pljuč

'Na dirki po Baskiji sem doživel bližnje srečanje s smrtjo'
10. 04. 2024 12.00
Grozljivi padec na dirki po Baskiji, kjer so se huje poškodovali Remco Evenepoel, Primož Roglič in Jonas Vingegaard, je močno zaznamoval tudi Steffa Crasa, ki je bil poleg omenjenih zvezdnikov udeležen v nesreči.

Vingegaard izgubljen za Tour, van Aert za Giro, Roglič pa za Ardene?
08. 04. 2024 11.28
Grozljivi padec na dirki po Baskiji, ko so jo huje skupili Remco Evenepoel, Primož Roglič in Jonas Vingegaard, še vedno nosi rep. Še pred tem je v Flandriji grdo padel belgijski superzvezdnik Wout van Aert. Omenjena četverica sodi v sam vrh svetovnega kolesarstva, a po zadnjih informacijah večina izmed naštetih ne bo krojila vrha na prihajajočih velikih in večtedenskih dirkah, saj (mnogi izmed njih) ne bodo ujeli bitke s časom ...

Eurosportov strokovnjak: Vingegaardova opozorila so naletela na gluha ušesa
05. 04. 2024 13.15
Kolesarski svet je pretresel grozljiv množični padec na 4. etapi dirke po Baskiji, v katerem so jo skupili tudi Jonas Vingegaard, Remco Evenepoel in Primož Roglič, ki spadajo v sam vrh svetovnega kolesarstva. Nesreča je odprla debato o varnosti na kolesarskih dirkah, zato smo se prav o tem pogovarjali z danskim strokovnjakom Petrom Piilom, ki na Eurosportu vodi oddajo Radio Tour.

Nadaljnji pregled pokazal: Vingegaard utrpel kontuzijo pljuč in pnevmotoraks
05. 04. 2024 12.17
Kaotična četrta etapa dirke po Baskiji, ki jo je zaznamoval množičen padec favoritov 36 kilometrov pred ciljem, je dobila novo poglavje. Iz Visme-Lease a Bike so sporočili, da je Jonas Vingegaard poleg več zlomljenih reber in ključnice utrpel še kontuzijo pljuč in pnevmotoraks, kar pomeni, da mu zrak zaradi predrtja popljučnice uhaja v prsno votlino in tako otežuje dihanje.

Darovalci lani darovali 186 organov: najdlje čakajo na ledvice, sledi srce
31. 03. 2024 09.19
Na področju darovanja organov je bilo leto 2023 zelo uspešno in v marsičem prelomno, ocenjujejo na zavodu za presaditve organov in tkiv Slovenija-transplant. Med drugim so lani prvič presegli 30 aktivnih darovalcev na milijon prebivalcev, darovalci pa so darovali 186 organov. Na presaditev je lani sicer čakalo 183 bolnikov.

Konec arom v vejpih in elektronskih cigaretah, ukinjajo se kadilnice
28. 03. 2024 20.09
Poslanci so z 77 glasovi za in nobenim proti sprejeli novelo zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Za predlog so glasovale vse poslanske skupine. Predlog prepoveduje arome v ogrevanih tobačnih izdelkih in elektronskih cigaretah, razen tobaka. Ukinja tudi kadilnice v zaprtih javnih in delovnih prostorih. Za kršitelje so predvidene tudi visoke kazni. Tiste, ki bodo kljub temu prodajali prepovedane elektronske cigarete, bo lahko doletela kazen v višini 50 tisoč evrov.

Tragična nesreča na Hrvaškem: dve osebi umrli, triletnik huje poškodovan
24. 03. 2024 08.51
S Hrvaške poročajo o hudi prometni nesreči, v kateri sta na kraju dogodka umrla 29-motorist in 32-letna voznica osebnega avtomobila, še ne triletni otrok pa je huje poškodovan. Preživel je zgolj zaradi hitrega ukrepanja mimoidočih, ki so ga potegnili iz na streho prevrnjenega gorečega avtomobila.

