plačnega

100 dni dela: Golobova vlada predstavila svoje dosežke
08. 09. 2022 10.37
Vladna ekipa se je ob 100 dneh vlade sprehodila čez dosedanje delo. Prepričani so, da predvolilne napovedi uresničujejo z zavzemanjem za krepitev socialne države, javnega zdravstva, s pomočjo prebivalstvu in gospodarstvu v negotovih razmerah. Predsedniki treh koalicijskih strank so zagotovili, da bodo z delom in soočanjem z izzivi nadaljevali. Vlada je s spoštljivostjo v dialogu pokazala, da se da spremeniti politično kulturo, je dejal premier Robert Golob in spoštljivost izpostavil kot ključen dosežek dosedanjega mandata.

Približno tretjina kabinetnih uslužbencev ostala v državni upravi
25. 08. 2022 16.33
Med 1. januarjem 2020 in 2. junijem 2022 je 79 javnih uslužbencev ali 32,5 odstotka vseh zaposlenih na zaupanje funkcionarja nadaljevalo z delom v državni upravi tudi po prenehanju mandata funkcionarja, kaže analiza, ki jo je pripravilo Ministrstvo za javno upravo. Po časovnih obdobjih posebej izstopata zadnja dva meseca pred nastopom nove vlade, ko število prehodov znaša trikratnik (315 odstotkov) mesečnega povprečja v celotnem obdobju analize. Slednja sicer ni namenjena lovu na čarovnice, zatrjuje ministrica Sanja Ajanović Hovnik.

Vlada sindikatom predlagala štiriodstoten dvig vrednosti plačnih razredov
18. 07. 2022 06.32
Vladna stran je na seji pogajalske skupine sindikatom javnega sektorja predlagala dvig vrednosti plačnih razredov v višini štirih odstotkov s septembrskimi plačami. Od svojega predloga ne nameravajo odstopiti. Sindikati, ki vladi predlagajo dvig v višini 12 odstotkov, bodo do prihodnjega sestanka skupine predlog preučili. V primeru sprejetja vladnega predloga bo dvig vrednosti plačnih razredov državni proračun v letošnjem letu obremenil za 58 milijonov evrov.

V ZZZS kritični do predlaganih interventnih ukrepov: Dialoga sploh ni bilo
12. 07. 2022 16.04
Ukrepi, ki jih za zdravstvo predlaga vlada z interventnim zakonom, po oceni ZZZS ne bodo zagotovili stabilnosti zdravstvenega sistema. Menijo, da bi bilo treba najprej zagotoviti točne podatke o čakalnih dobah, pa tudi izenačiti pogoje dela v javnih zavodih in pri koncesionarjih, da bi omogočili nagrajevanje po storilnosti in učinkovitosti.

Reševanje zdravstva: 'Kolikor se bo delalo, toliko bo plačano'
10. 07. 2022 13.10
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan upa, da bi bil lahko zakon o interventnih ukrepih v zdravstvu v DZ sprejet že prihodnji teden. Namenjen je namreč takojšnji umiritvi razmer na primarnem nivoju in pridobitvi realne slike zmogljivosti sistema. Nato bo sledila reforma. "To smo obljubili, zato delamo hitro in veliko," je dejal minister.

Vlada javnim uslužbencem ponuja enkratne draginjske dodatke, sindikati ogorčeni
04. 07. 2022 06.36
Namesto uskladitve vrednosti plačnih razredov je vlada na pogajanjih s sindikati javnega sektorja za javne uslužbence do 24. plačnega razreda ponudila enkratne draginjske dodatke. Sindkati so nad ponudbo ogorčeni, če vlada ne bo pristopila k reševanju obljubljenega, napovedujejo zaostrovanje sindikalnih aktivnosti.

Vlada sedla za mizo s sindikati: nemudoma bodo začeli iskati rešitve
20. 06. 2022 06.14
Predstavniki vlade in reprezentativnih sindikatov javnega sektorja so se na uvodnem srečanju dogovorili o poteku dela, določili so tudi prioritete, je po srečanju dejala ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik. Kot so sklenili, bodo takoj pristopili k iskanju rešitev glede višine poračuna regresa in usklajevanju vrednosti plačnih razredov.

