pet let

Slovenski škofje v Vatikanu

23. 04. 2001 00.00

Obisk ad limina je dolžnost krajevnih škofov, da vsakih pet let obiščejo grobova apostolov Petra in Pavla, se predstavijo papežu kot Petrovemu nasledniku in mu poročajo o stanju svojih škofij. Slovenski škofje so to dolžnost zadnjič opravili 1993. Zaradi dveh obiskov Janeza Pavla II. v Sloveniji in imenovanja novega nadškofa je sledil skoraj osemletni premor. Delegacija, ki jo vodi ljubljanski metropolit Franc Rode, je že pred obiskom poslala Svetemu sedežu poročilo o razmerah v posameznih škofijah. To je bila tudi osnova pogovorov med današnjimi avdiencami pri papežu, ki je sprejel škofe in pomožne škofe vseh treh slovenskih škofij &#8211

Societe Generale prevzela SKB banko

20. 04. 2001 00.00

Z današnjim dnem se izteka rok, do katerega so se morali delničarji SKB banke odločiti o prodaji delnic francoski banki Societe Generale. Societe Generale je javno ponudbo za odkup delnic SKB banke objavila 21. februarja, delničarjem, ki so ponudbo sprejeli, pa bo za delnico izplačala tolarsko protivrednost 19 evrov po današnjem srednjem tečaju Banke Slovenije. Ponudba je uspela, saj je Societe Generale prag uspešnosti presegla že 23. marca, ko je imela več kot 51 odstotkov kapitala SKB banke, danes pa je po besedah člana uprave borzne hiše Publikum, ki je vodila postopek ponudbe, Damjana Beliča imela že več kot 95 odstotkov delnic.

Širitev EU prinaša novo partnerstvo

19. 04. 2001 00.00

V Gradcu se je danes začel dvodnevni seminar Širitev Evropske unije: Stari sosedje novi partnerji. Slovenija v Evropi - 10 let samostojnosti, ki sta ga odprla deželna glavarka avstrijske Štajerske Waltraud Klasnic in pooblaščenec avstrijske vlade za širitev EU Erhard Busek. Na temo Avstrija - Slovenija - Evropa sta spregovorila avstrijski kancler Wolfgang Schüssel in predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek.

Bizjak o ukrepih za zmanjševanje sodnih zaostankov

18. 04. 2001 00.00

Sodni zaostanki na slovenskih sodiščih se zmanjšujejo že tretje leto zapored, kar je tudi posledica boljše učinkovitosti sodnikov. Stanje sodišč po Sloveniji pa je zelo različno, zato se bodo na ministrstvu za pravosodje reševanja težav lotili s celovito analizo stanja na posameznih sodiščih. V pogovorih s predsedniki sodišč z večjimi težavami bodo poskušali izboljšati učinkovitost manj storilnih sodišč, prizadevali pa si bodo tudi za boljšo organizacijo sodišč. "Vse nerešene zadeve lahko rešijo le sodniki sami," je na današnji novinarski konferenci povedal minister za pravosodje Ivan Bizjak, ki je v prizadevanju za boljše nagrade sodnikov, ki bodo sodelovali pri projektu Herkules, tudi podprl predsednika vrhovnega sodišča Mitjo Deisingerja, ki se s predlogom poslancev o 15-odstotnem pavšalnem dodatku k plači ne strinja.

Nova čistilna naprava v TEŠ

17. 04. 2001 00.00

Na bloku pet Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ), ki letos praznuje 45 let obstoja, je danes uradno začela z delom čistilna razžvepljevalna naprava, s pomočjo katere bodo znižali količino emisije žveplovega oksida na omenjenem bloku za več kot 97 odstotkov. Z novo napravo, ki pomeni odločilen korak k uresničevanju sodobnih ekoloških in tehnoloških standardov, je TEŠ, ki Slovencem zago tavlja tudi do 50 odstotkov potrebne energije, uresničila 154 milijonov nemških mark vredno naložbo. Večino sredstev si je termoelektrarna zagotovila s pomočjo kreditov, štiri odstotke pa je prispevala država.

Odkrili grob očeta Gerharda Schröderja

15. 04. 2001 00.00

Skoraj 60 let po smrti očeta sedanjega nemškega kanclerja Gerharda Schröderja je kanclerjeva sestra, Gunhild Kamp-Schröder odkrila grob leta 1944 v Romuniji padlega očeta, ki je med drugo vojno služil v Wermachtu, je poročal nemški nedeljski časnik Bild am Sonntag. Višjega desetarja Fritza Schröderja so skupaj s še tremi nemškimi vojaki pokopali v romunskem Ceanu Mareju. Družina nemškega kanclerja je doslej vedela le, da je Fritz Schröder padel 4. oktobra 1944 blizu kraja Pustasan, ki je danes Ceanu Mare.

