peking

Kitajska zavrnila Rumsfeldove napovedi
08. 05. 2001 00.00
Kitajska je odločno zavrnila napovedi ameriškega obrambnega ministra Rumsfelda, da bo Peking vrnil ameriško vohunsko letalo. Kitajci letalo, ki je trčilo z njihovim lovcem, v nesreči pa je umrl kitajski pilot, že več kot mesec dni zadržujejo na otoku Hajnan.

Zemeljski plaz pokopal najmanj 65 ljudi
03. 05. 2001 00.00
Na jugozahodu Kitajske je zemeljski plaz, ki se je sprožil zaradi nekajdnevnega obilnega deževja, pod seboj pokopal devetnadstropni stanovanjski blok. Reševalci so iz ruševin potegnili 65 trupel, žrtev pa naj bi bilo še več. Med njimi je tudi sedem turistov, saj je za prvomajske praznike provinco Vulong obiskalo več kot 20.000 ljudi.

Persson v Severni Koreji
02. 05. 2001 00.00
V severnokorejsko prestolnico je kot prvi zahodni premier in predstavnik evropske unije prispel švedski premier Persson ter delegacija EU. Na pogovorih s predsednikom Kim Jong Ilom je Persson

Protesti nasprotnikov kapitalizma
01. 05. 2001 00.00
Britanska policija je v središču londonskega nakupovalnega središča, na območju predela Oxford Circus obkolila več sto demonstrantov, ki so se ob 1. maju zbrali v britanski prestolnici zaradi nasprotovanja globalizaciji. Protestniki so policiste obmetavali s steklenicami in palicami, ko so jih skušali umakniti nazaj. Po navedbah policije je prišlo do prerivanja med policisti in protestniki, doslej pa so aretirali 27 protestnikov. V pripravljenosti je 6000 policistov, ki skušajo preprečiti izbruh nasilja približno 10.000 nasprotnikov kapitalizma, kolikor naj bi se jih zbralo v mestu.

Američani na poti na Hainan
01. 05. 2001 00.00
Skupina ameriških strokovnjakov je že na poti proti Kitajski, da bi pregledala ameriško izvidniško letalo, ki se od nesreče s kitajskim lovcem 1. aprila nahaja na kitajskem otoku Hainan, je danes sporočil neimenovani ameriški diplomat v Pekingu. Skupina strokovnjakov naj bi na Hainan prispela zvečer po lokalnem času. Američani bodo ocenili škodo, ki jo je v nesreči utrpelo vohunsko letalo. Ameriški diplomat ni mogel potrditi, ali bodo letalo popravili, da bi ga prepeljali v ZDA.

Američani bodo lahko pregledali letalo
29. 04. 2001 00.00
Kitajske oblasti bodo Američanom dovolile preiskavo vohunskega letala, ki je 1. aprila po trčenju s kitajskim lovcem, v katerem je življenje izgubil kitajski pilot, pristalo na otoku Hainan. Kitajska državna tiskovna agencija še dodaja, da so se za ta korak odločili, ko so zaključili z zbiranjem informacij, povezanih z dogodkom. Združene države naj bi tudi pristale na plačilo odškodnine, natančen znesek pa naj bi bil znan po naslednjem krogu pogajanj.

Znova spor med Kitajsko in ZDA?
28. 04. 2001 00.00
Kitajsko zunanje ministrstvo je danes posvarilo ZDA, naj ne izdajo tranzitnega vizuma tajvanskemu predsedniku Čen Šujbjanu, ki naj bi se maja na poti v Južno Ameriko na kratko ustavil v ZDA. Ameriško zunanje ministrstvo za zdaj še ni potrdilo izdaje vizuma, diplomatski viri pa menijo, da bo to zagotovo storilo.

Kitajska proti ameriškem orožju za Tajvan
24. 04. 2001 00.00
ZDA za zdaj Tajvanu še ne bodo prodale najmodernejšega radarskega protiraketnega sistema AEGIS, prodale pa mu bodo podmornice in rušilce. Takšna je odločitev ameriškega predsednika Georga Busha.

