pljuč

Mednarodna motociklistična zveza na željo Martina spremenila pravila

05. 05. 2025 17.10

Tovarniški ekipi Aprilie in njihovemu dirkaču Jorgeju Martinu se je uresničila želja. Italijansko moštvo je že v začetku sezone pred nastopom Martina na veliki nagradi Katarja predlagalo, da bi lahko bil dirkač, ki se vrača po poškodbi, upravičen do testiranja motocikla, zdaj pa je Mednarodna motociklistična zveza FIM njihov predlog tudi upoštevala.

Letalo falcon: Ko gre za zdravljenje s presaditvijo, štejejo minute

05. 05. 2025 11.38

Mineva deset let od prvega prevoza organov za presaditev, ki ga je izvedla posadka Slovenske vojske z letalom falcon. Po besedah predstavnikov zdravstva in obrambe je ta možnost prevoza prinesla večjo varnost in optimalno logistiko. Ko gre za zdravljenje s presaditvijo, štejejo namreč minute, so poudarili na novinarski konferenci na Brniku.

Jeremy Renner po hudi nesreči: Videl sem svoje levo oko z desnim očesom

30. 04. 2025 08.00

Jeremy Renner je bil pred dvema letoma udeležen v hudi nesreči, zaradi katere je skoraj umrl. Igralec je pred snežnim plugom rešil svojega nečaka, a na koncu sam pristal pod več ton težkim strojem. Okrevanje je bilo dolgotrajno in zahtevno, zlomljenih je imel več kot trideset kosti, doživel pa je tudi kolaps pljuč. O svoji boleči, a navdihujoči izkušnji je zdaj podrobno spregovoril v knjigi spominov.

Najstarejši slovenski poslanec: Posedanje po kavču me ne zanima

26. 04. 2025 20.44

Papež Frančišek ni edini, ki je pri visoki starosti, ko se večina že upokoji, zasedel enega najvplivnejših položajev na svetu. 78 let je denimo star tudi ameriški predsednik Donald Trump, ki je ob izvolitvi administracijo prevzel od 82-letnega Joeja Bidna. 70 in več so stari tudi voditelji Kitajske, Indije in Brazilije, pa tudi britanski monarh, ki kljub raku prostate pri 76 letih vodi Združeno kraljestvo. Prav toliko pa je star tudi najstarejši poslanec slovenskega parlamenta Miroslav Gregorič, ki pravi, da ga posedanje po kavču ne zanima.

Že 17 let živi brez pljučnega krila

26. 04. 2025 09.58

Tik preden bi se lahko upokojil, je pred skoraj dvajsetimi leti za pljučnim rakom zbolel danes 75-letni Faik Ajdarović. Bil je strasten kadilec, dolga leta zaposlen v kemični tovarni. Diagnoza je njegovo življenje postavila na glavo, podobno kot papež Frančišek, ki je v mladosti ostal brez dela pljučnega krila, tudi Faik danes diha le s polovico pljuč. Svoje navade je moral povsem spremeniti, a zaradi vztrajnosti in dobre volje ni opravila, ki ga ne bi zmogel. Tu in tam še vedno osvoji kakšen hrib, čisto vsak dan se odpravi tudi na daljši sprehod.

Rudnik, kjer rastejo najhitrejši kapniki

24. 04. 2025 07.47

Veste, da imamo nedaleč od prestolnice v osrčju Slovenije kraj z najbolj raznolikimi minerali v Evropi, kjer kapniki rastejo tudi 1000-krat hitreje kot drugod in kjer na enem od področij raste več kot 2000 različnih rastlinskih vrst? Morda pa je čas, da se v prihajajočih prostih dneh odpravite na izlet proti Litiji.

Kdo je bil priljubljeni 'liberalni' papež: reformator in simbol upanja

21. 04. 2025 10.18

Papež Frančišek, ki se je poslovil s tega sveta, je bil 266. rimski škof in pastir vesoljne Cerkve. Na čelu rimokatoliške cerkve je bil 12 let. Staršem italijanskega rodu se je kot Jorge Mario Bergoglio rodil 17. decembra 1936 v Buenos Airesu v Argentini.

Putinovi vojaki naj bi se med plazenjem po plinovodu hudo zastrupili

26. 03. 2025 16.57

Ruski vojaki, ki so se morali plaziti po okoli 15 kilometrov dolgem nedelujočem plinovodu, naj bi sedaj trpeli za "še nikoli videno" zastrupitvijo pljuč. Ta naj bi povzročila akutno poškodbo pljuč, ki naj bi bila po besedah zdravnika podobna poškodbam, ki so posledica kronične pljučnice. "Kaj takšnega vidimo prvič," je slišati zdravnika na posnetku, ki je prišel v javnost.

