plačujejo

Prejmite 1 € ob plačilu položnic brez provizije z aplikacijo Aircash
13. 09. 2023 09.15
V sodobni dobi tehnologija nenehno ponuja inovativne rešitve, ki poenostavljajo naše vsakdanje življenje. V središče te digitalne revolucije se je prebila tudi aplikacija Aircash, ki s svojimi inovacijami popolnoma spreminja način, kako upravljamo z našim denarjem.

V Koper priplula milijonta gostja. Nov objekt veter v jadra ladijskega turizma?
19. 09. 2023 17.20
Američanka Alice Moore iz Teksasa je milijonta turistka, ki je priplula na potniški terminal koprskega pristanišča. Od leta 2005, ko so začele v Kopru pristajati ladje za križarjenja, se jih je doslej tja privezalo 928. Tam nameravajo v prihodnjih dveh letih zgraditi tudi novo zgradbo za potnike. Kakšen pa naj bo razvoj ladijskega turizma v prihodnje? Pojavljajo se tudi očitki o pretiranem onesnaževanju zaradi ladijskega turizma. Mestne oblasti pravijo, da udeleženci križarjenj zaenkrat ne obremenjujejo mesta in prometa tako močno kot kakšna druga turistična dejavnost, tudi na upravi za pomorstvo zatrjujejo, da je "potniška ladja zelo čista ladja".

Na Hrvaškem strožje kazni za nasilje nad ženskami
13. 09. 2023 16.42
Na Hrvaškem bodo predvidoma v začetku prihodnjega leta uvedli strožje kazni za nasilje nad ženskami. Femicid bo kaznivo dejanje, za katero bo predvidenih do deset let zapora, kazni za posilstvo bodo višje, za spolne zlorabe ali zlorabe otrok pa ne bo več zastaralnega roka, je napovedal hrvaški premier Andrej Plenković.

Tožilec Jože Kozina: Zakon dovoljuje 20 načinov ubijanja
08. 09. 2023 10.03
Jože Kozina je tisti tožilec, ki je za zapahe prvi spravil tajkune, tožilec, ki je pred sodiščem dokazal, da so lahko menedžerski prevzemi kazniva dejanja. Naš gost Popkasta je bil na dan, ko so v Strasbourgu izrekli razsodbo Evropskega sodišča za človekove pravice v enem izmed primerov, kjer je bil tožilec. Na sodišče se je obrnil Igor Bavčar, ki je bil zaradi zadeve Istrabenz obsojen na zaporno kazen.

Je gorski turizem ogrožen, ker ni zanimanja za oskrbnike koč?
06. 09. 2023 19.35
Slovenija je dežela tisočerih poti, zato imata pohodništvo in planinarjenje posebno mesto v slovenskih, zadnja leta pa vse bolj tudi v tujih srcih. Slednja v statistiki nočitev pustijo tudi največji delež. Pa bomo v prihodnje sploh še lahko ponujali gorski turizem, kjer so vrata planinskih koč za vse odprta skozi vso poletno in občasno tudi zimsko sezono? Številne planinske koče se namreč že več let spopadajo s pomanjkanjem oskrbnikov. Na razpise se velikokrat javijo iskalci pustolovščin, kar ni delo oskrbnika, največkrat pa se ne prijavi nihče. Obiskali smo tri različne koče. Na eni upokojenci planince privabljajo z domačnostjo, na drugi mora oskrbnik včasih postati tudi policist ali redar, na tretji pa zato, da ostaja odprta, prostovoljci v službi jemljejo celo dopust.

Obeta se drastična podražitev ljubljanskih vrtcev
05. 09. 2023 08.28
Ljubljanski mestni svet bo konec septembra odločal o drastični podražitvi vrtcev. Predlagane cene so za več kot četrtino višje od trenutnih, res pa je, da se ob tem zvišuje tudi popust, ki ga staršem namenja občina. Ob tem naj spomnimo, da so spomladi v Združenju mestnih občin izračunali, da bi se morale cene dvigniti za od 14 do 17 odstotkov, torej precej manj od trenutnega predloga.

Starši vse bolj pritiskajo na učitelje: neprestani klici in izgube službe
04. 09. 2023 07.59
Učiteljski poklic v Južni Koreji se je zaradi zahtevnih staršev in njihovih neprestanih pritožb iz prijetnega spremenil v nočno moro. Kot opisujejo zaposleni v šolah, jih namreč nekateri izmed staršev kličejo vsako uro, v primeru, da ne ugodijo vsaki izmed njihovih muh, pa jih prijavijo inšpektoratu. Učitelji ob tem (lahko) izgubijo službo. Julija, 23-letna učiteljica, ki je bila pod hudim pritiskom in se je sicer borila tudi z depresijo, je storila samomor.

