peter vode

Že tretji dan prizadevanj za osvoboditev nasedle velikanke v Sueškem prekopu

25. 03. 2021 09.43

Tovorna ladja velikanka, ki blokira eno ključnih transportnih poti tik ob Sueškem pristanišču, je nasedla že tretji dan zapored. Medtem ko oblasti pritiskajo, da je treba ladjo čim prej umakniti, pa vodja podjetja, ki vodi operacijo, opozarja, da bodo morda morali raztovoriti ves tovor, kar pa bi lahko trajalo več tednov. Ves promet je ustavljen.

Ministrstvi za okolje in gospodarstvo umikata sporni člen novele zakona o vodah

24. 03. 2021 11.37

Ministrstvo za okolje in prostor in ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo sta dosegla soglasje, da iz novele zakona o vodah, ki je v obravnavi v DZ, izvzameta člen, ki bi omogočil gradnjo objektov in naprav, ki uporabljajo nevarne snovi, na vodovarstvenem območju, so sporočili z ministrstva za okolje.

Slovenski okoljevarstveniki svarijo: Zaščitimo vodne vire

22. 03. 2021 06.56

Obeležujemo svetovni dan voda, ki je letos namenjen ozaveščanju o pomenu te dobrine. Slovenija velja za bogato državo z vodami, a mora vodne vire ščititi tudi za zanamce, opozarjajo strokovnjaki. Te dni so razprave o pomenu vode in ščitenja vodnih virov razgrete, saj javnost deli predlagana novela zakona o vodah. Na pravico do čiste vode je opozoril tudi varuh človekovih pravic. Posvaril je pred hitrimi rešitvami, ki bi to pravico lahko ogrozile. Vsak peti otrok na svetu sicer nima dovolj vode, da bi zadostil svojim vsakodnevnim potrebam.

Kam je izginila voda, ki je nekoč pokrivala rdeči planet?

21. 03. 2021 12.18

Rdeči planet je bil pred milijardami let veliko bolj moder. A voda, ki je nekdaj pokrivala površje Marsa, ni enostavno 'izpuhtela' v vesolje, pravijo avtorji novoobjavljene študije. Nova teorija znanstvenikov namreč predvideva, da je od 30 do 99 odstotkov vode ostalo ujete v Marsovi skorji.

Arktični mrož zašel na Irsko

16. 03. 2021 11.42

Na tisoče kilometrov od polarnega kroga, ki ga večina mrožev kliče dom, ob obali irskega okrožja Kerry, sta oče in hči opazila mladega morskega sesalca. Irska skupina za kite in delfine je dejala, da gre za šele tretje potrjeno videnje mroža v državi od leta 1999.

Rok Predin: Ljudje začutijo, če nekaj delaš z ljubeznijo

15. 03. 2021 07.00

Animator Rok Predin, ki zadnja leta spet živi in dela v Sloveniji, se lahko pohvali, da je sodeloval z velikimi imeni, kot so Rolling Stones, Elton John, Madness in Take That. Njegov najnovejši dosežek je besedilni videospot za pesem Levitate zasedbe U2. O svojem ustvarjanju nam je več zaupal v pogovoru.

Inštitut 8. marec poziva k solidarnosti z žrtvami spolnega nasilja

08. 03. 2021 07.02

Današnji mednarodni dan žensk se osredotoča na nujnost, da tudi ženske zasedajo vodstvena mesta. To se je po ugotovitvah agencije za vprašanja žensk pri Združenih narodih zelo očitno pokazalo med pandemijo covida-19. V Inštitutu 8. marec so opozorili, da še vedno živimo v družbi neenakosti med spoloma, kjer ženske za delo prejemajo nižje plačilo in imajo nižje pokojnine. Epidemija je te neenakosti še poglobila. Po mesecu kampanje samo ja pomeni ja prav tako pozivajo, da skupaj izkažemo solidarnost z žrtvami spolnega nasilja. Ženskam so ob prazniku voščili tudi premier, številni ministri in stranke.

Začelo se je rušenje dotrajanega hotela na Rimskem vrelcu

18. 01. 2021 14.41

V Kotljah se je začelo rušenje dotrajanega hotelskega objekta na Rimskem vrelcu, kjer se bo po napovedih prihodnje leto začela gradnja novega sodobnega hotela. Danes delavci odstranjujejo ostrešje, celoten objekt pa naj bi porušili v dobrem tednu dni. Izvir mineralne vode medtem ostaja javno dostopen.

