plačilo

Južna Afrika bo prepovedala vzrejo levov za turistične namene

03. 05. 2021 08.36

Južna Afrika je razkrila načrte za omejevanje vzreje levov za lov ali turistične namene, kot je izkoriščanje levjih mladičev za fotografiranje in božanje v zameno za plačilo. Odločitev je sledila po objavi rezultatov študije, ki je pokazala, da omenjena praksa divje živali dodatno ogroža, namesto da bi jih zaščitila.

Praznik dela: na proslavi pri predsedniku glasbenik z vklenjenimi rokami

01. 05. 2021 07.16

Današnji mednarodni praznik dela zaradi ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 mineva brez množičnih prvomajskih praznovanj. Sindikati so tako že v prejšnjih dneh pozvali k boju za varnejše zaposlitve, varna in zdrava delovna mesta, socialno varnost in dostojno starost. Kljub epidemiji so ponekod ob upoštevanju ukrepov zadonele budnice. Premier Janez Janša v poslanici ob prazniku dela poudarja, da je cilj vlade ustvariti pogoje, ki bodo zagotavljali vsem za delo sposobnim dostojno delo za dostojno plačilo. Pri predsedniku Pahorju pa je glasbenik skladbo – simbolno – zaigral z vklenjenimi rokami.

Kako so se preživljali zvezdniki pred vstopom v svet slave?

30. 04. 2021 20.15

Pred nami je praznik dela, kar naj bi za večino pomenilo zaslužen počitek. Se vam zgodi, da ob spremljanju glamuroznih zvezdnikov hrepeneče pomislite: tale je bil pa z zlato žličko pitan? Pa ni vedno tako. Marsikdo med slavnimi si je kdaj umazal tudi roke, prenašal sitne stranke in s prazno denarnico komaj shajal čez mesec. Brad Pitt, oblečen v piščanca, Channing Tatum se je za plačilo položnic slačil, Madonna je prodajala krofe, Harrison Ford pa se je preživljal kot mizar.

23-letniku zaradi požiga policijske postaje skoraj 10 milijonov evrov kazni

30. 04. 2021 09.28

23-letnemu Američanu, ki je med lanskimi nemiri v Minneapolisu po smrti Georgea Floyda sodeloval v požigu policijske postaje, je sodišče naložilo plačilo globe v višini 9,9 milijona evrov. Njegov odvetnik je odločitev sodišča označil za nerazumno in pretirano, saj njegova stranka globe ni zmožna poravnati.

Še zadnji dan za ugovor zoper izračun dohodnine

30. 04. 2021 07.28

Na Finančni upravi RS samo še danes čakajo morebitne ugovore na informativne izračune dohodnine za leto 2020, ki so jih konec marca poslali skoraj milijonu zavezancem. Te morajo vložiti tisti, ki se s prejetim izračunom ne strinjajo – če so podatki pomanjkljivi ali nepravilni oz. je davčna obveznost ugotovljena napačno.

Denar za javno službo STA po navedbah Janše že izplačan, Veselinovič to označil za manipulacijo

29. 04. 2021 10.21

Predsednik vlade Janez Janša je med obiskom v Parizu komentiral odločitev Evropske komisije, ki je odobrila nadomestilo Slovenije v višini 2,5 milijona evrov za opravljanje javne službe STA. Po njegovih besedah je bil denar za javno službo STA že izplačan. Po besedah direktorja STA Bojana Veselinoviča pa je to "čista manipulacija in laž".

Kaj vse prinaša predlog novega gradbenega zakona?

28. 04. 2021 16.38

V vladni obravnavi je novi gradbeni zakon, ki prinaša kar nekaj novosti. Inšpektor bo denimo pred odstranitvijo nelegalnega objekta, ki je nekomu dom, na podlagi odločitve sodišča odstranitev odložil za pet let. Predvidena je uvedba pojma manjša rekonstrukcija, za ta dela pa ne bo potrebno gradbeno dovoljenje. Pogoj za izdajo slednjega sicer ne bo več plačilo komunalnega prispevka. Gradbeno dovoljenje pa bo znova treba pridobiti v primeru rušenja objektov, ki se dotikajo sosednjih. Pridobivanje uporabnega dovoljenja za enostanovanjske hiše naj bi bilo medtem lažje in cenejše. Možna pa naj bi bila tudi legalizacija samo posameznih delov objekta, izhaja iz predloga.

Podaljšani rok za oddajo obračunov DDPO in DohDej do 30. aprila

26. 04. 2021 10.47

V novem zakonu o izvrševanju proračunov Slovenije za leti 2021 in 2022, ki ga je državni zbor sprejel 26. marca, je tudi določba o podaljšanju roka za oddajo obračunov DDPO in DohDej. Po njej lahko davčni zavezanci obračuna oddajo do konca aprila 2021. Zavezancem, ki so letni davčni obračun DDPO in DohDej oddali po 31. marcu 2021, poteče rok za plačilo marčevske akontacije 10. maja 2021.