Marjan Šarec: Ne bom se v srajci v tanku vozil in bombe metal
18. 06. 2022 17.02
Dobrega ministra za obrambo je danes težko najti. Možnosti ni veliko. Kdor sprejme resor, morda ne razume zapletenosti domala nerešljivih problemov vojske ali pa, da je dovolj nor ali dovolj pogumen, da je prepričan, da rešitve so. Marjan Šarec v prvem intervjuju v vlogi ministra za obrambo govori o teh problemih. O drugačnih poteh do srednjih bataljonskih skupin, brez boxerjev, o zadrževanju dobrih rešitev prejšnje vlade in o lekcijah bitk Karabaha in Ukrajine. Na ministrstvu za obrambo nas sprejme z značilnim vodoravnim nasmeškom, ko ne veš, ali te čaka kakšna imitacija, domislica ali pa le zakriva resnost zapletenega stanja na ministrstvu.

Po zaslišanju Bešič Loredana med družinskimi zdravniki završalo
01. 06. 2022 20.33
Vrstijo se odzivi na rekordno dolgo zaslišanje kandidata za zdravstvenega ministra Danijela Bešiča Loredana. Mladi zdravniki so ga takoj popravili, da v nasprotju z njegovimi besedami sami v celoti podpirajo izstop zdravnikov iz enotnega plačnega sistema, tradicionalno najbolj glasni sindikat zdravnikov in zobozdravnikov – Fides, še molči. V sindikatu družinskih zdravnikov in sindikatu zdravstvene nege pa: gre za enega najbolj ambicioznih načrtov za transformacijo zdravstvenega sistema doslej.

Zdravstvenega kadra ni, zanimanja zanj pa zaradi slabih pogojev še manj
31. 05. 2022 18.42
Za intenzivno krajšanje čakalnih vrst v zdravstvu bi potrebovali dodaten kader. A če delovno mesto zaradi plačila in slabih pogojev dela ni privlačno, ne moremo pričakovati, da bo zanimanja za dotičen poklic veliko, pravi stroka. Čeprav je dvig plač v zdravniških vrstah že skoraj ugledal luč sveta, je kasneje odločitev razveljavilo Ustavno sodišče. Nekoliko bolje so se zahteve realizirale za negovalni kader, ko so nekateri, predvsem tisti na najbolj kritičnih covidnih deloviščih, novembra 2021 dobili nekaj plačnih razredov višjo plačo. A za ves preostali zdravstveni kader je ostalo le pri obljubah. Do končnega dogovora ni nikoli prišlo, 16. februarja so zato zdravstveni delavci svoje nezadovoljstvo pokazali s stavko. Kakšni so njihovi delovni pogoji in kakšne so njihove zahteve za novo vlado?

Odbor DZ: Ajanović Hovnikova je primerna za vodenje javne uprave
30. 05. 2022 14.27
Kandidatka za ministrico za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik je s predstavitvijo prepričala odbor DZ za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo. Njeno predstavitev je kot ustrezno ocenilo devet članov omenjenega odbora, kot neustrezno pa pet. Med zaslišanjem je Ajanović Hovnikova napovedala takojšnje imenovanje vladne pogajalske skupine za prenovo plačnega sistema in začetek pogajanj s sindikati. Med ključnimi prioritetami je izpostavila obnovo socialnega dialoga ter napovedala prenovo zakona o upravnem postopku in reorganizacijo upravnih enot.

Javno pismo Golobu: Začetek pogajanj pričakujejo že v juniju
25. 05. 2022 13.34
Pogajalska skupina reprezentativnih sindikatov je na najverjetnejšega mandatarja za sestavo vlade Roberta Goloba naslovila javno pismo, v katerem opozarjajo, da odhajajoča vlada za seboj pušča zelo veliko nerešenih problemov v okviru sistema plač v javnem sektorju, številne neuresničene zaveze in nenaslovljene zahteve sindikatov javnega sektorja, ki so s tem povezane. Zahteve, ki so jih naslavljali na odhajajočo vlado, zdaj naslavljajo na bodočo in predlagajo prvo srečanje 13. ali 20. junija.

