plačane

Zakonu o povračilu glob se tudi v drugo obeta podpora

17. 10. 2023 12.41

Državni zbor je po vetu državnega sveta znova obravnaval predlog zakona o ureditvi nekaterih vprašanj v zvezi z določenimi prekrški, storjenimi v času veljavnosti ukrepov zaradi preprečevanja širjenja nalezljive bolezni covid-19. Tudi tokrat kaže, da bo dobil podporo koalicijskih poslancev, ki v njegovem sprejetju vidijo možnost za popravo krivic.

Sanje o Hollywoodu in hokeju v ZDA, ugledna podružnica na 'poceni' Poljskem

15. 10. 2023 16.36

Ko smo se skušali sprehoditi med stojnicami, nad katerimi so se izrisovale zastave ali imena posameznih držav, smo se na trenutke težko prebijali mimo. Okrog nas je bila množica vedoželjnih obrazov, ki so napeto poslušali, kaj jim govorijo predstavniki univerz v tujini. V Ljubljano so prišli dijaki z vseh koncev Slovenije, nekateri sami, drugi v spremstvu staršev, starši pa so informacije iskali tudi sami. Kako spraviti otroka v tujino, koliko bo to stalo, bo lahko računal na štipendijo?

Štrukelj: Predsednik vlade je pokleknil in se postavil na stran kapitala

13. 10. 2023 07.12

Kot opozarjajo ogorčeni sindikati, so v zadnjih desetih mesecih za pogajalsko mizo izpogajali številne izboljšave zakona o delovnih razmerjih v korist delavcev, zdaj pa so dobili (nepotrjene) informacije, da naj se nobena izmed sprememb, ki so jih izpogajali, razen tistih, ki jih zahteva Evropska Unija, ne bi uvrstila v novelo zakona. "Predsednik vlade je pokleknil in se postavil na stran kapitala," je prepričan Štrukelj. Minister Luka Mesec je v zvezi z novelo ZDR za ponedeljek sklical sestanek s socialnimi partnerji.

Prevolnik Ruplova dobila zeleno luč odbora DZ za zdravstvo

10. 10. 2023 17.43

Kandidatka za ministrico za zdravje Valentina Prevolnik Rupel je s svojo predstavitvijo prepričala odbor DZ za zdravstvo. Predstavitev ekonomistke je kot ustrezno ocenilo 11 članov omenjenega odbora, kot neustrezno pa pet. V predstavitvi je poudarila, da si je kot prioritete zastavila dostopnost, kakovost, neopredeljene in košarico pravic.

Sandi Češko: Želel bi si drugačnega razpleta

25. 09. 2023 19.18

Kako bodo stranke propadlega podjetja Studio Moderna prišle do izdelkov, ki so jih plačale? Sandi Češko, nekoč najbogatejši Slovenec, pravi, da se morajo javiti same. Kakšna pa bo usoda zaposlenih?

Studio Moderna vrača kupnine: 'Iz ozadja niti vleče Češko'

24. 09. 2023 17.47

Preobrat po stečaju Studia Moderna v lasti nekoč najbogatejšega Slovenca Sandija Češka. Bodo kupci vendarle prejeli že plačane izdelke in jim terjatev ne bo treba prijavljati v stečaj? Tako kupcem vseh blagovnih znamk Studia Moderna sporočajo iz podjetja Valnadin. Gre za družbo v lasti sestre Češkove žene, ki bo, kot kaže, prevzela zdravi del poslovanja Studia Moderna. Kaj pa je še v ozadju in kakšno vlogo utegne odigrati Češko?

Vračilo nezakonitih glob: komu, kdaj, kako?

20. 09. 2023 18.50

Poslanci so potrdili zakon o povračilu glob zaradi neustavnih covidnih odlokov. Uvedenih je bilo več kot 62.000 prekrškovnih postopkov in izrečenih za okoli 5,75 milijona evrov glob. Približno toliko je predvideno za popravilo krivic, čeprav je bilo dejansko izterjanih le za 1,77 milijona evrov glob. Na ministrstvu za pravosodje zdaj pojasnjujejo, kako do povračila glob.

Estetska klinika v stečaj, izginile kartoteke pacientov in zlate palice

12. 09. 2023 19.18

Urad informacijskega pooblaščenca je odprl inšpekcijski postopek zaradi dogajanja ob stečaju ljubljanske estetske klinike Med-Art. Ob izvršbi so namreč odpeljali zdravstvene kartoteke pacientov, med katerimi so tudi znani Slovenci. Nekaj jih je zasegel sodni izvršitelj, ostale pa naj bi neznano kam odpeljalo kar vodstvo klinike. V skrbeh so tudi upniki Med-Arta, saj so iz klinike tik pred stečajem izginili štirje kilogrami zlatih palic in več kosov zlatnine.

