parlamentarne volitve v srbiji

Volilni molk v Srbiji

06. 12. 2002 00.00

V Srbiji je opolnoči nastopil volilni molk pred ponovnimi nedeljskimi predsedniškimi volitvami. Za predsedniški položaj se tokrat potegujejo le trije kandidati, za absolutnega favorita pa velja jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica.

V drugi krog Koštunica in Labus

30. 09. 2002 00.00

Na predsedniških volitvah v Srbiji sta se v drugi krog uvrstila jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in podpredsednik zvezne vlade Miroljub Labus. Presenetljivo veliko glasov je dobil vodja radikalcev Vojislav Šešelj.

DOS s skupnim kandidatom?

08. 08. 2002 00.00

Predsedstvo vladajoče Demokratične opozicije Srbije bo razpravljalo o možnosti, da bi koalicija na septembrskih predsedniških volitvah v Srbiji, predstavila skupnega predsedniškega kandidata.

Stranke izstopajo iz DOS

01. 08. 2002 00.00

Kriza v srbski vladni koaliciji, ki sta jo izzvala izključitev Demokratične stranke Srbije iz DOS-a in odvzem njenih poslanskih mandatov, se je poglobila, saj namerava iz DOS-a protestno izstopiti Nova Srbija.

Na Kosovu zaprli volišča

17. 11. 2001 00.00

Na Kosovu, kjer so danes potekale prve parlamentarne volitve, so se ob 19. uri zaprla volišča. Po ocenah opazovalcev Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) je bila volilna udeležba zelo visoka predvsem med kosovskimi Albanci.

V Črni gori bo referendum

20. 02. 2001 00.00

Predsednik Črne gore Milo 195144ukanović je danes razpisal predčasne parlamentarne volitve, ki bodo v tej republiki 22. aprila. Črnogorska skupščina je prejšnji teden skrajšala svoj mandat, sinoči pa je sprejela nov zakon o referendumu in spremembe zakona o volitvah poslancev in občinskih svetnikov. Za novi zakon o referendumu je glasovalo 41 od skupno 78 poslancev črnogorske skupščine. Poslanci največje opozicijske Socialistične ljudske stranke (SNP) in donedavne 195144ukanovićeve koalicijske partnerke Ljudske stranke (NS) so zapustili skupščinsko dvorano pred glasovanjem, kar so storili tudi, ko je bilo na vrsti glasovanje za spremembe zakona o volitvah poslancev in občinskih svetnikov. SNP in NS sta na ta način protestirali, ker skupščinska delovna skupina, ki je pripravljala besedilo omenjenih zakonov, ni upoštevala njihovih predlogov.

Ponovne volitve potrdile zmago DOS

11. 01. 2001 00.00

V sredo so na približno 9000 voliščih v 19 občinah v Srbiji ponovili parlamentarne volitve, ki so potrdile zmago Demokratične opozicije Srbije (DOS), saj so rezultati predčasnih volitev s 23. decembra ostali nespremenjeni. DOS je na ponovljenih volitvah dobila 68,17 odstotka glasov, sledijo pa ji Srbska socialistična stranka z 12,88, Srbska radikalna stranka z 7,43 in Stranka srbske enotnosti s šestimi odstotki glasov.

Ponavljanje volitev na 19 voliščih

10. 01. 2001 00.00

Na 19 voliščih v Srbiji ponavljajo republiške parlamentarne volitve, ki so bile 23. decembra in na katerih je zmagala demokratična opozicija. Ponovno glasovanje je posledica določenih nepravilnosti in ne bo bistveno vplivalo na razdelitev glasov v parlamentu, lahko pa se zaradi njega zavleče oblikovanje nove srbske vlade. Volišča bodo odprta do 20. ure, volilne komisije pa imajo nato 18 ur časa, da sporočijo izide. Če ne bo pritožb, se lahko takoj po izteku tega roka konstituira novoizvoljeni parlament. Za ponovno glasovanje na 19 voliščih so se odločili, potem ko je ustavno sodišče ugodilo pritožbi Srbske radikalne stranke, ki jo je volilna komisija pred tem sicer zavrnila,

