pet milijard

Nobelovi nagrajenci pozvali vlade sveta: 'Fosilna goriva naj ostanejo pod zemljo'
22. 04. 2021 19.04
Več kot sto Nobelovih nagrajencev, na čelu z Dalajlamo, je vlade sveta pozvalo, da se pridružijo zavezi o neuporabi fosilnih goriv, da tako pomagajo v boju proti podnebnim spremembam. Ob svetovnem dnevu Zemlje pa je slišati tudi opozorila, da bodo letošnji izpusti, tudi na račun povečane uporabe premoga v Aziji zaradi prizadevanj po gospodarskem okrevanju zaradi svetovne pandemije, izničili rezultate, dosežene v koronski krizi, ki je ustavila gospodarstva po svetu.

V pripravi je dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050
22. 04. 2021 06.53
Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov. Vsako leto 22. aprila obeležujemo svetovni dan Zemlje. Tema letošnje 51. obletnice je Obnovimo našo Zemljo. V ospredju so opozorila pred posledicami podnebnih sprememb in uničevanjem okolja. Tako kot lansko leto bo tudi letošnje praznovanje bolj digitalno.

Nemško ustavno sodišče omogočilo ratifikacijo podlage za sklad za okrevanje
21. 04. 2021 12.00
Nemško ustavno sodišče je zavrglo zahtevo za zadržanje ratifikacije sklepa Sveta EU o sistemu lastnih virov, ki ga morajo članice ratificirati za izvajanje ključnega dela 750 milijard evrov vrednega sklada za okrevanje po koronski krizi. Po oceni sodišča je možnost za uspeh ustavne presoje znatno manjša od potencialne škode, nastale z zadržanjem.

Kdo stoji za dvanajsterico umazanih?
21. 04. 2021 06.00
Zgodil se je upor nogometnih navijačev v Londonu, ki ga bodo bogati lastniki klubov težko spregledali. Tisoči so zasedli ulice s transparenti, ki ne dopuščajo dvoma. Ne Superligi, pravijo britanski ljubitelji nogometa. Vodilne pa opominjajo: "Nogomet smo mi, ustvaril ga je delavski razred, ne bogataši, in je naš."Kdo ima v rokah 12 klubov, ki so ustanovili Superligo oziroma, povedano drugače, komu se najbolj mudi odplačati dolgove?

Uradno: Rodila se je evropska nogometna superliga
19. 04. 2021 08.48
S sporočilom za javnost je tudi uradno potrjen nastanek novega evropskega nogometnega tekmovanja – superlige. Ustanovitelji so v glavnem najmočnejši evropski klubi Real Madrid, Manchester United, Juventus, AC Milan, Barcelona, Liverpool, Manchester City, Inter, Chelsea, Tottenham, Atletico Madrid in Arsenal.

Izšel drugi napovednik za nov film Hitri in drzni
17. 04. 2021 07.00
Ena najuspešnejših franšiz Hitri in drzni se z novim nadaljevanjem na velika platna vrača poleti. Letošnje poletje bo tako v znamenju devetega dela sage, ki traja skoraj dve desetletji in je po vsem svetu zaslužila več kot pet milijard dolarjev, kar pomeni malo več kot štiri milijarde evrov.

V Murski Soboti rekorden zaseg prepovedanih drog v Sloveniji
16. 04. 2021 08.36
Murskosoboški policisti so v akciji zasegli večjo količino prepovedanih drog. Gre za enega največjih zasegov prepovedanih drog v Sloveniji. Kot so pojasnili, so v hišni preiskavi zasegli rekordno količino droge pri nas. Pri enem osumljencu so tako zasegli kar okoli 400 kilogramov prepovedane droge. Vse je potekalo preko temnega spleta, zato je bila kriminalistična preiskava izjemno zahtevna. Slovenski državljani so bili center za distribucijo za celotno Evropo in celo za ZDA.

Biden: Nasilje z orožjem v tej državi je epidemija
08. 04. 2021 19.38
Ameriški predsednik Joe Biden se je zaradi porasta množičnih streljanj v državi znašel pod pritiskom javnosti, ki zahteva spremembe. Biden je tako predstavil nekatere strožje ukrepe, ki so po njegovih besedah prvi korak v boju proti nasilju z orožjem. Republikanci so na drugi strani proti strožjim ukrepom, saj menijo, da posegajo v ustavne pravice Američanov.