Slovenci še vedno egalitarni po dohodku, vedno manj po premoženju
02. 09. 2023 16.21
V svetu je trenutno še moderen tako imenovani trend 'stealth wealth'. Izraz prihaja iz vojske, če se spomnimo 'stealth letal', torej nevidnih letal. V tem primeru pomeni nevidno bogastvo.

Državni zbor potrdil interventni zakon
31. 08. 2023 10.02
DZ je na izredni seji sprejel interventni zakon, ki prinaša nujne ukrepe za odpravo posledic in pomoč prizadetim v nedavnih vremenskih ujmah. V opoziciji v njem sicer vidijo številne pomanjkljivosti. V SDS so proti dodatnim obdavčitvam za obnovo po poplavah, v NSi jih bodo podprli, kot pravijo, "s stisnjenimi zobmi". Golob je dejal, da se bo za ureditev poplavljenih območij v naslednjih petih letih namenilo do sedem milijard evrov.

Podražitve elektrike: izteka se obdobje znižanega prispevka
31. 08. 2023 06.39
Po enem letu se izteka obdobje za polovico znižanega prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji elektrike iz obnovljivih virov energije, ki ga plačujejo gospodinjski in mali poslovni odjemalci. Ukrep je bil sprejet hkrati z regulacijo drobnoprodajnih cen za te odjemalce. Regulacija je bila podaljšana, znižanje prispevka za zdaj ne bo.

Na kakšno pomoč lahko računajo ljudje na prizadetih območjih?
23. 08. 2023 20.17
Za najnujnejše ukrepe po poplavah, ki jih pripravlja vlada, torej za denarno pomoč, sklad za obnovo in moratorij na kredite, v vladnih prostorih in na posamičnih ministrstvih usklajujejo še zadnje podrobnosti. Ministri so interventni zakon, ki naj bi imel več kot sto členov, na vladni seji spet pregledovali v torek, v četrtek pa bo sledila nova vladna seja in besedilo zakona naj bi bilo potrjeno. In na kaj vse naj bodo ljudje na prizadetih območjih najbolj pozorni, kje lahko računajo na pomoč?

Plačilo taks v občini Grosuplje le še brezgotovinsko
09. 08. 2023 10.28
Občina Grosuplje je s 1. avgustom prešla na brezgotovinsko poslovanje, kar pomeni, da je plačilo upravnih taks mogoče le še kartično ali z univerzalnim plačilnim nalogom. Glede na Zakon o uvedbi evra so evrski bankovci in kovanci sicer edino zakonito plačilno sredstvo v Sloveniji, kar pomeni, da bi morali trgovci potrošnikom omogočiti plačevanje z gotovino. A hkrati na Ministrstvu za finance poudarjajo sodbo evropskega sodišča, na podlagi katere se obveznost sprejemanja bankovcev načeloma lahko omeji.

Vladi od Sija še vedno ni uspelo izterjati 2,4 milijona evrov državne pomoči
24. 07. 2023 19.58
Vladi tudi mesec dni po napovedi, da bo od Slovenske industrije jekla zahtevala vračilo državne pomoči, še vedno ni uspelo izterjati milijonske subvencije. Družba, ki je dobila pomoč za blaženje energetske krize, je namreč lastnikom izplačala skoraj šest milijonov dividend, še trikrat toliko, okoli 20 milijonov evrov, pa je razdelila med vodstvo. Podpredsednik uprave in predsednik gospodarske zbornice Tibor Šimonka na novinarska vprašanja o vračilu sredstev ne odgovarja. Na gospodarskem ministrstvu pa še vedno verjamejo, da bodo rešitev našli.

Ko v Ljubljani naposled iščejo gradbinca za novo infekcijsko kliniko, v Mariboru dobili rdečo luč
17. 07. 2023 06.00
Dve mesti – Ljubljana in Maribor – in dve novi infekcijski kliniki. Ljubljanska ima gradbeno dovoljenje in čaka na izvajalca, ki jo bo gradil. Vlada naj bi za njeno gradnjo črpala 70 milijonov evrov evropskega denarja. Mariborčani pa so ostali brez 40 milijonov evrov evropskih sredstev, ki jih je vlada preusmerila na Medicinsko fakulteto v Ljubljani. Infekcijsko kliniko, ki že čaka na izdajo gradbenega dovoljenja, bomo plačali iz proračuna. So res krive zamude, kot trdi ministrstvo za finance? Zaposleni na mariborski infekcijski kliniki in sodelujoči pri projektu zagotavljajo: "Časovnica se ni spremenila. Obrazložitev ministrstva ni resnična."