Nadzorni odbor bo zahteval razveljavitev volitev

24. 12. 2000 00.00

Predstavnik nadzornega odbora za spremljanje parlamentarnih volitev v Srbiji je povedal, da bo to telo zahtevalo od Republiške volilne komisije razveljavitev volitev zaradi pristranskega poročanja državnih in zasebnih medijev, zlasti pa zaradi grobih kršitev volilnega molka. Vsi državni in zasebni mediji so po mnenju nadzornega odbora med volilno kampanjo favorizirali izključno Demokratično opozicijo Srbije (DOS), zaradi česar so bile ostale stranke v neenakopravnem položaju, tovrstno navijanje pa naj bi bilo najbolj drastično med volilnim molkom. Nadzorni odbor je tako spoznal, da so bila zaman vsa njegova prizadevanja za pravilne in demokratične volilne pogoje in minimalno korektnost v volilnem postopku, saj so skoraj vsi mediji ignorirali njegova sporočila za javnost ali pa jih močno skrajšali.

Kouchner čestital Koštunici in Djindjiću

24. 12. 2000 00.00

Civilni upravitelj ZN na Kosovu Bernard Kouchner je danes čestital jugoslovanskemu predsedniku Vojislavu Koštunici, voditelju Demokratične opozicije Srbije (DOS), ki je glede na delne uradne izide zmagala na sobotnih parlamentarnih volitvah v Srbiji. Kouchner je obenem čestital tudi najverjetnejšemu srbskemu premieru in enemu izmed voditeljev DOS Zoranu 195144inđiću. Izide volitev sta pozdravila tudi Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) in Svet Evrope (SE). "Uspeh demokracije v Srbiji bo pomembno prispeval k demokratičnemu gibanju drugod na Balkanu," je menil Kouchner. Obenem je izrazil pričakovanje, da se bo z novim vodstvom v Beogradu mogoče pogovarjati o uresničevanju resolucije Varnostnega sveta ZN o Kosovu, ki predvideva široko avtonomijo pokrajine znotraj sedanjih meja ZR Jugoslavije.

Zaprli volišča v Srbiji

23. 12. 2000 00.00

V Srbiji so ob 20. uri zaprli volišča. Predčasne parlamentarne volitve so potekale mirno in brez večjih zapletov. Volilna udeležba je bila nižja kot na jugoslovanskih predsedniških in skupščinskih volitvah, saj je do 18. ure glasovalo okoli 52 odstotkov volivcev.

Pogovori Koštunice in Jospina

22. 12. 2000 00.00

Francoski predsednik Jacques Chirac je med včerajšnjim srečanjem z jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico v Parizu izrazil upanje, da bodo jutrišnje parlamentarne volitve v Srbiji omogočile "napredek na poti demokracije in sprememb".

Jutri ministrsko srečanje OVSE

26. 11. 2000 00.00

Jutri se bo na Dunaju začelo dvodnevno osmo ministrsko zasedanje Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE), ki se ga bo udeležil tudi vodja slovenske diplomacije Lojze Peterle. Eden od vrhuncev srečanja v palači Hofburg bo potrditev sprejetja ZRJ v organizacijo, ki bo tako postala njena 55. članica, kar je podprla tudi Ljubljana. Predsedovanje organizaciji bo od letošnje predsedujoče Avstrije v prihodnjem letu prevzela Romunija, Slovenija pa bo po pričakovanjih na dunajskem ministrskem srečanju ponovila svojo kandidaturo za predsedovanje OVSE v letu 2005, ki jo je napovedala na lanskem vrhu OVSE v Carigradu.

