parlamentarne volitve 2000

Drugi krog volitev v Makedoniji
23. 09. 2000 00.00
V Makedoniji bo jutri potekal drugi krog občinskih volitev, ki je pomemben predvsem zato, ker bodo rezultati volitev imeli pomemben vpliv tudi na prihodnje notranjepolitične razmere v državi. Če bo združena opozicija Skupaj za Makedonijo na volitvah prehitela vladno koalicijo premiera Ljubča Georgievskega vsaj za deset odstotkov, bo še letos prišlo tudi do parlamentarnih volitev, kot je že pred prvim krogom volitev obljubil makedonski premier.

Predvolilna konferenca Demokratske stranke Slovenije
16. 09. 2000 00.00
Konferenca Demokratske stranke Slovenije je danes potrdila kandidatno listo DS za jesenske parlamentarne volitve. Kandidati stranke, ki jih bodo predvidoma predstavili v začetku prihodnjega tedna, se bodo potegovali za glasove volivcev v vseh osmih volilnih enotah oz. vseh 88 volilnih okrajih.

Nsi bo nastopila v vseh okrajih
16. 09. 2000 00.00
Nova Slovenija - krščanska ljudska stranka (NSi) bo nastopila v vseh volilnih okrajih, je po seji sveta stranke, na kateri so potrdili

Drnovšek pri hrvaškem predsedniku
12. 09. 2000 00.00
Predsednik Liberalne demokracije Slovenije Janez Drnovšek se je v Zagrebu sestal s hrvaškim predsednikom Stipetom Mesićem. Govorila sta predvsem o odnosih med Slovenijo in Hrvaško ter o sukcesiji nekdanje Jugoslavije.

Policijske akcije proti opoziciji
10. 09. 2000 00.00
Policija v Beogradu je včeraj znova vdrla v prostore opozicijskega gibanja Odpor, ki je kritičen do režima jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, je poročala beograjska tiskovna agencija Beta. Sedem oseb v civilu je aktiviste Odpora, ki so bili takrat v prostorih, prisililo, da so se z obrazom obrnili k zidu. Po kratki raciji, med katero so bili nasprotniki režima deležni tudi nekaj udarcev, so policisti znova zapustili prostore. Pred petimi dnevi je policija vdrla v iste prostore Odpora in zasegla vse predvolilne materiale za predsedniške in parlamentarne volitve, ki bodo 24. septembra. Policija naj bi včeraj v vasi Ub na vzhodu Srbije aretirala dva igralca, Gorico Popović in Nikolo Djurička, ki sodelujeta pri neodvisni kampanji, s katero želijo vzpodbuditi prebivalce k udeležbi na volitvah. Kmalu zatem so ju izpustili, a jima zasegli vse materiale. Popovičeva je za agencijo povedala, da jih z razlogi aretacije niso seznanili. V Valjevu in Užicah pa je policija prav tako nekaj ur v priporu zadržala 12 članov Odpora in nekega kandidata opozicije. Na osrednji prireditvi predsedniškega kandidata srbske opozicije Vojislava Koštunice sinoči v Čačku se je zbralo okoli 20.000 ljudi. To je doslej najbolj množično predvolilno zborovanje. Doslej se je na predvolilnih zborovanjih kandidata Srbske radikalne stranke Tomislava Nikolića in kandidata Srbskega gibanja prenove Vojislava Mihailovića v zadnjih desetih dneh zbralo le nekaj sto udeležencev. Po zadnji javnomnenjski raziskavi, ki jo je objavil Blic, ima Koštunica več možnosti za zmago na jugoslovanskih predsedniških volitvah 24. septembra kot dosedanji predsednik ZRJ Slobodan Milošević. Na podlagi ankete, ki so jo izvedli konec avgusta, bi za Koštunico glasovalo 45,1 odstotka anketirancev, za sedanjega predsednika Miloševića pa 38,3 odstotka anketirancev. Kandidat Srbske radikalne stranke Tomislav Nikolić bi prejel 10 odstotkov glasov, kandidat Srbskega gibanje prenove Vojislav Mihailović pa 6,6 odstotka.

