planet

'Ura sodnega dne je alarm za celo človeštvo'

24. 01. 2023 20.15

Ura je zdaj 90 sekund do polnoči – najbližje globalni katastrofi, kar je bila kdaj koli prej. V združenju Bulletin of the Atomic Scientists pravijo, da ruske "slabo prikrite grožnje z uporabo jedrskega orožja opominjajo svet, da je stopnjevanje konflikta strašno nevarno".

'Soočamo se z grožnjo, da se bo sesul svet, kot ga poznamo'

17. 01. 2023 12.47

WEF v Davosu sta nagovorili tudi prva dama Ukrajine Olena Zelenska in predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Soproga Volodimirja Zelenskega, ki se v času vojne osredotoča na humanitarne izzive in izzive na področju duševnega zdravja, je iskala podporo načrtu za mir, ki ga je sestavil soprog, in opozorila na trpljenje ljudi. Von der Leynova pa je na drugi strani ponovila zavezo, da bo Ukrajina deležna evropske podpore, "dokler bo treba". Napovedala pa je tudi, da se bo evropska pot v zeleno gospodarstvo odvijala hitro in učinkovito.

Prihranek za vas in planet pri nakupu računalniške opreme

16. 01. 2023 10.08

Težave, ki ogrožajo produktivnost so velikokrat povezane z zastarelo ali pokvarjeno računalniško opremo. Bodisi, zaradi tehnološke amortizacije ali pa potrebe po nakupu nove računalniške opreme, je del rutine vsakega, nakup nove računalniške opreme.

Teleskop James Webb potrdil obstoj eksoplaneta, velikega skoraj kot Zemlja

12. 01. 2023 15.14

Vesoljski teleskop Jamesa Webba je na svoj seznam dosežkov pripisal še enega. Z njim je namreč bil prvič potrjen obstoj zunajsončnega planeta oziroma eksoplaneta. Nebesno telo, ki so ga poimenovali LHS 475 b, se nahaja zunaj našega osončja, veliko pa je skoraj toliko kot Zemlja. Nahaja se v ozvezdju Oktans in je 41 svetlobnih let oddaljeno od nas.

100 svetlobnih let od Zemlje kroži drugi morda naseljivi planet

11. 01. 2023 09.31

Približno 100 svetlobnih let od Zemlje kroži planet z imenom TOI 700 e. Nasina misija s teleskopom TESS pa ocenjuje, da bi bil tako zelo podoben Zemlji morda primeren za naselitev.

Filmi v letu 2022

01. 01. 2023 14.40

V preteklem letu smo si lahko ogledali kup filmov, od vrhunskih filmskih stvaritev, zmagovalcev festivalov, pa do izrednih glasbenih dokumentarcev in otroških filmov, prek poletnih "blockbusterjev" do slovenskih uspešnic, ki kot za stavo štejejo prejete zlate role.

V letu 2022 so povedali ...

31. 12. 2022 16.57

V letu, ki se poslavlja, je za naš portal spregovorilo veliko zanimivih posameznikov, ki so zaznamovali kulturno in zabavno sceno. Intervjuvali smo glasbenike, igralce, pisatelje in mnoge druge, ki so govorili o svojih projektih ali podali mnenje o različnih tematikah. V nadaljevanju si preberite izbor njihovih misli, ki so se nam najbolj vtisnile v spomin.

Vseh sedem planetov na istem nebu

29. 12. 2022 17.48

V noči na petek nas čaka prav poseben nebesni dogodek. Na nebu je namreč mogoče hkrati opazovati vse planete našega osončja. Pet najbližjih je opaznih s prostim očesom, Uran in Neptun pa sta vidna le s pomočjo daljnogleda ali teleskopa.

'Cena pšenice bo tako visoka, da bo raje človek pojedel človeka'

28. 12. 2022 17.13

Po številnih vzponih in padcih, ki jih je človeška rasa preživela v zadnjih letih, se mnogi sprašujejo, kaj nam pripravlja leto 2023. Leto se namreč bliža koncu, zatorej je čas, da spregovorimo tudi o dogodkih, ki nas čakajo.