Milošević za predsednika SPS

21. 11. 2000 00.00

Nekdanji jugoslovanski predsednik in sedanji voditelj zdaj opozicijske Socialistične stranke Srbije Slobodan Milošević je edini kandidat za predsednika stranke, je po besedah člana vodstva SPS Živorada Igića odločil glavni odbor stranke. Igić je pojasnil, da je Milošević ustanovil stranko in da ga bodo na kongresu stranke v soboto v Beogradu znova izvolil za predsednika. Na kongresu naj bi se stranka sicer pripravila na predhodne parlamentarne volitve v Srbiji 23. decembra.

V Srbiji razpustili parlament

25. 10. 2000 00.00

Danes so v Beogradu uradno razpustili zvezno skupščino in s tem omogočili predčasne parlamentarne volitve, ki bodo po besedah predsednika parlamenta Dragana Tomića 23. decembra. Odločitev o razpustitvi skupščine je sprejel srbski predsednik Milan Milutinović. Tomić je še dodal, da se bo volilni proces začel 26. oktobra.

Razkol v DOS

23. 10. 2000 00.00

Demokratična opozicija Srbije (DOS), ki se skupaj z Draškovićevim Srbskim gibanjem prenove (SPO) pogaja s Socialistično stranko Srbije (SPS) o prehodni srbski vladi, bo vztrajala pri svoji zahtevi, da mora predsednik Srbije Milan Milutinović danes razpisati predčasne parlamentarne volitve. DOS v najnovejšem sporočilu za javnost ni napovedala morebitnih ukrepov v primeru, da SPS ne bo spoštovala nedavno podpisanega sporazuma o volitvah in prehodni vladi, iz štabov posameznih njenih članic pa je že slišati opozorila, da ima SPS vnovič glavno besedo na celotnem političnem prizorišču Srbije. Sopredsedujoči Nove Srbije in župan Čačka Velimir Ilić je v pogovoru za današnji Glas javnosti zagrozil s pohodom milijona ljudi na Beograd in vnovično blokado celotne Srbije, če bodo socialisti še naprej zavirali pogajanja o prehodni vladi in volitvah. Poleg tega je obdolžil posameznike v DOS, da so si prigrabili vsa pooblastila, kar naj bi veljalo zlasti za predsednika Demokratske stranke Zorana 195144inđiča. "On odloča, kdo se bo s kom pogajal, sam odhaja na pogajanja in se o tem z nikomur ne posvetuje. V DOS se je izoblikovalo nekakšno krilo, ki se vztrajno jalovo pogaja s socialisti", je zatrdil Ilić, ki je še napovedal, da bo v DOS načel vprašanje odgovornosti in pooblastil. V Čačku, ki velja za eno najbolj revolucionarnih mest v Srbiji in iz katerega naj bi 5. oktobra prišlo v Beograd največ protestnikov, ki so zavzeli zvezni parlament, se je oglasila tudi skupščina državljanskega parlamenta, ki je DOS in prestolnici sporočila, da bo pozvala ljudstvo, naj nastali položaj reši "hitro in enostavno". Predsednik omenjene skupščine Milan Božović je za ponedeljkov Blic zatrdil, da Srbija v minulih desetih letih ni imela dobre ne opozicije in ne pozicije. "Če bi imeli zedinjeno opozicijo, bi lahko vse tisto, kar je dosegla 5. oktobra, končala že 1990. Toda režim je žal vedno imel v njej svojo rezervno stranko. Bojim se, da je tudi v DOS taka stranka z ljudmi, ki namerno odlašajo s korenitimi demokratičnimi spremembami." Vse bolj glasne so tudi zahteve, da bi bilo treba razpisati še predčasne predsedniške volitve v Srbiji, "saj je skrajno nelogično, da na njenem čelu ostane tesni Miloševićev sodelavec Milan Milutinović". Vodja Demokratičnega centra (DC) Dragoljub Mićunović na take zahteve odgovarja, da DOS "spoštuje vrstni red volitev"

DOS grozi z demonstracijami

22. 10. 2000 00.00

Demokratična opozicija Srbije (DOS) je postavila ultimat Socialistični stranki Srbije (SPS), da do 10. ure v ponedeljek odgovori na njihove zahteve, po katerih naj bi morali nekateri pripadniki SPS, ki so nosilci funkcij v pravosodnih organih, zapustiti svoje položaje. V primeru da SPS tega ne stori, je DOS zagrozila, da bodo ponovno pozvali državljane na ulične demonstracije.

