plačujejo

Brezplačno mobilno gostovanje v EU se podaljšuje za deset let
01. 07. 2022 06.37
Brezplačno mobilno gostovanje v EU, ki velja od 15. junija 2017, se podaljšuje še za deset let, hkrati podaljšanje uredbe o mobilnem gostovanju potrošnikom prinaša nekatere izboljšave. Ponudniki storitev gostovanja morajo potrošnikom namreč nuditi enako kakovost gostovanja kot domači operaterji.

Med policijskim pregonom umrli štirje migranti, trije hujše poškodovani
01. 06. 2022 06.00
V mestu Encinal, v zvezni državi Teksas so med policijskim pregonom umrli štirje migranti, trije pa so hujše poškodovani. To je sicer že drugi incident ta teden s smrtnim izidom, ki je povezan s tihotapljenjem ljudi.

Tihotapljeni migranti v Teksasu: število žrtev naraslo na 53
30. 06. 2022 08.35
Vodja mehiškega Nacionalnega inštituta za imigracijo Francisco Garduno je v sredo obvestil novinarje, da se je število smrtnih žrtev ponesrečenega poskusa tihotapljenja migrantov v tovornjaku pri San Antoniu v Teksasu povzpelo na 53. V sredo sta zaradi izčrpanosti in dehidracije v bolnišnici umrla še dva migranta.

Britanski poveljnik: Vojsko moramo pripraviti na ponovni boj v Evropi
19. 06. 2022 09.06
Ruske sile so v hudih spopadih za oblegani Severodoneck na vzhodu Ukrajine zabeležile nove ozemeljske pridobitve. A ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki se je prvič od začetka vojne odpravil na južno fronto in obiskal zdesetkani mesti Odeso in Mikolajev, je zatrdil, da ne bodo nikomur predali juga države. Rusija je sporočila, da se je v predmetstju Severodonetska predalo več borcev bataljona Ajdar, v enem od raketnih napadov pa naj bi ubili tudi več višjih ukrajinskih častnikov. Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg pa je opozoril, da bi bila lahko vojna v Ukrajini dolgotrajna. Medtem je poveljnik britanske vojske dejal, da so prav oni generacija, ki mora vojsko pripraviti za ponovni boj v Evropi.

Tudi Francija brez ruskega plina, Italija z novim rezom v dobavo
17. 06. 2022 12.28
Ruski energetski velikan Gazprom nadaljuje z zmanjševanjem dobav zemeljskega plina Evropi. Francija ruskega plina ne dobiva, Italija, ki je dobila okoli 65 odstotkov zahtevanih količin, pa jih bo odslej le 50 odstotkov. Nemčija se medtem že nekaj dni sooča s 60-odstotnim krčenjem dobave.

Prevoz na delo: Nekateri bodo na boljšem
16. 06. 2022 20.09
Vlada je napovedala tudi zvišanje zneska za kilometrino za 16 odstotkov, hkrati pa bodo cene javnega prevoza ostale enake. Na slabšem bodo torej tisti, ki jim podjetja plačujejo stroške za prihod na delo v višini zneska mesečne vozovnice in ne na prevožene kilometre. Sindikati zato opozarjajo, da je treba povrniti realne stroške.

Gazprom: Naš proizvod, naša pravila; Slovenija z nemoteno dobavo plina
16. 06. 2022 18.39
Ruski energetski velikan Gazprom ob naraščanju cen zemeljskega plina in napetostih med Rusijo in Zahodom zaradi Ukrajine brani zmanjševanje dobavljenih količin plina Evropi. Moskva bo igrala po svojih pravilih, je po zmanjšanju dnevne dobave plina Nemčiji in Italiji dejal izvršni direktor podjetja Aleksej Miller. Slovenski Geoplin medtem pravi, da so dobave zemeljskega plina po dolgoročni pogodbi z Gazpromom v zadnjih nekaj dneh resda nekoliko nižje od pogodbenega dnevnega maksimuma, vendar pa se ta količinska odstopanja uravnavajo z dnevnimi nakupi na prostem trgu. "Dobava v Slovenijo je nemotena," so zagotovili v Geoplinu.

240 delovnih ur na mesec in plačilo: 13 centov za prevožen kilometer
16. 06. 2022 19.00
"Voziš tudi, ko ti teče 9-urni obvezni odmor. Po 15 urah vožnje pa namesto počitka sledi nalaganje ali razkladanje tovora za novo vožnjo." Tako o nehumanem početju delodajalcev pripoveduje še eden od izkoriščanih voznikov tovornjaka. Utrujen, po 20 urah dela in le 3 urah spanja, sedeš za volan in postaneš tempirana bomba za ostale udeležence v prometu, je še dodal. In te stvari se, opozarjajo v Delavski svetovalnici, dogajajo tik pred našimi očmi, v naših lokalnih okoljih, v podjetjih, v katerih je morda zaposlen naš sorodnik, prijatelj ali znanec.

