pasti

Množica obiskovalcev 'Oko Dalmacije' spremenila v kopališče
28. 08. 2022 09.06
V sezoni, ki podira rekord za rekordom, Dalmatinci še bolj kot v preteklih "mirnih" letih poleg dobrih občutijo tudi številne negativne plati množičnega turizma. Nova tozadevna kost za glodanje je početje obiskovalcev, ki se brezbrižno kopajo v turkizni vodi izvira reke Cetine.

Tanki tavali po travnikih, rušili ovire, jemali sapo in merili v gledalce
26. 08. 2022 16.24
Na vadbišču Alabino na obrobju Moskve letos poteka že 9. tankovski biatlon v sklopu tradicionalnih vojaških iger, ki jih organizira Rusija, na njih pa sodelujejo njene partnerske države. Če navadno prvo mesto v prikazovanju veščin na poligonu pripada domačinu, pa pozornost ponavadi 'ukradejo' posadke nekaterih azijskih in afriških držav. Tudi letos je tako tankovski biatlon že postregel s tavanjem tankov po travnikih, zbijanjem oznak in ovir, zaletavanjem v druge tekmovalce. Gledalcem na poligonu je sapo vzel tudi tank, ki ga je upravljala posadka iz Južne Osetije. Ta je za trenutek meril s cevjo proti tribuni.

Putin bo z milijonom rubljev nagradil vsako žensko, ki bo rodila 10 otrok
20. 08. 2022 16.16
Ruski predsednik Vladimir Putin je v ponedeljek podpisal odlok, s katerim je oživil t. i. "red herojske matere". Gre za odlikovanje iz časa Sovjetske zveze, prejele pa so ga ženske, ki so rodile 10 ali več otrok. Z odlokom skuša država ublažiti demografsko krizo.

Na Vranskem že tretje leto zapored varna vožnja za voznike traktorjev
07. 08. 2022 17.38
Slovenija je znana kot svetovna prestolnica traktorjev, saj jih imamo največ na prebivalca na svetu. Žal pa so lahko traktorji tudi nevarni tako na cesti kot na polju. Tako so že tretje leto zapored na Vranskem predvsem za mlade traktoriste pripravili tečaj varne vožnje, ki razlaga, kaj so največje pasti in najpogostejše napake pri upravljanju s stroji, ki nam pridelujejo kruh.

Vsak letni čas skriva svoje pasti. 'Na pot zato le z brezhibnim vozilom'
06. 08. 2022 20.17
Prvi avgustovski konec tedna so zaznamovale gneče, tako proti morju kot z morja. Veliko ljudi se je namreč z dopusta že vračalo. Že od jutra so bili tako zastoji na ljubljanski zahodni obvoznici, promet je bil počasen na primorski avtocesti. Najdaljši zastoj je bil na Karavankah, kjer so dopustniki tako v smeri Avstrije kot tudi Slovenije čakali v sedemkilometrski koloni. Vozniki pa so se načakali tudi na mejnih prehodih. Sicer pa na daljši poti, čakanju v kolonah na avtocestah ali mejnih prehodih svoje doda tudi vročina, ki dodatno utrudi voznika in pregreva avtomobil. Lahko se zgodi tudi, da nam vozilo na poti zataji. Na AMZS zato svetujejo, naj se na pot, sploh v vročini, ko so obremenitve še večje, odpravimo le z brezhibnim vozilom.

Objavljanje fotografij otrok na spletu: da ali ne?
01. 08. 2022 19.44
Imate Facebook ali Instagram? Objavljate slike z morja, vrta, pohoda? Se na teh fotografijah najdejo tudi vaši največji zakladi, torej vaši otroci? Kar nekaj staršev zelo rado pokaže svoje otroke in njihove uspehe ali pa lepe trenutke delijo na družbenih omrežjih. Na ljubljanskem sodišču se je znašel primer, kjer sta mati in oče drug proti drugemu vložila predlog za prepoved objavljanja hčerinih fotografij na spletu. Sodišče je jasno: objavljanje fotografij in videoposnetkov na spletu, na katerih je mogoče otroka identificirati, posega v njegovo pravico do lastne podobe kot sestavnega dela pravice do zasebnosti. A v resnici to ne prepoveduje objav, razen če se eden od staršev ne strinja.