Kako vlaganje v temeljno znanost rešuje svet na robu filmske katastrofe?
28. 03. 2021 09.18
Pandemija, povzročena z virusom sars-cov-2, ki je zarezala v življenja ljudi na vsem planetu, je v ospredje odločno postavila potrebo po znanosti za reševanje življenj. Morda še nikoli prej ni bilo tako izrazito spoznanje, da je vlaganje v temeljno znanost ključnega pomena. Če tega ne bi bilo, tudi cepiva proti covidu-19 ne bi uspeli razviti v tako kratkem času. "Napredek medicine ni nekaj nenadnega, pač pa je posledica desetletij dela na enakih problemih, na organiziranju poskusov, sestankov, spreminjanju doktrin na evropskem in svetovnem nivoju," opozarja infektolog Ihan.

Leto dni koalicije in opozicije: Treba se je pogledati v ogledalo in postaviti cilje
14. 03. 2021 12.35
Za nami je pestro prvo leto aktualne vlade Janeza Janše. O tem, kaj ga je zaznamovalo, kaj pomeni za prihodnost Slovenije, njenega političnega prostora in njeno mesto na evropskem zemljevidu – predvsem ob predsedovanju, smo se pogovarjali z analitikoma Aljažem Pengovom Bitencem in Markom Balažicem.

Janša: Spopad z epidemijo je vladi v enem letu pobral 80 odstotkov energije
12. 03. 2021 09.31
Zaradi obvladovanja epidemije je marsikaj, kar bi v tem letu lahko naredili, ostalo neuresničeno in je pred nami, je ob prvi obletnici vlade dejal premier Janez Janša. Priznal je, da je bila epidemija večja preizkušnja, kot je kazalo na začetku. Opozoril je, da je treba pričakovati tretji val in pravočasno reagirati, kar bo vlada tudi storila. Poleg obvladovanja covida-19 bodo v prihodnje ključni projekt debirokratizacije, decentralizacija, ureditev dolgotrajne oskrbe, poleg tega nameravajo izločiti zdravstveni sektor iz enotnega plačnega sistema.

Ustanovitelj Zooma neznano kam prenesel delnice v vrednosti petih milijard evrov
09. 03. 2021 09.31
Ameriški delničarji se v zadnjih dneh sprašujejo, kam so romale delnice podjetja, ki je ustanovilo platformo za videokonferenčne klice. Ustanovitelj Zooma Eric Yuan je namreč delnice, vredne okoli šest milijard dolarjev (okoli pet milijard evrov), prenesel na še neznano podjetje. Tiskovni predstavniki Zooma so pojasnili, da gre za darilo "neimenovanim upravičencem".

Si farmacevtski giganti od prodaje cepiv lahko obetajo enormne zaslužke?
03. 03. 2021 06.00
Pogost očitek farmacevtski industriji je, da si s prodajo cepiv le še dodatno polni svoje že tako polne žepe'. Pa so cepiva res tako dobičkonosna? Odgovor ni enostranski. Za razliko od preostalih zdravil na svetovnem trgu cepiva v času zdravstvenih kriz proizvajalcem ne prinašajo večjih dobičkov, a si lahko z uspešnimi projekti odpirajo nove poslovne poti. Proizvodnja cepiv je zahteven, kompleksen in predvsem drag posel, odvisen od naklonjenosti vlagateljev, tveganja pa so velika. Evropska unija je do zdaj naročila več kot dve milijardi odmerkov, cene pa se gibljejo od slabih dveh do 15 evrov na odmerek.

Na vrhu EU naj bi nekoliko zbližali stališča glede potrdil o cepljenju
25. 02. 2021 17.37
Tudi na tokratnem dvodnevnem vrhu držav članic Evropske unije, ki poteka virtualno, je glavna tema boj proti pandemiji – krepitev proizvodnje cepiv, pripravljenost na nove različice virusa, enostranski ukrepi na mejah in cepilni potni listi. Predsednik Evropskega sveta Michel ob tem v zvezi s cepljenjem meni, da bo prihodnjih nekaj tednov še težkih. Voditelji članic EU so prav tako nekoliko zbližali stališča glede uporabe potrdil o cepljenju. Veleposlanikom članic so podelili mandat, da opredelijo politična in tehnična vprašanja, ki jih je še treba doreči. Farmacevtski velikani so medtem v Evropskem parlamentu pojasnili, čemu zamude pri dobavi cepiv EU.

Evropski komisar Sloveniji: Imenujte tožilce
24. 02. 2021 15.56
Evropski komisar za pravosodje Didier Reynders je v pismu, naslovljenem na pravosodno ministrico Lilijano Kozlovič, Slovenijo pozval, naj pohiti in vendarle že potrdi slovenska člana evropskega javnega tožilstva ter tako novoustanovljenemu organu s 1. marcem omogoči delovanje tudi na območju Slovenije. Kot je znano, kandidata, ki ju je predlagala ministrica, ne dobita zelene luči vlade.