Furs: nadomestilo NZS poslancu Gregorju Židanu šteje kot dohodek

23. 04. 2021 18.51

Mandatno-volilna komisija DZ je poslanca SD Gregorja Židana pozvala k pojasnilu sodelovanja z Nogometno zvezo Slovenije. Ta pravi, da mu je za delo trenerja izplačala 100 evrov dnevnega nadomestila, za 13 dni. Židan trdi, da je delal brezplačno, a iz splošnih pojasnil Fursa izhaja, da se to šteje kot dohodek, od katerega je treba plačati davke.

Počivalšek obljubil pomoč turizmu in gostinstvu: nadomestilo za plačilo regresa in dela dohodka ...

22. 04. 2021 15.37

Minister za gospodarstvo je nove sprostitve v gospodarstvu označil za 'velik dan za slovensko gospodarstvo'. Zatrdil je, da si gospodarsko ministrstvo prizadeva za pomoč panogam, ki so v epidemiji najbolj prizadete. Omenil je tudi nadomestila pri izplačilu regresa za panoge, ki so bile zaprte.

Petrol vložil tožbo proti Berločnikovi upravi

22. 04. 2021 13.33

Delničarji Petrola so na današnji skupščini potrdili predlog vodstva, da dividenda na delnico za lani znaša 22 evrov. Po besedah predsednice uprave družbe Nade Drobne Popović je uprava vložila odškodninsko tožbo proti nekdanji upravi pod vodstvom Tomaža Berločnika, češ da je odgovorna za osemmilijonsko škodo v podjetju.

Banki JP Morgan po financiranju neuspešne Superlige nižja ocena trajnosti

21. 04. 2021 20.48

Agencija za trajnostni razvoj je po tem, ko je bilo razkrito, da ameriška banka JP Morgan Chase financira neuspeli poskus vzpostavitve evropske Superlige, banki znižala oceno trajnosti. Standard Ethics, ki podjetja ocenjuje na podlagi njihove trajnosti in temelji na bonitetnih agencijah, je kritiziral tako nogometne klube, ki so podprli novo nogometno ligo, kot tudi banko.

Bagerist, ki je reševal Ever Given, vendarle dobil plačilo za nadure

21. 04. 2021 19.02

Eden od delavcev, ki je pomagal pri rešitvi tovorne ladje Ever Given, ko je ta nasedla v Sueškem prekopu in zaustavila pretok svetovne trgovine, je naposled prejel plačilo za opravljene nadure. Abdulah Abdul Gavad in njegovi sodelavci so med reševanjem svetovne trgovine opravljali 21-urne izmene in spali le tri ure na dan.

Vsak Slovenec zavrže povprečno 12 kilogramov oblačil na leto

21. 04. 2021 20.12

Hitra moda je poceni, vendar ali se kdaj vprašamo, kako visoko ceno pravzaprav plačujejo tisti, ki jo izdelujejo? Podatki kažejo, da vsak Evropejec na leto v povprečju zavrže 11 kilogramov oblačil. Vsak Slovenec celo dober kilogram več. S tem se ukvarjajo na Zavodu za pravično trgovino, ki pravijo: proizvajalcem je treba plačati toliko, kolikor si zaslužijo za svoje delo.

V šolah in Svizu čakajo na dogovor in navodila o samotestiranju

20. 04. 2021 16.16

V šolskem sindikatu pred napovedanim samotestiranjem dijakov in učencev zahtevajo pogovore in dogovor o tem, na kakšen način bodo pri tem sodelovali zaposleni v šolah. Če dogovora ne bo, bodo svojim članom odsvetovali sodelovanje. Ravnatelji osnovnih šol čakajo okrožnico z navodili, kako bo potekalo samotestiranje.

Akos z dražbo frekvenčnih pasov iztržil 164 milijonov evrov

16. 04. 2021 17.01

Akos je uspešno zaključil drugo javno dražbo za dodelitev frekvenčnih pasov za zagotavljanje javnih komunikacijskih storitev končnim uporabnikom, med katerimi so tudi pasovi, namenjeni uvajanju mobilne tehnologije 5G. Operaterji A1 Slovenija, Telekom Slovenije in Telemach in T-2 bodo za frekvence odšteli skupno 164,2 milijona evrov.