Tristan Thompson zaprosil za skrbništvo nad svojim 17-letnim bratom

10. 09. 2023 12.06

Tristan in njegov brat Amari Thompson sta se januarja poslovila od svoje mame Andree. Devet mesecev kasneje je nekdanji partner Khloe Kardashian vložil zahtevo za skrbništvom nad svojim 17-letnim bratom. Kot je zapisano v dokumentih, je deček mladoleten in ima zdravstvene težave, zaradi katerih potrebuje 24-urno nego, ki mu jo lahko nudi prav starejši brat, saj je po Tristanovih besedah njun oče že leta odsoten iz njunega življenja.

Klub slovenskih podjetnikov z zavezo k poslovanju brez podkupovanja

05. 09. 2023 14.10

Komisija za preprečevanje korupcije in Klub slovenskih podjetnikov sta zagnala skupne aktivnosti na področju preprečevanja korupcije v poslovanju zasebnega sektorja z državo. Rezultat tega je pristop SBC in njegovih članov k javni zavezi k poštenemu poslovanju z državo s poudarkom na ničelni toleranci do podkupovanja javnih uslužbencev.

Kakšna pomoč je trenutno na voljo tistim, ki so jih prizadele poplave?

25. 08. 2023 10.22

Po podatkih vlade je po katastrofalnih poplavah, ki so v začetku meseca opustošile večji del države, neprimernih za bivanje skoraj 500 stanovanjskih objektov, 34 jih je popolnoma porušenih, še veliko večje število pa jih po uničenju potrebuje sanacijo. 649 ljudi se je moralo razseliti. Vlada je v četrtek potrdila predlog interventnega zakona, ki prinaša številne ukrepe za v poplavah prizadete prebivalce, a te mora zdaj potrditi še državni zbor. Kakšna pomoč pa je trenutno na voljo osebam, ki jo potrebujejo? Za vas smo na enem mestu zbrali vse informacije.

Staršem prvošolcev tudi letos dodaten plačan dan dopusta

20. 08. 2023 08.57

Dodaten dan plačanega dopusta za spremstvo prvošolca v šolo na prvi šolski dan bo 1. septembra že četrto leto zapored pripadal vsem zaposlenim staršem, tudi tistim v zasebnem sektorju. Morajo pa starši za plačan dopust zaprositi delodajalca in predložiti dokazilo. To pravico odreja novela zakona o delovnih razmerjih, ki je v veljavi od leta 2020.

Na šestih območjih po državi poseben varnostni režim: kaj to pomeni?

11. 08. 2023 06.10

Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je z odredbo določil, da za območje Črne na Koroškem, Mežice, Solčave, Luč, Mozirja in naselij proti Ljubnem ob Savinji od sobote do preklica zaradi varnosti velja poseben režim za dostop prostovoljcev. Izdal je tudi odredbo, da bo v ponedeljek delovala vsa kritična infrastruktura. Šestan je pozval tudi k racionalnosti pri donacijah, saj je trenutno osnovnih potrebščin dovolj.

Občine, kmetje, podjetja, delavci: kako bo pomagala vlada?

11. 08. 2023 07.25

Veljati začenjajo prvi interventni ukrepi po poplavah, združeni v noveli zakona o preprečevanju posledic naravnih nesreč. Med njimi so predplačila občinam, širši obseg upravičencev do pomoči v kmetijstvu, višja sila in čakanje na delo za zaposlene in podjetja, pomoč samozaposlenim, izredni dopust za prostovoljce in dan solidarnosti.

Kakšne so pravice in obveznosti delavcev v primeru naravne nesreče?

07. 08. 2023 11.37

Marsikdo se sprašuje, ali je lahko zaradi odprave posledic poplav odsoten z dela. V primeru zadnjih dogodkov, ko so vremenske razmere prizadele območje celotne države, se upošteva primarni zakon, ki določa, da je delavec, ki dela ne more opravljati zaradi višje sile, upravičen do polovice plačila, do katerega bi bil sicer upravičen, če bi delal, vendar ne manj kot 70 odstotkov minimalne plače. Če delavec ne more opravljati dela zaradi višje sile, delavec in delodajalec tveganje delita. Delavcu manjkajočih ur ni treba nadomestiti, pojasnjujejo na ministrstvu za delo.

