovalci in njihovi svojci."

Športniki so pomembni glasniki moči, ponosa, vztrajnosti in požrtvovalnosti

08. 08. 2021 07.09

Rebeka je dekle, ki je z nami že od prvega dne letovanja. Tedaj je imela sedem let. Prav vsem je povedala, da bo postala igralka in glasbenica. Ni skrivala talentov na obeh področjih. Njena zgodba pa je bila silno žalostna. Z mamo in sestrico so živele na skriti lokaciji, kajti nasilje, ki so ga doživljale, jih je odmaknilo od kraja, kjer so se borile za življenje. Postala je naša. Danes je izjemna glasbenica, ki so ji talent, prizadevanje, znanje in podpora botrov odprli vrata elitne glasbene akademije v tujini.

Virus osvobaja ameriško delavsko dno

31. 07. 2021 17.17

Povsod so enaki napisi. Na vogalnih bodegah, newyorški mešanici med trafiko, trgovino in prehranjevalnico. Na vhodnih vratih restavracij. Na izložbah trgovin. Pridite, zaposlujemo. Pandemija je ameriškim delavcem na dnu piramide zaslužkov dala moč, da vsaj za nekaj časa odločajo o svoji usodi.

Zaradi kršitev PCT izrečenih 95 ukrepov, aplikacije do nadaljnjega ne bo

28. 07. 2021 14.04

Aplikacije za preverjanje pogojev PCT do nadaljnjega ne bo. Na NIJZ jo morajo namreč popolnoma spremeniti, saj osebni podatki ne smejo biti vidni, prav tako pa ne sme prikazovati statusa o cepljenju ali prebolelosti. Medtem pa so se predstavniki delodajalcev v gostinstvu in nekaterih drugih panogah, ki se ne strinjajo z vladnimi ukrepi glede uveljavljanja pogoja PCT, na sestanku z zdravstvenim ministrom dogovorili o oblikovanju delovne skupine, ki bi vladi predlagala kompromisne rešitve. Zaradi kršitve pogoja PCT je bilo sicer do 15. julija izrečenih že 95 prekrškovnih ukrepov, tudi pet glob.

Gorenjski volk ali novi kanibal po stopinjah slovitega Merckxa

18. 07. 2021 20.13

Slovenski kolesarski as Tadej Pogačar se je še drugič zapovrstjo povzpel na kolesarski Olimp. Ubranil je zmago na dirki po Franciji in postal 21. Zemljan, ki je največjo kolesarsko preizkušnjo na svetu dobil najmanj dvakrat. "Gorenjski volk" in "novi kanibal" je na dobri poti, da se nekoč vpiše v zgodovino kot eden najboljših kolesarjev vseh časov. Poleg rumene je oblekel tudi belo in pikčasto majico.

DZ preprečil možnost referenduma o novem interventnem zakonu

13. 07. 2021 20.44

Državni zbor je sklenil, da razpis zakonodajnega referenduma o interventnem zakonu za pomoč turizmu in z njim povezanim panogam ni dopusten. Sprejemu sklepa so nasprotovali poslanci dela opozicije, ki so med drugim opozarjali na "podtaknjence" v zakonu, ki po njihovih besedah nimajo nobene zveze z odpravljanjem posledic epidemije covida-19.

DS izglasoval veto na novelo zakona o nalezljivih boleznih

12. 07. 2021 08.23

Ali se po padcu novele zakona o vodah obeta še padec novele zakona o nalezljivih boleznih? Državni svet je namreč na izredni seji z 18 glasovi za in 13 proti izglasoval veto. Državni zbor bo moral tako o noveli ponovno glasovati. Novelo zakona je DZ sicer sprejel s 44 glasovi za in 42 proti. Uresničila naj bi ustavno odločbo, po kateri so nekateri deli zakona neustavni. Opozicija opozarja na škodljivost novele zaradi "nesorazmernega omejevanja človekovih pravic".

V OZS in GZS razočarani nad sprejetim interventnim zakonom

08. 07. 2021 11.17

Po sprejetju interventnega zakona za gospodarstvo in turizem v OZS pravijo, da omenjeni zakon ne naslavlja problemov celotnega gospodarstva in ne vključuje vseh predlaganih pripomb in predlogov, ki jih je OZS v preteklem obdobju naslovila na pristojne institucije. Na Gospodarski zbornici Slovenije pa izpostavljajo, da ne vključuje ukrepov, ki so jih reprezentativne delodajalske organizacije predlagale v obliki dopolnil. Ravno z njimi bi po njihovem mnenju zakon nadgradili tako, da bi imela prizadeta podjetja od njega večje koristi.