Kitajska ne popušča
21. 04. 2001 00.00
Kitajski predsednik Jiang Zemin je po občutljivih pogovorih o ameriškem vohunskem letalu, ki so potekali v minulih dneh, izjavil, da ne bo dovoljeval kršitev kitajske državne suverenosti. Jiang je v komentarju, ki so ga danes prenašali vsi državni mediji, še dodatno poudaril nepopustljivo stališče Kitajske po trčenju ameriškega vohunskega letala s kitajskim lovcem. Jiang je od ameriške strani znova zahteval, naj opusti prelete ameriških vohunskih letal nad kitajskim priobalnim pasom.

Manevri na Taiwanu
20. 04. 2001 00.00
Tisoče taiwanskih vojakov pred očmi svetovnih medijev izvaja vojaške vaje, na katerih preigravajo različne taktične scenarije ob simulirani invaziji Kitajskih vojaških sil vzdolž južne obale otoka. Pri tem uporabljajo bojno strelivo in izstrelke.

Brez popuščanja na obeh straneh
18. 04. 2001 00.00
Kitajski in ameriški vojaški strokovnjaki so v komaj treh urah končali pogovore o vzrokih in posledicah trčenja kitajskega lovca in ameriškega vohunskega letala nad Južnokitajskim morjem 1. aprila letos. Zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca 1. aprila nad Južnokitajskim morjem, po katerem je moralo ameriško letalo zasilno pristati na Kitajskem, so se odnosi med državama precej zaostrili. Potem ko je kitajska stran prejšnjo sredo izpustila 24-člansko posadko ameriškega letala, sta se državi dogovorili tudi za pogajanja o tem, kako bi v prihodnje takšne incidente preprečili, pa tudi o vrnitvi ameriškega letala in o ameriških vohunskih poletih vzdolž kitajske obale.

Pilot razglašen za mučenika revolucije
15. 04. 2001 00.00
Kitajske oblasti so kitajskega pilota lovskega letala, ki je izginil po trčenju z ameriškim vohunskim letalom 1. aprila , razglasila za mučenika revolucije. Njegovo ime so uvrstile na seznam posameznikov, ki so postali vzor v komunističnem režimu. Državni mediji častijo pilota in ob tem navajajo, da so ga razglasili za mučenika, potem ko so prekinili množično akcijo iskanja po trčenju kitajskega lovca F-8 z ameriškim vohunskim letalom EP-3.

Ustavili iskanje pogrešanega pilota
14. 04. 2001 00.00
Ameriško-kitajskemu sporu spet ni videti konca. Ameriški obrambni minister Donald H. Rumsfeld je zdaj Kitajsko obtožil, da je njen pilot, ki je prvega aprila trčil v ameriško vohunsko letalo, edini krivec za nesrečo. Trditev je podkrepil s posnetki, ki dokazujejo, da so piloti kitajskih lovcev v zadnjih mesecih večkrat namerno leteli nevarno blizu ameriških letal. Iz Pekinga so medtem sporočili, da so ustavili iskanje pogrešanega pilota.

Posadka ameriškega letala zanika krivdo
12. 04. 2001 00.00
Posadka ameriškega vohunskega letala, ki so jo kitajske oblasti po trčenju s kitajskim lovcem enajst dni zadrževale na otoku Hainan, je prispela v letalsko oporišče Hickham na Havajih. Posadka je ameriškim vojaškim preiskovalcem zatrdila, da njihovo letalo ni nikoli skrenilo z začrtane poti, še manj pa, da bi se 1. aprila zaletelo v kitajsko letalo.

Mali koraki med ZDA in Kitajsko
09. 04. 2001 00.00
Kitajska in ZDA nadaljujeta pogajanja o usodi posadke ameriškega vohunskega letala. Kitajska še naprej vztraja, da se ji ZDA uradno opravičijo zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala s kitajskim lovcem, medtem ko ZDA stopnjujejo zahteve po izpustitvi ameriške posadke. Za danes je napovedano novo srečanje ameriških diplomatov s posadko ameriškega letala, ki je po trčenju 1. aprila zasilno pristalo na vojaškem letališču na kitajskem otoku Hainan. Ameriški veleposlanik na Kitajskem Joseph Pruher je dejal, da od Kitajske še vedno čaka odgovor na prošnjo, naj omogoči srečevanje med diplomati in posadko dvakrat dnevno. Kitajska je v nedeljo dovolila pogovor diplomatov z osmimi člani posadke, ki so ponovno potrdili, da z njimi razen domotožja ni hujšega.