Virtualni muzej na Ljubljanskem gradu

11. 04. 2001 00.00

Tobačna tovarna, ki letos praznuje 130 let obstoja, je ob svoji obletnici mestu Ljubljani podarila Virtualni muzej. Ta bo od 9. maja letos na ogled v dvorani pod razglednim stolpom na Ljubljanskem gradu. V projekt, ki ga skupaj s Festivalom Ljubljana pripravljajo že leto dni, je tobačna vložila okoli 80 milijonov tolarjev.

Duprejev Križev pot v CD

09. 04. 2001 00.00

V okviru srebrnega abonmaja sta v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma nastopila organist Norbert Düchtel in gledališki igralec Boris Cavazza. Izvedla sta Križev pot op. 29 francoskega skladatelja in organista Marcela Dupreja. Gre za orgelsko improvizacijo odlomkov iz Križevega pota Paula Claudela, ki jo je skladatelj posvetil svojemu ruskemu kolegu Nikolaju K. Medtnerju.

Aretirali 34 tihotapcev ljudi

07. 04. 2001 00.00

Hrvaška policija je včeraj aretirala 34 ljudi, za katere sumijo, da so vpleteni v nezakonito tihotapljenje ljudi. Po zaslišanju je preiskovalni sodnik varaždinskega sodišča za 23 osumljencev danes že odredil pripor. Policija je po večmesečni akciji sicer ovadila 38 ljudi, vendar pa so trije osumljenci trenutno še vedno na begu, eden pa je že na prestajanju zaporne kazni. Po policijskih podatkih naj bi skupina osumljencev lani in v prvih treh letošnjih mesecih iz Hrvaške v Slovenijo nezakonito prepeljala približno 900 tujcev, pri tem pa naj bi si v povezavi s slovenskimi vodiči po policijskih ocenah pridobili tudi za približno 792.000 nemških mark nezakonitega premoženja.

Haag uspešno izročil obtožnico

06. 04. 2001 00.00

Sekretar haaškega sodišča Hans Holthuis se je danes v Beogradu sestal z jugoslovanskim pravosodnim ministrom Momčilom Grubačom, kateremu je uradno predal obtožnico in nalog za aretacijo nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, ki je obtožen zločinov med kosovsko vojno. Kot je Holthuis povedal po srečanju z Grubačem, mu je slednji zagotovil, da bodo dokumente izročili Miloševiću osebno.

Čajkovski v Mariboru

06. 04. 2001 00.00

Drevi bo v mariborski Unionski dvorani nastopil Simfonični Orkester Mariborske filharmonije pod vodstvom ruskega dirigenta Nikolaja Aleksejeva. Izvajali bodo uverturo iz Romea in Julije P. I. Čajkovskega, Prokofjevo baletno suito Romeo in Julija, v osrednjem Violinskem koncertu v e-molu, op.64, F. Mendelssohna pa bo kot solist nastopil koncertni mojster nastopajočih filharmonikov Saša Olenjuk.

Objavljen razpis za direktorja Elesa

06. 04. 2001 00.00

Nadzorni svet Elektro-Slovenija (Eles) je objavil razpis za prosto delovno mesto direktorja tega javnega podjetja za prenos električne energije in upravljanje z elektroenergetskim omrežjem. Izbranega kandidata bo vlada imenovala za štiri leta. Kot so pojasnili v Elesu, septembra lani spremenjeni statut Elesa določa, da vršilec dolžnosti direktorja lahko opravlja to funkcijo največ šest mesecev. Vlada je na seji 11. januarja letos za vršilca dolžnosti direktorja Elesa imenovala Vekoslava Korošca, ki bo, kot so potrdili v upravi podjetja, kandidiral tudi za mesto direktorja.

Pahor za srečanje treh vej oblasti

04. 04. 2001 00.00

Predsednik državnega zbora Borut Pahor je predsednikoma vlade in vrhovnega sodišča, Janezu Drnovšku in Mitji Deisingerju, poslal pismo, v katerem predlaga srečanje predstavnikov treh vej oblasti že v prvi polovici letošnjega leta, so sporočili iz kabineta predsednika parlamenta.

Milošević v priporu

02. 04. 2001 00.00

Nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića so v nedeljo zgodaj zjutraj po 26 urah upiranja aretirali in odpeljali v zapor. Med aretacijo je bilo iz vile na Dedinju slišati pet strelov. Streljala naj bi Miloševićeva hčerka Marija, "ki je bila pod stresom" in je očeta želela odvrniti od predaje. V streljanju ni bil nihče ranjen. Miloševićeva družina je po besedah notranjega ministra Dušana Mihajlovića ostala v rezidenci. Po besedah srbskega notranjega ministra, se je Milošević mirno predal zato, ker preiskovalnega postopka ni sprožilo haaško sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Milošević se bo zaenkrat zagovarjal le pred srbskim sodiščem, Mihajlović pa je zagotovil, da bodo proti Miloševiću vodili demokratičen postopek.