Sporazum o oblikovanju prehodne vlade

16. 10. 2000 00.00

Demokratična opozicija Srbije (DOS), Socialistična stranka Srbije (SPS) Slobodana Miloševića in Srbsko gibanje prenove (SPO) Vuka Draškovića so včeraj podpisali sporazum o oblikovanju prehodne vlade v Srbiji.

Srbski parlament sprejel nov volilni zakon

09. 10. 2000 00.00

Srbski parlament je sprejel nov volilni zakon, ki bo veljal za decembrske parlamentarne volitve v Srbiji. Zakon predvideva proporcionalni sistem za izvolitev 250 poslancev republiške skupščine, Srbija pa bo ena volilna enota. Nekateri člani Demokratične opozicije Srbije (DOS) so sporočili, da sta možna datuma za izvedbo volitev tudi 17. in 24. december, saj gre v obeh primerih za nedeljo, medtem ko je 19. december torek.

Kacin sprejel Rastodera

29. 08. 2000 00.00

Predsednik parlamentarnega odbora za mednarodne odnose (OMO) Jelko Kacin je včeraj sprejel podpredsednika črnogorske skupščine Rifata Rastodera, so sporočili in DZ. Sogovornika sta največ pozornosti namenila političnim razmeram v ZR Jugoslaviji, kjer bodo 24. septembra zvezne parlamentarne volitve, ter stališčem Črne gore glede aktualnega dogajanja v Srbiji.

Lokalne volitve na Kosovu konec oktobra

12. 08. 2000 00.00

Prve svobodne volitve v jugoslovanski pokrajini Kosovo bodo predvidoma 28. oktobra, je povedal civilni upravitelj Združenih narodov na Kosovu Bernard Kouchner. Na volilne sezname je doslej vpisanih več kot milijon kosovskih državljanov, med katerimi pa ni večine kosovskih Srbov, saj se le-ti niso želeli vpisati v volilne imenike. Zato tudi ne bodo imeli volilne pravice.

Razpad združene srbske opozicije

03. 06. 2000 13.00

Članice združene srbske opozicije so včeraj sklenile, da se bodo udeležile vseh volitev, ki jih bo priredila sedanja oblast, ter pripravile enotno volilno listo za bližnje občinske volitve. Ta dogovor je zavrnilo samo Srbsko gibanje obnove (SPO), kar pomeni formalni razpad združene opozicije, saj veljajo ''prenovitelji'' Vuka Draškovića za enega glavnih opozicijskih blokov v Srbiji.

Pobuda za volitve ni uspela

15. 04. 2000 18.32

Srbski minister za informiranje Aleksandar Vučić je danes zavrnil pobudo opozicije za predčasne splošne volitve, ki so jo včeraj oblikovali na množičnih protestih v središču Beograda. Vučić je povedal, da srbska vlada, parlament ali katero koli državno telo ni >>radijska postaja, ki vrti glasbo po željah<<, pobuda za predčasne volitve pa je le >>kaprica posameznikov<<.

Zahteve po predhodni vladi

02. 07. 1999 10.13

Srbski opozicijski politik Vuk Draškovič je sinoči zahteval takojšnje oblikovanje prehodne vlade v Srbiji in ZRJ. Omenjeni vladi naj bi pripravili predčasne parlamentarne volitve in korenite spremembe sistema, je po poročanju agencije Beta v Novem Sadu dejal vodja Srbskega gibanja prenove. Vladi naj bi bili sestavljeni iz ''demokratično in proevropsko'' usmerjenih, odgovornih in najuglednejših osebnosti, je še dejal Draškovič.