Protokolu iz Kjota je nedotakljiv
09. 04. 2001 00.00
Evropska komisija izključuje kakršnokoli možnost vnovičnih pogajanj o protokolu iz Kjota, ki predvideva zmanjšanje emisij toplogrednih plinov, je danes v Bruslju sporočil tiskovni predstavnik palače Breydel Jean-Christophe Filori. "Nova pogajanja o Kjotskem protokolu, podpisanem leta 1997, ki ga Washington zavrača, ne pridejo v poštev," je poudaril Filori, ki je tako zavrnil interpretacijo besedila, katerega avtorja sta bila predsednik Evropske komisije Romano Prodi in predsedujoči EU, švedski premier Goeran Perrson.

Odnosi med ZDA in Kitajsko na kocki
08. 04. 2001 00.00
Kitajske oblasti že drugi teden na otoku Hainan zadržujejo 24 članov posadke ameriškega vohunskega letala, ki je v mednarodnem zračnem prostoru trčilo s kitajskim lovcem. Od Američanov zahtevajo opravičilo za nesrečo, ameriški podpredsednik Cheney pa je zahtevo že zavrnil kot neutemeljeno. K spravi med obema orožarskima velesilama pa je pozval tudi tibetanski duhovni vodja Dalajlama.

Peking še naprej zahteva opravičilo
07. 04. 2001 00.00
Reševanje ameriško-kitajske krize, ki je nastala zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca, se nadaljuje na najvišjem nivoju. Podpredsednik kitajske vlade Qian Qichen je danes ameriški odziv po trčenju ameriškega vohunskega letala in kitajskega vojaškega lovca nad Južnokitajskim morjem označil kot nesprejemljiv in zahteval uradno opravičilo Washingtona. Vsa dosedanja pojasnila ZDA so za kitajsko vlado in njene državljane nezadovoljiva, je v pismu ameriškemu zunanjemu ministrstvu zapisal Qian in dodal, da Kitajska od Washingtona zahteva prevzem odgovornosti za nesrečo, ki se je zgodila minulo nedeljo.

Posadka se počuti dobro
06. 04. 2001 00.00
Ameriški diplomati, ki so se danes vnovič srečali s posadko ameriškega vohunskega letala, ki je v nedeljo zasilno pristalo na kitajskem otoku Hainan, so sporočili, da je počutje članov posadke dobro in da so vsi zdravi. Današnje srečanje je bilo drugo, ameriški diplomati so posadko prvič obiskali v torek.

Peking zahteva opravičilo
05. 04. 2001 00.00
Štiri dni po trčenju ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca so odnosi med državama še vedno napeti. Združene države so sicer izrazile obžalovanje zaradi smrti kitajskega pilota, vendar pa uradni Peking pa še vedno zahteva opravičilo za nesrečo.

Napeti odnosi med ZDA in Kitajsko
05. 04. 2001 00.00

Kitajska dovolila ZDA dostop
03. 04. 2001 00.00
Kitajska je danes izdala dovoljenja za tri ameriške diplomate, da stopijo v stik s štiriindvajsetčlansko posadko ameriškega vohunskega letala, ki je po nedeljskem trčenju s kitajskim vojaškim lovcem F-8 strmoglavilo na kitajsko ozemlje. Pilota kitajskega letala in razbitine še niso našli. Ameriška mornarica je ponudila pomoč pri iskanju pilota, vendar je Kitajska ponudbo zavrnila, tako da so se tri ameriške vojaške ladje umaknile iz južno-kitajskega morja. Štiriindvajset članov posadke letala so Kitajci ločili in njihovo zdravstveno stanje ni znano. Tudi avstralski zunanji minister Alexander Downer je po srečanju z namestnikom osrednje kitajske vojaške komisije Zhang Wannianu, ki se trenutno mudi na obisku v Avstraliji, izjavil, da mu je general Zhang zagotovil, da bo Kitajska ameriškim diplomatom dovolila dostop do posadke. Iz kitajskih policijskih virov se je izvedelo, da se bodo ameriški diplomati s posadko letala srečali danes zvečer v kraju Haiku, ki je 200 kilometrov oddaljen od letališča, na katerem je pristalo ameriško letalo.