Končan kongres LDS
09. 09. 2000 00.00
S potrditvijo volilnega programa se je v Cankarjevem domu sklenil dvodnevni kongres Liberalne demokracije Slovenije (LDS), ki mu je ob 16. uri sledila volilna konvencija, na kateri so se prvič predstavili kandidatke in kandidati LDS za oktobrske parlamentarne volitve. Osnovno izhodišče volilnega programa LDS je, da je konec tranzicije, prehodnega obdobja, tekme z drugimi državami kandidatkami za vstop v EU, ter da je potrebna nova razvojna strategija. Ključna politična cilja LDS ostajata vključujoča družba in odprta država, ključni elementi za dosego teh ciljev pa so znanje, informacijska infrastruktura in solidarnost. LDS bo na letošnjih volitvah volivke in volivce nagovorila s sporočilom "Slovenija gre naprej!". Na volilni konvenciji LDS so se predstavili vsi kandidati in kandidatke stranke za letošnje parlamentarne volitve. Poleg predsednika stranke Janeza Drnovška kandidirajo skoraj vsi dosedanji poslanci stranke in večina nekdanjih ministrov. Poleg Mirka Bandlja, Slavka Gabra, Boruta Šukljeta, Dimitrija Rupla, Pavla Gantarja, Jožefa Školča, Igorja Bavčarja in Toneta Ropa je prvič na kandidatni listi LDS tudi Mitja Gaspari, in sicer kot nestrankarski kandidat. Med kandidati LDS za poslance je novinec tudi generalni sekretar stranke Gregor Golobič. Kot omenjeno, kandidirajo vsi dosedanji poslanci LDS, razen Jožefa Zimška, pa tudi neodvisni poslanec Ciril Pucko.

OVSE o volitvah v ZRJ
31. 08. 2000 00.00
Direktor urada OVSE za demokratične ustanove in človekove pravice Gerard Studmann je v sporočilu za javnost zapisal, da volilna zakonodaja, na podlagi katere bodo 24. septembra v ZRJ potekale predsedniške, parlamentarne in lokalne volitve, ni v skladu z mednarodnim pravom. Kot najbolj sporne dele zakona je Studman izpostavil dejstvo, da zakon ne predvideva sprotnih objav rezultatov volitev po vsaki fazi štetja in možnost, da ima vladajoča stranka popoln nadzor nad volilnimi komisijami.

Kacin sprejel Rastodera
29. 08. 2000 00.00
Predsednik parlamentarnega odbora za mednarodne odnose (OMO) Jelko Kacin je včeraj sprejel podpredsednika črnogorske skupščine Rifata Rastodera, so sporočili in DZ. Sogovornika sta največ pozornosti namenila političnim razmeram v ZR Jugoslaviji, kjer bodo 24. septembra zvezne parlamentarne volitve, ter stališčem Črne gore glede aktualnega dogajanja v Srbiji.

Prvi libanonski volivci oddali glasove
27. 08. 2000 00.00
V Libanonu, kjer danes potekajo delne parlamentarne volitve, so svoje glasove oddali prvi volivci, in sicer na severu države in na območju libanonskega gorovja. Približno 1,3 milijona volilnih upravičencev med 268 kandidati izbira poslance za 63 od 128 mest v libanonskem parlamentu. Za varen potek volitev, ki se bodo končale ob 18. uri po lokalnem času, skrbi kakih 10.000 vojakov in 7000 policistov. Drugi del volitev bo 3. septembra, ko bodo volili na območju Bejruta ter na jugu in vzhodu države.

Črnogorski volilni ukrepi
26. 08. 2000 00.00
Črnogorska vlada je včeraj vsem državnim medijem prepovedala poročanje o jugoslovanskih volitvah, ki so napovedane za 24. septembra, da bi tako zmanjšala sodelovanje

Izteka se rok za določitev območij
25. 08. 2000 00.00
V okviru priprav na letošnje parlamentarne volitve se v skladu z rokovnikom za izvedbo volitev, ki ga je sprejela Republiška volilna komisija, danes izteče rok, v katerem morajo okrajne volilne komisije določiti območja in sedeže volišč. Prav tako danes poteče rok, v katerem lahko politične stranke posredujejo svoje predloge za imenovanja predsednikov in članov volilnih odborov.