Zdravstveni pregledi športnikov: po zakonu brezplačni za vse, a se zakon ne izvaja
11. 07. 2023 13.43
Okoli 50.000 registriranih športnikov si mora zdravstvene preglede plačevati iz svojega žepa oziroma jim jih plačujejo njihovi klubi. Čeprav zakon pravi, da so do brezplačnih pregledov upravičeni vsi registrirani športniki, pa je ministrstvo za zdravje sprejelo pravilnik, ki je to pravico močno omejil, in sicer zgolj na vrhunske in kategorizirane športnike, ki jih je okoli 8000. Po pritožbi enega od športnikov na sodišče je le-to lansko pomlad sprejelo sodbo, da je pravilnik nezakonit, ministrstvo pa pozvalo, da to področje čimprej uredi. A po dobrem letu dni stvari še vedno ostajajo neurejene, mnogi športniki pa zaradi dodatnih stroškov ne opravljajo pregledov, s čimer ogrožajo svoje zdravje.

'Ubijalec Twitterja' v prvih štirih urah zabeležil pet milijonov registracij
06. 07. 2023 08.09
Družba Meta, ki ima v lasti Facebook, Instagram in Whatsapp, je lansirala še eno aplikacijo – Threads, ki ima številne podobne funkcije kot Twitter. Aplikacija je sicer trenutno na voljo v začetni različici, ki ji bodo kasneje dodali nove funkcije. Vodja Mete Mark Zuckerberg je dejal, da je aplikacija v prvih štirih urah presegla pet milijonov registracij, v sedmih urah pa so imeli že 10 milijonov uporabnikov.

V občini Solčava poklanih več deset glav drobnice
04. 07. 2023 10.02
Na planinskem pašniku Olševa v občini Solčava je bilo konec minulega tedna poklanih več deset glav drobnice, so sporočili iz Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS). Na podlagi sledov ugriza sklepajo, da je ovce pobijal volk. Rejci drobnice in KGZS, pa tudi občine opozarjajo na nastalo škodo in pristojna ministrstva pozivajo k ukrepanju.

Zdus opozarja na nejasne opredelitve v predlogu zakona o dolgotrajni oskrbi
30. 06. 2023 14.36
Komisija za zdravstvene in socialne zadeve Zveze društev upokojencev Slovenije (Zdus) je na izredni seji obravnavala nov predlog zakona o dolgotrajni oskrbi. V marsičem je novi zakon bolj dodelan od sedaj veljavnega, nekatere opredelitve pa so še vedno nejasne, celo sporne, menijo na Zdusu. Opozorili so predvsem na sistem financiranja.

Na Danskem samoplačniško zobozdravstvo, v Avstriji doplačevanje zdravil, v Švici vsak obisk pri zdravniku
30. 06. 2023 06.00
Sabina Zonta, Jurij Gorjanc in Marjan Priveršek-Boserup. Trije Slovenci, ki so se preselili v tujino - Švico, Avstrijo in Dansko. Na lastni koži so tako izkusili, kako zdravstvo deluje v Sloveniji in kako v tujini. In na lastnem žepu tudi občutili, koliko je treba plačati za zdravstvo v tujini. V državah, kamor se Slovenija pogosto ozira. Kot pravi Priveršek-Boserup, morajo na Danskem v celoti iz žepa kriti zobozdravstvene storitve in večino zdravil, v Avstriji po besedah Gorjanca ni zdravila brez doplačila, v Švici pa Zonta kljub visoki mesečni premiji zavarovanja doplačuje obiske pri zdravniku.

Osnove SEO optimizacije
29. 06. 2023 09.59
Izraz SEO (Search Engine Optimization) v slovenskem jeziku pomeni optimizacijo spletnih strani za iskalnike.

Vzajemna lobira, bo dopolnilno zavarovanje v sedmo ukinjeno?
29. 06. 2023 06.00
Vzajemna o predlogu zakona, ki bo ukinil dopolnilno zdravstveno zavarovanje in ji odnesel 93 odstotkov prihodkov, lobira pri poslancih, zaposlenih v DZ in na ministrstvu za finance. Profesionalni lobist Mihael Cigler opozarja, da imajo zavarovalnice svoje lobiste znotraj političnih strank in tako neposreden dostop do oblasti. Bo po 20 letih poskusov ukinjanja dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja tokrat uspelo?

John McTiernan: Film je kot kaos in če imaš srečo, lahko jezdiš na tem kaosu
27. 06. 2023 09.08
72-letni hollywoodski režiser John McTiernan, poznan po filmskih uspešnicah, kot so Umri pokončno 1 in 3, Predator, Lov na rdeči oktober, Trinajsti bojevnik, Zadnja velika avantura in Afera Thomasa Crowna, je bil nedavno gost 19. festivala Grossmann v Ljutomeru. V intervjuju nam je zaupal več o svojem delu, zvezdniških sodelavcih, zakaj že 20 let ni posnel filma in kaj bi v življenju še rad postoril.

