pilot

Podjetnik in inovator Franc Stroj

02. 09. 2001 00.00

Tokrat smo za ime tedna izbrali podjetnika in inovatorja Franca Stroja, ki je čudežno preživel helikoptersko nesrečo. Njegov helikopter je bil v nesreči povsem uničen.

Preiskava še vedno poteka

29. 08. 2001 00.00

Tudi drugi dan uradne preiskave okoliščin helikopterske nesreče v Triglavskem pogorju vzrok za nesrečo ostaja nepojasnjen.

Vzrok strmoglavljenja še neznan

28. 08. 2001 00.00

Po uradni preiskavi okoliščin helikopterske nesreče v Triglavskem pogorju uradni vzrok za nesrečo ostaja nepojasnjen.

Strmoglavil helikopter

28. 08. 2001 00.00

V nesreči zasebnega helikopterja v bližini Vodnikovega doma na Velem polju je bil helikopter popolnoma uničen.

Smrt padalca

14. 07. 2001 00.00

Pri učenju v skokih s padalom se je na letališču Lesce - Bled smrtno ponesrečil eden izmed padalcev. Pri padcu na tla je utrpel tako hude poškodbe, da je na kraju nesreče umrl, so povedali na kranjskem operativno-komunikacijskem centru. Sporočil so še, da je 41-letni Kamničan Zlatko R. po skoku iz letala odprl padalo, ki se je napolnilo z zrakom, vendar naj bi kmalu za tem iz doslej neznanega vzroka izgubil zavest.

Nesrečo zakrivil kopilot

10. 07. 2001 00.00

Za nesrečo ruskega letala pri Irkutsku, v kateri je prejšnjo sredo umrlo vseh 145 potnikov, je bil po vsej verjetnosti kriv kopilot letala, je danes potrdil podpredsednik ruske vlade Ilja Klebanov. Po njegovih besedah bodo še natančno ugotovili, kaj se je med poletom dogajalo v pilotski kabini, analiza dobro ohranjenih črnih skrinjic pa je pokazala, da so motorji letala in vsi sistemi delovali normalno.

Je za nesrečo kriv pilot?

06. 07. 2001 00.00

Vzrok za torkovo nesrečo ruskega letala v Sibiriji, v kateri je umrlo 145 ljudi, je verjetno napaka pilota, je danes poročala agencija Interfax, ki se sklicuje na vir v komisiji, ki preiskuje vzroke nesreče. Analiza črnih skrinjic z letala je pokazala, da so vsi trije motorji tupoljeva Tu-154 delovali normalno, trdi vir, ki je izključil tehnične težave kot možen vzrok za nesrečo.

Deli letala na poti domov

04. 07. 2001 00.00

Po treh mesecih od prisilnega pristanka ameriškega vohunskega letala na kitajskem otoku Hainan, se deli letala vračajo pod ameriški nadzor. Rusko transportno letalo jih je namreč v nedeljo nekaj že prepeljalo v letalsko bazo Kadena na japonskem otoku Okinava. Zadnji transportbo jutri. Vohunsko letalo EP-3E je bilo del skupine za elektronski nadzor na letališču Kadena. Hkrati je to zaključek razmeroma tesnobne epizode v ameriško-kitajskih odnosih.

Atlantis nameravajo izstreliti 12. julija

29. 06. 2001 00.00

Ameriška vesoljska agencija NASA je sporočila, da namerava vesoljski raketoplan Atlantis izstreliti 12. julija. Atlantisova odprava, ki ima uradno oznako STS-104, se bo tako začela z enomesečno zamudo.

Odprli letalsko in vesoljsko razstavo

18. 06. 2001 00.00

Na pariškem letališču Le Bourget v predmestju francoske prestolnice so odprli 44. mednarodno letalsko in vesoljsko razstavo, ki bo trajala do 24. junija. Gre za največji pregled zadnjih dosežkov svetovne letalske in vesoljske industrije.