Novela zakona o političnih strankah
22. 08. 2000 00.00
Z jutrišnjim dnem bo stopila v veljavo novela zakona o političnih strankah, ki ga je DZ sprejel na junijski seji. Vlada je v noveli predvsem upoštevala odločbo ustavnega sodišča, ki je med drugim ugotovilo, da je omejevanje financiranja političnih strank iz državnega proračuna zgolj na parlamentarne stranke v nasprotju z ustavo. Ocenilo je tudi, da mora država z določitvijo načina financiranja političnih strank iz državnega proračuna zagotavljati enakopraven položaj tako parlamentarnih kot tudi neparlamentarnih strank.Vlada je s spremembo 23. in 26. člena zakona upoštevala odločbo ustavnega sodišča, s tem da je pri določitvi financiranja političnih strank iz sredstev državnega proračuna in proračunov lokalnih skupnosti odpravila razlikovanje med strankami, ki so na volitvah uspele, in tistimi, ki so sicer kandidirale svoje kandidate, pa na volitvah niso uspele. Pri tem je kriterij za pridobitev sredstev vezan na udeležbo strank na volitvah in na pogoj, da so stranke na volitvah dobile določeno podporo volilcev, to se pravi najmanj en odstotek glasov v državi ob pogoju, da je stranka kandidirala v najmanj 3/4 volilnih enot za volitve v DZ in dobila 50 odstotkov glasov, potrebnih za pridobitev enega mesta v občinskem svetu.

Črna gora bo bojkotirala volitve
21. 08. 2000 00.00
Črnogorski predsednik Milo Djukanović je v pogovoru za včerajšnjo

Volitve v Čečeniji
20. 08. 2000 00.00
V Čečeniji so se danes začele parlamentarne volitve v spodnji dom ruskega parlamenta, dumo. Te bi sicer morale kot drugod po Rusiji izvesti že decembra lani, vendar so jih zaradi hudih spopadov med rusko vojsko in uporniki preložili. Nekaj ur po odprtju volišč je volilo devet odstotkov volilnih upravičencev, je ruska tiskovna agencija Itar-Tass izvedela pri osrednji volilni komisiji. Najvišja volilna udeležba je bila na območju Šaroja (40-odstotna) in Šatoja (več kot 35-odstotna), v čečenski prestolnici Grozni pa je doslej volilo šest odstotkov volilnih upravičencev. Predstavnik osrednje volilne komisije je še povedal, da volitve potekajo mirno. Danes ponoči pa je bilo sicer deset napadov na volišča v republiki. Volitve v Čečeniji bi sicer morali kot drugod po Rusiji izvesti že decembra lani, vendar so jih tedaj zaradi hudih spopadov med zvezno vojsko in uporniki preložili. Med volivci je tudi 23.000 ruskih vojakov, ki so nastanjeni v Čečeniji.

Beloruska opozicija poziva k bojkotu volitev
16. 08. 2000 00.00
Voditelji štirih glavnih opozicijskih strank v Belorusiji so danes sporočili, da bodo sprožili kampanjo za bojkot parlamentarnih volitev 15. oktobra, ki po njihovem mnenju ne bodo svobodne in poštene. Po besedah predsednika stranke Civilna zveza Anatolija Lebedka so kampanjo sprožili za prevzem politične pobude in zato, da beloruski predsednik Aleksander Lukašenko ne bi imel nobene možnosti za okrepitev svojega položaja pred predsedniškimi volitvami.

Začeli so teči roki za volilna opravila
16. 08. 2000 00.00
Z današnjim dnem so začeli teči roki za volilna opravila za letošnje parlamentarne volitve, ki bodo v nedeljo, 15. oktobra. Današnji dan se v skladu z odlokom o razpisu rednih letošnjih volitev v državni zbor, ki ga je konec julija izdal predsednik države Milan Kučan, šteje za dan razpisa rednih parlamentarnih volitev. Seja Republiške volilne komisije, ki bo skrbela za izvršitev omenjenega odloka, je sklicana za 23. avgusta, na njej pa bo določen natančen rokovnik volilnih opravil.

Lokalne volitve na Kosovu konec oktobra
12. 08. 2000 00.00
Prve svobodne volitve v jugoslovanski pokrajini Kosovo bodo predvidoma 28. oktobra, je povedal civilni upravitelj Združenih narodov na Kosovu Bernard Kouchner. Na volilne sezname je doslej vpisanih več kot milijon kosovskih državljanov, med katerimi pa ni večine kosovskih Srbov, saj se le-ti niso želeli vpisati v volilne imenike. Zato tudi ne bodo imeli volilne pravice.