Neonatalni oddelek v Ljubljani že 70 let skrbi za zdravje novorojenčkov
22. 03. 2024 20.30
Novorojenčki iz vse Slovenije, ki potrebujejo različne napredne diagnostične postopke, zdravljenje in intenzivno terapijo, že 70 let prihajajo na neonatalni oddelek Pediatrične klinike v Ljubljani. Dojenčki na tem oddelku so deležni obravnave na vseh področjih pediatrične oskrbe, vse od presnovnih in hematoloških bolezni do bolezni pljuč in osrednjega živčevja.

Se bodo arome v vejpih in kadilnice poslovile še pred poletjem?
06. 03. 2024 18.45
V Sloveniji bi lahko že kmalu dobili strožjo zakonodajo glede uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Predlog novele zakona bosta v kratkem obravnavala Državni svet in Državni zbor. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje pozdravljajo zaostrovanje zakonodaje, saj elektronske cigarete, vejpi in drugi izdelki z različnimi aromami privlačijo predvsem mladostnike in otroke. V šolah opažajo, da po njih posegajo že osemletniki. Nikakor pa ne gre za nedolžno razvado, saj so v njih škodljive snovi, opozarjajo na NIJZ. Med drugim pogosto tudi nikotin, ki je med snovmi, ki povzročajo zasvojenost, ena najtežje obvladljivih.

Zaradi smoga lani zdravstveno pomoč potrebovalo 10 milijonov Tajcev
06. 03. 2024 07.35
V letu 2023 je moralo zaradi bolezni, povezanih z onesnaženim zrakom, več kot 10 milijonov Tajcev poiskati zdravstveno pomoč. Glede na podatke Sveta za nacionalni gospodarski in socialni razvoj pa se kakovost zraka na Tajskem še slabša.

Delo z azbestom: manj primerov raka, več azbestoze
29. 02. 2024 14.11
Komisija za odpravljanje posledic dela z azbestom je lani obravnavala 91 zahtevkov za odškodnino zaradi poklicne bolezni in invalidsko pokojnino pod ugodnejšimi pogoji, pozitivno pa jih je rešila 86. Med njimi je bilo 21 primerov zaradi mezotelioma in pljučnega raka, kar je pet manj kot leto prej. Več pa je bilo primerov azbestoze.

Britanka, ki se je poročila z borcem ISIS, mora ostati v Siriji
23. 02. 2024 12.06
Danes 24-letna Shahima Begum iz Londona je leta 2015 odpotovala v Sirijo. Leta 2019 so jo našli v begunskem taborišču, britanske oblasti pa so ji zaradi nacionalne varnosti odvzele državljanstvo. Po vrsti pravnih bitk je komisija odločila, da je bil odvzem upravičen, Begumova pa se je nad odločitvijo pritožila. Zgodba je zdaj dobila epilog, sodišče je odločilo, da zavrača njeno pritožbo in da je bil odvzem britanskega državljanstva zakonit.

Dražeč kašelj 33-letnice ni bil alergija, ampak rak
04. 02. 2024 21.37
V Sloveniji za rakom letno zboli približno 16.000 ljudi, najpogostejši so rak pljuč, debelega črevesa in danke ter jeter. Koordinatorica državnega programa obvladovanja raka opozarja, da je trenutno največji izziv dostopnost do primarnega zdravstva, ki je povezana s preprečevanjem in zgodnjim odkrivanjem bolezni ter zagotavljanjem celovite strokovne obravnave. Zdravniki pa ob svetovnem dnevu boja proti raku pozivajo k samopregledovanju, udeležbi v presejalnih programih, cepljenju proti HPV in hepatitisu B. Opominjajo tudi, da je raka v 30 odstotkih mogoče preprečiti z zdravim življenjskim slogom, zato svetujejo zdravo prehrano, gibanje ter izogibanje alkoholu, kajenju, soncu in sevanju.

WHO: število rakavih obolenj do 2050 večje za 77 odstotkov
01. 02. 2024 13.40
Število novih primerov rakavih obolenj bo do leta 2050 naraslo na 35 milijonov, kar bo za 77 odstotkov več kot leta 2022, je opozorila Mednarodna agencija za raziskave raka (IARC), ki deluje v okviru Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Kot glavne krivce za porast obolenj z rakom je navedla tobak, alkohol, debelost in onesnaženost zraka.