Kako se bo nova vlada lotila šolstva?
21. 05. 2022 19.13
Ohranili bodo mrežo javnega šolstva, zagotovili brezplačno prehrano v šolah, pri vpisu v srednjo šolo pa poleg ocen upoštevali tudi rezultat, dosežen na nacionalnem preverjanju znanja. Da so sicer v pretežni meri bodoči oblastniki očitno prisluhnili predlogom in pobudi stroke, pravijo v združenju osnovnošolskih ravnateljev, pa vendar po njihovem mnenju določeni cilji vendarle niso najbolj smiselni.

Odziv ekonomistov: javnofinančno drage in težko uresničljive prioritete
16. 05. 2022 14.37
Po objavi vsebine parafiranega koalicijskega sporazuma si sledijo številni odzivi. Ekonomist Marko Pahor veliko prioritet vidi kot javnofinančno drage in zato verjetno neuresničljive, Kovač pa opozarja, da se sporazum večinoma posveča vseobsežnemu prerazdeljevanju in ekstremnemu povečevanju javnih izdatkov. V OZS pa opozarjajo, da jih pri nekaterih ukrepih skrbi morebitni negativen učinek zaradi dodatnega finančnega obremenjevanja gospodarstva, ki si tega v luči trenutnih razmer ne more privoščiti.

Predstavniki delodajalcev skeptični do ukrepov iz bodoče koalicijske pogodbe
15. 05. 2022 19.49
Škodljivi ali pa povsem neizvedljivi. Tako nekatere ukrepe iz koalicijske pogodbe bodoče koalicije, ki je zaokrožila v javnosti, ocenjujejo predstavniki delodajalcev. Stranke Gibanje Svoboda, Levica in SD bi med drugim dvignile minimalno plačo, skrajšale delovni čas in progresivno obdavčile premoženje. Ogorčeni so tudi nekateri zaposleni v zdravstvu, bodoča vlada bi namreč odpravila popoldansko delo zdravnikov. Kot korake v pravo smer pa vsebino koalicijske pogodbe vidijo predstavniki delavcev.

Kaj mladi, nevladniki, sindikati pričakujejo od ministrskih kandidatov?
12. 05. 2022 16.07
V nevladni organizaciji Umanotera so glede Kumra previdno optimistični, Brežana ne poznajo. Predsednik Olimpijskega komiteja Gabrovec je ocenil, da bi bila lahko umestitev športa v predvideno ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport boljša od dosedanjih, ko je bil šport del ministrstev za izobraževanje. Sindikati od kandidatke za ministrico za javno upravo pričakujejo ureditev plačnega sistema v javnem sektorju. Tako predstavniki mladih kot starejših pa od napovedanega novega ministrstva za solidarno prihodnost veliko pričakujejo. Predvsem upajo, da predvolilne obljube ne bodo pozabljene.

Bešič Loredan že sestavil večino ekipe, v zdravstvu od njega veliko pričakujejo
11. 05. 2022 19.39
Danijel Bešič Loredan je tudi uradno kandidat za novega zdravstvenega ministra. V zdravstvu so pričakovanja do novega ministra velika. Na zdravniški strani med drugim pričakujejo ureditev sistema nagrajevanja, v vrstah zdravstvene nege pa sprejetje standardov in normativov ter vzpostavitev socialnega dialoga. Medtem pa je kandidat za zdravstvenega ministra pojasnil, da je večino svoje ekipe že sestavil. Ob tem je napovedal jasno strategijo obvladovanja epidemije covida-19, ki se ne bo spreminjala na dnevni ravni.

Golob ne vidi možnosti sodelovanja z Janšo, prej z NSi
26. 04. 2022 06.00
Kako bodo zmagovalci volitev sestavili koalicijo, kako si bodo razdelili resorje, kateri bodo prvi ukrepi, ki jih bodo sprejeli? Do kdaj bo oblikovana nova, že 15. vlada? Na ta vprašanja so odgovarjali zmagovalec volitev, predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, predsednica SD Tanja Fajon, in koordinator Levice Luka Mesec. Soočili so se tudi z zahtevami šolskih sindikatov, zveze svobodnih sindikatov, mladih zdravnikov in obrtnikov.

