pjongjangu

Škandal zaradi plačila Severni Koreji

14. 02. 2003 00.00

Južnokorejska vlada je kljub zakonski prepovedi dovolila denarno plačilo Pjongjangu, je priznal južnokorejski predsednik Kim Dae Jung in se Južnokorejcem opravičil za škandal, ki ga je s tem povzročil.

Seul stavi na vpliv EU

11. 02. 2003 00.00

EU bi na Korejskem polotoku lahko igrala pomembno vlogo, meni južnokorejski predsednik Kim Dae Jung. Pomagali bi lahko pri vzpostavitvi dialoga med Severno Korejo in ZDA, so Javierju Solani, predstavniku za zunanjo in varnostno politiko EU, ki je na obisku Južne Koreje, dejali predstavniki Seula.

Severna Koreja spet zagnala reaktorje

05. 02. 2003 00.00

Severna Koreja je sporočila, da je ponovno zagnala svoje jedrske naprave za proizvodnjo jedrske energije, vendar v Pjongjangu poudarjajo, da so jedrske dejavnosti namenjene izključno proizvodnji električne energije.

Bush bo branil varnost Američanov

29. 01. 2003 00.00

Ameriški predsednik George Bush je v torkovem tradicionalnem govoru v kongresu o položaju v državi zatrdil, da se vojna proti terorizmu nadaljuje in da ZDA v njej zmagujejo. Američanom je še predstavil politične smernice v letošnjem letu, največji del svojega govora pa je posvetil iraški krizi.

Seul za mirno rešitev severnokorejske krize

25. 01. 2003 00.00

Vpletene strani v sporu zaradi severnokorejskega jedrskega programa so izrazile optimizem pri reševanju krize. Južna Koreja je okrepila prizadevanja, v okviru katerih poskuša doseči diplomatsko rešitev krize še pred začetkom razprave v Varnostnem svetu ZN, pri čemer jo podpira tudi Rusija.

Pjongjang privolil v sodelovanje

24. 01. 2003 00.00

Severna Koreja je privolila v aktivno sodelovanje z Južno Korejo pri mirnem reševanju jedrske krize na Korejskem polotoku. Po večdnevnih pogovorih sta se strani dogovorili za nov krog pogovorov, ki bo aprila v Pjongjangu.

ZN kmalu o Severni Koreji?

22. 01. 2003 00.00

Mednarodna agencija za jedrsko energijo še ni dosegla soglasja o tem, da bi vprašanje severnokorejskega jedrskega programa predložila v razpravo Varnostnemu svetu ZN, ki bi lahko sprejel sankcije proti režimu v Pjongjangu.

Rusija pričakuje severnokorejski odgovor

20. 01. 2003 00.00

Posebni ruski odposlanec Aleksander Losjukov se je na pogovorih o spornem severnokorejskem jedrskem programu v Pjongjangu sestal s severnokorejskim voditeljem Kim Jong Ilom.

Pjongjang samo za pogajanja z ZDA

19. 01. 2003 00.00

Pjongjang je zavrnil prizadevanja OZN za rešitev severnokorejske jedrske krize, ker je mogoče krizo rešiti le z neposrednimi pogajanji z ZDA. Ruski predstavnik pa je Severni Koreji predstavil načrt za rešitev krize, o katerem se mora Pjongjang odločiti do ponedeljka.

ZN za pogovore ZDA in Pjongjanga

18. 01. 2003 00.00

ZDA in Severna Koreja morajo začeti pogovore, je po vrnitvi z intenzivnih pogovorov v Pjongjangu, dejal posebni odposlanec generalnega sekretarja ZN Maurice Strong. V Pjongjang pa je danes na pogovore o severnokorejski krizi prispel ruski odposlanec Aleksander Losjukov.

Pjongjang zavrača dialog z ZDA

15. 01. 2003 00.00

Ruski zunanji minister Ivanov je po pogovorih z direktorjem Mednarodne agencije za jedrsko energijo El Baradejem napovedal, da bo Moskva v Severno Korejo poslala posebnega odposlanca, potem ko je Pjongjang zavrnil pogajanja z ZDA o razrešitvi jedrske krize.

Bush pripravljen pomagati Pjongjangu?

14. 01. 2003 00.00

ZDA so Severni Koreji pripravljene zagotoviti pomoč v energiji in hrani, če se bo odpovedala jedrskemu programu. Ameriški odposlanec James Kelly, ki se mudi na pogovorih v Južni Koreji, pa je ponovno poudaril, da želijo ZDA sporna vprašanja rešiti z dialogom.

Pjongjang spet zagrozil

12. 01. 2003 00.00

Severna Koreja je ponovila grožnje, da se bo branila, če bodo zaradi odstopa od sporazuma o neširjenju jedrskega orožja uvedli sankcije. ZDA bodo spremenili v "morje ognja", če bodo ogrozili njeno suverenost. Ruski zunanji minister Igor Ivanov pa je pripravil "paket rešitev" za pomiritev krize na Korejskem polotoku.

Ponovno raketni poizkusi

11. 01. 2003 00.00

Severnokorejski veleposlanik v Pekingu Choe Jin Su je sporočil, da bo Severna Koreja odpravila moratorij na poskuse balističnih raket. Mednarodna skupnost pa poziva Severno Korejo naj si premisli glede umika iz sporazuma o neširjenju jedrskega orožja.

Pjongjang grozi z vojno

10. 01. 2003 00.00

Severna Koreja je sporočila, da odstopa od sporazuma o neširjenju jedrskega orožja, hkrati pa je zatrdila, da jedrskega orožja ne namerava razvijati. Uradni Pjongjang je ob tem zagrozil s tretjo svetovno vojno, če bodo proti državi uvedli gospodarske sankcije.