Prva obletnica potovanja Jamesa Webba in njegove najbolj čudovite fotografije

26. 12. 2022 15.44

Mineva leto dni, odkar se je Nasin teleskop James Webb podal na pot po vesolju. V tem času je v svoj objektiv zajel več dih jemajočih fotografij bližnjega in daljnega kozmosa, ob obletnici njegovega prvega poleta pa vam predstavljamo najbolj čudovite.

Zaključek misije na Marsu: 'To je morda zadnja fotografija, ki jo lahko pošljem'

23. 12. 2022 08.55

Po več kot štirih letih se je zaključila misija InSight, v sklopu katere je ameriška vesoljska agencija Nasa na površje Marsa poslala vesoljsko plovilo, da bi preučevali seizmično valovanje. Plovilo je namreč prenehalo delovati, potem ko so odpovedale baterije na sončno energijo.

Države na COP15 sprejele zgodovinski dogovor za zaščito narave

19. 12. 2022 11.25

"Končno začenjamo sklepati mirovni sporazum z naravo," je dejal generalni sekretar ZN Guterres. Predstavniki več kot 190 držav so namreč na srečanju pogodbenic Konvencije o biološki raznovrstnosti v Montrealu sprejeli zgodovinski dogovor za zaščito svetovnih vrst in ekosistemov. Dogovor predvideva, da bodo države do leta 2030 zaščitile 30 odstotkov planeta in zagotovile 30 milijard dolarjev (okoli 28 milijard evrov) pomoči za ohranjanje narave v državah v razvoju.

Brazilski iskalci zlata v amazonskem pragozdu gradijo ceste in tihotapijo bagre

12. 12. 2022 10.14

Okoljski aktivisti nevladne organizacije Greenpeace so med preletom severnega dela Amazonije blizu meje z Venezuelo odkrili skrivno, 120 kilometrov dolgo cesto, ki so jo nezakoniti iskalci rudnin zgradili v zadnjih mesecih za tihotapljenje bagrov na zaščitena ozemlja. Gre za območje, kjer bivajo staroselska ljudstva. Novoizvoljeni brazilski predsednik Lula da Silva se je zavezal, da bo ustavil nezakonito krčenje amazonskega pragozda, ki se je v mandatu predsednika Jaira Bolsonara le še okrepilo.

KOMENTAR: Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?

02. 12. 2022 07.00

Potres, ki ga je pri nas povzročil covid, ima vse močnejše popotresne sunke, ki sploh ne pojenjajo, nasprotno, zdi se celo, da njihova magnituda narašča. In tokrat ni le bolezen tista, s katero se borimo. Potem ko smo potrpežljivo čakali, da se virus, ki je spravil na kolena ves planet, umakne, da bomo spet imeli zdravstvo, kakršnega smo poznali prej, postajajo bolniki, ne da bi si sploh opomogli po covidnem obdobju, spet vse bolj ogrožena človeška vrsta.

Podnebni aktivisti nad terence: Jezni boste, vendar tega ne jemljite osebno

30. 11. 2022 16.40

Za kar nekaj voznikov v avstrijskem Innsbrucku se je sreda začela slabo. Njihova terenska vozila so bila namreč tarča podnebnih aktivistov, ki so v devetih državah izvedli "podnebno akcijo" tako, da so praznili pnevmatike.

Kako do visokih prihrankov pri ogrevanju?

25. 11. 2022 00.15

Energetska kriza je prodrla v vse pore in jasno je, da bo letošnjo zimo ogrevanje dražje kot v preteklih letih, zato vse več posameznikov išče učinkovite in cenovno ugodne načine ogrevanja svojih domov.

Manj energije in višji izpusti, toda ...

26. 11. 2022 07.43

Kljub vsem naložbam v obnovljivo energijo, se svetovni izpusti toplogrednih plinov še naprej povečujejo. Dogaja se paradoks, ki ga je raziskal okoljski ekonomist Aljoša Slameršak. V študiji, objavljeni v ugledni reviji Nature, je potrdil, da bosta izgradnja in vzdrževanje nizkoogljičnega energetskega sistema že sama po sebi zahtevala veliko dodatne energije, pri čemer bo velik del pridobljen iz fosilnih goriv, toda: "Zeleni energetski prehod moramo izvesti čimprej, sicer bodo posledice neukrepanja katastrofalne."

