pediatrinja

V razbeljenem avtu pustila otroka, rešili so ga mimoidoči
09. 08. 2021 15.52
Še en primer, ko so starši pustili otroka v avtu pod žgočim soncem se je zgodil na Hrvaškem, tokrat v Gospiću. Dogodek, ki bi se lahko končal tragično, se je na zadovoljstvo vseh srečno končal, saj so otroka iz avtomobila rešili mimoidoči. Intenzivna kriminalistična preiskava že poteka zoper 26-letno Nemko, mamo malčka.

Bomo morali zapirati ambulante po Sloveniji?
01. 06. 2021 14.43
Novica, da bodo morali po sedaj veljavni zakonodaji kmalu številne ambulante po Sloveniji zapreti, pacientov najverjetneje sploh ni dosegla. Ampak iz ambulant po vsej Sloveniji prihajajo precej resne informacije.

'Posledice pretirane uporabe zaslonov opažamo že pri dojenčkih in malčkih'
11. 05. 2021 06.00
Na Zdravniški zbornici so predstavili smernice za uporabo zaslonov pri otrocih in mladostnikih. Digitalne naprave so koristen pripomoček, vendar so z njimi povezane določene pasti in nevarnosti, zato morajo starši razmisliti, kdaj otroka spoznati s tem svetom, se strinjajo strokovnjaki. Podatki so zaskrbljujoči: pediatri že pri dve- in triletnikih opažajo znake pretirane uporabe zaslonov, znaki zasvojenosti z videoigrami so prisotni pri 10,2 odstotka, znaki problematične uporabe družbenih omrežij pa pri 8,3 odstotka slovenskih mladostnikov.

Nad zdravstvene delavce z grožnjami in žalitvami
04. 05. 2021 12.34
"Za svojega otroka tudi ubijam!" Tako je svoj telefonski pogovor z eno od pediatrinj končala nezadovoljna mati 17-letnika, ker ji ni uspelo izsiliti zdravniškega potrdila, da je njen sin zaradi morebitnih psihičnih posledic upravičen do nenošenja zaščitne maske. Zdravnica jo je prijavila policiji, ker je bila to njena dolžnost, pa tudi, ker jo je postalo strah zase in za svoje bližnje. To je le ena od zgodb, s katerimi se na Sekcijo za primarno pediatrijo obrača vse več pediatrov in pediatrinj, ki se znajdejo v konfliktnih situacijah z "vsevednimi" starši.

Urban ima redko gensko bolezen, za samostojno življenje potrebuje našo pomoč
13. 04. 2021 11.00
Še ne dveletni Urban je prvi otrok v Sloveniji, ki so mu diagnosticirali gensko bolezen, sindrom CTNNB1. Starša sta se, da bi mu omogočila samostojno življenje, povezala s svetovnimi in domačimi strokovnjaki, ki za Urbana že delajo gensko terapijo, ki pa ne bo pomagala le njemu, ampak vsem otrokom z omenjenim sindromom. A raziskave stanejo in tukaj lahko z donacijami pomagamo tudi mi.

Študentka v stripu 'razčistila' s teorijami zarote
12. 04. 2021 13.57
21-letna študentka biologije si je ob vseh teorijah zarote, ki se širijo po družbenih omrežjih glede cepljenja proti covidu-19, rekla, da je temu treba narediti konec. V roke je vzela list papirja in svinčnik in na poljuden, tudi humoren, način v strip prelila znanje, ki ga prejema na fakulteti. "Veliko teh teorij, ki krožijo okoli, je biološko povsem nemogočih," je jasna.

Dvomesečni Nace ima redko bolezen, zdravilo obstaja, a se zelo mudi
22. 03. 2021 12.26
Dvomesečni Nace se bori z neozdravljivo boleznijo, a glede na klinične študije obstaja zdravilo, ki lahko bolezen ustavi. Dostopno je tudi v Sloveniji, a ga mora zdravnik posebej odobriti. V Skladu Viljem Julijan so opozorili na malega borca, zdaj pa pozivajo zdravnike, naj zdravilo Nacetu odobrijo čim prej, saj bolezen vsak dan napreduje in zato šteje prav vsak dan.

S cepljenjem učinkovito nad nekatere vrste raka
01. 03. 2021 13.36
Letošnji teden boja proti raku v ospredje postavlja obvladovanje raka s cepljenjem. Okužbam lahko pripišemo približno 15 odstotkov vseh rakov v svetu, zato stroka poleg upoštevanja ostalih preventivnih priporočil poziva tudi k cepljenju otrok proti HPV in hepatitisu B.