ZDA vzpostavile stike s Pjongjangom

09. 01. 2003 00.00

ZDA so dva dni potem, ko so izrazile pripravljenost za dialog s Severno Korejo, že vzpostavile ustrezne diplomatske stike. Severna Koreja pa je sporočila, da se je pripravljena pogovarjati tudi s svojo južno sosedo.

Sankcije pomenijo vojno napoved

07. 01. 2003 00.00

Severna Koreja je prepričana, da bi ameriške gospodarske sankcije proti njej predstavljale vojno napoved. Ameriški predsednik George Bush pa je ob tem ponovno poudaril, da ZDA želijo mirno rešitev krize na Korejskem polotoku.

Pjongjangu ponudili še eno priložnost

06. 01. 2003 00.00

Po mnenju Severne Koreje je odločitev ZDA za vzpostavitev protiraketnega ščita dokaz, da nameravajo krizo na korejskem polotoku rešiti z uporabo sile. Mednarodna agencija za jedrsko energijo pa bo Severni Koreji dala še eno možnost, da se odpove oborožitvenim programom.

Seul lobira v Moskvi

05. 01. 2003 00.00

Predstavniki Južne Koreje se mudijo na obisku v Moskvi, kjer poskušajo pridobiti podporo Rusije za svoj predlog rešitve krize na Korejskem polotoku. Pjongjang pa je ZDA znova pozval k pogajanjem zaradi spornega jedrskega programa.

Seul predstavil kompromisni predlog

04. 01. 2003 00.00

Južna Koreja je okrepila diplomatska prizadevanja za rešitev krize med Pjongjangom in Washingtonom, ki jo je povzročila obnovitev severnokorejskega jedrskega programa. Predstavila pa je tudi svoj predlog rešitve konflikta.

Bo Kitajska pritisnila na Pjongjang?

02. 01. 2003 00.00

Predstavniki Južne Koreje so zaprosili Kitajsko naj posreduje pri zaostrovanju razmer na korejskem polotoku. Eden od dveh izgnanih inšpektorjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo iz Severne Koreje pa je že prispel na Dunaj.

Pjongjang odstopa od sporazuma?

30. 12. 2002 00.00

Severna Koreja je namignila, da bi lahko odstopila od sporazuma o neširjenju jedrskega orožja, s čimer bi prišlo do novega stopnjevanja krize. Predstavniki Južne Koreje pa so mnenja, da je stopnjevanje pritiska na severno sosedo kontraproduktivno.

ZDA izključujejo uporabo sile

29. 12. 2002 00.00

Inšpektorji Mednarodne agencije za jedrsko energijo bodo iz Severne Koreje odšli do torka, potem ko so jim oblasti ukazale, naj zapustijo državo. ZDA so zatrdile, da za ustavitev severnokorejskega jedrskega programa zaenkrat ne načrtujejo uporabe vojske, pripravljajo pa povečanje gospodarskih in političnih pritiskov.

Inšpektorji zapuščajo Severno Korejo

28. 12. 2002 00.00

Inšpektorji Mednarodne agencije za jedrsko energijo bodo ozemlje Severne Koreje zapustili do torka, potem ko so jih k umiku pozvale oblasti v Pjongjangu.

Pjongjang zahteva umik inšpektorjev

27. 12. 2002 00.00

Severna Koreja je zahtevala umik inšpektorjev, ki nadzirajo severnokorejske jedrsko elektrarno v mestu Yongbyon. Uradni Pjongjang je obenem zavrnil tudi ameriške zahteve, da naj se odpovedo jedrskemu programu.

Gorivo za jedrsko orožje?

26. 12. 2002 00.00

Severna Koreja je v jedrskem reaktorju, ki je bil doslej zapečaten in v katerem naj bi izdelovali plutonij v vojaške namene, začela nameščati nove palice z gorivom.

ZDA grozijo tudi Severni Koreji

24. 12. 2002 00.00

Severna Koreja se pripravlja na ponoven zagon enega od jedrskih reaktorjev, ki so ga v skladu z dogovorom o zaustavitvi jedrskega programa leta 1994 zaprli. ZDA ponovnemu zagonu ostro nasprotujejo, saj bi lahko Severnokorejci v reaktorju pridobivali material, potreben za atomsko bombo.

Severna Koreja zaganja reaktorje

23. 12. 2002 00.00

Avstralija, ena od redkih zahodnih držav, ki ima diplomatske stike s Severno Korejo, je državo pozvala, naj ponovno zapečati svoje jedrske zmogljivosti. K podobnim ukrepom so jih pozvale tudi ZDA, Južna Koreja, Japosnka, Francija ter Rusija.

Pjongjang želi odstraniti nadzorne kamere

15. 12. 2002 00.00

Severna Koreja je zagrozila, da bo odstranila pečate in kamere za nadzor, ki jih je namestila Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA), če IAEA tega ne bo storila sama. Pjongjang je v četrtek napovedal nadaljevanje izvajanja jedrskega programa, generalni sekretar ZN Kofi Annan pa je Korejo pozval naj spoštuje svoje obveznosti o zamrznitvi programa.

Pjongjang zahteva opravičilo

13. 12. 2002 00.00

Severna Koreja zaradi "neopravičljivega piratstva" od ZDA pričakuje opravičilo. Španske ladje so v preteklih dneh v Arabskem morju na zahtevo ZDA zajele neko severnokorejsko tovorno ladjo, na kateri so kasneje našli skritih 15 Scud raket, ki jih je Pjongjang prodal Jemnu. Predstavniki ZDA so zahtevo Pjongjanga označili za "absurdno".