'Ceno dveh evrov za liter lahko pričakujemo tudi v Sloveniji'
15. 06. 2022 06.00
Kaj pripravlja Golobova vlada, da bo ublažila draginjo, podražitve bencina, dizla, plina, hrane, elektrike? Vlada je na mizo dala sveženj ukrepov za pogonska goriva. Vendar se je pet ministrov, ki sestavljajo delovno skupino, po sestanku zavilo v molk. Kaj to pomeni? Bo res konec regulacije cen goriva? In kaj to pomeni za voznike? Bodo cene spet zbezljale? Kaj bi morali storiti?

Upravnike skrbi kurilna sezona: od dobaviteljev ne dobijo ponudb
14. 06. 2022 20.53
Brez vladnih ukrepov bi se že zgolj položnice elektrike lahko podvojile, opozarjajo strokovnjaki. In dodajajo, da ima škarje in platno v rokah vlada. Tudi pri hrani, ki se je že in se bo še dražila. Kaj napovedujejo ekonomisti? Če se je kurilna sezona šele dobro zaključila, upravnike že skrbi prihodnja – ponudb od dobaviteljev namreč ni.

Ruske oblasti ne načrtujejo novih ustavitev dobav plina
09. 06. 2022 21.06
Ruska vlada trenutno ne namerava ustaviti dobave plina nobeni državi več, je po navedbah ruskih virov povedal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Države, ki ne prejemajo več zemeljskega plina iz Rusije, so Poljska, Bolgarija, Finska, Nizozemska in Danska. Za zdaj na ta seznam ne bodo dodali novih držav.

Podjetjema Marinblu in Selea izrečeni prvi ukrepi, vodstvo zanika obtožbe
09. 06. 2022 08.45
V javnosti še vedno odmeva zgodba izkoriščanja delavcev v podjetjih Marinblu in Selea. Vodstvo podjetja je zanikalo, da so delavci podvrženi psihičnim pritiskom in da jih ne plačujejo. Na ministrstvu za delo pa so prepričani, da takšna podjetja nimajo mesta v Sloveniji in obljubljajo, da bodo naredili vse, da se to prekine, delavce pa bodo zaščitil. Predsednica ZSSS Lidija Jerkič pa je odločena, da se ob takih primerih moramo zganiti, saj lahko to sicer postane praksa tudi v drugih podjetjih.

Evropski poslanci zavrnili spremembe podnebnega svežnja
08. 06. 2022 16.12
Evropski poslanci so na plenarnem zasedanju zavrnili predlog reforme sistema trgovanja z izpusti, ki je eden izmed sedmih zakonodajnih predlogov za doseganje podnebnih ciljev EU. Zaradi te odločitve se ostala predvidena glasovanja o zakonskih predlogih v zvezi s podnebnim svežnjem Pripravljeni na 55, ki si do leta 2030 prizadeva zmanjšati neto emisije toplogrednih plinov za vsaj 55 odstotkov, ne bodo izvedla.

Brežan napovedal večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki
31. 05. 2022 14.49
Pred člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor se je uspešno predstavil kandidat za ministra za okolje in prostor Uroš Brežan. Med drugim je napovedal novelo nedavno sprejetega novega zakona o varstvu okolja, večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki, sprejem podnebnega zakona ter strateški načrt za reševanje stanovanjske problematike.

Putin in Vučič dosegla dogovor: Srbija bo še naprej prejemala ruski plin po ugodni ceni
29. 05. 2022 15.39
Srbija bo še naprej prejemala zemeljski plin iz Rusije po ugodni ceni. O tem sta se v telefonskem pogovoru dogovorila srbski predsednik Aleksandar Vučić in njegov ruski kolega Vladimir Putin. Vučić je poudaril, da bo pogodba sklenjena za tri leta in ne le nekaj mesecev, kot se je govorilo doslej.

Kasparov okrcal svetovne voditelje: Ukrajina krvavi, dajte ji, kar potrebuje
27. 05. 2022 12.17
Gari Kasparov, nekdanji šahovski prvak in dolgoletni Putinov kritik, je z daljšim zapisom na Twitterju opozoril na to, kako pomembno je, da mednarodna skupnost Ukrajini zagotovi orožje, za katerega ta prosi. Voditelje evropskih držav je okrcal, da se ne borijo dovolj za Ukrajino, da so jo v teh grozotah pustili samo. "Ali želite, da se pokol konča ali ga želite samo prikriti, odložiti in poskrbeti, da bo naslednjič še slabše?" Pozval jih je, naj prenehajo sklepati posle z Rusijo. "V vojni za življenje in svobodo ni prostora za prijateljske dogovore z agresorskimi diktatorji."