Visoka pričakovanja: 'Naj ne pozabijo, da so državo dobili v upravljanje, in ne v last'
25. 04. 2022 07.23
Predstavniki sindikalnih central ocenjujejo, da so volivci na včerajšnjih državnozborskih volitvah zavrnili smer, v katero je Slovenijo peljala dosedanja vlada premierja Janeza Janše. Želijo si obnovitve socialnega dialoga in sklenitve socialnega sporazuma, v šolskem sindikatu pa tudi takojšnjo obravnavo njihovih stavkovnih zahtev. Na drugi strani gospodarstveniki vseh stanovskih združenj opozarjajo na številne izzive, s katerimi se bo morala soočiti nova vlada, kot sta okrevanje po pandemiji covida-19 in rast cen. V zdravniških vrstah pa od nove vlade pričakujejo prioritetno reševanje težav v zdravstvu.

Podražitve vse večje, plače pa stagnirajo: Kakšne rešitve obljubljajo stranke?
20. 04. 2022 11.47
Osem političnih strank, ki jim je ob začetku našega volilnega projekta kazalo najbolje, smo vprašali, kako bodo poskrbeli za višje prihodke zaposlenih v gospodarstvu, ki navsezadnje tudi niso bili prejemniki dodatkov, ki si jih je v zadnjih letih izplačal javni sektor. Bodo razbremenili obdavčitev dela? Če ja, za koliko? Kako konkretno bodo uredili plačni sistem v javnem sektorju?

Gibanje Svoboda o reševanju zdravstva: 'Prioriteta bo skrajšanje čakalnih dob'
19. 04. 2022 19.00
Na vrhuncu predvolilne kampanje je tudi javnomnenjska favoritka Gibanje Svoboda. V Cankarjevem domu so z več zdravstvenimi strokovnjaki razpravljali o tegobah in rešitvah slovenskega zdravstvenega sistema. Okroglo mizo je povezoval ortoped Danijel Bešič Loredan, Golobov kandidat za ministrski položaj, niti prek videopovezave pa ni bilo s koronavirusom okuženega predsednika stranke Roberta Goloba.

Absurdi plačnega sistema: 26.000 zaposlenih pod minimalno plačo, rekorder lani z 200 tisočaki
18. 04. 2022 06.00
Rekorder v izplačilih v javnem sektorju je v lanskem letu prejel skoraj 200.000 evrov bruto plače, od tega dobrih 136 tisočakov za nadurno delo. Gre za zdravnika, zaposlenega v Splošni bolnišnici Ptuj, ki pa dela tudi v mariborskem zdravstvenem domu. Po drugi strani pa je naš sistem plač v javnem sektorju zasnovan tako, da bruto plača več kot 26 tisoč zaposlenih niti ne dosega minimalne plače. Z višanjem minimalne plače je tako vsako leto več zaposlenih v javnem sektorju na 'minimalcu'.

V delovni skupini za pripravo sprememb plačnega sistema v zdravstvu le sindikat Fides
15. 04. 2022 20.37
Tri tedne pred volitvami je vlada ustanovila delovno skupino za pripravo sprememb plačnega sistema v zdravstvu. K sodelovanju pa, kot kaže, ni povabila vseh sindikatov zaposlenih v zdravstvu, sestankov se je udeležil le zdravniški sindikat Fides. Del sindikatov zdravstvenih delavcev je zato ogorčen, vladi in Ministru za zdravje očitajo pogovore o izstopu ene skupine zaposlenih iz enotnega plačnega sistema in razkrajanje javnega zdravstva.

Katere fronte po volitvah čakajo novo vlado?
15. 04. 2022 07.00
Slovenijo po volitvah čakajo številni izzivi. Gospodarske napovedi niso več tako obetavne, Umar naj bi pomladansko napoved gospodarske rasti znižal. Bodo cene še naprej vse višje, kupna moč pa nižja? Kaj bo s socialnim dialogom? Nekatere teme so v volilni kampanji prezrte, med njimi tudi položaj delavcev in njihove pravice. Pa vendar bo morala prihodnja vlada najti odgovore na to, kako bomo poskrbeli za najšibkeje in hkrati ostali gospodarsko zanimivi.