Pekel migrantov na meji s Hrvaško: umivajo se v snegu, grejejo ob ognju

18. 01. 2021 09.18

Skoraj tisoč migrantov v začasnem centru za begunce Lipa na severozahodu Bosne in Hercegovine živi v grozljivih razmerah. Na stotine tistih, ki jih niso namestili v ogrevane šotore, ostaja v zasilnih šotorih brez gretja, tekoče vode, elektrike in ustreznih sanitarij, razmere pa še dodatno otežujejo ledene temperature in sneg. V BiH sicer v zelo slabih razmerah živi do 2500 migrantov, zapleteni politični in birokratski procesi pa preprečujejo, da bi se njihov položaj izboljšal.

NEK po potresu preventivno ustavili, sledi izredna inšpekcija

29. 12. 2020 12.49

Nuklearna elektrarna Krško, ki se je po potresu na Hrvaškem samodejno zaustavila, je v varnem stanju zaustavitve. Po prvem pregledu kaže, da ni utrpela posledic, je sporočil minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec. V elektrarni sedaj opravljajo sistematičen pregled njenih sistemov in opreme, v 24 urah pa bodo načrtovali vnovični zagon. Bodo pa glede na rezultate pregledov v elektrarni v kratkem izvedli še izredno inšpekcijo v elektrarni.

Lanišek pred novoletno turnejo v najboljši formi med slovenskimi orli

26. 12. 2020 16.19

V slovenskem skakalnem taboru si na tradicionalni novoletni turneji želijo enega skakalca med deseterico. Po besedah glavnega trenerja Roberta Hrgote se na turnejo štirih skakalnic odpravljajo s podobno miselnostjo, kot so šli tudi v Engelberg, v najboljši formi od šestih reprezentantov, ki gredo na pot, je Anže Lanišek.

Nasedla ledena gora bi lahko ogrozila življenja številnih pingvinov in tjulnjev

04. 11. 2020 08.57

Morski tokovi antarktične ledene gore pogosto odnesejo do britanskega čezmorskega ozemlja Južne Georgije, kjer je voda plitvejša, zato ni nič nenavadnega, da nasedejo. Kmalu bi lahko nasedla tudi največja ledena gora na svetu, znana kot A68a, kar pa je problematično, saj je kljub svoji velikosti precej tanka. Prav zato bi jo lahko, preden nasede, odneslo vse do obale Južne Georgije, kar pa predstavlja veliko nevarnost za tamkajšnji ekosistem, še posebej za tjulnje in pingvine.

Božiču kvalifikacije, Savšek in Kuder Marušič druga

16. 10. 2020 17.46

Ob strogih higienskih ukrepih se je v Tacnu začela tekma za svetovni pokal v slalomu na divjih vodah. Zaradi trenutnih zdravstvenih razmer so v Ljubljani tekmovalci iz 17 držav, tako da so bile današnje kvalifikacije zgolj formalnost, saj so vsi napredovali v sobotni in nedeljski polfinale.

V Tacnu svetovni pokal v okrnjeni konkurenci

14. 10. 2020 14.16

Najboljši kajakaši in kanuisti v slalomu na divjih vodah so sredi oktobra ponavadi že na zasluženem odmoru, v letošnji pa zaradi pandemije novega koronavirusa sezono svetovnega pokala v tem času šele odpirajo. Prva od dveh tekem bo konec tedna v Tacnu, konkurenca na njej pa bo močno okrnjena, saj nekatere reprezentance zaradi razmer nočejo tvegati.

Tveganja gradnje 'zelenih' HE na Savi: od izumrtja rib do ogrožene pitne vode

11. 10. 2020 09.36

Ministrstvo za okolje in prostor ob podpisu koncesijske pogodbe za proizvodnjo energije na srednji Savi hidroenergijo predstavlja kot čisto energijo iz obnovljivih virov. A da so hidroelektrarne zelena energija, bi težko trdili, opozarjajo tako naravovarstveniki kot stroka. "V zadnjih mesecih in tednih se ogromno promovira gradnjo hidroelektrarn, ni pa slišati veliko o njihovem izjemno škodljivem in dolgoročnem vplivu na okolje, od katerega pa smo odvisni vsi, tudi naše gospodarstvo," opozarja naša sogovornica. Predstavnik WWF Adria Leon Kebe pa poudarja, da ni smiselno graditi hidroelektrarne za oskrbo skupnosti z električno energijo, če ista elektrarna tej skupnosti odvzame vir preživetja in dobrega počutja.

