philips

Umrl eden najbolj spretnih dešifrantov
30. 11. 1998 08.54
V Združenih državah je v 73. letu starosti pred dnevi umrl Cecil Philips, eden najbolj spretnih dešifrantov tajnih kod v času hladne vojne. Philips je bil sodelavec tajne službe National Security Agency (NSA). Potem ko se je kot kriptoanalitik med drugo svetovno vojno ukvarjal s šifriranimi japonskimi sporočili, se je kasneje posvetil zakodiranim podatkom, ki si jih je s sovjetskimi predstavništvi v New Yorku izmenjavala Moskva. Leta 1944 je uspelo Philipsu razvozlati tajno kodo ''Venona'', kar je po vojni pripomoglo k razkrinkanju številnih vohunov v Združenih državah in Veliki Britaniji.

Mutiranje amazonskega pragozda zaradi onesnaženosti
24. 10. 1998 09.44
Amazonski pragozd, ki mu onesnaževanje in učinek tople grede očitno prija, vpijajoč ogromne količine oglikovega dioksida raste hitreje in višje, piše revija Science. To so ugotovili znanstveniki z univerz v angleškem Leedsu in škotskem Edinburghu, ki so preučevali rast 100.000 dreves amazonskega pragozda, zlasti v Braziliji. ''Upoštevaje vse vire onesnaževanja, izgorevanja goriva in gozdne požare bi moralo biti v zraku danes dvakrat več ogljikovega dioksida, kot ga je zdaj. Zdi se, kot da nekaj vpije milijone ton ogljikovega dioksida iz ozračja vsako leto,'' pravi dr. Jadviner Malhi. To so po mnenju znanstvenikov verjetno drevesa. Rastline potrebujejo ogljikov dioksid za rast in če ga je v zraku več, bi lahko rastle hitreje, kot pognojene, pravi dr. Malhi. Amazonski pragozd naj bi po izračunih znanstvenikov vpil pol milijarde tone ogljikovega dioksida letno. Britanski znanstveniki pa so ugotovili, da se je biomasa pragozda v preteklih treh desetletjih povečala za 17 ton na hektar, kar pomeni, da je vsake pol hektara gozda vpilo še 20 ton ogljikovega dioksida več, je dodal znanstvenik Oliver Philips.

Philipsova ''mega'' investicija v Singapuru
30. 09. 1998 08.51
Nizozemski informacijski in elektronski velikan Philips je s tajvansko družbo Tsmc in singapursko Edb osnoval združeno podjetje. Skupaj bodo z 1,2 milijarde dolarjev vredno investicijo zgradili tovarno za proizvodnjo čipov zadnje generacije. Gradnja obrata se bo začela v prihodnjem letu, proizvodnja miniaturnih čipov velikosti okoli 20 mikronov v njem pa že leta 2000. Po besedah prvega moža v Philips Semiconductorju Arthurja van der Poela, je trenutek za investicijo zaradi azijske krize zelo kritičen. Ko je še povedal, je do te investicije dolgoročnega značaja prišlo na podlagi pričakovanj močnega povpraševanja po mikročipih te vrste, do katerega naj bi prišlo konec leta 2000.

Philips prodaja Polygram za 10,4 milijarde dolarjev
23. 06. 1998 08.09
Philips Electronics je v ponedeljek podpisal dokončni dogovor o prodaji 75-odstotnega deleža glasbene založniške družbe Polygram Seagramu za 10,4 milijarde dolarjev. Ker so bili Polygramovi finančni rezultati v drugem četrtletju leta slabši od predvidenih je vrednost posla nekoliko nižja od prvotno dogovorjene. Delničarji bodo lahko delnice prodali za denar, lahko pa jih bodo zamenjali za Seagramove delnice v menjalnem razmerju 1,3772 Seagramove delnice za eno Polygramovo. Kanadski kupec Seagram predvideva, da se bo nakup zaključil med septembrom in novembrom letos.

Philips zaključil leto 1997 z rekordnim dobičkom
13. 02. 1998 09.02
Nizozemski elektronski koncern Philips je lani ustvaril rekordni dobiček v višini 5,7 milijarde guldnov. Ustvarjeni dobiček je dvakrat večji od načrtovanega, so sporočili predstavniki podjetja, ki je še leta 1996 poslovalo z izgubo. Po besedah direktorja podjetja Cora Boonstre so ugodni poslovni dosežki posledica prekinjenega sodelovanja z nemškim podjetjem Grundig. Lani se je promet podjetja zvišal za desetino na 76 milijard dolarjev.

Velik škandal pranja denarja na Nizozemskem
22. 12. 1997 14.32
Amsterdam, 22. decembra (STA/AFP) - V škandal o pranju denarja, ki pretresa nizozemske finančne kroge, je po trditvah časnika Volkskrant vpletenih 114 ljudi.