Skoraj polovica podjetnikov, ki je zaprosila za pomoč, mora denar zdaj vračati

16. 04. 2021 14.58

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) ocenjuje, da bo moralo kar 39 odstotkov podjetij, ki so lani zaprosila za državno pomoč, denar vrniti. Branko Meh, predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS), pa meni, da je ta odstotek v resnici še višji. Da je to nepošteno, dodaja, in še, da "si niso sami krivi, da niso smeli poslovati, saj jim je bilo to z odlokom prepovedano ali omejeno". Naj se ta sredstva, namesto da jih podjetniki vračajo, raje namenijo za razvoj podjetja ali za nagrade zaposlenim, še predlagajo na OZS.

Bodo morali podjetniki za vračilo državne pomoči najemati kredite?

14. 04. 2021 16.22

Vse več podjetnikov zadnje dni dobiva odločbe Finančne uprave, da morajo vrniti pomoč, ki so jo prejeli v prvem valu epidemije, če so imeli manj kot 10-odstotni izpad prometa glede na leto 2019. Takšen je bil namreč pogoj drugega protikoronskega paketa, če je hotelo podjetje zaprositi za subvencijo za nadomestilo plač zaposlenih, ki so jih dali na čakanje na delo doma. S PKP 5 je gospodarsko ministrstvo te pogoje še zaostrilo in za prejem pomoči je bil potreben 20-odstotni upad prometa. A te odločbe šele pridejo.

Je zaposleni na celjskem sodišču izdajal zaupne podatke kriminalnemu podzemlju?

14. 04. 2021 19.51

Kriminalisti so po neuradnih informacijah časnika Večer v današnji hišni preiskavi na celjskem okrožnem sodišču iskali dokaze o tem, da naj bi tamkajšnji zaposleni zaupne podatke s sodne preiskave izdajal kriminalnemu podzemlju. Omenjeni zaposleni naj bi imel namreč dostop do računalniške baze z zelo zaupnimi podatki o osumljenih.

Na slovensko-hrvaški meji aretirali ameriškega igralca: Moral sem pobegniti od Bidna

14. 04. 2021 09.38

Ameriški igralec Don Victor Cisternino, ki so ga aretirali na mejnem prehodu Obrežje, se je po milijonski prevari znašel na Interpolovem seznamu tiralic. Hrvaškim preiskovalcem pa v zagovoru neumorno omenja Donalda Trumpa in Joeja Bidna.

Podgoršek: Pozeba naj bi povzročila do 50 milijonov evrov škode

12. 04. 2021 13.00

Minister za kmetijstvo Jože Podgoršek, ki si na terenu po nedavni pozebi ogleduje škodo v sadjarstvu in vinogradništvu, je ob obisku v Trebnjem ocenil, da naj bi pozeba povzročila za 40 do 50 milijonov evrov škode. Primerljiva naj bi bila s škodo po pozebi v letih 2016 in 2017, ki je dosegla približno 45 milijonov evrov. Nastalo škodo na sadnem drevju zaradi posebe v Vipavski dolini si je ogledal državni sekretar Anton Harej. Najhuje so prizadeti sadovnjaki v nižjih predelih Vipavske doline in Slovenske Istre, kjer je odvisno od vrste sadnega drevja škoda lahko tudi 100-odstotna. Harej je prizadetim sadjarjem obljubil pomoč države v obliki različnih ukrepov.

Spor zaradi neplačanih zaščitnih mask med Pečečnikom in državo se zdaj seli na sodišče

09. 04. 2021 12.12

Dobava zaščitnih mask Sloveniji je bila moja najslabša odločitev v življenju, je nedavno dejal podjetnik Joc Pečečnik. Državni Zavod za blagovne rezerve mu namreč ni plačal računa za 4,5 milijona evrov, zato je vložil tožbo. Zaplet z državo pa ga bo stal še dodatnih 1,4 milijona evrov, saj so mu naložili še plačilo carine in davka. Zgodba o neplačanih maskah se tako zdaj seli na sodišče. Najprej bodo skušali spor rešiti z mediacijo, ki se je bo Pečnik udeležil. "Ljudje, ki so delali z nami in bili dnevno o vsem obveščeni, tako Janša kot Počivalšek in Tonin, so se obrnili stran, njihove riti so na varnem, mene so pa pustili samega," je razočaran Pečečnik.

Ukinjen prag 15 ton za plačilo stroškov ravnanja z odpadno embalažo

08. 04. 2021 15.37

Vlada je sprejela uredbo o embalaži in odpadni embalaži. Z njo se za proizvajalce ukinja količinski prag 15 ton dane embalaže letno na trg v Sloveniji za nastanek obveznosti plačila stroškov ravnanja z odpadno embalažo. Hkrati se uvaja možnost plačila pavšalnega zneska za tiste, ki dajo letno na trg v Sloveniji manj kot eno tono embalaže.