Vesoljski teleskop James Webb odkriva izvor oddaljenega planeta

24. 11. 2022 08.39

Ekipa znanstvenikov je s pomočjo teleskopa James Webb pridobila nove podatke o planetu WASP-39b. Gre za eksoplanet, ki se nahaja preblizu svoje zvezde, da bi bil primeren za življenje, so ugotovili. Vodilna avtorica raziskave pa je poudarila, da je omenjena študija merilo za nadaljnje planetarne raziskave.

Nov mejnik teleskopa Webb: razkril podrobno sestavo ozračja vročega Saturna

23. 11. 2022 14.51

Vesoljski teleskop James Webb je v znanosti dosegel še en 'prvič', razkril je namreč podrobno atomsko in molekulsko sestavo ozračja eksoplaneta WASP-39 b, znanega tudi kot vroči Saturn. Pred njim so teleskopi, vključno s Hubblom in Webbom, razkrili le posamezne sestavine ozračja tega planeta, zdaj pa lahko znanstveniki določijo tudi razmerja med njimi.

FIFA je zmagala: Reprezentance ne bodo nosile mavričnih trakov

21. 11. 2022 11.39

Potem ko je Mednarodna nogometna zveza (Fifa) vsem reprezentancam na svetovnem prvenstvu v Katarju po novem zagrozila, da jih v primeru opozarjanja na človekove pravice lahko doletijo tudi športne sankcije, so reprezentance odstopile od napovedanega nošenja mavričnih trakov na roki. Pri Fifi so medtem pripravili uradne trakove z odobrenimi gesli kot so: 'Nogomet združuje svet', 'Rešimo planet' in 'Ne diskriminaciji'.

'Planet še vedno na urgenci': gora domače naloge in malo časa

20. 11. 2022 07.41

Na podnebni konferenci ZN v egiptovskem Šarm el Šejku so delegati potrdili dogovor glede mehanizma finančne pomoči državam v razvoju zaradi gospodarske in družbene škode podnebnih sprememb, ki je bil eden najtrših orehov v pogajanjih. Gre za zgodovinski dogovor, ki ga države v razvoju pozdravljajo. Številna ključna vprašanja o financiranju še vedno ostajajo neodgovorjena, poleg tega pa je konferenca kljub temu prinesla (pre)malo napredka pri odpravljanju ključnega vzroka globalnega segrevanja, kurjenju fosilnih goriv.

Na podnebni konferenci očitno dogovor glede podnebnega financiranja

19. 11. 2022 12.48

Na podnebni konferenci ZN v egiptovskem Šarm el Šejku je bil očitno dosežen dogovor glede mehanizma finančne pomoči državam v razvoju zaradi gospodarske in družbene škode podnebnih sprememb, ki je bil eden najtrših orehov v pogajanjih. Informacije o dogovoru prihajajo iz vrst pogajalcev EU, pa tudi iz vrst držav v razvoju. Predstavniki EU so pred tem sicer grozili z odhodom s konference, če ne bo dosežen ambiciozen in uravnotežen dogovor oziroma če bo končna izjava pomenila nazadovanje glede na dosedanje dogovore.

Ameriški regulatorji: Meso, vzgojeno v laboratoriju, je varno za uživanje

18. 11. 2022 07.55

Ameriška uprava za hrano in zdravila (FDA) je po "skrbni oceni" odobrila piščanca, vzgojenega v laboratoriju. Podjetje Upside Foods je meso izdelalo v jeklenih posodah z uporabo celic, pridobljenih iz živih živali. Potrošnikom bo na voljo po pregledu, ki ga bo opravilo še ameriško kmetijsko ministrstvo. Gre sicer za prvi mesni izdelek, pridelan v laboratoriju, ki je prejel dovoljenje, da se ga lahko uporabi za prehrano ljudi.

Že osem milijard nas je, a način življenja je bolj pomemben od številčnosti

15. 11. 2022 07.11

Svetovno prebivalstvo je po izračunih Združenih narodov preseglo simbolično mejo osem milijard ljudi. V zadnjih 11 letih se je svetovno prebivalstvo povečalo za milijardo. Strokovnjaki ob tem opozarjajo, da bi se morali namesto na strah pred prenaseljenostjo osredotočiti na pretirano izkoriščanje naravnih virov s strani najbogatejših Zemljanov.