Stanje za ukrajinske branilce na vzhodni fronti izjemno zahtevno
24. 05. 2022 09.04
Ukrajinskim silam v mestih Severodoneck in Lisičansk grozi, da jih bodo nasprotniki v celoti obdali. V primeru zavzetja teh dveh krajev, bi Rusi tako rekoč v celoti obvladovali regijo Lugansk.

S čim se bo soočala nova vlada?
24. 05. 2022 19.58
Vlada v nastajanju pričakuje, da bodo jeseni cene energentov in posledično tudi osnovnih življenjskih dobrin eksplodirale. Poletje bodo zato izkoristili za pripravo ustreznih ukrepov. Najzahtevnejši preizkus nove oblasti pa bo reforma zdravstva. Resor, ki ga bo vodil Danijel Bešič Loredan, bo zato skupni projekt, tako imenovana koalicija v malem, pojasnjuje bodoči mandatar.

131.000 ljudi, ki plačujejo zdravstveno zavarovanje, brez osebnega zdravnika
21. 05. 2022 19.18
Po ocenah ZZZS bi trenutno potrebovali najmanj 200 osebnih zdravnikov, glede na povprečje EU pa celo 300. Številni zdravstveni domovi imajo vsak mesec objavljene razpise za družinske in urgentne zdravnike, vendar prijav ni, ker tega kadra preprosto nimamo. Največji zdravstveni dom v državi, Ljubljana, je imel nekaj sreče v tujini, zdaj se obračajo tudi na študente medicinske fakultete. Nujno potrebujejo najmanj deset zdravnikov, lahko bi jih vzeli celo do 50.

Dvig minimalne plače in minimalne pokojnine, plačilo zdravstvenih storitev po realizaciji
16. 05. 2022 14.56
Osnutek koalicijske pogodbe, ki je zaokrožil v javnosti, predvideva številne ukrepe, ki sprožajo deloma kritike deloma pa tudi pozdrave v javnosti. Med drugim dokument predvideva dvig najnižje zagotovljene pokojnine v prihodnjem letu na 700 evrov in dvig minimalne plače, ta bi v prihodnjem letu znašala 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov.

Kolektivna tožba bank zaradi obračunavanja euriborja
06. 05. 2022 16.17
Če ste najeli kredit, četudi potrošniškega s spremenljivo obrestno mero, ste bili po vsej verjetnosti zadnjih kar nekaj let veseli, ko je bila referenčna obrestna mera euribor nizka, saj je bil euribor vse od leta 2015 negativen. Tako je vrednost šestmesečnega euriborja v zadnjih sedmih letih znašala povprečno -0,25 odstotka. In če je marsikdo ob tem banko vprašal, zakaj ne upošteva negativnega euriborja tudi pri izračunu njegovega mesečnega obroka, ki bil zato nižji, odgovora ni dobil. Banke so ga običajno obračunavale po vrednosti nič. Zato so se nekateri odločili za kolektivno tožbo bank.

'Skok cen goriva je presenečenje, a ne gre nujno za kartelno dogovarjanje'
04. 05. 2022 15.35
Višje cene goriva po vladni deregulaciji občutijo tako potrošniki kot gospodarstvo in politika. Izjava zmagovalca volitev in verjetnega bodočega mandatarja Roberta Goloba, da ob zadnjih podražitvah goriva obstaja sum kartelnega dogovarjanja med trgovci, je sprožila burne odzive. Petrol očitke ostro zavrača, odhajajoči gospodarski minister obljublja, da bo vlada po potrebi ukrepala. Iz Agencije za varstvo konkurence (AVK) pa sporočajo, da ugotavljajo dejstva in okoliščine, na podlagi katerih bi skladno z zakonskimi pristojnostmi morali ukrepati.

Golob o podražitvah goriv: Vlada se maščuje ljudem, ker je niso izvolili
03. 05. 2022 14.06
"To v resnici kaže samo na to, da so bili vsi bonbončki dani na vrvici – zdaj, ko so volitve mimo, se bonbončki umikajo," je o odločitvi vlade, da ne regulira več cen pogonskega goriva, dejal Robert Golob. Sam meni, da vlada nagaja ljudem in se jim maščuje za poraz na volitvah. Opozoril je tudi na sum kartelnega dogovarjanja med trgovci, saj so cene zelo usklajene.