Trije mrtvi v nesreči helikopterja

29. 05. 2001 00.00

Na enem izmed največjih Seulskih mostov nad reko Han je prišlo do nesreče , ko je posadka vojaškega transportnega helikopterja postavljala megalomansko umetniško skulpturo iz jeklenih vrvi. Potem ko so skulpturo uspešno namestili, je pilot poskušal sprostiti nosilno vrv, pri tem pa je helikopter nenadoma izgubil varnostno razdaljo in z enim od dveh rotorjev zadel ob kovinsko skulpturo. Rotor se je zlomil, helikopter se je postavil navpično, se prelomil in strmoglavil. Polovica je padla v reko, druga pa je ekspodirala na mostu, ki je bil sicer za promet zaprt. Vsi trije člani posadke so bili takoj mrtvi, dva izmed njih so potapljači že potegnili iz razbitin na dnu reke.

NASA izgubila astronavtko

27. 05. 2001 00.00

Ameriška vesoljska agencija NASA je sporočila, da je ameriška vesoljka Patricia Hilliard Robertson zaradi hudih opeklin, ki jih je dobila v torkovi popoldanski letalski nesreči zasebnega letala, v četrtek ponoči po lokalnem času v houstonski bolnišnici Herman v Teksasu v starosti 38 let umrla.

Novo nasilje na Bližnjem vzhodu

24. 05. 2001 00.00

V Gazi so izraelski vojaki ubili dva palestinska najstnika, ki sta bili prvi žrtvi na palestinski strani, odkar je izraelski premier Ariel Šaron razglasil prekinitev ognja. Izraelsko bojno letalo pa je sestrelilo majhno libanonsko civilno letalo, ki je letelo v izraelskem zračnem prostoru nad obalo Sredozemskega morja. Na krovu letala vrste cessna naj bi bil samo pilot, 30-letni Stephan Nicolian, ki se je šele učil leteti in je brez inštruktorja poletel proti jugu Libanona.

Minister umrl v nesreči

17. 05. 2001 00.00

Po poročanju iranskih oblasti današnje letalske nesreč na severu Irana ni preživel nihče od 19 potnikov in desetih članov posadke. Letalo vrste Yak 40 letalske družbe Faraz Qheshm, na katerem so bili med drugim iranski minister za promet Rahman Dadman ter šest poslancev, je tik pred pristankom na letališču v mestu Sari 250 kilometrov severovzhodno od Teherana izginilo. Pilot je v svojem zadnjem radijskem javljanju stolpu poročal o "zelo slabem vremenu" ter dodal, da razmišlja "bodisi o vrnitvi v Teheran bodisi o zasilnem pristanku". Takoj zatem je bila radijska zveza prekinjena.

V 80 dneh okoli sveta

17. 05. 2001 00.00

Matevž Lenarčič, ki je po izobrazbi sicer diplomirani biolog, po poklicu pa profesionalni fotograf in pilot, se bo na pot podal 10 junija. V samo 200 kilogramov težkem letalu naj bi krog okoli sveta sklenil v osemdesetih dneh. Na poti namerava postaviti tri svetovne rekorde oziroma prvence.

Kitajska zavrnila Rumsfeldove napovedi

08. 05. 2001 00.00

Kitajska je odločno zavrnila napovedi ameriškega obrambnega ministra Rumsfelda, da bo Peking vrnil ameriško vohunsko letalo. Kitajci letalo, ki je trčilo z njihovim lovcem, v nesreči pa je umrl kitajski pilot, že več kot mesec dni zadržujejo na otoku Hajnan.

Kriza v odnosih med ZDA in Kitajsko

03. 05. 2001 00.00

Iz ameriškega obrambnega ministrstva je v sredo najprej prišla novica, da Pentagon prekinja vse, že tako šibke odnose s Kitajsko, nakar je tiskovni predstavnik Craig Quigley to zanikal. Obrambni minister Donald Rumsfeld naj bi prekinil vse odnose s kitajsko vojsko, kot so na primer medsebojni obiski vojaških ladij in častnikov, vendar je Quigley kasneje dejal, da temu ni tako. Rumsfeld naj bi le ukazal, da bodo poslej vsak tak obisk obravnavali posebej in nato izdali dovoljenje zanj.