Doslej največji zaseg v Evropi: 23 ton kokaina, vrednih milijarde evrov
24. 02. 2021 14.21
Nemške in belgijske oblasti so ta mesec v svojih pristaniščih zasegle 23 ton kokaina, kar je največji zaseg te droge v Evropi doslej, je sporočila nemška carina. Na črnem trgu bi vrednost zasega znašala več milijard evrov, so pojasnili. Na Nizozemskem pa so medtem zasegli še 1,5 tone heroina, kar je doslej največji zaseg drog v državi.

V Nemčiji se učenci vračajo v šole, v Italiji podaljšali prepoved prehajanja med deželami
22. 02. 2021 15.56
V Nemčiji so v šolske klopi znova sedli učenci, v Italiji so za dober mesec podaljšali prepoved prehajanja med deželami, tudi na Madžarskem so podaljšal izredne razmere, na Hrvaškem pa se je število okužb rahlo povečalo. Britanski premier Boris Johnson je medtem napovedal, da bodo do 21. junija v Angliji odpravili vse omejitve, ki so povezane z zajezitvijo pandemije covida-19. V ZDA je umrlo že skoraj pol milijona ljudi, Fauci pa je v nedeljo izrazil mnenje, da bo treba zaščitne maske nositi še v letu 2022.

Razkrite podrobnosti o vatikanskem premoženjskem imperiju
22. 02. 2021 11.04
Prestižni naslovi v Parizu, Londonu in Ženevi ter 3000 nepremičnin po Rimu. Vatikan je razkril več podrobnosti o svojem nepremičninskem imperiju, viru dohodka - in škandalu.

Rusi registrirali tretje cepivo, Biden upa na normaliziranje 'že' do božiča
20. 02. 2021 10.42
Rusija je registrirala tretje cepivo proti covidu-19, s tem pa po besedah premierja Mišustina postala edina država na svetu, ki ima tri lastna cepiva. V Argentini medtem razburja cepljenje mimo vrste, zaradi česar je odstopil minister za zdravje Gines Gonzales Garcia. Ameriški predsednik Biden pa je spregovoril o projekcijah in možnosti za normalizacijo – upa, da se bo to zgodilo do božiča.

'Vlada želi za zaprtimi vrati razdeliti pet milijard evropskih sredstev'
17. 02. 2021 11.36
Opozicijske stranke SD, LMŠ, Levica in SAB, še naprej združene v Koaliciji ustavnega loka, so na novinarski konferenci predstavile zahteve za sklic izredne seje DZ glede priprave nacionalnega Načrta za okrevanje in odpornost. Ob tem zahtevajo širšo in poglobljeno razpravo, vlado pa obtožujejo, da je načrt sprejela za zaprtimi vrati. Prav tako ji očitajo, da gre za načrt brez vizije.

Zaradi prekomernega gledanja v ekran pri otrocih narašča kratkovidnost
14. 02. 2021 07.10
Zaradi izrazitega naraščanja kratkovidnosti v populaciji, ki naj bi do leta 2050 prizadela že pet milijard ljudi, stroka že nekaj let bije plat zvona. Izdatna digitalizacija, v katero nas je prisilila epidemija, pa to težavo še dodatno povečuje. V Aziji so nedavno izvedli obsežno raziskavo o učinkih šolanja na daljavo, rezultati pa so zaskrbljujoči: delež kratkovidnosti med 6- do 8-letnimi otroki se je v času 'lockdowna' povečal za 1,4- do 3-krat bolj kot prejšnja leta.

Območje evra lani s 6,8-odstotnim padcem BDP
02. 02. 2021 11.59
Območje evra je lani po sezonsko prilagojenih podatkih beležilo 6,8-odstotni padec BDP-ja, medtem ko je ta v EU upadel za 6,4 odstotka. V lanskem zadnjem četrtletju je BDP po odboju v tretjem v obeh območjih zaradi ukrepov za zajezitev pandemije covida-19 upadel.

Za bliskovit razvoj cepiva zaslužni milijoni, na tisoče raziskovalcev in že preizkušena tehnologija
02. 02. 2021 06.00
"V primeru covida-19 so države prispevale več milijard za hiter razvoj in zagotovljen odkup cepiva," pove Roman Jerala s Kemijskega inštituta. Poleg masivnega financiranja pa so k hitrosti prispevali tudi izjemen človeški vložek, sodelovanje raziskovalcev z vsega sveta, prilagodljivost regulatorjev in uporaba moderne tehnologije. "Da imamo cepivo v tako kratkem času, je fenomenalen dosežek znanosti," je prepričan urednik Kvarkadabre Sašo Dolenc. Stroka je pri tem enotna – cepiva izpolnjujejo enake visoke standarde, ki jih morajo izpolnjevati preostala cepiva.