Raziskava: Slovenija najbolj kriptoprijazna država na svetu
02. 05. 2022 13.37
Raziskava, o kateri je med drugim pisala tudi ugledna revija Forbes, je ugotovila, da je Slovenija med vsemi državami na svetu najbolj kriptoprijazna. "Tu je 72 trgovin in 33 športnih prizorišč, kjer kot plačilno sredstvo sprejemajo bitcoin ali altcoin," pojasnjujejo avtorji raziskave, ki so nadalje ugotovili še, da je Ljubljana najprijetnejša destinacija v Evropi za podjetja z digitalnim premoženjem.

Ukrajinci v Slovenji: Grenak priokus, saj smo pustili svoje najbližje
28. 04. 2022 18.46
Bili smo srečni, delovni, veseli ljudje s cilji. Želeli smo samo živeti v miru, a ravno to so nam vzeli, so besede enega izmed Ukrajincev, s katerimi smo govorili. Ravno nedolžni ljudje so tisti, ki v tej politični vojni plačujejo največji davek. Dogajanje je spisalo številne zgodbe Ukrajincev, ki jim je vojna spremenila življenje. Pa ne samo tistim, ki so morali bežati in za seboj pustiti najbližje, tudi tisti, ki že več let živijo v Sloveniji in trepetajo za svoje družine.

'Plačevanje ruskega plina v rubljih predstavlja kršenje sankcij EU proti Rusiji'
27. 04. 2022 07.56
Rusija je ustavila dobavo zemeljskega plina Poljski in Bolgariji. Ruska družba Gazprom je ob tem zagrozila z dodatnim zmanjšanjem količin plina v Evropo, če bosta državi jemali plin iz tranzita. Da gre za nov poskus Moskve, da bi plin uporabila kot sredstvo za izsiljevanje, je sporočila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Dodala je, da plačevanje ruskega plina v rubljih predstavlja kršenje sankcij EU proti Rusiji.

Komisija: Možen obvod za plačevanje ruskega plina brez kršitve EU sankcij
23. 04. 2022 09.59
Podjetja iz EU bi morda lahko izpolnile zahtevo Rusije po plačilih za plin v rubljih, ne da bi s tem kršili sankcije proti Rusiji. To bi lahko storile, če bi bi plačale v evrih ali dolarjih, ki se nato pretvorijo v rusko valuto, je po poročanju Reutersa državam članicam sporočila Evropska komisija. Bi pa morala podjetja ob tem tudi izpolniti dodatne pogoje za transakcije, denimo izjavo, da štejejo svoje pogodbene obveznosti za zaključene, ko deponirajo neruske valute.

Pred volilnim molkom: samohvale, ostre kritike in puške v koruzi
22. 04. 2022 15.50
Na petem in tudi zadnjem soočenju na POP TV so predstavniki strank spregovorili o legitimnosti volitev, korupciji, neodvisnosti medijev in civilni družbi. V studio je Petra Kerčmar povabila Roberta Goloba (Gibanje Svoboda), Janeza Janšo (SDS), Tanjo Fajon (SD), Luko Mesca (Levica), Mateja Tonina (NSi), Zdravka Počivalška (Povežimo Slovenijo), Alenko Bratušek (SAB) in Marjana Šarca (LMŠ). Slišali smo lahko samohvale, ostre kritike, ne le eno omembo "puške v koruzi". Prav tako pa še o kulturi dialoga, korupciji, varnosti in svobodi. Kaj je Slovenijo postavilo na svetovni zemljevid? Predstavniki strank se tu ne strinjajo, eni so izpostavili pozitivne, drugi negativne točke.

Dars s prodajo vinjet lani zaslužil skoraj 180 milijonov evrov
22. 04. 2022 16.55
Dars je lani s prodajo vinjet zaslužil 179,5 milijona evrov, s cestninjenjem tovornjakov pa 262,8 milijona evrov, izhaja iz revidiranega letnega poročila družbe. Leta 2021 so prodali 6,7 milijona vinjet, kar je 24 odstotkov več kot leto pred tem. Posebej visoka, kar 70-odstotna, je bila rast prihodkov od prodaje kratkoročnih vinjet, ugotavljajo.

Najvišja pokojnina dobrih 3000 evrov, najnižja slabih 300 evrov
22. 04. 2022 06.00
V Sloveniji pokojnino prejema več kot 627 tisoč ljudi, najvišja izplačana je v marcu znašala 3.302,37 evra, najnižja pa 294,78 evra. V letu 2019 je pod pragom revščine živelo 50 odstotkov upokojencev.