Laura je vzela vsaj štiri življenja

27. 08. 2020 14.29

Orkan Laura je danes v zvezni državi Louisiana na jugu ZDA dosegel kopno. Pred tem se je na svoji poti v Mehiškem zalivu v sredo nevarno okrepil in postal orkan četrte stopnje, potem pa se je oslabil in postal orkan druge stopnje. Še vedno sicer pihajo vetrovi s hitrostjo do 160 kilometrov na uro. Oblasti svarijo, da je Laura "izredno nevarna", zato so odredile evakuacijo več sto tisoč prebivalcev na ogroženih obalnih območjih. Že več kot pol milijona prebivalcev Teksasa in Louisiane je brez električne energije, umrli so vsaj štirje ljudje - v Leesvillu tudi umrlo 14-letno dekle.

Zaradi zastrupitve poginil lev v živalskem vrtu v Slovenskih Konjicah

19. 08. 2020 14.34

V Mini ZOO Slovenske Konjice so imeli dva leva, Arturja in Cezarja. Artur je močno bruhal in kazal očitne znake zelo slabega počutja. Veterinarju iz Mute je uspelo, da ga je pozdravil. Te sreče pa ni imel Arturjev brat Cezar, ki je začel bruhati šest dni pozneje. Čeprav se je veterinar trudil, da bi ga rešil, je poginil. Vzorci za poizvedovalne preiskave so pokazali, da sta bila leva zastrupljena. Strokovnjaki sumijo, da s strupom za zatiranje polžev.

V Sloveniji ustanovili nov kraj. S tem želijo spodbuditi razvoj

08. 06. 2020 20.38

Najmanj 10 stavb in ime, ki ga nima še noben kraj – to sta dva od pogojev za ustanovitev novega naselja pri nas. V zadnjih desetih letih je v Sloveniji nastalo devet novih naselij, deseto pa naj bi bilo, kot si želijo v Občini Gorje, naselje Zatrnik. Domačini bi radi s tem spodbudili razvoj, tudi turistični, so pa z nastankom naselja povezani tudi določeni stroški.

Peter po koncu svoje poti v MasterChefu stopa v profesionalne kuharske vode

02. 05. 2020 10.15

Peter Mužič je bil besen, ker so ga iz šova odnesle testenine, ki jih pripravlja že 20 let. Ker se zaveda svojih sposobnosti in zaradi neizmerne strasti do kulinaričnega udejstvovanja, pripravlja projekt, ki ga bo popeljal v profesionalne vode.

Tadej Pogačar: Doma je veliko bolje kot v Monte Carlu

24. 04. 2020 17.45

Slovenski kolesarski as Tadej Pogačar je v pogovoru za STA izrazil upanje na nadaljevanje sezone, a obenem priznava, da bodo lahko v kolesarski karavani vsi skupaj srečni, če bodo v tem letu sploh dirkali.

Slovence v karanteni bodo testirali trikrat, za varovanje objekta bo poskrbljeno

27. 03. 2020 07.28

V Sloveniji je pristalo letalo s Slovenci in nekaj Avstrijci iz Madrida. Po posebnem evakuacijskem letu so že v karanteni v velenjskem hotelu. V uporabo vladi ga je ponudil Hisense, lastnik Gorenja. Po začetnem protestu občine Velenje, da o zadevi niso bili obveščeni, so zdaj sporočili, da bodo v celoti prevzeli koordinacijo za zagotavljanje bivalnih pogojev. Objekt bo varovan, vse nastanjene Slovence pa bodo na okužbo testirali trikrat.

Pritožba Romov zaradi dostopa do vode v romskih naseljih zavrnjena

10. 03. 2020 14.14

Evropsko sodišče za človekove pravice je zavrnilo pritožbo dveh romskih družin zaradi nezagotavljanja dostopa do pitne vode v romskih naseljih, saj ni ugotovilo kršitve posameznih členov evropske konvencije o človekovih pravicah. V Amnesty International Slovenije so že napovedali pritožbo.