Tonin o izginulem tovornjaku z zaščitno opremo: Tudi jaz sem bil žrtev prevare
12. 04. 2022 15.39
Tudi v oddaji SVET začenjajo s predvolilnim časom, kjer glavni akterji dobijo prostor za vsebino, volivci pa čas za bolj konkretne odgovore na vprašanja. Do volitev vas na Kanalu A čakajo pogovori s predsedniki strank in dve veliki soočenji. Začenjamo s predsednikom Nove Slovenije Matejem Toninom.

Ustavno sodišče razveljavilo določbo o dvigu plačnega stropa zdravnikom
11. 04. 2022 13.30
Ustavno sodišče je razveljavilo 48. člen desetega interventnega zakona (PKP10), ki bi za zdravnike in zobozdravnike zvišal najvišji plačni razred, ki ga lahko dosežejo v sistemu plač javnega sektorja. Med drugim je ocenilo, da izpodbijana določba, ki posega v temelje enotnega plačnega sistema, ni nujen ukrep za odpravljanje posledic epidemije covida-19. V Fidesu so se odzvali ostro: to bo še okrepilo njihovo zahtevo po izstopu iz enotnega plačnega sistema v javnem sektorju in zgoditi se bo moral bistveno prej, kot če omenjeni člen ne bi bil razveljavljen.

O demografiji, vzgoji in izobraževanju, zdravstvu: 'Korupcija v zdravstvu je luknja brez dna'
09. 04. 2022 08.20
V predvolilnem soočenju 24ur.com, ki ga je vodil Gregor Trebušak, so svoja mnenja o perečih temah soočile Meira Hot (SD), Tina Bregant (Povežimo Slovenijo), Urška Klakočar Zupančič (Gibanje svoboda), Alenka Jeraj (SDS) in Maša Kociper (SAB). V debati so se dotaknile tem, kot sta slaba demografska slika Slovenije in prisotnost žensk v politiki, spregovorile so o razmerah v zdravstvu in na področju vzgoje in izobraževanja ter se dotaknile vprašanja pravne države.

Zdravstvene delavce bodo vprašali, kaj menijo o izstopu iz javnega plačnega sistema
07. 04. 2022 19.08
V sredo se je prvič sestala delovna skupina za pripravo sprememb plačnega sistema v zdravstvu. Ker predstavniki reprezentativnih sindikatov zdravstva in socialnega varstva v skupini nočejo sodelovati, se namerava skupina na delavce v zdravstvu obrniti z anketo o mnenju glede izstopa iz javnega plačnega sistema, so sporočili z Ukoma.

Branimirju Štruklju nov mandat na čelu konfederacije sindikatov javnega sektorja
07. 04. 2022 18.36
Glavni tajnik šolskega sindikata Branimir Štrukelj je dobil nov mandat na čelu Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije, ki jo vodi od leta 2006. Na kongresu so sprejeli programske usmeritve za obdobje 2022–2026 ter dve resoluciji. S prvo naslavljajo problematiko plač v javnem sektorju, z drugo obnovitev socialnega dialoga.

Kako zagotoviti ustrezno zdravstveno oskrbo za vse?
02. 04. 2022 07.00
V predvolilnem času tako rekoč vse stranke v ospredje spet postavljajo zdravstvo – kakovostno in za vse dostopno. Toda po dveh letih epidemije je zdravstvo samo še bolj izčrpano in še bolj težko dostopno. Že pred epidemijo predolge čakalne vrste za različne specialistične preglede in obravnave so se še podaljšale, več kot 130 tisoč ljudi je celo brez osebnega zdravnika. Zdravniki iz zdravstvenih domov odhajajo k zasebnikom ali drugam – tja, kjer so plače višje, obremenjenost pa manjša. O odhodu razmišlja tudi vse več mladih zdravnikov.