DZ potrdil interventni zakon za turizem, ki prinaša nove bone

07. 07. 2021 18.10

Poslanci državnega zbora so potrdili predlog novega protikoronskega zakona za pomoč gospodarstvu in turizmu. Zakon, težak 243,5 milijona evrov, med drugim prinaša nove bone, ki jih bo mogoče unovčiti za storitve s področja gostinstva, turizma, športa in kulture.

V četrtek 25 novih okužb: V četrtem valu več ugodnosti za cepljene?

02. 07. 2021 09.54

V Sloveniji so v četrtek ob 1656 PCR-testih potrdili 25 okužb z novim koronavirusom, je objavil NIJZ. Delež pozitivnih testov je bil 1,5-odstoten. V četrtek zaradi covida-19 ni umrl nihče, tako je že šesti dan zapored. Dodatno so se sprostili ukrepi pri verskih obredih in športu. IJS med tem opozarja, da se bo avgusta, če se ne bomo dovolj precepili, začel četrti val. Beovićeva je pri tem namignila, da stroka razmišlja tudi v smeri, da ukrepi morda ne bi veljali za vse.

Škoda covida-19 v turizmu bi lahko presegla 3.300 milijard evrov

30. 06. 2021 16.57

Padec turistične panoge zaradi lanskega izbruha pandemije covida-19 bi lahko svetovnemu gospodarstvu odnesel več kot 3.364 milijard evrov, je razvidno iz danes objavljenega poročila Svetovne turistične organizacije in Konference ZN za trgovino in razvoj. Zaustavitve letalskega prometa so v turizmu in z njim povezanimi sektorji povzročile izgubo, vredno 2.018 milijard evrov. UNWTO pričakuje, da se bo mednarodni turizem na predkoronsko raven vrnil najhitreje leta 2023.

OZS: Pomoč malemu gospodarstvu se bo vrnila skozi davke in prispevke

29. 06. 2021 16.51

Interventni zakon mora vključevati ukrepe pomoči za vse prizadete panoge, ki so bile z odlokom zaprte ali omejene, pravijo pri upravnem odboru Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, kjer so razpravljali o interventnem zakonu za pomoč turizmu in gospodarstvu. Tega je sprejela vlada in čaka na potrjevanje v državnem zboru. Če v interventnem zakonu ne bo nekaterih rešitev, pozivajo k sprejemu novega širšega protikoronskega paketa PKP 9.

Izteka se ukrep povračila nadomestila plače in subvencije za skrajšan delovni čas

28. 06. 2021 07.13

Hkrati z mesecem junijem se izteka kar nekaj ukrepov, ki jih je v želji po pomoči gospodarstvu in zaščiti delovnih mest uveljavilo dosedanjih osem protikoronskih zakonov. Med drugim se iztekata ukrepa povračila nadomestila plače zaradi začasnega čakanja na delo ter subvencioniranje skrajšanega delovnega časa. Slednjemu se sicer obeta podaljšanje.

Po enoletnem premoru napovedana Punk Rock Camp in reggae festival

22. 06. 2021 17.53

Ob obetih za poroštveno shemo, ki jo za koncertne organizatorje predvideva predlog interventnega zakona za gostinstvo in turizem, lahko v Tolminu po enoletnem premoru pričakujejo nekoliko krajšo festivalsko sezono. Napovedana sta Punk Rock Camp in reggae festival Overjam, ni pa še jasno, ali bo mogoče koristiti tudi bone.

Pričetek poletne sezone: največje 'žrtve' epidemije delavci v gostinstvu in turizmu

22. 06. 2021 14.32

Sindikat delavcev gostinstva in turizma Slovenije je pred poletno turistično sezono opozoril na slab položaj gostinskih in turističnih delavcev v času epidemije covida-19. Ta naj ne bo izgovor za zavestno kršenje njihovih temeljnih pravic, so ob vnovičnem zagonu panoge na novinarski konferenci pozvali predstavniki sindikata.

Strategija cepljenja se zdaj usmerja v postopno vzpostavitev čredne imunosti

21. 06. 2021 22.11

Vlada je v skladu s posodobljeno strategijo sprejela ukrepe za pospešitev cepljenja. Z večanjem količine cepiv, ki so na razpolago in z dostopnostjo do več vrst cepiv, se ukrepi zdaj tako usmerjajo v aktivnosti, ki bodo omogočile, da se zagotovi precepljenost prebivalstva. Ministrstvo za zdravje mora po navodilih vlade organizirati mobilne ekipe, naročanje več ne bo potrebno, možna pa je tudi izbira cepiva.

'V zakonu razen bonov ni ničesar, kar bi rešilo turistično panogo'

17. 06. 2021 11.05

Slovenska turistična podjetja so z velikim ogorčenjem sprejela zadnji predlog interventnega zakona za turizem, ki predvideva izpustitev enkratnega dodatka ali nadaljnjega kritja fiksnih stroškov. "V zakonu ni razen izdaje novih bonov predvidenega praktično ničesar, kar bi lahko rešilo turistično panogo," opozarjajo in poudarjajo, da so boni le kratkoročna rešitev manjšega segmenta slovenskega turizma.