Na volitvah ne bo opazovalcev OVSE
10. 08. 2000 00.00
Zvezna republika Jugoslavija je danes zavrnila možnost, da bi predstavniki Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) opazovali zvezne parlamentarne in predsedniške volitve, ki bodo 24. septembra, je danes poročala jugoslovanska tiskovna agencija Beta, ki je navedla podpredsednika jugoslovanske vlade Nikolo Šainovića.

Množične potrditve sodelovanja s KGB
05. 08. 2000 09.17
Številni prebivalci Litve so se danes zbrali pred vladnimi uradi, da bi pred jutrišnjim iztekom roka prijavili svoje sodelovanje z nekdanjo sovjetsko obveščevalno službo KGB. V skladu z lani sprejetim zakonom bodo namreč imena tistih, ki so sodelovali s KGB, pa se do jutri ne bodo prijavili, objavili v tisku. Šef vladne verifikacijske komisije Vytautas Damulis je povedal, da mnogi, ki so sodelovali z nekdanjo KGB, prihajajo zaskrbljeni. Uradi uprave za državno varnost bodo odprti tudi jutri, saj se rok izteče popoldne.

Vladna kriza v Izraelu
03. 08. 2000 17.29
Izraelski premier Ehud Barak se spopada z novo vladno krizo. Potem ko je iz njegove vlade izstopil vplivni zunanji minister David Levy, so opozicijske stranke v prvem branju izglasovale še predčasne parlamentarne volitve. Levy je odstopil zaradi nestrinjanja s premierom Barakom, ki mu očita, da je na pogajanjih v Camp Davidu Palestincem preveč popuščal.

Počitnice v znamenju volitev
01. 08. 2000 19.33
Danes so se uradno začele parlamentarne počitnice, ki pa glede na usklajevanje zakonodaje s pravnim redom Evropske unije in bližajoče se volitve, ne bodo trajale prav dolgo. Volilna opravila začnejo teči 16. avgusta, 15. septembra pa se tudi uradno prične predvolilna kampanja, na katero se zelo različno pripravljajo slovenske stranke.

Datumu volitev je znan
28. 07. 2000 17.21
Po sredinem ločenem posvetovanju predsednika republike Milana Kučana s predsednikoma državnega zbora in vlade, Janezom Podobnikom in Andrejem Bajukom, ter prvaki parlamentarnih strank o dnevu razpisa in o dnevu glasovanja na letošnjih državnozborskih volitvah, je predsednik Kučan včeraj predstavil svojo odločitev o razpisu jesenskih volitev.

Danes v državnem zboru
27. 07. 2000 14.35
DZ je po skrajšanem postopku sprejel novelo zakona o evidenci volilne pravice, nato pa prešel na včeraj prekinjeno prvo obravnavo predloga zakona o vodah. Z novelo zakona o evidenci volilne pravice, ki sta jo vložila poslanca madžarske in italijanske narodne skupnosti Maria Pozsonec in Roberto Battelli, je DZ določil merila, po katerih bodo komisije italijanske in madžarske samoupravne narodne skupnosti odločale o vpisu volivcev v posebni volilni imenik državljanov, pripadnikov avtohtone narodne skupnosti. Pripadnost narodni skupnosti se ugotavlja na podlagi izjave posameznika oziroma na podlagi vpisa v volilni imenik na zadnjih volitvah.

Za predsednika ZRJ dovolj večina
20. 07. 2000 21.39
Novi predsednik ZRJ bo izvoljen neposredno, za zmago bo zadostovala navadna večina, volilna udeležba pa ne bo več igrala nobene vloge, je danes poročala srbska tiskovna agencija Beta. Jugoslovanski parlament bo prihodnji ponedeljek na predlog zvezne vlade obravnaval volilno zakonodajo s spremenjenim načinom izvolitve predsednika ZRJ in poslancev obeh domov zvezne skupščine ter novimi volilnimi okraji. Spremembe volilne zakonodaje so potrebne, ker je zvezna skupščina, v kateri prevladujejo privrženci jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, 6. julija sprejela ustavne spremembe, ki omogočajo neposredno izvolitev predsednika ZRJ in poslancev zgornjega doma zvezne skupščine.

Srečanje Črnogorcev in srbske opozicije
15. 07. 2000 10.09
Vladajoče črnogorske stranke, naklonjene reformam, in srbska opozicija so se na srečanju na Svetem Štefanu izrekle za skupno demokratično državo. Za dosego tega cilja pa bodo nujne miroljubne in demokratične spremembe ustave ZRJ, ki bodo odražale interes obeh republik, so poudarili udeleženci srečanja v sporočilu za javnost.