WHO: V Evropi in osrednji Aziji vse več primerov tuberkuloze med otroki

24. 03. 2025 12.11

Mlajši od 15 let so leta 2023 predstavljali 4,3 odstotka novoodkritih ali ponovljenih primerov tuberkuloze v evropski regiji, kot jo definira Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), kar glede na objavljeno poročilo o razširjenosti tuberkuloze pomeni zaskrbljujoč porast. WHO ob tem poziva k ukrepanju in preventivnemu zdravljenju.

V Mariboru zdravijo dva mlada fanta: 'Okvara pljuč nam povzroča največ skrbi'

19. 03. 2025 14.10

V UKC Maribor so v torek sprejeli še dva poškodovanca iz Severne Makedonije. Po besedah direktorja mariborskega kliničnega centra Vojka Flisa je pri obeh fantih, ki sta stara okoli 26 let, v ospredju okvara pljuč. "Ta nam povzroča kar precej skrbi," je dejal. Oba ostajata v enoti za intenzivno terapijo, po približno 10 dneh pa bodo zdravniki ponovno ocenili njuno zdravstveno stanje in pripravili nov načrt.

Trije od štirih Makedoncev, ki se zdravijo pri nas, v smrtni nevarnosti

18. 03. 2025 12.31

Po požaru v nočnem klubu v Severni Makedoniji so v Slovenijo z letalom Slovenske vojske nekaj po 15. uri pripeljali še dva poškodovanca, ki se bosta zdravila v UKC Maribor. Po besedah predstojnika tamkajšnjega urgentnega centra Gregorja Prosena je eden še v smrtni nevarnosti. V ponedeljek so prva dva poškodovanca že sprejeli v UKC Ljubljana, od koder so sporočili, da sta življenjsko ogrožena oba pacienta. "Delamo vse in se maksimalno trudimo, da bi ju ozdravili," je poudarila intenzivistka kliničnega centra Adela Stecher. Dolžina zdravljenja obeh bolnikov je nepredvidljiva.

BLOG: Šparglji, prehranska zakladnica in naravni diuretik

16. 03. 2025 07.00

Šparglji (Asparagus officinalis) so ena najbolj cenjenih vrst zelenjave, ki se uvršča med najbogatejše vire hranil. S svojimi izjemnimi antioksidativnimi in protivnetnimi lastnostmi so že več kot 2.500 let del tradicionalne medicine. Uživanje tega edinstvenega živila ne le podpira zdravje srca, prebave in kosti, temveč naj bi lahko tudi zmanjšalo tveganje za razvoj raka. Je res tako? Vzemite si kakšno minuto časa in preberite članek, ki sem ga pripravil za vas.

Naprava, ki rešuje življenja: Pri treh letih se je boril za življenje, zdaj je živahen najstnik

07. 03. 2025 16.19

Slovenija obeležuje 30 let podpornega zdravljenja, ki rešuje življenja najbolj kritično bolnih otrok. Izum in razvoj podpornega zdravljenja z zunajtelesno membransko oksigenacijo (ECMO) je eden od pomembnejših korakov v pediatrični intenzivni medicini, saj je omogočil življenjsko podporo in preživetje nekaterim najbolj kritično bolnim otrokom.

Papeževa krvna slika kaže na rahlo izboljšanje

19. 02. 2025 10.50

Zdravstveno stanje papeža Frančiška je stabilno, njegova krvna slika pa kaže na rahlo izboljšanje, je sporočil Vatikan. 88-letni poglavar katoliške cerkve se zdravi v bolnišnici Gemelli v Rimu, pred katero se verniki zbirajo že od minulega petka. Neimenovani viri v Vatikanu so povedali, da diha sam in da ne potrebuje dodatnega kisika ter da se "njegovo srce drži zelo dobro". Po telefonu se pogovarja s prijatelji in ni ves dan v postelji, temveč večkrat vstane in sedi v naslonjaču, občasno pa tudi dela. Obiskala ga je tudi premierka Giorgia Meloni.

Papežu diagnosticirali pljučnico, vernike prosi, naj molijo zanj

18. 02. 2025 11.59

Vatikan je sporočil najnovejše informacije glede zdravstvenega stanja papeža Frančiška, ki se zdravi v bolnišnici. Njegova klinična slika je kompleksna, so navedli in dodali, da so zdravniki papežu diagnosticirali obojestransko pljučnico, vnetje obeh pljučnih kril. Frančišek vernike poziva, naj molijo zanj.