GZS: Predlog zakona o sežigalnicah in napravah za sosežig odpadkov ruši skupni evropski pristop

16. 06. 2021 16.40

Predlog zakona o sežigalnicah odpadkov in napravah za sosežig odpadkov, ki ga je konec maja v parlamentarni postopek vložila Levica, po mnenju GZS ruši skupno evropsko politiko in pristop. Ta na področju emisij iz industrijskih naprav v EU velja že skoraj 35 let in zajema okoli 50.000 naprav, so poudarili.

'Nočem, da bi bili moji otroci kot jaz. Neizobraženi'

12. 06. 2021 07.39

"V boju proti prisilnemu delu otrok izgubljamo tla pod nogami, zadnje leto pa nam te naloge ni prav nič olajšalo," opozarja izvršna direktorica Unicefa Henrietta Fore. Od 152 milijonov otrok, ki delajo, jih je 73 milijonov na nevarnih delovnih mestih. Kmetijstvo, gradbeništvo in predelovalne dejavnosti so nekatere glavne panoge, ki zaposlujejo otroke. Otroci so v teh panogah lahko izpostavljeni strupenim kemikalijam, od njih se pričakuje, da bodo upravljali z nevarnimi stroji, da bodo delali dolge ure, ob tem pa je še velika verjetnost, da postanejo žrtev zlorabe.

Počivalšek: Zakon bo vključeval nove bone

11. 06. 2021 17.12

Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je sporočil, da so skupaj s ključnimi deležniki sedli za skupno mizo. Pogovarjali so se o pričakovanem predlogu zakona, ki bo vseboval nove bone.

OZS za interventno pomoč vsem zaprtim ali omejenim panogam

02. 06. 2021 12.10

Interventni zakon predvideva ukrepe pomoči zlasti za panogi gostinstva in turizma, vendar pa na hude stiske opozarjajo tudi predstavniki drugih panog. Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije je zato na MGRT poslala pripombe na interventni zakon. Želijo si, da bi bili do ukrepov upravičeni tudi ostali subjekti, ki so bili v času epidemije z odlokom več mesecev zaprti ali omejeni. Medtem so iz sekcije za gostinstvo in turizem pri OZS sporočili, da pričakujejo več od interventnega zakona in pozivajo k odpravi neživljenjskih pogojev.

Novi turistični boni, tokrat tudi za kulturo, šport in rekreacijo

27. 05. 2021 10.40

Gospodarsko ministrstvo je pripravilo predlog, po katerem bi tudi letos vsem, ki imajo stalno prebivališče v Sloveniji, podarili nove turistične bone. Njihovo uporabo bi razširili še na kulturo, šport in rekreacijo. Slovenska turistična organizacija pa sporoča, da so pripravljeni na prihod gostov.

Nekdanji tekmovalci MasterChefa na edinstvenih delavnicah

20. 05. 2021 10.02

Ker je epidemija v zadnjem letu precej spremenila način naših življenj in omejila našo zabavo ter druženje, so se morali organizatorji različnih dogodkov znajti na svoj način. Tudi nekdanji tekmovalci MasterChefa so se vključili v sodelovanje organizacije manjših dogodkov.

Največ odpuščanj v predelovalni dejavnosti, gostinstvu in trgovini

19. 05. 2021 18.52

Lani se je v marcu, aprilu in maju gospodarstvo praktično ustavilo, posledično pa so delodajalci odpuščali. Sproščanje v poletnih mesecih pa je spet spodbudilo zaposlovanje, a še vedno je število na novo zaposlenih nižje od števila odpuščenih. V katerih panogah, poleg gostinstva in turizma, so zaradi epidemije največ odpuščali?

Na ravni EU dogovor o odprtju meja za polno cepljene tuje obiskovalce

19. 05. 2021 17.57

Države članice Evropske unije so se dogovorile, da bodo pred začetkom poletne turistične sezone sprostile omejitve potovanj in prost vstop omogočile vsem tujcem, ki lahko dokažejo, da so polno cepljeni. V prihodnjih dneh naj bi sestavili tudi nov seznam epidemiološko varnih držav. Tako bi v države EU lažje vstopali tudi Britanci in Američani.

Fitnesi opozarjajo, da so izpadli iz interventnega zakona

18. 05. 2021 15.38

Sekcija za fitnes, rekreacijo in regeneracijo pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) navaja, da je njihova panoga izpadla iz interventnega zakona za pomoč turizmu oz. devetega protikoronskega zakona. "Različne oblike fitnesa so vsekakor del turizma," so zapisali in poudarili, da je bil izpad prihodkov pri njih 75- in večodstoten.