pesticidi

Otroci povzročili za 1,6 milijona škode

06. 05. 2004 00.00

Trije otroci so v okolici Pirana vlomili v vikend, si prilastili več oljnatih slik, v vodnjak zlili pesticide, notranjost pa popolnoma razdejali.

Keber izdal nezakonito odločbo

21. 04. 2004 00.00

Upravno sodišče v Ljubljani je odločilo, da je minister za zdravje nezakonito povišal dovoljeno vsebnost pesticidov v pitni vodi.

Neodvisna raziskovalca ovadila ministra

18. 03. 2003 00.00

Neodvisna raziskovalca Gorazd Pretnar in Anton Komat bosta zaradi neukrepanja proti uporabi nevarnih kemikalij v kmetijstvu ovadila deseterico najvišjih uslužbencev zdravstvenega in kmetijskega ministrstva, vključno z ministroma Butom in Kebrom.

Pesticidi krivi za obolevanje vaščanov Socke?

01. 12. 2003 00.00

Analize prsti v Socki, ki jih je opravil neodvisni raziskovalec Anton Komat, naj bi dokazovale, da je za nadpovprečno obolevanje vaščanov za rakom vzrok uporaba prepovedanih pesticidov na hmeljiščih.

Vas Socka: Ljudje obolevajo za rakom

24. 11. 2003 00.00

V vasici Socka v občini Vojnik je nenavadno veliko ljudi umrlo za rakom. Sočani so prepričani, da je visoka smrtnost posledica škodljivih vplivov hmeljarjenja na tem območju.

Nad komarje z netopirji

25. 04. 2003 00.00

Da bi zaščitili prebivalce pred neprijetnimi piki komarjev, so se mestni očetje nekega poljskega mesteca spomnili, da komarje iz lokalnega parka odstranijo z netopirji namesto z dragimi pesticidi.

SEG o pitni vodi

29. 03. 2003 00.00

Zunajparlamentarna Stranka ekoloških gibanj (SEG) je slovensko vlado in ministrstva za zdravstvo, okolje, prostor, energijo ter kmetijstvo in prehrano pozvala, naj izdajo priporočila glede ravnanja s pitno vodo, ki je onesnažena s pesticidi in nitrati, ter obvestijo javnost o njeni kakovosti.

Otroci pogosteje astmatiki

25. 02. 2003 00.00

Ameriška raziskava dokazuje, da otroci v zadnjem času obolevajo za astmo dvakrat pogosteje kot so pred dvema desetletjema.

Opozorila pred napadi s hrano

01. 02. 2003 00.00

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) opozarja, da lahko teroristične organizacije zastrupijo hrano, zato je države članic WHO pozvala, naj poostrijo nadzor pri njeni proizvodnji in transportu. Strokovnjaki poudarjajo, da lahko teroristi hrano zastrupijo s kemičnimi, biološkimi ali radioaktivnimi sredstvi.

Je nadzor kakovosti hrane ustrezen?

28. 11. 2002 00.00

Zapleti z antibiotikom kloramfenikol so sprožili številna vprašanja o kakovosti naše hrane. Medtem ko pristojni zagotavljajo, da je nadzor dober, sicer prepovedanih substanc sploh ne bi odkrili, pa se organizacije za varstvo potrošnikov sprašujejo, ali je zadosten.

Inšpektorji pod drobnogledom

27. 11. 2002 00.00

Kmetijski minister Franci But je ustanovil neodvisno komisijo, ki bo natančno preverila delo veterinarskih inšpektorjev ob pojavu prepovedanega kloramfenikola v mleku. Bivši svetovalec na ministrstvu za zdravje pa poziva vlado, naj odstavi tiste, ki so odgovorni, da antibiotika niso odkrili domači laboratoriji.

Prepovedana uporaba pesticidov

08. 11. 2002 00.00

Vlada je do nadaljnega prepovedala uporabo pesticidov na petih najbolj ogroženih vodovarstvenih območjih v Sloveniji. Za to se je odločila, ker začnejo s prvim januarjem veljati strožja evropska pravila glede vsebnosti pesticidov v pitni vodi. Ukrep bo trajal najmanj leto dni.

Vlada omejuje uporabo pesticidov

07. 11. 2002 00.00

Vlada je z uredbo za najmanj leto dni prepovedala uporabo pesticidov za kmetijsko pridelavo na določenih območjih države, da bi zmanjšala pretirano onesnaženost podtalnice. S prihodnjim letom namreč začne veljati evropski, strožji standard za dovoljeno vsebnost pesticidov v pitni vodi.