Na Goriškem zaskrbljeni: 'Virus se hitro širi zaradi neodgovornosti ljudi'
27. 01. 2021 09.02
V sedemdnevnem obdobju je bilo v goriški statistični regiji potrjenih skupno 708 okužb, to je v povprečju 101 na dan. To je najvišje dnevno povprečje med vsemi slovenskimi regijami. Da pripadniki tamkajšnje civilne zaščite opažajo vse več kršitev sprejetih ukrepov, ob tem sporočajo s severne Primorske. Direktor ZD Ajdovščina Egon Stopar je poudaril, da je stanje pri njih kritično in da so zaposleni zaradi vse več novoodkritih primerov okužbe izjemno obremenjeni.

Ameriški senat začel z zaslišanji Bidnovih ministrskih kandidatov
19. 01. 2021 18.08
Pristojni odbori ameriškega senata imajo dan pred inavguracijo Josepha Bidna na sporedu zaslišanja petih kandidatov za položaje v vladi novega predsednika ZDA, ki potrebujejo senatno potrditev. S tem sicer ne bi smelo biti težav, saj bodo imeli v senatu tesno večino demokrati.

Poziv iz iniciative učiteljev in pedopsihiatrov: Otroci že zelo trpijo, odprite šole
08. 01. 2021 19.18
Iniciativa otrok ne damo je danes ministrici za izobraževanje Simoni Kustec predala poziv za normalizacijo vzgoje in izobraževanja. Želijo si, da bi pri odločanju sodelovalo več strok, med njimi tudi pedagoška, psihološka in pedopsihiatrična. Poziv je podpisalo 10.179 državljanov in 1850 zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, navajajo v iniciativi.

Na Infekcijski kliniki v zadnjem tednu sprejeli 6 otrok z večorganskim vnetnim sindromom
26. 11. 2020 07.06
Otroci okužbo z novim koronavirusom v večini primerov preživijo z blažjimi simptomi ali asimptomatsko. V nekaterih primerih pa vendarle potrebujejo bolnišnično zdravljenje, na Infekcijski kliniki v Ljubljani so od septembra tako zdravili 33 otrok, nekateri so bili sicer hospitalizirani zaradi drugih bolezni. Zdravili so tudi 9 otrok s t. i. večorganskim vnetnim sindromom, kar 6 so jih sprejeli v zadnjem tednu. Gre za Kawasakijevi bolezni podoben sindrom, ki se kaže z visoko vročino in prizadetostjo več organov. Vodja mariborske pediatrije pa izpostavlja, da po Sloveniji beležijo vsaj 50-odstotni upad drugih respiratornih obolenj pri otrocih, kar med drugim zdravstvenem osebju omogoča, da pomaga na covid oddelkih.

Zaprtje vrtcev: starši oproščeni plačila, izjeme določajo župani
23. 10. 2020 08.14
Vrtci bodo naslednji teden zaprti, še vedno pa bodo otroke v varstvo lahko vozili vsi, "ki hodijo v službo, ki ne morejo delati od doma oziroma niso naslednji teden doma", je včeraj napovedal premier Janša. Danes pa je ministrica za izobraževanje Simona Kustec dejala, da izjema velja le za starše, ki "opravljajo nujne, za državo in družbo potrebne dejavnosti in poklice", kar krog upravičencev precej zoži. Odločitev je v rokah županov, ki so za ukrep izvedeli iz medijev. Starši, ki zaradi zaprtja vrtcev ne bodo mogli delati, bodo dobili 80-odstotno nadomestilo plače.

Neizdajanje odločb: okuženi hodijo v službo, šolo ...
22. 10. 2020 20.08
Medtem ko teče beseda o novih ukrepih, pa številni okuženi, ki tega ne vedo, hodijo v službo, šolo, vrtec. Še več pa je tudi takšnih, ki kljub tveganemu stiku, ne morejo ostati v samoizolaciji, saj jim ob sklepu ministrstva, da ne bo več izdajalo karantenskih odločb, ne pripada nikakršno nadomestilo. Na ministrstvu odgovarjajo, da bodo to področje čim prej uredili.

