plazenje

Ljubljanica in Krka poplavljata

13. 12. 2008 08.35

Deževje je povzročilo kar nekaj nevšečnosti. Sprožili so se številni plazovi, bregove pa sta prestopili reki Ljubljanica in Krka. Padavin še ni konec.

FOTO: Bo reka odnesla most?

11. 12. 2008 07.20

Močno deževje, ki je zajelo Slovenijo, povzroča številne preglavice. Ceste so poplavljene, voda vdira v kleti, prožijo se tudi zemeljski plazovi. Idrijca pa lahko pri kraju Reka na Cerkljanskem odnese most.

FOTO in VIDEO: Poplave, veter in snežni plazovi

05. 12. 2008 10.02

Kolpa, Idrijca in Reka so presegle opozorilne pretoke. Pomorcem težave povzroča močan jugo, v gorah pa je nevarnost snežnih plazov. Grozilo bo tudi morje.

VIDEO: Tekmovanje v kobacanju

04. 06. 2008 11.46

V Litvi so pripravili že 9. tekmovanje v plazenju dojenčkov in med 25 tekmovalci okronali najhitrejšo junakinjo.

Vedno višje temperature

15. 05. 2005 00.00

15. maja obeležujemo svetovni dan podnebnih sprememb. Znanstveniki ob tem opozarjajo na vedno višje temperature.

Plaz nad Lokavcem spet grozi

22. 12. 2003 00.00

Stanje na plazu Slano blato nad Lokavcem se kljub obilnim padavinam čez noč ni poslabšalo. strokovni odbor je ugotovil, da plazenje trenutno neposredno ne ogroža prebivalcev.

Milijarde za odpravo posledic plazov

01. 03. 2002 00.00

Letos bo država namenila dobro milijardo tolarjev pomoči za omilitev posledic skupno šestih zemeljskih plazov v preteklih dveh letih. Do leta 2005 naj bi skupno namenili skoraj 9 milijard tolarjev proračunskih sredstev.

Našli še drugo truplo

20. 11. 2000 00.00

Včeraj popoldne so v spodnjem delu plazu v vasici Log pod Mangartom našli drugo truplo, ki ga še niso prepoznali. Še vedno pa pogrešajo pet ljudi. Med tem pa je skupina strokovnjakov, ki so jih v Log pod Mangartom poklicali, da bi morda lahko predvideli obnašanje plazu, območje plazenja na Mangartski planini preučevala ves dan.

Dejavnosti ministrstva za okolje in prostor po potresu v Posočju

13. 04. 1998 11.58

V Ljubljani se je danes sestal kolegij ministra za okolje in prostor in sprejel prve operativne naloge za pripravo sanacije posledic nedeljskega potresa v Zgornjem Posočju. Kot so sporočili z ministrstva, sta se na bovško-kobariško območje danes odpravila minister za okolje in prostor Pavel Gantar in državni sekretar Marko Slokar, v Bohinj pa državna sekretarja Dušan Blaganje in Franci Steinman. Namen ogledov je podrobna seznanitev s posledicami potresa in prvi dogovori v zvezi s sanacijo posledic na komunalni infrastrukturi in stanovanjskih ter drugih poslopjih. Ministrstvo že pripravlja nujno potrebne ukrepe, že danes pa je zanesljivo, da bo za zagotavljanje državne pomoči pri sanaciji potrebno sprejeti poseben zakon po hitrem postopku. Sanacija bo zajela komunalno infrastrukturo, plazenje tal, prometno in telekomunikacijsko infrastrukturo, zgradbe fizičnih in pravnih oseb in druge škode. Sredstva se zagotavljajo iz stalne proračunske rezerve, ki po predložitvi interventnega zakona o odpravi posledic ujm in suše v letu 1997 znaša še 650 milijonov tolarjev. Zato bo po vsej verjetnosti potrebno zagotoviti še dodatna sredstva, je zapisala Manca Šetina Miklič iz informativne službe ministrstva za okolje in prostor.