Nova ohladitev med ZDA in Kitajsko?
02. 04. 2001 00.00
Na Kitajskem še vedno zadržujejo 24 članov posadke ameriškega vohunskega letala, ki je v nedeljo trčilo s kitajskim lovcem in prisilno pristalo na kitajskem ozemlju. V Pekingu dogodka sploh še niso komentirali, medtem pa Pentagon trdi, da je letalo letelo v mednarodnih vodah, kakih 100 kilometrov od otoka Hainan.

Trčili ameriško in kitajsko vojaško letalo
02. 04. 2001 00.00
Nad Južnokitajskim morjem sta trčili ameriško in kitajsko vojaško letalo. Letalo ameriške mornarice je moralo po trčenju zasilno pristati na kitajskem otoku Hainan. Kitajski letalo je strmoglavilo v morje, pilota pa še pogrešajo.

Komisija MOK končala obisk Pariza
29. 03. 2001 00.00
Posebna komisija Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) je končala obisk Pariza in okoliških športnih objektov, na katerih naj bi leta 2008 gostili olimpijske igre (OI). "Člani komisije smo bili zelo zadovoljni s tem, kar smo videli in slišali," je bil kratek predsednik skupine Hein Verbruggen po pogovorih s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom.

Wang prvi Kitajec v ligi NBA
25. 03. 2001 00.00
Triindvajsetletni Wang Zhizhi bo postal prvi kitajski košarkar, ki se bo preizkusil v najelitnejši profesionalni košarkarski ligi na svetu. 214 centimetrov visoki Wang, 36. izbor drugega kroga drafta, se bo prihodnji teden pridružil moštvu Teličkov iz Dallasa.

Zapornike obiskovale prostitutke
21. 03. 2001 00.00
Kitajske oblasti so ugotovile, da so pazniki v nekem zaporu na jugu Kitajske zapornikom omogočali obiske prostitutk, pri tem pa so zaračunavali provizije pri opravljeni storitvi v višini približno šest dolarjev. Pazniki naj bi dekleta na poziv priskrbovali predvsem bogatejšim jetnikom. Ti so se s prijateljicami noči potem sestajali v posebnem prostoru, ki je sicer običajno namenjen stikom zapornikov z zakonskimi družicami.

Gašparičeva v Pekingu
19. 03. 2001 00.00
V prostorih Kitajske nacionalne galerije v Pekingu je bila med 8. in 13. marcem mednarodna slikarska razstava v organizaciji Kitajskega mednarodnega kulturnega združenja, Inštituta za umetnost in obrt in Ministrstva za kulturo LR Kitajske. Med 60-imi razstavljenimi umetniškimi deli so bile na ogled tudi tri slike slovenske akademske slikarke Majde Zorko Gašparič, ki je klasično kitajsko slikarstvo študirala na Centralni likovni akademiji v Pekingu. Gašparičeva je od leta 1988 sodelovala že na več razstavah in je v tamkajšnjih umetniških krogih dobro poznana. Pogovor s slovensko slikarko je bil objavljen v Kitajskih ženskih novicah in na Kitajskem mednarodnem radiu, so sporočili z veleposlaništva Republike Slovenije v Pekingu.

Val eksplozij na Kitajskem
17. 03. 2001 00.00
Število smrtnih žrtev v včerajšnjem valu eksplozij v mestu Shijiazhuang na severu Kitajske je naraslo na 110, veliko ljudi pa je ranjenih. Kot je poročala kitajska tiskovna agencija Xinhua, naj bi šlo za nesrečo, vzroki zanjo pa še niso znani. Kitajska policija meni, da so bile eksplozije podtaknjene. Eksplozije so med 4. in 5. uro po lokalnem času odjeknile v štirih stanovanjskih hišah v glavnem mestu severnokitajske province, oblasti pa so o dogodku prepovedale poročati.

Po stopinjah Marca Pola
14. 03. 2001 00.00
Devet Italijanov se namerava s kolesi odpraviti po poti srednjeveškega popotnika Marca Pola iz Benetk v Peking. Popotniki predvidevajo, da bodo 12 tisoč kilometrov dolgo pot prevozili v približno stotih dneh. Eden od udeležencev odprave, ki naj bi na pot krenila 25. aprila, je dejal, da tako kot Marco Polo želijo spoznati nove dežele, ljudi in kulture.