Zakaj ob pomanjkanju vode za namakalne sisteme ne uporabljamo podtalnice?
28. 07. 2022 18.28
In kaj storiti, ko dež noče in noče pasti, vrt pa je dan za dnem vedno bolj izsušen? Lahko ga seveda zalijemo. A ob drastičnem pomanjkanju vode je to prestiž, ki si ga lahko privoščijo le še tisti z manjšimi domačimi vrtovi. Tisti, ki skrbijo za to, da se na trgovskih policah znajde naša hrana, pa tega luksuza največkrat nimajo. Njive so namreč pogosto prevelike, da bi jih lahko zalivali z deževnico. Zalivanje s pitno vodo pa bi bilo predrago in je zaradi pomanjkanja vode odsvetovano, ponekod zdaj celo prepovedano. A Slovenija je bogata s podtalnimi vodami, ki bi lahko kmetom pomagale tudi v najbolj sušnih mesecih. Zakaj za namakalne sisteme ne uporabljajo podtalnice?

Brezskrbno spite z najučinkovitejšo zaščito pred komarji
26. 07. 2022 06.00
Poletje je naš najljubši letni čas, ki pa nam poleg sončnega vremena, kratkih rokavov in uživanja na plaži prinaša tudi nadležne komarje, zaradi katerih se ne moremo pošteno naspati.

Policija poziva: Naj bo osvežitev v vročih poletnih dneh varna
19. 07. 2022 07.44
Vodna osvežitev v vročih poletnih dneh je več kot prijetna, a ne smemo pozabiti na osnovne varnostne ukrepe, opozarja policija in poziva: upoštevajte jih, lahko vam rešijo življenje! Ne skačite v vodo, ko ste vroči in potni, saj se mora telo postopno privaditi na temperaturo vode. Ne puščajte otrok brez varstva pri obali ali bregovih jezer, rek, še manj v vodi. Brzice skrivajo presenečenja in pasti. Ravnajte premišljeno in ne izzivajte narave.

Na gorskih poteh bi se brez markacij hitro izgubili
18. 07. 2022 19.47
Gore so lahko zelo nevarne, saj skrivajo številne pasti, hitro se lahko tudi izgubimo. In že otroke učimo, da je takrat treba kar najhitreje poiskati markacijo. Tisto vsem znano belo piko z rdečo obrobo, ki letos praznuje že 100 let. Tako vemo, da smo na pravi poti, a brez pomembnega dela markacistov bi se v gorah hitro izgubili. Kdo so markacisti, za koliko planinskih poti skrbijo in zakaj je pri nas najbolj značilna prav rdeče-bela Knafelčeva markacija?

Pozitivni učinki avtocestne policije: lani skoraj 300 nesreč manj kot 2019
17. 07. 2022 09.55
Statistike kažejo, da so avtoceste in hitre ceste med najbolj varnimi cestnimi površinami, a kljub temu tudi tam prihaja do prometnih nesreč. Podatki kažejo, da je teh, odkar imamo v Sloveniji avtocestno policijo, manj, a to ne pomeni, da je za varnost poskrbljeno. Za svojo lastno varnost in varnost drugih udeležencev v prometu lahko največ naredimo sami.

Kdo bo zdržal dlje? Putin ali Zelenski (in Zahod)?
11. 07. 2022 12.11
Vojna v Ukrajini se vleče veliko dlje, kot je večina pričakovala. Ukrajina se še naprej zanaša na svoje zahodne zaveznike, Vladimir Putin pa upa, da bo strl ukrajinski pogum in podporo Zahoda. Kdo bo po trenutnih ocenah analitikov zdržal dlje?