Posledice neurij bodo zavarovanci čutili pri premijah v naslednjem letu

03. 08. 2023 12.33

Letošnja neurja Sloveniji ne prizanašajo. Pogoste toče povzročajo škodo na avtomobilih, močan veter na hišah, poleg tega pa so neurja prizadela še različne kmetijske poljščine. To dogajanje bo vsekakor imelo negativen vpliv na poslovanje zavarovalnic v letošnjem letu, v Agenciji za zavarovalni nadzor pa ne pričakujejo, da bi se zaradi tega poslabšala njihova kapitalska trdnost. Bodo pa po vsej verjetnosti posledice v obliki višjih premij naslednje leto čutili zavarovanci.

V veljavo stopa uredba o plačevanju po realizaciji izbranih zdravstvenih storitev

01. 08. 2023 08.40

V uporabo stopa uredba, ki določa izbrane vrste zdravstvenih storitev, za katere bo izvajalcem zdravstvene dejavnosti v javni mreži zagotovljeno plačilo po realizaciji. Seznam zdravstvenih storitev bo veljal do konca meseca, nato bo, kot predvideva zakon o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema, pripravljen nov seznam.

Uporniški general se je razglasil za predsednika Nigra

28. 07. 2023 15.08

General Abdourahamane Tchiani, vodja predsedniške garde, ki je razglasila državni udar, se je razglasil za predsednika nacionalnega sveta in s tem za novega voditelja Nigra. EU je v odzivu na dogajanje v tej sahelski državi novim oblastem v Niameyju zagrozila z ukinitvijo finančne pomoči.

Vlada prilagaja strategijo boja z vrtoglavimi zaostanki v zdravstvu

26. 07. 2023 18.40

Po več kot 100-milijonski injekciji, ki jo je država z interventnim zakonom namenila za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu in ko so se te prav nasprotno le podaljšale, vlada na čelu z začasnim zdravstvenim ministrom, sicer premierjem Robertom Golobom, prilagaja strategijo boja z vrtoglavimi zaostanki v zdravstvu. Številni poznavalci so že ob pripravi interventnega zakona takratnega zdravstvenega ministra Danijela Bešiča Loredana opozarjali, da zgolj odprta državna denarnica problemov s čakalnimi vrstami ne bo rešila. Izvajalci zdravstvenih storitev so namreč, ker so stroške dobili povrnjene, izbirali tiste zdravstvene storitve, ki so bile najbolj dobičkonosne, in ne tistih, kjer so čakalne vrste najdaljše.

Še zadnji dan za ugovor zoper izračun dohodnine iz drugega svežnja

30. 06. 2023 06.36

Na Finančni upravi RS samo še danes čakajo morebitne ugovore na informativne izračune dohodnine za leto 2022, ki so jih konec maja poslali nekaj manj kot 590.000 zavezancem. Te morajo vložiti tisti, ki se s prejetim izračunom ne strinjajo – če so podatki pomanjkljivi ali nepravilni oz. je davčna obveznost ugotovljena napačno.

Godčeva: Interpelacija je na mestu; Kozlovičeva: Naj raje vložijo dober zakon

30. 06. 2023 06.00

Bodo v Gibanju Svoboda stopili v bran zdravstvenemu ministru Danijelu Bešiču Loredanu? Kakšna bo usoda ministra, ki je bil še nedavno najbolj priljubljen slovenski politik? Opozicijska SDS interpelacijo postavlja na dveh glavnih očitkih: daljšanje čakalnih dob ter neizpolnjene in prelomljene obljube o časovnicah. Tamara Kozlovič iz Gibanja Svoboda priznava, da so si nekatere časovnice postavili optimistično, saj so verjeli, da jih bodo ujeli. Da pa se težave zdravstva kopičijo že vrsto let, zato je očitek, da bi morali v letu dni postaviti zdravstveno reformo, neutemeljen, celo smešen. "V letu dni ni izpolnil tistega, kar se je od njega pričakovalo," pa je jasna Jelka Godec, vodja poslanske skupine SDS.

Poslanci SDS v državni zbor vložili interpelacijo zoper ministra za zdravje

29. 06. 2023 16.03

Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so poslanci SDS v državni zbor vložili interpelacijo o delu in odgovornosti ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana. V njej mu očitajo odgovornost za vse slabše razmere v zdravstvu ter serijo neizpolnjenih in prelomljenih obljub o časovnicah zdravstvene reforme. Na ministrstvu za zdravje so v odgovor sporočili, da interpelacijo vidijo kot priložnost, da podrobno predstavijo vse sprejete ukrepe v zadnjem letu. SD interpelacije ne bo podprl, bodo pa ponovili pričakovanja do zdravstvene reforme in ministra.