Slovenija ni koruptivna država

28. 03. 2001 00.00

Slovenija ni preveč koruptivna država, je eno izmed osrednjih ugotovitev strokovnega klubskega srečanja kluba celjskih podjetnikov Zlatorog, ki je bilo tokrat s temo Tožilstvo v procesu tranzicije mlade države namenjeno zlasti tematiki pravosodja. Kljub temu, da je korupcija v naši državi veliko temno polje, pa po mnenju vrhovnega državnega tožilca Franca Mazija ni izstopajoča, saj je bilo po nekaterih podatkih v zadnjih letih prijavljenih le 20 primerov tovrstnih kaznivih dejanj. Sicer je v zadnjih letih bilo na tožilstvo naslovljeno približno 500 ovadb za kazniva dejanja, ki so se zgodila v procesu lastninjenja. Doslej je tožilstvo zaradi takšnih kriminalnih dejanj kaznovalo 100 obtožencev.

Novi primeri okužbe z BSE

28. 03. 2001 00.00

Na Bavarskem so danes potrdili še en primer bolezni norih krav (BSE). Tako je v Nemčiji število živali, obolelih za BSE, naraslo na 50, je danes sporočilo nemško ministrstvo za zaščito potrošnikov. Medtem so oblasti deseti primer okužbe z BSE potrdile tudi v Italiji, v Španiji pa je z dvema novima primeroma število okuženih živali naraslo na 38.

Nov nogometni zakon v Braziliji

26. 03. 2001 00.00

V kratkem bo začel v Braziliji veljati nov nogometni zakon, po katerem bodo profesionalni nogometaši bodo postali prosti igralci. "Zakon Pele", ki je ime dobil po svetovni legendi in nekdanjemu brazilskemu ministru za šport, bo razveljavil konkurenčno klavzulo, ki je igralce vezala na določena moštva. Za kar 12.000 profesionalnih nogometašev bo po novem veljala delavska zakonodaja, s katero bodo preprečili, da bi klubi kupovali in prodajali igralce kot produkte.

Cepljenje proti klopnemu meningitisu

25. 03. 2001 00.00

Za tiste, ki bi se s cepljenjem želeli zaščititi pred klopnim meningitisom, pa tega še niso storili, je zdaj skrajni čas. Najbolj ugodni za cepljenje so namreč zimski meseci, ko je možnost okužbe s klopnim meningitisom najmanjša, tako zaradi nizkih temperatur kot tudi zaradi s tem povezanega manj pogostega zadrževanja na prostem, v naravi.

Mir na Zemlji

23. 03. 2001 00.00

Ruska orbitalna znanstvena postaja Mir je v petek ob 6.59 in 24 sekund po srednjeevropskem času nadzorovano strmoglavila v Tihi ocean. Tako se je končalo pet ur in pol dolgo iztirjanje 15 let stare vesoljske postaje. Ostanki postaje so padli na območje s koordinatami 40 stopinj južne in 160 stopinj zahodne zemljepisne dolžine na območju v obliki 3000 kilometrov dolge elipse, kar je približno polovico manj in zato bolje kot so pričakovali.

Pred novim šolskim letom

18. 03. 2001 00.00

Čeprav bodo šolarji pred letošnjimi poletnimi počitnicami še kar nekaj časa gulili šolske klopi, so aktivnosti v zvezi z vpisi za prihodnje šolsko leto že v polnem teku.

Rupel o osamosvojitvi Slovenije

14. 03. 2001 00.00

Zunanji minister je ob 10-obletnici samostojnosti Slovenije je v javnem predavanju na Pravni fakulteti prisotnim slikovito predstavil zaplete v procesu osamosvajanja. Leta 1991 se je večina držav na slovenska prizadevanja odzvala z nenaklonjenostjo. Posebej trd sogovornik, kot se spomni Rupel, so bile takrat Združene države Amerike.

V Ugandi volijo predsednika

12. 03. 2001 00.00

V vzhodnoafriški državi Uganda so se davi začele predsedniške volitve, ki so jih zaradi organizacijskih težav preložili za pet dni. Za položaj prvega moža v državi se poleg sedanjega predsednika Yowerija Kagute Musevenija poteguje še pet kandidatov, od katerih največ možnosti pripisujejo Musevenijevemu nekdanjemu hišnemu zdravniku in političnemu sopotniku, polkovniku Kizzi Besigyeju.