V Avstriji zaprli hotel, v katerem je delala okužena Italijanka

25. 02. 2020 12.51

Na Hrvaškem so potrdili prvi primer okužbe s koronavirusom. Gre za mlajšega moškega, ki se zdravi v bolnišnici v Zagrebu, počutil naj bi se dobro, je potrdil hrvaški premier. Prva dva primera so potrdili tudi v Avstriji, kjer so zaprli hotel, v katerem je kot receptorka delala okužena Italijanka.

Je dvig plač res kriv za dražje domove za ostarele, vrtce in komunalo?

19. 02. 2020 08.56

Višje minimalne plače, višje plače javnim uslužbencem in višje pokojnine – v parlamentu se sliši lepo, a če matematika ni vzdržna, za korenčkom pride palica. Na Jesenicah se bo na primer že z marcem položnica za komunalne storitve zvišala za več kot 40 odstotkov, podražili pa se bodo tudi domovi za ostarele in vrtci po državi. Občine opozarjajo, da država ne nameni dovolj denarja za višje stroške.

Višja minimalna plača, a hkrati tudi višji zneski na položnicah

17. 02. 2020 17.12

Kar 26 tisoč ljudi ta trenutek čaka na posteljo v domovih za starejše, od tega bi jo 11 tisoč ljudi potrebovalo takoj. In čeprav je za skromne pokojnine že zdajšnji strošek bivanja v domovih za starejše velik zalogaj, se lahko zgodi, da bo treba zaradi povišanja minimalne plače breme višjih plač prevaliti na oskrbovance. Zaposlenim na minimalni plači pa grozi, da bodo morali na drugi strani za številne storitve plačevati več.

Če ne bomo 'pozdravili bolne Zemlje', grozijo višje cene in pomanjkanje hrane

25. 01. 2020 10.42

S planeta smo izbrisali 83 % divjih sesalcev, polovico rastlinstva in drastično posegli v kopenske in morske ekosisteme. Milijonu vrst grozi izumrtje. Izguba biotske pestrosti je eno najhujših tveganj, ki grozi človeštvu. Ljudje in gospodarstvo smo namreč ’krvavo’ odvisni od narave. Svetovni gospodarski forum je izračunal, da je več kot pol svetovnega BDP odvisnega od narave in njenih virov. Zdaj je na potezi gospodarstvo, ki ima ključno vlogo pri ’zdravljenju bolne Zemlje’.

Oskarji, ki so pozlatili 'napačen' film

25. 01. 2020 08.00

Oskarjevska zgodovina je polna zanimivih trenutkov, filmoljubi in kritiki pa so velikokrat zastrigli z ušesi, predvsem ko je oskarja prejel "napačen" film, ob upoštevanju očitnih favoritov, ki jih je premagal. Poglejmo si nekaj najbolj izstopajočih primerov.

Kaj je za zasutimi predori? Kje se nahaja vhod v drugi sklop rovov? In kam za vraga je izginila gospa Hilda?

12. 01. 2020 09.07

Globoko pod površjem mariborskega Tezna je dolga desetletja tiho ždela legenda o skrivnostnih 'Hitlerjevih' rovih in le čakala na to, da jo nekdo znova odkrije. Skrite in spregledane zgodbe mariborskega podzemlja se danes počasi, korak za korak, razkrivajo vedoželjni javnosti. Še več – vsi nostalgiki, zgodovinski navdušenci in radovedneži se lahko vanje podate kar sami. Morda pa bo prav vam uspelo razvozlati sistem temačnega blodnjaka, najti prehod v druge sklope rovov ali odgovoriti na begajoče vprašanje: Kam je izginila uradnikova pomočnica Hilda Fišer?

Dramatični prizori iz Indonezije: voda ruši vse pred seboj, umrlo več kot 20 ljudi

02. 01. 2020 11.50

Širše območje indonezijske prestolnice Džakarta je v zadnjih dneh zajelo obilno deževje, ki je povzročilo poplave in plazove. V njih je po zadnjih podatkih umrlo najmanj 23 ljudi. Več deset tisoč jih je moralo zaradi poplav zapustiti svoje domove.

Umrl pobudnik izziva z ledeno vodo

10. 12. 2019 08.40

Se spomnite izziva z vedrom ledene vode, s katerim je Peter Frates želel ozaveščati o bolezni ALS, ki so mu jo diagnosticirali leta 2012? V izzivu je sodelovalo več kot 17 milijonov ljudi. Frates pa se je v ponedeljek za vedno poslovil. Star je bil 34 let.