Spremembe na področju dela: 30-urni delavnik in pravica do odklopa

27. 06. 2023 16.34

Ministrstvo za delo je v ponedeljek v javno obravnavo poslalo osnutek novele zakona o delovnih razmerjih, ki med drugim prinaša oskrbovalni dopust in 30-urni polni delovnik ter posebej naslavlja pravice žrtev družinskega nasilja. Socialni partnerji pogajanj niso zaključili, se pa s sprejemom mudi zaradi rokov za implementacijo evropske zakonodaje.

'Stav ne moremo omejiti na določen teritorij'

24. 06. 2023 10.05

Čez dober teden dni bo znano, ali bo finančni minister Klemen Boštjančič soglašal z eno največjih (če ne največjo) prodajo v tem letu – prodajo Športne loterije. Za monopolista na slovenskem trgu športnih stav se bori več tujih kupcev, kupnina pa bi lahko dosegla vrtoglavih 60 milijonov evrov. Ne le o prodaji, pač pa tudi o tem, kako zagotoviti primerno financiranje športa v prihodnje in kakšne so trenutne razmere na trgu stav, smo se pogovarjali s predsednikom uprave Športne loterije Luko Steinerjem.

Vlada predlogu za višji regres ni naklonjena, sindikati čakajo uradni odgovor

09. 06. 2023 15.44

Javni uslužbenci bodo letos, kot kaže za zdaj, dobili regres v višini 1203,36 evra. Sindikati javnega sektorja so sicer predlagali višji regres za tiste v nižjih plačnih razredih, a na vladni strani glede na izjave njenih predstavnikov temu niso naklonjeni. Uradnega stališča vlada sicer še ni sprejela.

Redarji v Splitu spisali prve kazni za pijančevanje v višini 300 evrov

05. 06. 2023 10.31

Mestne oblasti v Splitu so uresničile napovedi in začele pisati prve kazni za pijančevanje in nedostojno vedenje na javnih mestih, predvsem na območju starega mestnega jedra. Upajo namreč, da bodo s tem ukrepom pregnale podivjane mlade turiste, ki ponoči pijani motijo javni red in mir.

Na pošto drugi paket informativnih izračunov dohodnine za lani

31. 05. 2023 06.31

Finančna uprava RS je na pošto odpremila drugi paket informativnih izračunov dohodnine za leto 2022. Skupaj je poslala 587.537 izračunov. V primeru, da podatki v izračunu niso pravilni, morajo zavezanci ugovor podati najkasneje do 30. junija. Rok za premalo plačano dohodnino je 31. julij 2023, preveč plačana dohodnina pa bo zavezancem na njihove bančne račune nakazana do 28. junija letos.

Turistični delavci bežijo iz Grčije: 10-urni delovniki in 600 evrov plače

21. 05. 2023 15.42

Smo pred drugo poletno sezono po koncu pandemije koronavirusa in vse se zdi, da se turizem vrača na stare tirnice. A če je turistov več kot dovolj, je vse bolj opazen manko sezonskih turističnih delavcev. V Grčiji turiste celo zavračajo.

Šolstvo po finsko: res le med in mleko?

17. 05. 2023 06.00

Finski izobraževalni sistem pogosto jemljemo za zgled. Šole so - na račun visokih davkov - brezplačne, pogoji za učiteljski poklic pa zelo zahtevni. Plače so sicer višje kot pri nas, a obogateti se ne da, pravi Damijan Marin, učitelj športne vzgoje: "Če sta v družini dva učitelja, plači ne bosta dovolj za nakup hiše v Helsinkih." In v Avstriji? V zameno za plačevanje davkov dobijo boljši dostop do zdravstvenih storitev, ocenjuje vzgojiteljica Tanja Strmčnik.

Reforma zdravstva v praksi: višje plače in več avtonomije

16. 05. 2023 06.03

Nižji davki, višja plača, boljši delovni pogoji. Kaj so glavni razlogi, da gredo medicinske sestre službo iskat v tujino? Na podlagi njihovih izkušenj smo primerjali davke, zahtevnost poklica in kakovost življenja v Avstriji, ki je med medicinskimi sestrami iz Slovenije najbolj priljubljena, na Finskem in v Estoniji. Kako daleč je sistem slovenskega zdravstva od tistega, po katerem bi se radi zgledovali?