Američani bodo lahko pregledali letalo

29. 04. 2001 00.00

Kitajske oblasti bodo Američanom dovolile preiskavo vohunskega letala, ki je 1. aprila po trčenju s kitajskim lovcem, v katerem je življenje izgubil kitajski pilot, pristalo na otoku Hainan. Kitajska državna tiskovna agencija še dodaja, da so se za ta korak odločili, ko so zaključili z zbiranjem informacij, povezanih z dogodkom. Združene države naj bi tudi pristale na plačilo odškodnine, natančen znesek pa naj bi bil znan po naslednjem krogu pogajanj.

Usodna pomota perujske vojske

21. 04. 2001 00.00

V nesreči ameriškega zasebnega potniškega letala, ki ga je v bližini mesta Pebas, okoli 700 kilometrov severovzhodno od perujske prestolnice Lima, pomotoma sestrelilo letalo perujske vojske, sta življenje izgubila ameriška misijonarka, ki je delovala v amazonski džungli, in njen 7- mesečni otrok, tri osebe pa so bile ranjene. Perujsko ministrstvo za obrambo je zaradi dogodka že izrazilo obžalovanje.

Brez popuščanja na obeh straneh

18. 04. 2001 00.00

Kitajski in ameriški vojaški strokovnjaki so v komaj treh urah končali pogovore o vzrokih in posledicah trčenja kitajskega lovca in ameriškega vohunskega letala nad Južnokitajskim morjem 1. aprila letos. Zaradi trčenja ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca 1. aprila nad Južnokitajskim morjem, po katerem je moralo ameriško letalo zasilno pristati na Kitajskem, so se odnosi med državama precej zaostrili. Potem ko je kitajska stran prejšnjo sredo izpustila 24-člansko posadko ameriškega letala, sta se državi dogovorili tudi za pogajanja o tem, kako bi v prihodnje takšne incidente preprečili, pa tudi o vrnitvi ameriškega letala in o ameriških vohunskih poletih vzdolž kitajske obale.

Odštevanje za Endeavour

17. 04. 2001 00.00

V Kennedyjevem vesoljskem centru (KSC) na Floridi se je opolnoči po srednjeevropskem času začelo odštevanje pred četrtkovo izstrelitvijo ameriškega vesoljskega raketoplana Endeavour z izstrelitvene rampe 39A. Izstrelitev bo predvidoma v četrtek ob 20.41 po srednjeevropskem času.

Trije mrtvi v letalskih napadih

16. 04. 2001 00.00

Izraelska letala so zgodaj zjutraj bombardirala radarsko postajo v Libanonu. V napadu so bili ubiti trije sirijski vojaki, šest pa je bilo ranjenih. Napad na Bekaa Valley, ki ga nadzoruje Sirija, povezujejo s sobotnim ubojem izraelskega vojaka na libanonsko-izraelski meji, za katerega naj bi bili odgovorni libanonski gverilci Hezbolaha, ki jih podpirata Sirija in Iran. Libanonski premier Rafik al-Hariri je pozval mednarodno skupnost, naj čimprej ukrepa in prepreči nadaljnje napetosti.

Pilot razglašen za mučenika revolucije

15. 04. 2001 00.00

Kitajske oblasti so kitajskega pilota lovskega letala, ki je izginil po trčenju z ameriškim vohunskim letalom 1. aprila , razglasila za mučenika revolucije. Njegovo ime so uvrstile na seznam posameznikov, ki so postali vzor v komunističnem režimu. Državni mediji častijo pilota in ob tem navajajo, da so ga razglasili za mučenika, potem ko so prekinili množično akcijo iskanja po trčenju kitajskega lovca F-8 z ameriškim vohunskim letalom EP-3.