Izbrana najboljša pesem 20. stoletja

11. 03. 2001 00.00

Najboljša pesem 20. stoletja je pesem Over the Rainbow, ki jo je ameriška igralka Judy Garland leta 1939 prepevala v filmu Čarovnik iz Oza. Rezultate približno 200 glasovalnih lističev sta zbrala združenje ameriške diskografske industrije in nacionalni sklad za umetnost.

Sake proti raku in trombozi

09. 03. 2001 00.00

Neki japonski znanstvenik je s pomočjo gob izdelal alkoholni napitek. Kot je poročal japonski časnik Asahi Šimbun, je Tokumtsu Okamura riž namesto s kvasom fermentiral z nitastimi gobami.

Eles prodal viške električne energije

08. 03. 2001 00.00

Elektro Slovenija je izvedel prvi tržni sestanek za prodajo viškov električne energije interesentom na domačem trgu. Trgovanja se je udeležilo pet distribucijskih podjetij in pet neposrednih odjemalcev. Trgovalo se je za viške električne energije v prihodnjem tednu, udeleženci pa so trgovali po ceni, ki je enaka tržnemu indeksu PLATTS, in sicer za energijo v pasu, nočno energijo, dnevno energijo, energijo preko vikenda in energijo za posamezne ure. Sklenjena sta bila dva posla v skupni količini 504 MWh.

Prvi novi potni listi že danes

07. 03. 2001 00.00

Tistim državljanom, ki so se podvizali in že naročili novo potno listino, se bo naglica vsekakor obrestovala, saj lahko nove dokumente pričakujejo že v naslednjih dneh. Iz evidenc osrednjega računalnika notranjega ministrstva je razvidno, da je bilo od 1. do 2. marca vloženih 1653 vlog za izdajo novih potnih listov. Kot so sporočili z notranjega ministrstva, bodo izdelane potne liste odpremili na pošto oziroma upravnim enotam z današnjim dnem. Sicer pooblaščeni podjetji celjski Cetis in novomeški Mirage po zagotovilih ministrstva nimata težav pri izdelavi novih potnih listov. Težav pa ni bilo niti na upravnih enotah. Celotna informacijsko-logistična podpora postopkov za izdajo, izdelavo in personalizacijo potnih listov je namreč že utečena, saj je enaka kot za osebne izkaznice.

Se pišejo novogoriški Mostovni boljši časi?

05. 03. 2001 00.00

Mostovno, zapuščen industrijski objekt na obrobju Nove Gorice v neposredni bližini državne meje med Slovenijo in Italijo, je mestni svet novogoriške občine že leta 1996 namenil reševanju mladinske problematike, saj mladi po zaprtju šempetrskega Centra za razvoj mladinske kulture v Novi Gorici nimajo primernih prostorov za druženje in ustvarjanje. Minilo je pet let, Mostovna pa še vedno propada. Mladi, predvsem predstavniki Zavoda Masovna, ki ga je občina leta 1998 potrdila za bodočega upravitelja Mostovne, so novico, da je mestni svet minuli teden med obravnavanjem proračuna za leto 2001 obnovi objekta namenil 20 milijonov tolarjev, pozdravili. Zaradi dosedanjih zapletov in počasnih postopkov pa se zavedajo, da prizadevanj za odprtje prostorov s tem še ni konec, so pojasnili na današnji novinarski konferenci Zavoda Masovna.

Talibani uničili že večino budinih kipov

03. 03. 2001 00.00

Kot vse kaže, je svet dokončno izgubil boj za kulturno dediščino Afganistana. Islamski skrajneži talibani, ki v državi vladajo zadnjih pet let, so danes sporočili, da so že uničili večino kipov bude v mestih Herat, Gaznij in Kabul, sedaj pa poteka uničevanje budinih kipov vklesanih v stene mesta Bamijan.

Skorajšnji začetek postopka proti Miloševiću

01. 03. 2001 00.00

Srbski notranji minister Dušan Mihajlović je napovedal skorajšnji začetek sodnega postopka proti nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću. Pojasnil je, da je policija končala preiskavo o gradnji Miloševićeve vile na Dedinju in je dokaze že predala tožilstvu. Če bo sodišče ugotovilo, da si je nekdanji predsednik nezakonito prisvojil državno premoženje, mu grozi zaporna kazen od treh mesecev do pet let, je povedal.

V KC znova o bolnišničnih okužbah

27. 02. 2001 00.00

V ljubljanskem Kliničnem centru (KC) so že drugo redno mesečno novinarsko konferenco namenili obravnavi bolnišničnih okužb. Pred 14-imi dnevi smo poročali o pojavu legionarske bolezni, ki smo jo odkrili v Kliničnem centru in s katero sta se okužila dva zdravnika. Nevarnosti za epidemijo ni, v bolnišnici pa so po programu že končani odvzemi vzorcev vode in ukrepi za pregrevanje vode. Sanacija je zdaj zaključena, rezultati analiz pa bodo znani v tednu dni.