Papež zaradi bronhitisa v bolnišnici

14. 02. 2025 11.58

Papeža Frančiška, ki je pred več kot tednom dni zbolel za bronhitisom, so sprejeli v bolnišnici, so sporočili iz Vatikana. Po dopoldanski avdienci so 88-letnega papeža sprejeli na kliniki v Rimu, kjer bodo opravili tudi diagnostične preiskave.

Rehabilitacijska jama za kronične pljučne bolnike

08. 02. 2025 17.34

Lovljenje sape, piskajoče in težko dihanje, tiščanje v prsih, hud kašelj. To je le nekaj simptomov, s katerimi se spopadajo astmatiki in bolniki s kronično obstruktivno boleznijo pljuč. Da bi upočasnili napredovanje težav, izboljšali počutje oziroma kakovost življenja teh in ostalih pljučnih bolnikov, jim v sežanski bolnišnici že dolgo nudijo prav posebno rehabilitacijo v jami, ki se nahaja le nekaj korakov stran od bolnišnice. Tako imenovano speleoterapijo izvajajo edini v Sloveniji, bolnike pa lahko tja napotijo osebni zdravniki ali pulmologi.

Papež Frančišek ima bronhitis

06. 02. 2025 21.29

Papež Frančišek bo zaradi bronhitisa v prihodnjih dveh dneh vse avdience imel v svoji rezidenci v Vatikanu, so sporočili s Svetega sedeža. To so sporočili potem, ko je v sredo zaradi hudega prehlada na tedenski splošni avdienci branje nagovora prepustil svojemu pomočniku.

So lahko mladi zasvojeni z nikotinskimi vrečkami kot s heroinom?

30. 01. 2025 06.00

Epidemija – elektronskih cigaret, fug in nikotinskih vrečk – med mladimi. Uporabljajo jih že v prvi triadi osnovnih šol – na šolskih hodnikih, v toaletnih prostorih, tudi med poukom. V zadnjem času popularne nikotinske vrečke vsebujejo nikotin, ki je močno zasvajajoča droga enako kot heroin ali kokain. Z njim se lahko zastrupimo ali predoziramo, za majhne otroke je v velikih količinah celo smrtno nevaren.

Evenepoel zaradi poškodovanega živca še dlje na stranskem tiru

13. 01. 2025 17.57

Belgijski kolesarski zvezdnik Remco Evenepoel je v pogovoru za belgijski medij Sporza dejal, da bo okrevanje po decembrski nesreči na treningu trajalo dlje, potem ko so zdravniki odkrili poškodovan živec v predelu rame. Evenepoel je nameraval sezono začeti aprila na belgijskih spomladanskih klasikah, trenirati pa na prostem še ni začel.

'Nekateri kraji so videti, kot bi nanje padla bomba'

09. 01. 2025 06.22

Na območju Los Angelesa v ameriški zvezni državi Kalifornija še vedno divja pet požarov. Vetrovi so se malce umirili, kar je zaustavilo širjenje požara Eaton, na delu pa so tudi že preiskovalci, ki poskušajo ugotoviti vzrok za požar Palisades. Ukaz za evakuacijo prejelo skoraj 180.000 prebivalcev. Uničenih je več kot tisoč zgradb, v požarih pa je umrlo najmanj pet oseb. Nevarnosti pa ljudem ne predstavljajo le ognjeni zublji – močno je namreč padla tudi raven kakovosti zraka, ki zdaj dosega "nevarne" ravni.

Največ novoletnih zaobljub je povezanih z bolj zdravim življenjskim slogom

04. 01. 2025 19.09

Ob prihodu novega leta si marsikdo zada, da bo prenehal s slabimi navadami. Med novoletnimi zaobljubami jih je največ povezanih z bolj zdravim življenjskim slogom, na Sursu pa so zbrali tudi podatke, kako pogosto Slovenci posegamo po alkoholnih pijačah, kakšna je bila povprečna teža prebivalca in koliko Slovencev se nikoli ne ukvarja s športom.

Manj alkohola in kajenja, več gibanja in zdrave hrane ...

01. 01. 2025 07.00

Vstopili smo v novo leto, tradicionalno pa zdaj nastopi čas za izpolnitev ciljev, ki smo si jih zadali ob koncu prejšnjega. Za marsikoga se je tako zaključilo obdobje veseljačenja, začel pa čas bolj zdravega življenja in ustaljenega življenjskega ritma. Katere novoletne zaobljube pa so med ljudmi najpogostejše?

