piratstvo

Avtor ljubezenskega hrošča nedolžen
23. 08. 2000 00.00
Filipinska vlada je ovrgla vse obtožbe proti nekdanjemu študentu računalništva, osumljenemu, da je z virusom Love Bug okužil računalnike po vsem svetu. Ljubezenski virus, ki je pustošil maja letos, je povzročil za več kot 17 milijard dolarjev škode. "

Za 3,6 milijarde dolarjev piratskih kopij
01. 08. 2000 15.22
Organizacija Business Software Alliance (BSA) je združenje vodilnih svetovnih proizvajalcev programske opreme, ki odkriva ponarejevalce programske opreme in skuša vzpostaviti nadzor nad piratskimi izdelki. Po najnovejših raziskavah BSA je že vsaka tretja programska oprema kopija oz. pridobljena na nezakonit način. Pirati računalniške opreme so z nezakonitim razpečevanjem računalniških izdelkov proizvajalce programske opreme prikrajšali za 3,6 milijarde dolarjev. V prvih šestih mesecih letos je BSA v 5840 odkritih primerih piratstva v Evropi sprožila 5714 pravnih postopkov. Piratstvo je glavna ovira za hitrejši razvoj sektorja programske opreme, ki se odraža v izgubi prihodkov proizvajalcev. V lanskem letu so na račun nezakonitega kopiranja in distribucije programske opreme po celem svetu proizvajalci utrpeli izpad prihodkov v višini 12,2 milijarde dolarjev.

Drage posledice računalniških virusov
09. 07. 2000 20.18
Rastoče število računalniških virusov, kot so Melissa, I LOVE YOU in drugi bo svetovno gospodarstvo v letu 2000 stalo več kot 1500 milijard dolarjev, je ugotovila anketa ameriškega glasila za informacijske tehnologije InformationWeek.

NASA na udaru hekerjev
05. 07. 2000 12.50
Računalniško piratstvo postaja za razviti svet vse večji problem. Ena večjih tarč hekerjev je ameriška vesoljska agencija NASA, ki je samo v lanskem letu doživela 500.000 hekerskih napadov. Te dni pa so v javnost prišle ugotovitve, da so leta 1997 hekerji celo ogrozili življenja astronavtov, ki so z vesoljskim plovilom pristajali na takrat še dejavnem Miru. Ravno ko se je njihovo vesoljsko plovilo združevalo z Mirom, so hekerji izvedli napad, ki je za trenutek prekinil komunikacijo med centralo na Zemlji in računalnikom v vesolju, ki je nadziral srčni utrip, pulz in ostale življenjske funkcije vesoljske posadke. Predstavniki NASE pravijo, da komunikacija poteka preko različnih kanalov, tako da se je le-ta odvijala vzporedno, vseeno pa je prihajalo do določenih težav.

Tožba proti avtorju ljubezenskega virusa
29. 06. 2000 22.31
Filipinski preiskovalci so dokončno sestavili tožbo proti 24- letnemu filipinskemu študentu Onelu de Guzmanu, ki je osumljen, da je ustvaril računalniški virus ILOVEYOU, ki je po vsem svetu 4. maja povzročil ''razdejanje'' sistemov elektronske pošte. Ker so na Filipinih nov kazenski zakon, ki zajema tudi elektronsko poslovanje in računalniško piratstvo, sprejeli šele minuli teden, De Guzmanu očitajo tatvino in kršitev zakona, ki običajno velja za prevare s kreditnimi karticami. Najvišja možna kazen za te kršitve je 20 let.

Pirati ogrožajo programerje
25. 05. 2000 14.05
Zaradi ilegalne distribucije programske opreme so računalniška podjetja v Evropi lani izgubila 3,6 milijarde ameriških dolarjev, v petih letih pa je izguba presegla 12 milijard dolarjev. Piratstvo v računalništvu naj bi po podatkih evropskega združenja Business Software Alliance lani v Evropi doseglo 34 odstotkov celotne prodaje računalniških aplikacij, kar je dva odstotka manj kot v letu 1998. Piratstvo, ki je najbolj razširjeno v Grčiji, Španiji in na Irskem, naj bi lani Evropo prikrajšalo za 200.000 delovnih mest, največje izgube pa prinaša v Nemčiji in Franciji.

Tožbe proti podjetju Napster
17. 05. 2000 14.27
Varstvo avtorskih pravic na internetu je problem, ki založniškim hišam, predvsem glasbenim, dviga lase pokonci. MP3 format, ki omogoča enostavno snemanje glasbe z interneta, je močno povečal svetovno stopnjo piratstva. Podjetje Napster je razvilo program, ki to snemanje še bolj poenostavlja, zato so se proti njemu že sprožile številne tožbe, ker naj bi s svojim programom vzpodbujalo piratstvo. Raziskava med 4.294 študenti 10 ameriških univerz je namreč pokazala, da 73 odstotkov študentov vsaj enkrat mesečno uporablja omenjeni program za >>pobiranje<< glasbe z interneta. Bolj vzpodbuden pa je podatek, da bi jih bilo kar 58.5 odstotka pripravljenih plačati vsote do 15 dolarjev za uporabo programa in snemanje glasbe. Verjetno se bodo rešitve tega problema razvijale naprej v tej smeri, da bo namreč mogoče glasbo z interneta snemati po principu naročnine.

Piratstvo se je razširilo
22. 11. 1999 20.30
Avdiovizuelno in računalniško piratstvo se je ponekod v svetu že tako razbohotilo, da je prešlo v roke organiziranega kriminala. S piratstvom se srečujemo tudi pri nas, kako ga preprečiti ali vsaj omejiti pa so se predstavniki različnih služb posvetovali danes.

V Moskvi zaplenili več kot 600.000 piratskih zgoščenk
05. 11. 1999 07.41
Oblasti v Moskvi so te dni v prestolnici zaplenile več kot 600.000 piratskih zgoščenk in avdio kaset v vrednosti 1,8 milijona dolarjev. Po navedbah policije je piratske plošče izdelovala in prodajala družba Torson. Piratstvo zgoščenk in avdio kaset je v Rusiji zelo dobičkonosen posel, piratske izdelke pa je mogoče najti v številnih trgovinah.

Računalniška kriminaliteta ne pozna meja
19. 05. 1999 17.52
Računalniška kriminaliteta ne pozna meja, je ena izmed misli svetovalca ministra za notranje zadeve v Uradu za javno varnost Andreja Rupnika na predavanju z naslovom Vdori v računalniške sisteme in zaščita pred njimi. Potekalo je v okviru sejma Varovanje, namenjeno pa zlasti problematiki računalniške kriminalitete, ki z globalizacijo dobiva vse večje razsežnosti.

Posebni varnostni ukrepi ob prodaji videokaset s filmom Titanik
01. 10. 1998 10.08
Videokasete s filmom Titanik režiserja Jamesa Camerona, ki jih bodo začeli v Italiji prodajati v četrtek, bodo distributerjem izročili ob oboroženem spremstvu. Producentska hiša Fox Video želi s tem varnostnim ukrepom preprečiti morebitne kraje, še zlasti na jugu države, kjer je piratstvo še posebej razširjeno, poroča dnevnik Il Corriere della Sera.