Quo vadis, EU?
25. 06. 2022 14.25
Krize in dogodki v zadnjih dveh desetletjih so dodobra pretresli in presenetili Evropsko unijo. Najprej je gospodarska in finančna kriza evroobmočja razdelila države članice na dolžnice in upnice ter umetno ustvarila mejo med severom in jugom. Nato je migrantska kriza obrnila kompas in razdelila EU na vzhodne in zahodne države članice. Slednje so v migrantski krizi videle priložnost za nadomestitev delovne sile in bile bolj odprte do beguncev in migrantov, medtem ko so bile vzhodne države bolj nenaklonjene in so skušale migracije na vsak način omejiti.

Posoški dvotaktni raper Tomos se je za las ognil pasti
19. 06. 2022 11.00
Foals še dodatno popravljajo že tako ali tako dober vtis.

Avtomobilska industrija skeptična do predloga EU o zelenem prehodu
14. 06. 2022 06.00
Napoved o prepovedi prodaje bencinarjev in dizlov v Evropski uniji z letom 2035 odmeva. Padajo prva opozorila, da stroški zelenega prehoda ne smejo pasti samo na pleča kupcev avtomobilov. Vsi se sprašujejo tudi, kaj ta napoved pomeni za cene avtomobilov. Evropski parlament bo zdaj začel pogajanja z državami članicami, spremembe besedila naj bi bile tako še možne, zdaj pa to predvideva zmanjšanje izpustov v cestnem prometu za polovico že do konca desetletja. Nekateri proizvajalci avtomobilov so že napovedali, da bodo še pred omenjenim datumom postali povsem električne znamke. Pa je rešitev problema onesnaženosti res tako enostavna, da bi se ga dalo odpraviti zgolj z zamenjavo pogona v avtomobilih?

Lažja pridobitev vozniškega izpita za motorje dvignila povpraševanje za nakup
13. 06. 2022 18.55
Naval na trgovine z motornimi vozili. Na nekatere modele motorjev do 125 kubičnih centimetrov – kot so denimo skuterji – kupci čakajo tudi po več mesecev. Pa ne le zaradi motenj v dobavi, ki prodajalcem že več mesecev belijo glavo. Izpit za to kategorijo motorjev je odslej namreč veliko lažje pridobiti. Od prvega junija jih lahko vozijo vsi, ki že imajo izpit za avto, a niso mladi vozniki in opravijo šest ur vožnje.

Potep po Triglavskem narodnem parku: Prilagodimo svoje navade naravi
12. 06. 2022 18.14
V Triglavskem narodnem parku veljajo posebna naravovarstvena pravila, s katerimi si pristojne institucije prizadevajo zaščititi in ohraniti naravo na tem območju. Če poenostavimo, želijo, da ljudje s svojimi dejanji in drugimi vplivi ne bi pretirano posegli v alpski prostor, ki je še posebej občutljiv. Načini, kako smo ljudje lahko bolj prizanesljivi do narave, so med drugim, da prilagodimo svoje navade in zmanjšamo pritisk prometa v tem območju. Pred začetkom poletne sezone so partnerji projekta VrH Julijcev predstavili napotke za odgovorno obiskovanje narave Triglavskega narodnega parka.

V Dravi se je utopil 18-letnik
23. 05. 2022 11.22
Skupina mladih se je družila na pomolu ob reki Dravi in skakala v vodo. Med njimi je bil tudi 18-letnik, ki je skočil v reko, a na površje ni priplaval. Neodzivnega so našli potapljači, kljub oživljanju pa mu ni bilo več pomoči.

Videoigre in e-šport postajata glavni vir zabave v Sloveniji
20. 05. 2022 07.00
Debela tretjina mladih v Sloveniji igra videoigre, za slabe tri četrtine pa je takih, ki uživajo v tem, da pri igranju spremljajo druge – povprečno več kot tri ure na dan, vsak dan. In to poleg časa, porabljenega za brskanje po spletnih straneh in družbenih omrežjih. A če se da s tem tudi preživljati, prežijo na igričarje poleg zasvojenosti tudi številne karierne pasti.