Prihaja nova dajatev: vlada sprejela predlog zakona o dolgotrajni oskrbi
26. 06. 2023 15.25
Vlada je na dopisni seji potrdila predlog zakona o dolgotrajni oskrbi, ki predvideva uvedbo dodatnega prispevka, in zanj predlagala sprejem po nujnem postopku. Zakonu je prižgala zeleno luč, čeprav se Ekonomsko-socialni svet do njega ni opredelil, kar je razburilo tako delodajalce kot sindikate. Oboji trdijo, da vlada s tem krši pravila sveta.

Kljub podražitvam na dopust: večina na Hrvaško
24. 06. 2023 14.15
Kljub visoki stopnji inflacije in višjim življenjskim stroškom se skoraj polovica Slovencev, ki načrtujejo počitnice v tujini, svojim načrtom ne bo odpovedala. Jih bo pa 54 odstotkov razmislilo o skrajšanju počitnic, je pokazala raziskava, ki jo je izvedel ameriški ponudnik storitev kartičnega poslovanja Visa.

Dvig na hrvaškem bankomatu lahko stane tudi 10 evrov
24. 06. 2023 08.42
Četudi je Hrvaška prevzela evro, to ni zmanjšalo težav pri dvigih gotovine na bankomatih, temveč jih je le povečalo, so opozorili v Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS). Po njihovih informacijah namreč večina hrvaških bank pri dvigih na bankomatih še vedno zaračunava provizije, te pa lahko dosežejo tudi deset evrov ali več.

Digitalno plačevanje spreminja panogo plačil
23. 06. 2023 00.15
Slovenija je med državami, ki so najbolj vezane na gotovino tako med prodajalci kot med kupci. Na prodajnih mestih je kar 73 % transakcij fizičnih oseb opravljenih gotovinsko, razkrivajo podatki Evropske centralne banke. To Slovenijo uvršča na neslavno tretje mesto v EU po deležu uporabe gotovine.

Kakšne bodo posledice preoblikovanja dopolnilnega zavarovanja za proračun?
21. 06. 2023 14.47
Odgovore so na seji komisije za nadzor javnih financ zahtevali poslanci NSi, ki vztrajajo, da v vladnem predlogu zakona finančnih izračunov ni. ZZZS ocenjuje, da bo prihodnje leto zmanjkalo 94 milijonov evrov, primanjkljaj pa naj bi pokrili iz proračuna, zagotavlja finančni minister.

Še včeraj je lahko s svojo plačo odplačevala kredit, danes pa...
19. 06. 2023 09.15
Anja* je do nedavnega živela popolnoma običajno.Imela je svoj s.p.in delala za večje podjetje. Nenadoma je huje zbolela. Zaradi šoka in stresa, ki ga je doživela ob tem, ko je izvedela za bolezen,ni bila sposobna več vsakodnevno hoditi v službo, nakar je sledilodolgotrajno zdravljenje.

Hrvaška konzularna pomoč: Za težave z mobilnimi podatki in rezervacijami nismo pristojni
17. 06. 2023 09.51
Zaradi velikega števila slovenskih državljanov na Hrvaškem v času poletne sezone se močno poveča tudi potreba po konzularni pomoči. Veleposlaništvo v Zagrebu je zato objavilo priporočila in informacije za potovanje na Hrvaško, med julijem in avgustom pa bodo slovenskim državljanom v pomoč tudi trije slovenski policisti. Slovenski državljani se na veleposlaništvo namreč obračajo ob različnih stiskah in nezgodah, celo glede vklopa mobilnih podatkov in rezervacije hotelov in predrtih pnevmatik.

Vas, kjer elektriko plačujejo ceneje
06. 06. 2023 12.34
Si predstavljate, da bi živeli v kraju, kjer ne bi plačevali položnic za elektriko, pa bi kljub temu lahko kuhali, prali, likali, se greli in prižigali luči? Utopija ali realnost? Morda enkrat v prihodnosti celo realnost, ki pa se ji zaenkrat približujejo v vasi Luče, kjer so pred leti oblikovali prvo energetsko delno samooskrbno skupnost pri nas. Gre za pilotni projekt Compile, podprt tudi s strani evropskih sredstev. Ta sicer zahteva še precej izboljšav, predvsem z zmogljivejšim in bolj prožnim električnim omrežjem, kar pa je na splošno tudi eno glavnih ozkih grl zelenega prehoda pri nas.