'Tveganje cepljenja v primerjavi s prednostjo cepljenja zanemarljivo'
15. 09. 2020 15.50
Strokovnjaki javnega zdravja in imunologije so na posvetu o spremembah zakonodaje na področju cepljenja poudarili, da lahko le z vzdrževanjem dovolj visoke precepljenosti zagotovimo zdravje družbe. Zanikali so očitke, da ne spremljajo stranskih učinkov cepiv, ki pa so po njihovih navedbah zanemarljivi v primerjavi s prednostmi cepljenja.

Kako naročiti pacienta na odvzem brisa, če nihče ne dvigne telefona?
10. 09. 2020 06.20
V zdravstvenih domovih opozarjajo, da je naval bolnikov, ki jih morajo pred pregledom poslati na testiranje za koronavirus, vse večji. Posledično so vstopne točke, kjer opravljajo testiranja (skupno jih imamo 16), vse bolj obremenjene. Zdravniki, ki želijo tja napotiti svojega pacienta, pa jih pogosto ne morejo niti priklicati, saj so telefonske linije ves čas zasedene. Pristojno ministrstvo smo vprašali, kako nameravajo razbremeniti sistem testiranja, a jasnega načrta, kot kaže, (še) ni.

O zdravstvu po epidemiji: 'Več bo videoposvetov, vlagati moramo v razvoj aplikacij'
12. 04. 2020 20.34
Epidemija covid-19 je spremenila naša življenja, a kljub temu da se vse vrti okoli te bolezni, ostala obolenja niso izginila. Mnogi med nami so kronični bolniki, otroci dobijo vročino, nekateri bi morali ravno v teh tednih opraviti sistematski pregled. Ženske so noseče, rojevajo. Številni so taki, ki jim je odpadel pregled pri specialistu ali pa operacija. Kako torej v ozadju koronakrize deluje naše zdravstvo, kdaj boste prišli na vrsto za pregled, operacijo?

Nova državna sekretarka na ministrstvu za zdravje je Tina Bregant
07. 04. 2020 21.38
Vlada je na dopisni seji za državno sekretarko na ministrstvu za zdravje imenovala Tino Bregant, specialistko pediatrije ter fizikalne in rehabilitacijske medicine, ki dela kot pediatrinja in fiziatrinja v zavodu Cirius Kamnik, so sporočili iz Urada vlade za informiranje.

'Če skupaj nosimo maske, ščitimo eden drugega'
26. 03. 2020 12.15
Zaščitne maske si lahko izdelamo tudi sami, na domu, vendar moramo pri tem upoštevati navodila za uporabo, sta poudarili dr. Tina Bergant in dr. Polona Gams. Material mora biti pralen na visoki temperaturi, hkrati pa mora prenesti likanje. Pomembno je tudi zavedanje, da nam takšne maske zagotavljajo le delno varnost, pa še to od 30 minut do maksimalno dve uri.

Zakaj otroci skoraj ne zbolijo za novim koronavirusom?
20. 03. 2020 07.14
Otroci niso imuni na covid-19 in se torej z novim virusom okužijo, a ne zbolijo tako kot odrasli. Razlog naj bi bil v teoriji, da so otroci večkrat izpostavljeni drugim koronavirusom, kot je navadni prehlad, in njihov imunski sistem. Študija na kitajskih otrocih je potrdila, da so otroci dokazano izjemno veliki prenašalci. V Sloveniji otroci zaenkrat prebolevajo lažjo obliko okužbe, potrdijo na Infekcijski kliniki, hospitalizirali niso še nobenega otroka.

Izpoved preobremenjene zdravnice: 'Prvič v življenju sem pomislila, da bi obupala in šla domov'
16. 02. 2020 18.08
Zdravniki so, kot opozarjajo v pismih, v času gripe in respiratornih obolenj na robu onemoglosti. Namesto 25 bolnih, kolikor jih opredeljujejo normativi, morajo dnevno sprejeti in pregledati tudi po 150 bolnikov. Preobremenjenost in izgorelost pa vodita do povečanega tveganja za napake. Na Ministrstvu za zdravje pa imajo očitno drugačno mnenje, saj poudarjajo, da je tako samo v času izrednih razmer.

'Cepljeni otroci so bolj zdravi in imajo manj alergij'
16. 01. 2020 13.33
Vse informacije o cepljenju tako otrok kot tudi odraslih, tudi o morebitnih stranskih učinkih, so odslej zbrane na enem mestu. Pediater Denis Baš je poudaril, da so cepljeni otroci bolj zdravi in imajo manj alergij, pediatrinja Jasna Čuk Rupnik pa meni, da se delodajalcem izplača plačati cepljenje vsem zaposlenim, ker je to ceneje od bolniških staležev.