V 'denacifikacijo' Ukrajine tudi ruski neonacisti
17. 05. 2022 07.00
Ko je Vladimir Putin napovedal rusko invazijo na Ukrajino, je med ključnimi razlogi za takšno odločitev navedel "denacifikacijo Ukrajine". To je sprožilo začudenje dela mednarodne javnosti, a tudi ostre kritike, saj da bi moral ruski predsednik najprej počistiti pred svojim pragom. Tudi v Rusiji in na ukrajinskem bojišču namreč delujejo ruske militantne neonacistične in ultranacionalistične skupine, čeprav večinoma "podtalno", saj je njihovo delovanje uradno prepovedano. Nekateri posamezniki so tudi pripadniki ruskih vojaških enot, kar priznava tudi sam Putin. Največ kontroverz pa se vrti okrog razvpite skrivnostne skupine Wagner, ki naj bi štela več kot 4000 članov iz 15 različnih držav.

Anamarija Lampič po selitvi v biatlon: V teku na smučeh sem dala vse
16. 05. 2022 09.56
Anamarija Lampič je na novinarski konferenci uradno sporočila razloge, zakaj se iz panoge tek na smučeh seli v panogo biatlon. Najboljša slovenska smučarska tekačica zadnjega obdobja sredi prejšnjega tedna sicer ni želela potrditi ali zanikati zapisov v medijih o novi karieri. Sedaj je jasno, Lampičeva je zamenjala športno panogo. Bo pa prihodnje leto zelo verjetno nastopila tudi na domačem svetovnem prvenstvu v nordijskem smučanju v Planici v smučarskem teku.

Renata Salecl in Jurij Souček postala častna meščana Ljubljane
09. 05. 2022 13.39
Ljubljanski župan Zoran Janković je na slovesni seji mestnega sveta ob 9. maju, prazniku Ljubljane, sociologinji Renati Salecl podelil naziv častna meščanka, igralcu Juriju Součku pa naziv častni meščan.

V Londonu aretirali vodjo tihotapcev v Rokavskem prelivu
05. 05. 2022 13.22
Vodjo tihotapske skupine, ki je delovala v Rokavskem prelivu, so v sredo aretirali v Londonu, grozi pa mu izročitev Belgiji. Hewa Rahimpurja iščejo belgijske oblasti, saj ga sumijo, da je organiziral sistematično tihotapljenje ljudi iz Francije v Veliko Britanijo.

V taboru Vipersa previdni: Rezultat iz Ljubljane nas ne bo uspaval
03. 05. 2022 17.36
Rokometašicam Krima Mercatorja se ne piše prav nič dobrega v boju za zaključni turnir četverice v Ligi prvakov. Po prvem dejanju četrtfinalnega obračuna z norveškim Vipersom zaostajajo za sedem zadetkov. Varovankam trenerke Natalije Derepasko v Stožicah ni uspelo priti do dobrega izhodišča. In ker iz tabora aktualnih prvakinj iz predmestja Osla prihajajo napovedi, da o kakšnem podcenjevanju ali manj motivirani igri ne bo govora, so delnice Ljubljančank zares slabe. A dogajale so se še veliko hujše športne senzacije, kot bi bil morebitni preboj Krimovk na Final Four.

Paulina Porizkova se brani, da ni prestara za poziranje v bikinkah
02. 05. 2022 14.30
Češka manekenka Paulina Porizkova je na družbenem omrežju nenehno, kadar se fotografira v kopalkah, deležna negativnih komentarjev, češ da je prestara in pregrada za razkazovanje svojega telesa. Zapisala je, da je takšno mišljenje seksistično in diskriminatorno do starejših, saj je prava lepota tista, ki pride z leti.