Varnost živil: Vrzeli v nadzoru

22. 09. 2002 00.00

Po dogajanju v minulem tednu, ko je postalo znano, da je veterinarska inšpekcija odkrila dokumente, ki dokazujejo, da naj bi odgovorni v Mesnici Fingušt iz Pragerskega ponarejali laboratorijske izvide, se ponovno zastavlja vprašanje uspešnosti nadzora nad varnostjo živil.

Kašice Hipp zdravstveno ustrezne

11. 06. 2002 00.00

Zdravstveni inšpektorat Republike Slovenije je sporočil, da so vse mesne kašice proizvajalca Hipp, ki so bile dodatno analizirane, zdravstveno ustrezne.

Je ljubljanska pitna voda oporečna?

05. 05. 2002 00.00

V nekaterih vodnjakih, ki so vir pitne vode za Ljubljančane, so v zadnjem času zasledili visoke koncentracije zelo strupenih pesticidov, topil in težkih kovin. Kakovost pitne vode je v Ljubljani sicer še vedno v okviru predpisanih meril, vendar je vprašanje časa, kako dolgo.

V Sarajevu našli fotografije WTC

21. 02. 2002 00.00

Med preiskavo prostorov saudske humanitarne organizacije v Sarajevu oktobra lani so predstavniki zveze Nato našli tudi računalniške datoteke s fotografijami objektov, ki so bili tarče septembrskih terorističnih napadov v ZDA.

Strah je odveč

22. 01. 2002 00.00

Gensko spremenjena (GS) hrana je seveda med nami. Po grobih ocenah GS hrano vsak dan uživa že kake pol milijarde ljudi. Zapirati trg pred GS hrano lahko potrošnikom le škoduje.

Slovenski mesni izdelki brez škodljivih snovi

16. 01. 2002 00.00

Kot je povedala predsednica ZPS Breda Kutin, je testiranje mesnih izdelkov pokazalo, da so vsi vzorčni izdelki varni, saj je bila vsebnost nevarnih snovi v njih daleč pod zakonsko dovoljeno mejo.

Abbott prevzel farmacevstki del koncerna BASF

03. 03. 2001 00.00

Ameriška farmacevtska družba Abbott Labratories je za 6,9 milijarde dolarjev kupila farmacevtski del največjega nemškega kemijskega koncerna BASF, Knoll Pharmaceuticals. Abbott je s tem postal 14. največja farmacevtska družba na svetu. Prevzem so v četrtek, 1. marca, odobrili tudi s strani Evropske unije.

BASF podvojil dobiček

09. 08. 2000 00.00

Kemijski in farmacevtski gigant BASF je v prvi polovici leta podvojil čisti dobiček, saj je ta dosegel 830 milijonov dolarjev. Kljub temu pa je dobiček zaradi visoke kazni, ki so jo podjetju lani prisodili zaradi nezakonitega dogovora o določitvi cen vitaminov, izjemno nizek. Na nižji dobiček so predvsem vplivale visoke cene surovin in upadanje cen na ameriškem trgu farmacevtskih proizvodov. Dobiček iz poslovanja se je v prvi polovici leta povečal za 18 odstotkov na 801 milijon dolarjev. Podjetje je v tem obdobju največ prihodkov ustvarilo s prodajo BASF olja, plina ter plastičnih mas in vlaken. Podjetje tako ni doseglo načrtovanih 855 milijonov dolarjev do milijarde dolarjev dobička iz poslovanja. BASF, pri katerem je zaposlenih 105.000 delavcev, po celem svetu proizvaja široko paleto izdelkov, med katerimi so tudi kemikalije, barve, pesticidi in farmacevtski izdelki.

Ljubljanska podtalnica ni onesnažena

04. 11. 1999 18.58

Direktor Zavoda za varstvo okolja pri Oddelku za urbanizem in prostor Mestne občine Ljubljana Marko Notar je danes na novinarski konferenci med drugim povedal, da so zadnje analize ''monitoringa'' ljubljanske podtalnice (za obdobje od marca do maja), ki ga izvaja republiški hidrometeorološki zavod, pokazale presežene vrednosti atrazina samo v vodnjaku Hrastje, vrednosti v vodnjaku Kleče pa so bile pod mejno vrednostjo. Govorice o tridesetkrat preseženi mejni vrednosti atrazina v pitni vodi naj bi bile zato povsem ''neutemeljene in neresnične''.

Zakon o ratifikaciji Rotterdamske konvencije

24. 10. 1999 20.55

Veljati je začel zakon o ratifikaciji Rotterdamske konvencije o postopku soglasja po predhodnem obveščanju za določene nevarne kemikalije in pesticide v mednarodni trgovini, sklenjena v Rotterdamu 10. septembra lani.