V Avstriji prihodnji teden sproščanje ukrepov za zajezitev virusa
01. 02. 2021 11.16
V Avstriji se bodo prihodnji ponedeljek znova odprle trgovine, v katerih bo obvezna zaščitna maska tipa FFP2. Svoja vrata bodo lahko odprli tudi ponudniki storitev. Nadzor na meji bodo medtem zaostrili. Zaradi širjenja novih različic novega koronavirusa pogoje za vstop zaostruje in zapira svoje meje vse več evropskih držav, med njimi Francija, Portugalska in Nemčija. Medtem spodbudnejše novice prihajajo tako od naših zahodnih kot južnih sosedov. Tudi Italija sprošča ukrepe, rdečih območij ni več. Na Hrvaškem pa so zabeležili najmanj novih okužb z novim koronavirusom od konca septembra.

TEŠ bo zaustavil aktivnosti za vzpostavitev sosežiga odpadkov
28. 01. 2021 08.26
Svetniki Občine Šoštanj so se opredelili proti sosežigu odpadkov v TEŠ, vodstvo TEŠ pa je obljubilo, da bo spoštovalo odločitev lokalnih prebivalcev in ustavilo aktivnosti za vzpostavitev sosežiga odpadkov v TEŠ 6. A kot kaže, obljuba ni bila tako trdna, kot se je sprva zdelo, saj je v javnost prišla izjava, da bo TEŠ od projekta odstopil le, če se bosta proti sosežigu odločili tudi Občina Šmartno ob Paki in Mestna občina Velenje. V Šaleškem EKO gibanju tako od članov uprav in nadzornih svetov Slovenskega državnega holdinga, Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) in TEŠ zahtevajo uradno izjavo o odstopu od projekta sosežiga odpadkov.

Italijanski premier Giuseppe Conte je odstopil
26. 01. 2021 12.59
Italijanski premier Giuseppe Conte je italijanskemu predsedniku Sergiu Mattarelli podal svoj odstop, ki ga je predsednik sprejel. Odstop je sprožil politično krizo brez očitne rešitve. Obstajajo štiri možnosti razpleta. Med temi so tretja vlada pod vodstvom Conteja, oblikovanje nove vlade brez dosedanjega premierja, oblikovanje tehnokratske vlade in pa predčasne volitve.

Ameriški senat začel z zaslišanji Bidnovih ministrskih kandidatov
19. 01. 2021 18.08
Pristojni odbori ameriškega senata imajo dan pred inavguracijo Josepha Bidna na sporedu zaslišanja petih kandidatov za položaje v vladi novega predsednika ZDA, ki potrebujejo senatno potrditev. S tem sicer ne bi smelo biti težav, saj bodo imeli v senatu tesno večino demokrati.

Renzi napovedal izstop iz vladne koalicije
13. 01. 2021 19.00
Vodja stranke Živa Italija Matteo Renzi je napovedal izstop iz italijanske vladne koalicije. Povod za to je nestrinjanje glede premierjevih načrtov o razdelitvi 209 milijard evropske pomoči gospodarstvu. Renzijeva stranka je sicer za vlado pomembna predvsem v senatu.

Na Češkem podaljšujejo izredne razmere, Italija bi med prazniki zaostrila ukrepe
17. 12. 2020 08.11
Na Češkem je covid-19 po zadnjih podatkih zahteval več kot 10.000 smrtnih žrtev, umrlo je še 48 ljudi, skupaj 10.036. V petek bodo znova zaostrili protikoronske ukrepe, podaljšujejo tudi izredne razmere. Tudi italijanska vlada preučuje možnost zaostritve ukrepov za zajezitev virusa med prazniki. Tako bi lahko celotno državo med 24. decembrom in 6. januarjem razglasili za rdeče območje z delnim zaprtjem javnega življenja. Na Švedskem pa se število hospitaliziranih bolnikov veča in je na ravni vrhunca spomladanskega vala epidemije.

Trump v podporo Izraelu zakockal še Zahodno Saharo
11. 12. 2020 10.12
Dober mesec pred odhodom iz Bele hiše je Donald Trump omogočil še en diplomatski sporazum med arabsko državo in Izraelom. Cena za maroško vzpostavitev diplomatskih odnosov z judovsko državo je bilo ameriško priznanje, da je Zahodna Sahara del Maroka.