Ustavili iskanje pogrešanega pilota

14. 04. 2001 00.00

Ameriško-kitajskemu sporu spet ni videti konca. Ameriški obrambni minister Donald H. Rumsfeld je zdaj Kitajsko obtožil, da je njen pilot, ki je prvega aprila trčil v ameriško vohunsko letalo, edini krivec za nesrečo. Trditev je podkrepil s posnetki, ki dokazujejo, da so piloti kitajskih lovcev v zadnjih mesecih večkrat namerno leteli nevarno blizu ameriških letal. Iz Pekinga so medtem sporočili, da so ustavili iskanje pogrešanega pilota.

Posadka ameriškega letala zanika krivdo

12. 04. 2001 00.00

Posadka ameriškega vohunskega letala, ki so jo kitajske oblasti po trčenju s kitajskim lovcem enajst dni zadrževale na otoku Hainan, je prispela v letalsko oporišče Hickham na Havajih. Posadka je ameriškim vojaškim preiskovalcem zatrdila, da njihovo letalo ni nikoli skrenilo z začrtane poti, še manj pa, da bi se 1. aprila zaletelo v kitajsko letalo.

Na Kosovu strmoglavil helikopter

10. 04. 2001 00.00

Južno od Prištine je v ponedeljek strmoglavil helikopter britanske vojske s sedemčlansko posadko, pri čemer sta pilot in kopilot izgubila življenje, so sporočile mednarodne mirovne sile na Kosovu (KFOR). Helikopter vrste puma, ki je prevažal sedem vojakov KFOR, je strmoglavil malo pred 16. uro, pet kilometrov zahodno od Kačanika na jugu pokrajine, ob meji z Makedonijo. Nesreča se je zgodila, ko je helikopter v slabem vremenu na goratem območju v bližini makedonsko-kosovske meje poskušal zasilno pristati.

Odnosi med ZDA in Kitajsko na kocki

08. 04. 2001 00.00

Kitajske oblasti že drugi teden na otoku Hainan zadržujejo 24 članov posadke ameriškega vohunskega letala, ki je v mednarodnem zračnem prostoru trčilo s kitajskim lovcem. Od Američanov zahtevajo opravičilo za nesrečo, ameriški podpredsednik Cheney pa je zahtevo že zavrnil kot neutemeljeno. K spravi med obema orožarskima velesilama pa je pozval tudi tibetanski duhovni vodja Dalajlama.

Napredek pri reševanju spora

07. 04. 2001 00.00

Ameriška administracija in kitajska vlada sta po poročilih iz Bele hiše napredovali pri oblikovanju skupne komisije, ki naj bi razrešila spor glede ameriškega vohunskega letala in 24 članov posadke, ki so morali v nedeljo po trčenju s kitajskim lovskim letalom zasilno pristati na kitajskem otoku Hainan.

Peking zahteva opravičilo

05. 04. 2001 00.00

Štiri dni po trčenju ameriškega vohunskega letala in kitajskega lovca so odnosi med državama še vedno napeti. Združene države so sicer izrazile obžalovanje zaradi smrti kitajskega pilota, vendar pa uradni Peking pa še vedno zahteva opravičilo za nesrečo.

Prva posadka se je vrnila na Zemljo

21. 03. 2001 00.00

Po 12 dneh, 19 urah, 49 minutah in 32 sekundah se je z odprave na Mednarodno vesoljsko postajo (MVP) danes vrnil ameriški vesoljski raketoplan Discovery s sedemčlansko ameriško-rusko posadko. Discovery se je s poldrugo uro zamude ob 8.31 in 41 sekund po srednjeevropskem času dotaknil 15. pristajalne steze v Kennedyjevem vesoljskem centru (KSC) na Floridi. Med odpravo STS-102 je ameriško vesoljsko plovilo omogočilo prvo zamenjavo stalne posadke postaje in dostavilo znanstveno opremo za ameriški modul Destiny. Z Discoveryjem se je po 141 dneh bivanja v vesolju vrnila prva posadka MVP, ki je na postaji delala 138 dni. Polet raketoplana je trajal dan dlje kot so načrtovali.