V slovenski pitni vodi preveč pesticidov

20. 10. 1999 20.24

Javni razpravi o kvaliteti pitne vode iz plastenk, ki so jo sredi avgusta sprožili Zeleni Gorenjske, se bo danes bržkone pridružila nova polemika. Revija Zdravje je organizirala testiranje vzorcev pitne vode, ki so jo obiskovalci sejma Narava Zdravje prinesli s seboj na ljubljansko sejmišče. Testiranje vzorcev te vode, ki jo vsak dan dobijo iz svojih pip, je pokazalo skrb zbujajoče rezultate.

Tajci pojejo preveč žuželk

18. 10. 1999 07.21

Okoljevarstveniki so zaskrbljeni nad naraščajočo porabo žuželk na Tajskem. Po mnenju izvedencev povečana poraba žuželk, ki so na tajskem kulinarična specialiteta, lahko ogrozi ekosistem. Po izsledkih študije, ki so jo izvedli v preteklih dveh letih, Tajci pojedo vedno več žuželk, saj so jedilnikom dodali 11 novih vrst, predvsem termite in različne vrste skarabejev. Pred tem so svojo lakoto zadovoljevali predvsem z mravljami, kobilicami in sviloprejkami, ki so tradicionalne specialitete severne Tajske. Študija poudarja, da so žuželke bogatejše z beljakovinami kot sladkovodne ribe ali raki. Po mnenju ekologov je predvsem zaskrbljujoče, da se je poraba žuželk, ki je bila prej omejena na revne pokrajine, razširila na velika mesta, kjer jedi iz žuželk dosegajo rekordne cene. Med drugim je na trgu mogoče najti ocvrte škorpijone. Kot je potožil tajski biolog, so večino plenilskih žuželk že uničili s pesticidi, največje povpraševanje na prehrambenem trgu pa je prav po plenilskih vrstah. Izginotje plenilskih žuželk bi lahko povzročilo porast škodljivcev in ogrozilo že tako razmajano naravno ravnovesje na Tajskem.

DZ ratificiral 9 mednarodnih sporazumov

22. 09. 1999 15.26

Državni zbor je ratificiral devet mednarodnih sporazumov oziroma pogodb in začel drugo branje zakona o zavarovalnicah. Med pomembnejše sodijo Rotterdamska konvencija o postopku soglasja po predhodnem obveščanju za določene nevarne kemikalije in pesticide v mednarodni trgovini, sporazum o prosti trgovini med Slovenijo in Makedonijo, Evropska konvencija o medsebojni pravni pomoči v kazenskih zadevah in dodatni protokol k evropski konvenciji o medsebojni pravni pomoči v kazenskih zadevah ter sporazum med slovensko in hrvaško vlado o sodelovanju pri varstvu pred naravnimi in civilizacijskimi nesrečami. Namen Rotterdamske konvencije je povečati nadzor nad svetovnim prometom z najbolj nevarnimi kemikalijami, vključno s pesticidi ter izmenjava informacij o nevarnostih le-teh med posameznimi državami. Na seznamu konvencije je 27 kemikalij, od tega 22 pesticidov. Z ratifikacijo sporazuma o prosti trgovini med Slovenijo in Makedonijo, ki je bil podpisan v Skopju julija 1996 sta se pogodbenici zavezali, da bosta v prehodnem obdobju, ki se bo končalo najkasneje 1. januarja 2000, postopoma vzpostavili območje proste trgovine.

Konvencija o nevarnih kemikalijah in pesticidih v mednarodni trgovini

02. 05. 1999 12.43

Parlamentarni odbor za mednarodne odnose naj bi predvidoma prihodnji teden obravnaval predlog zakona o ratifikaciji Rotterdamske konvencije o postopku soglasja po predhodnem obveščanju za določene nevarne kemikalije in pesticide v mednarodni trgovini, ki jo je na diplomatski konferenci lanskega septembra v Rotterdamu na Nizozemskem v imenu Slovenije podpisal veleposlanik RS v Bruslju Jaša Zlobec. Omenjena konvencija je v skladu s pravom in politiko EU.

Družba Nestle ponovno žrtev izsiljevanja

27. 02. 1999 08.29

Nemška podružnica švicarske družbe Nestle je bila ponovno žrtev izsiljevanja. V družbi, ki ima sedež v Frankfurtu, so namreč včeraj prejeli že četrto pismo, katerega avtor tako kot v predhodnih pismih trdi, da so proizvodi družbe zastrupljeni.