Pirc Musarjeva: Potrudila se bom, da bom resnično predsednica vseh

13. 11. 2022 18.04

Prva slovenska predsednica Nataša Pirc Musarjeva je v štabu v Ruski dači odprla penino. Kandidatki je ob zmagi čestital predsednik vlade Robert Golob. Urška Klakočar Zupančič jo je za predsednico sicer razglasila že po 50 odstotkih preštetih glasov. "Vesela sem, da sem prva čestitala prvi slovenski predsednici," je dejala. Čestital ji je tudi nekdanji predsednik Danilo Turk. "Ljudje so povedali, da hočejo nekaj novega in Nataša Pirc Musar je simbol nečesa novega," je povedal.

Slovenija želi postati ena najbolj trajnostnih turističnih destinacij na svetu

13. 11. 2022 11.19

Slovenija je prva evropska država, ki je prejšnji mesec gostila letno konferenco uglednega ameriškega združenja Transformational Travel Council – TRANSCEND '22. V Logarsko dolino je prišlo več kot sto tujih novinarjev, organizatorjev potovanj, turističnih agencij in strokovnjakov potovalne industrije iz 26 različnih držav. Po besedah direktorice Slovenske turistične organizacije Maje Pak je bil dogodek pomembna priložnost, da Slovenijo predstavimo kot trajnostno destinacijo in izpostavimo ključne korake, ki smo jih naredili, da postanemo ena najbolj trajnostnih turističnih destinacij na svetu.

Na Zemlji kmalu osem milijard ljudi: 2023 bo največ Indijcev in Kitajcev

13. 11. 2022 09.15

Svetovno prebivalstvo bo po izračunih Združenih narodov v torek preseglo simbolično mejo osem milijard ljudi. Številne ob tem pomembnem mejniku skrbi, da bo planet kmalu prenaseljen, a strokovnjaki opozarjajo, da je večja težava pretirano potrošništvo najbogatejših in da je nujno omejiti porabo naravnih virov. Trenutno je na Kitajskem okoli 1,4 milijarde ljudi, v Indiji nekoliko manj, a bo Indija kmalu prehitela severno sosedo, kjer bo število prebivalcev nato začelo upadati, tako da jih bo do leta 2050 še 1,3 milijarde.

Zvezdnik serije Pisarna s spremembo imena opozoril na podnebno krizo

11. 11. 2022 17.33

Igralec serije Pisarna okoljsko problematiko jemlje tako resno, da si je spremenil ime. Rainn Wilson se je sledilcem na družbenih omrežjih predstavil kot Rainnfall Heat Wave Extreme Winter Wilson in s tem opozoril na segrevanje ozračja. Njegov cilj? "Pomagati povedati svetovnim voditeljem in vplivnežem, da morajo ukrepati takoj."

Milijarderji v letu dni povzročijo toliko emisij kot cela država

09. 11. 2022 06.00

Peščica milijarderjev s svojim slogom življenja v 365 dnevih povzroči tolikšno količino emisij kot Egipt ali Francija. V tem obdobju namreč proizvede 3 milijone ton ogljikovega dioksida. Povprečna oseba v tem času proizvede 'le' 2,7 tone. Letna računica izpusta 125 najbogatejših Zemljanov tako nanese 393 milijonov ton ogljikovega dioksida, kar je enako količini 85 milijonov avtomobilov.

Reševanje podnebne krize: 'Skupaj bomo obstali ali propadli'

07. 11. 2022 06.13

V egiptovskem Šarm el Šejku se je v okviru podnebne konference COP27 začel dvodnevni vrh voditeljev, osrednji politični dogodek konference. V imenu Slovenije se je vrha udeležil predsednik republike Borut Pahor, ki je tudi nagovoril svetovne voditelje. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres jih je pozval: "Izberite sodelovanje ali pa skupinski samomor." Kot je poudaril, se človeštvo katastrofi izogne le s sodelovanjem v boju proti podnebni krizi. "Skupaj bomo obstali ali propadli," je poudaril tudi Pahor.