Srdit boj za slovenske inženirje in inženirke

08. 04. 2021 06.00

Rakete, roboti, merilni sistemi na izstreliščih vesoljskih agencij, nanosateliti. Če bi ob tem najprej pomislili na ZDA, Kitajsko, Rusijo, bi se motili. Slovenska visokotehnološka podjetja kraljujejo v nišnih panogah in se na vrhu lahko kosajo z najboljšimi. In to zahvaljujoč slovenskim naravoslovnim fakultetam, kjer pa diplomante domača in tuja podjetja razgrabijo še pred diplomo. Srdit boj za inženirje in inženirke se odvija ne le pri nas, ampak tudi na svetovnem parketu, korona kriza je namreč v gospodarstvu dokazala, da so znanje in inovacije edina stabilnost v podjetništvu.

Novo milijonsko plačilo dolga najrevnejšim članicam

06. 04. 2021 09.41

Potrjena je tretja tranša plačila najrevnejšim članicam, katere namen je zmanjšanje bremena dolga iz posebnega sklada za zajezitev katastrofe in za olajšanje. Mednarodni denarni sklad bo 28 državam tako izplačal dobrih 200 milijonov evrov. Ta je doslej odobril že dve podobni tranši, če bo denarja dovolj, pa bodo odobrili tudi četrto.

Premožnejše Slovence bo po žepu kmalu udaril dodaten strošek

05. 04. 2021 20.41

Premožnejše Slovence bo kmalu po žepu udaril še en dodaten strošek. Banke NLB, SKB in kmalu še Nova KBM namreč za najvišje depozite prebivalcev uvajajo ležarine. Po domače, če imate to srečo, da imate na računih res visoke prihranke, boste morali bankam za to po novem plačati vi. Kolikšen pa bo ta strošek in kako visoke vsote boste morali imeti na računih?

Taksisti zaradi prihoda Uberja napovedujejo kazensko ovadbo zoper ministra Vrtovca

02. 04. 2021 06.00

Taksisti napovedujejo kazenske ovadbe zoper ministra za infrastrukturo Jerneja Vrtovca zaradi prihoda platforme Uber. Platforma Uber prinaša nižje cene prevozov in zeleno prihodnost, pravijo zagovorniki, spet drugi pa, da gre za uničenje nacionalnih taksi prevoznikov. Ti so zaradi napovedane spremembe zakonodaje, ki bi tudi pri nas na papirju digitalizirala mobilnost, na nogah, če bo infrastrukturno ministrstvo pri tem vztrajalo, napovedujejo celo kazenske ovadbe. Po drugi strani pa po javnomnenjski raziskavi Valicona večina Slovencev podpira zakonodajne spremembe, ki bi pri nas odprle tudi vrata za Uber. Do obravnave na matičnem odboru v parlamentu zaradi zaprtja države sicer ni prišlo, so pa v Levici že pripravili amandma. In kaj pravijo Slovenci?

Ukom vztraja pri neplačilu javne službe STA

01. 04. 2021 17.39

Vladni urad za komuniciranje (Ukom) vztraja, da je "moral zavrniti" tudi februarski zahtevek Slovenske tiskovne agencije (STA) za izplačilo nadomestila za javno službo, saj med njimi in agencijo ni sklenjene pogodbe o financiranju.

'Sazas z uvedbo začasne tarife glasbenikom onemogoča zadnje možnosti preživetja'

01. 04. 2021 14.10

Glasbeniki in organizatorji glasbenih dogodkov zagotovo spadajo med najbolj prizadete skupine v času epidemije novega koronavirusa. Zaustavitev koncertnih dejavnosti je namreč zanje povzročila velik izpad prihodkov in nekatere (že) pahnila v eksistencialno negotovost. Kot obliž na rano se v tem času ponujajo spletni prenosi koncertov, ki pa jih je sedaj pospremila "Začasna tarifa za sočasni prenos izvajanja avtorsko varovanega glasbenega repertoarja", po kateri pri Sazas uporabnikom zaračunavajo 11 odstotkov od bruto prihodka, ki jih ustvarijo pri uporabi del iz repertoarja. Bi to lahko ogrozilo organizacijo tovrstnih dogodkov, in če, kaj potem sploh še preostane glasbenikom in organizatorjem?

Bo STA kmalu insolventna? Veselinovič pisal Janši

31. 03. 2021 11.50

Predsednik nadzornega sveta STA Mladen Terčelj je po nujni seji sporočil, da bo po sedanji oceni podjetje "insolventno in nezmožno plačevanja svojih obveznosti že nekaj tednov pred 30-letnico agencije." Obletnico bodo praznovali čez natanko 64 dni. Direktor Bojan Veselinovič pa je pisal Janši in članom ministrskega kabineta.