S hladnim vremenom prihaja več virusnih okužb dihal
18. 11. 2019 14.05
Prihajajoče hladnejše obdobje bo spremljalo povečanje virusnih okužb dihal, opozarjajo v sekciji za preventivno medicino pri Slovenskem zdravniškem društvu. Za splošno in načeloma zdravo populacijo respiratorni virusi ne predstavljajo večjih težav, ogroženim skupinam pa prinašajo večje tveganje za težji potek bolezni in nepredvidene zaplete.

Zlorabe se zapišejo v možgane in telo
21. 09. 2019 07.00
"Tretjina zlorabljenih ljudi o tem nikoli ne pove nikomur, to skrivnost odnesejo s seboj v grob," opozarja pediatrinja in zdravnica Tina Bregant. Kakršnakoli zloraba otrok je travmatska izkušnja, ki zaradi ranljivosti možganov v obdobju odraščanja pušča dolgotrajne posledice. Bi rekli, da mednje sodijo tudi debelost, sladkorna bolezen, srčno-žilna obolenja, arterijska hipertenzija, kap, duševne motnje in prezgodnja smrt?

Preobrat – Facebook, Instagram nad lažne novice o cepljenju: Vernikov ne morete prepričati
07. 05. 2019 08.42
Zadržanost, ko gre za cepiva, je postala globalen pojav. "Na srečo pa v zadnjih mesecih opažamo, da so se stvari začele obračati," pravi Thomas Breuer, ki je sprva več kot šest let v Nemčiji zdravil paciente, potem pa se je lotil študija epidemiologije v ZDA, danes je podpredsednik dela družbe GSK, ki se ukvarja s cepivi.

Mark Zuckerberg nad nespečnost z novim izumom: 'spalno škatlo'
01. 05. 2019 06.50
Ustanovitelj Facebooka Mark Zuckerberg in njegova soproga, pediatrinja Priscilla Chan sta starša triletnega Maxima Zuckerberga in enoletnega Augusta Chana Zuckerberga. Radosti starševstva so v njuni življenji prinesle tudi nekoliko manj prijetne trenutke, kot je denimo nespečnost. Zuckerberg je zato izumil novo napravo: spalno škatlo.

Prodajanje 'programov za tvorbo sinaps' je postalo pravi posel
15. 04. 2019 09.21
Okoliščine, v katerih se rodi dojenček, lahko vplivajo tudi na razvoj njegovih možganov in posledično zaznamujejo njegovo celotno prihodnost. Koliko na to vplivajo starši, koliko genetika in koliko morda življenje v pomanjkanju ter revščini?

Bo denarna pomoč revnim materam spremenila razvoj možganov njihovih dojenčkov?
14. 04. 2019 13.09
Vsak mesec polovica mater, vključenih v vznemirljivo raziskavo v ZDA, prejme skoraj 300 evrov. Vprašanje, na katerega si skušajo odgovoriti znanstveniki, je, ali bo bistveno večji prihodek družine, ki živi pod pragom revščine, vplival na razvoj njihovega novorojenčka.

Po družinskih zdravnikih svojo preobremenjenost izrazili še pediatri
07. 04. 2019 18.38
Z odprtim pismom zdravstvenemu ministru in predsedniku vlade nase opozarjajo še slovenski pediatri. Kot pravijo, je stanje v pediatriji marsikje še bistveno slabše kot v družinski medicini, zato pozivajo k reševanju celotne primarne ravni. Zaradi pomanjkanja kadra so namreč obstoječi pediatri močno preobremenjeni, ponekod pa jih sploh ni, zato so na pomoč otrokom priskočili upokojeni pediatri.

Kaj bi napisali, če bi samomor storila vam ljuba oseba?
23. 03. 2019 07.00
Vsi, ki so pred nekaj dnevi izvedeli za tragično novico, da si je življenje vzel odličen specializant pediatrije, komaj 32-letni zdravnik z ženo in še ne dveletno hčerkico, so bili močno pretreseni. Tudi jaz. Kaj lahko tako mladega, uspešnega, obetavnega človeka, ki ima mlado družino, s katero se je nedavno preselil v Ljubljano, si tam kupil stanovanje, tako potre, da ne želi več živeti? Kaj neki je ta človek doživljal globoko v sebi, da ga je to pahnilo čez rob in je vsemu temu (tudi lepemu), kar doživlja na tem planetu, odločil narediti konec?