Volilni sistem je neveljaven
14. 07. 2000 14.28
Vlada je včeraj med razpravami o nastalih razmerah v zvezi z jesenskimi volitvami in predlogom, ki ga je poslala v DZ za spremembo ustave, ki naj bi omogočil izvedbo alternativnega referenduma, na katerem bi se lahko volilci odločali ali za dvokrožni večinski volilni sistem ali proporcionalni sistem, ugotovila, da zaradi neizvršitve referendumske volje Slovenija še vedno nima uzakonjenega volilnega sistema, ki bi omogočal izvedbo jesenskih volitev. Po mnenju vlade bi izvedba volitev po obstoječem zakonu o volitvah v DZ pomenila neposredno nasprotje z odločitvijo, sprejeto na referendumu in odločbo ustavnega sodišča. Poslanci so z 68 glasovi že tudi sprejeli sklep o začetku postopka za spremembo slovenske ustave, vlada pa je sprejela tudi poseben sklep, da zaprosi komisijo Sveta Evrope za demokratizacijo skozi pravo, da na podlagi evropskih meril varovanja človekovih pravic in svoboščin preuči in oceni, ali bi bile letošnje volitve v DZ, ki bi bile izvedene na podlagi izida referenduma in ustavni sodbi nasprotnega volilnega zakona ustavno-pravno legitimne ter ali bi bilo v skladu z evropsko pravno tradicijo možno izvesti parlamentarne volitve na podlagi volilnega zakona, ki bi sicer nasprotoval izidu referenduma in ustavni sodbi, vendar bi bil pravno utemeljen npr. z revizijo ustavne odločbe o volitvah v DZ.

Najtežje je vprašanje o volitvah
10. 07. 2000 14.07
Za podpredsednika SDS Milana Zvera je vprašanje o tem, kakšen bo razplet parlamentarne razprave o volilni zakonodaji, ki se začenja v tem tednu, najtežje v tem trenutku. Nihče pravzaprav natančno ne ve, kakšna bo usoda reforme volilnega sistema, in sicer zaradi ''dokaj zamegljene situacije''.

Brez konkretnih datumov za razpis volitev
06. 07. 2000 14.00
Komisija DZ za volilni sistem in ustavne spremembe je na današnji izredni seji pripravila mnenje, ki naj bi ga državni zbor posredoval predsedniku države Milanu Kučanu glede najprimernejšega dneva za razpis jesenskih rednih parlamentarnih volitev. Državni zbor ne predlaga konkretnih datumov za razpis in izvedbo volitev v letu 2000, pričakuje pa, da bo predsednik republike pri svoji odločitvi o razpisu volitev v DZ upošteval vse relevantne politične okoliščine ter dejstvo, da v DZ še vedno potekajo tako postopki kot tudi širše razprave v zvezi s spremembami volilnega sistema, ki naj bi veljale za letošnje parlamentarne volite, piše v predlogu mnenja, ki ga je z glasom večine sprejela komisija, DZ pa naj bi o njem odločal na izredni seji prihodnji teden.

Parlamentarne volitve v Mongoliji
02. 07. 2000 11.18
V Mongoliji so se danes začele parlamentarne volitve, na katerih bo več kot 1,2 milijona volilnih upravičencev odločala o 76 mandatih v mongolskem parlamentu, enodomnem velikem huralu. Na volitvah pričakujejo zmago vladajoče koalicije Revolucionarne stranke mongolskega ljudstva (PRPM), ki izhaja iz nekdanjih komunistov in ima kot edina stranka v vseh volilnih okrožjih svoje kandidate.

Mogetova komisija nadaljuje z delom
29. 06. 2000 19.16
Potem ko je DZ v okviru zaprtega dela izrednega zasedanja sprejel vmesno poročilo parlamentarne preiskovalne komisije, ki preiskuje morebitno vpletenost in odgovornost nosilcev javnih funkcij v zvezi z najdbo orožja na mariborskem letališču ter z opremo in orožjem v skladišču Ložnica, je predsednik te komisije Rudi Moge (LDS) izrazil zadovoljstvo, da se je ''enoletno delo te komisije obrestovalo s tem, da se je vmesno poročilo na DZ obravnavalo in da nanj ni bilo bistvenih pripomb ter da je DZ sprejel to, kar je komisija predlagala''.