'Ljudje se bojijo slišati besedo – rak'

13. 12. 2024 15.20

Zahvaljujoč zgodnjemu odkrivanju in učinkovitemu zdravljenju število preživelih z diagnozo rak vsako leto narašča in je trenutno ocenjeno na več kot 12 milijonov v Evropi. V Bruslju so se na Evropskem forumu o raku zbrali vodilni strokovnjaki na področju onkologije in skupaj iskali rešitve za izzive, ki so še pred njimi. Opozorili so na pomanjkanje enakopravne onkološke obravnave znotraj držav EU, ljudje, ki so raka preboleli, pa se pogosto srečujejo z diskriminacijo. Iniciativa Evropski načrt za boj proti raku je uspešna in se mora nadaljevati, zdravljenje te bolezni pa mora še naprej ostati prioriteta evropskih zdravstvenih programov.

1200 smrti na leto: 'Kjer je dim, je tudi pljučni rak'

20. 11. 2024 07.00

Mesec november je posvečen ozaveščanju o pljučnem raku. Gre za eno najpogostejših in najnevarnejših oblik raka, ki vsako leto prizadene več kot 1600 Slovencev, med njimi vse več žensk. Društvo onkoloških bolnikov Slovenije (DOBS) je letos še posebej usmerjeno v nagovarjanje kadilcev, ki jih skozi kampanjo "Kjer je dim, je tudi pljučni rak" spodbuja k prepoznavanju zgodnjih znakov bolezni in opustitvi kajenja.

Slabe in dobre novice za kraljevo družino ob kraljevem rojstnem dnevu

16. 11. 2024 07.00

Naj bo prav poseben rojstni dan za njegovo veličanstvo, kralja, sta Karlu III. ob 76. rojstnem dnevu zaželela princ William in princesa Catherine ob fotografiji kralja s sončnimi očali in venčkom iz cvetlic. Medtem je britanska kraljeva družina znova v soju žarometov. V javnosti se znova pojavlja valižanska princesa, ki je videti dobro in zdravo. Kralj pa ima za seboj naporno, najdaljše potovanje po svetu, med katerim in po katerem je videti poln energije. Kraljica Camilla je prebolela vnetje pljuč. Manj dobre novice za kraljevo družino pa prinaša nenadni pritisk na "izvore" vse večjega bogastva kraljeve družine.

V nujnih primerih do novega srca v manj kot dveh mesecih

18. 10. 2024 12.57

18. oktober je evropski dan darovanja organov. Letos so v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana presadili 80 organov, od tega 34 ledvic, 18 src, 20 jeter in 8 pljuč, na čakalnem seznamu je še 211 bolnikov. Najdaljša čakalna doba je za presaditev ledvic in srca.

Kaj je treba vedeti pred začetkom kurilne sezone?

24. 09. 2024 09.38

Slaba kakovost zraka vpliva na nas bolj kot mnogi drugi okoljski dejavniki ter predstavlja najpomembnejši vir zdravstvenih težav, povezanih z okoljskim onesnaževanjem. Zrak v Sloveniji je najbolj obremenjen v zimskem času zaradi emisij iz malih kurilnih naprav na lesno biomaso. Še posebej problematične so vrednosti delcev PM10, drobnih delcev PM2,5 in benzo(a)pirena. Pred kurilno sezono so zato pristojni predstavili nasvete in zahteve za lastnike malih kurilnih naprav.

Triletni fantek po nesreči še vedno v komi, očeta čaka nova operacija

26. 08. 2024 14.26

Devet dni po tragični nesreči na hrvaškem otoku Vir, v kateri je umrla 24-letna mati treh otrok, se njen triletni sin še vedno bori za življenje. Po besedah njegovih sorodnikov je v umetni komi, njegovo zdravstveno stanje ostaja kritično. V slabem stanju je tudi njegov oče, ki ga čaka še ena operacija. V petčlansko družino je trčil 29-letni prehitri voznik, ki je vozil pijan.

Prelomni vbod: prvi pacienti prejeli cepivo proti pljučnemu raku

23. 08. 2024 20.09

Bolnik s pljučnim rakom v Združenem kraljestvu je postal eden prvih, ki je sodeloval v prelomni študiji prvega cepiva proti tej bolezni na svetu. V študiji sodelujejo tudi pacienti iz Nemčije, Španije, Poljske, Madžarske, ZDA in Turčije.