Quartararo pometel s konkurenco, na zmagovalnem odru še Zarco in A. Espargaro
24. 04. 2022 16.26
Veliki zmagovalec pete dirke sezone za VN Portugalske v kraljevem razredu motoGP je branilec naslova Fabio Quartararo (Monster Energy Yamaha), ki tokrat ni imel prave konkurence. Ko je Francoz v tretjem krogu prevzel vodstvo od Joana Mira (Team Suzuki Ecstar), ga ni več izpustil iz rok. Po odstopu dolgo časa drugouvrščenega Mira, je na koncu do drugega mesta prišel izkušeni Johann Zarco (Pramac Racing), tretje mesto pa je osvojil Aleix Espargaro z Aprilio. Dirko razreda moto2 je dobil Američan Joe Roberts (Italtrans Racing Team), v moto3 pa je bil pred vsemi Španec Sergio Garcia (GasGas).

Vzporednice med Mariupolom in Vukovarjem leta 1991
23. 04. 2022 17.24
Medtem ko so oči vsega sveta zadnje tedne uprte v pristaniško mesto na jugu Ukrajine in ga mnogi primerjajo s Stalingradom, hrvaški mediji začenjajo vleči vzporednice z mestom, ki je od slovenske meje oddaljeno le dobrih 300 kilometrov. Tako kot danes Mariupol je pred 30 leti ob začetku vojne v Jugoslaviji kot prvi v ruševinah končal Vukovar. Jeklarna Azovstal in tovarna obutve Borovo, peščica preostalih branilcev, ki jih je po dolgotrajnem obleganju obkrožila precej številčnejša vojska, in obupani (neuslišani) pozivi v prestolnico. Ter bojazen, da bodo tudi zajeti možje nazadnje končali na enak način – v ujetništvu in množični grobnici.

Začasna zaščita doslej okoli 1200 Ukrajincem, zaznali sporne ponudbe begunkam
15. 04. 2022 12.15
V Sloveniji je bilo doslej 18.415 opravljenih registracij ukrajinskih beguncev, prijavljenih pa jih je 4718, saj jih večina le prečka našo državo. Status začasne zaščite jih ima trenutno 1225. Od teh jih je vlogo za pomoč urada za oskrbo in integracijo migrantov oddalo 198, odobritev pa dočakalo 43, kažejo sicer neuradni podatki.Veliko ljudi državljanom Ukrajine ponuja pomoč, vključno z nastanitvijo v zasebnih prostorih, ponudbo dela, s prevozom v druge regije ali celo druge države. Za določenimi ponudbami in navidezno pomočjo pa se lahko skriva tudi trgovina z ljudmi, opozarja ministrstvo za notranje zadeve. Sporne ponudbe begunkam so bile v Sloveniji že zaznane.

Rešitve strank za področje mentalnega zdravja: več kliničnih psihologov, licence in pouk brez telefona
10. 04. 2022 14.49
Desetletja je bilo področje duševnega zdravja pri nas močno zanemarjeno. Težave so se kopičile, pandemija, ki je povečala stiske, pa je dokončno razgalila nedelujoč sistem. Pomanjkanje kadra in kapacitet na eni ter veliko povečanje potreb na drugi strani pa pomeni, da si pred nastalo situacijo niti politika ne more več zatiskati oči. Ukrepi, ki so že bili sprejeti, opozarjajo številni, še zdaleč niso dovolj.

Miller pred kvalifikacijami: Uvodna treninga sta pokazala, da sem konkurenčen
09. 04. 2022 06.00
Avstralski dirkač Jack Miller (Ducati Lenovo Team) je na uvodnih treningih pred današnjimi kvalifikacijami (začnemo ob 16.00 s tretjim prostim treningom na VOYO in kasneje tudi na Kanalu A) potrdil dobro formo in hkrati vložil kandidaturo za čim ugodnejši startni položaj pred nedeljsko glavno dirko za VN Amerik. Kot je poudaril po petkovih treningih, mu je steza v Austinu pisana na kožo. "Dobro pripravljenost moram prenesti tudi v kvalifikacije. Kdor bo tu opravil dober posel, bo imel tudi na dirki priložnost doseči vrhunski rezultat," med drugim pravi 27-letnik.