Tržičani kot 'inventar', Ana pa trikrat skoči, da enkrat ne pade
21. 01. 2024 13.30
Kot naročena je bila petkova bela pošiljka. Sveža snežna odeja je poskrbela za pravljično zimsko kuliso, beli kristali na smrekah so zažareli v odblesku januarskih sončnih žarkov. Naokrog se je razlegal otroški smeh, ko so nasproti legendarne planiške letalnice poskušali tudi sami preskočiti kakšen (centi)meter, skušali obdržati ravnotežje v "špuri" in se čim večkrat zavrteti v napihljivem obroču po hribčku navzdol. Kako lepše proslaviti svetovni dan snega?

Kot bi se zdravili 15 metrov pod morjem
20. 01. 2024 10.59
Od dekompresijske bolezni, zastrupitev z ogljikovim monoksidom, tinitusa in long covid sindroma – zdravljenje s hiperbarično kisikovo terapijo, ki naj bi celo imela 'antiaging učinek', je vse bolj priljubljeno in daje pozitivne rezultate. Potrebe so velike, a žal je iz obveznega zdravstvenega zavarovanja plačanih bolj malo stanj, pri katerih se hiperbarična medicina lahko uporablja kot adjuvantna oblika zdravljenja. Kako deluje, za koga vse je primerna in zakaj moramo biti previdni pri tem, katerega ponudnika izberemo?

Kako nazaj na delo po prebolelem raku in treh letih bolniške: 'Sistem me je razočaral'
08. 01. 2024 06.00
Rak je šesti najpogostejši vzrok za bolniške odsotnosti. Odsotnosti zaradi rakavih bolezni, ki so se zaključile v letu 2022, so povprečno trajale 205 dni. Ko se bolniki po dolgotrajni bolniški vračajo na delo, pa naletijo na težave. Prepuščeni so samim sebi, ni komunikacije, ne vedo, na koga se morajo obrniti. Kje sistem zataji?

V letu 2023 smo se poslovili od Robija Erjavca in Saša Hribarja
31. 12. 2023 07.00
V letu 2023 so k večnemu počitku legli številni znani obrazi. Nekateri nekoliko starejši in po dolgotrajnih boleznih, nekateri povsem nepričakovano. Slovenijo je najbolj pretresel drugi vikend septembra, ko smo izgubili dva priljubljena televizijska obraza in novinarska prijatelja Saša Hribarja in Robija Erjavca, tujo sceno pa sta zamajali smrti legende Tine Turner in Matthewa Perryja. Tik pred koncem leta je za vedno odšel naš snemalec Kujtim Bajrami.

Ne prezrite opozoril: delci PM povzročajo vnetja, so rakotvorni ...
21. 12. 2023 06.00
V prestolnici, kamor se na ogled praznično okrašene Ljubljane zgrinjajo množice, je zrak zelo onesnažen. Tako zelo, da so na Agenciji RS za okolje in prostor izdali opozorilo, saj je vrednost nevarnih prašnih delcev PM10 povišana čez meje dovoljenega. Zato zdravniki odsvetujejo zadrževanje na prostem. Visoke ravni delcev PM10 so posledica povečanih izpustov in izrazitega temperaturnega obrata, ki onesnažen zrak zadržuje v nižinah. Pojavljajo se predvsem pozimi, ko se cestnemu prometu, ki je pomemben vir onesnaženosti zraka, in industrijskim virom priključijo še kurišča in brezvetrje.

Covid-19 znova v porastu: tudi večkratni prebolevniki s težjimi simptomi
19. 12. 2023 19.04
Ob epidemiji oslovskega kašlja in gripi na Hrvaškem močno narašča tudi število okuženih s koronavirusom. Potrjenih je več kot 5000 primerov, v enem tednu je umrlo 42 oseb. Tudi pri nas je v začetku decembra umrlo 20 bolnikov s covidom-19, število uradno potrjenih okužb je preseglo 2000. Če so strokovnjaki med epidemijo napovedovali, da bo vsako prebolevanje milejše od prejšnjega, pa je bolezen to sezono tudi večkratne prebolevnike zdelala bolj, kot so pričakovali. Kot pravijo infektologi, so trenutne različice omikrona nekoliko drugačne, zato prebolelost preteklih različic ne nudi več zaščite. Prav tako je od prvih cepljenj minilo že precej časa, zato je raven protiteles nizka.

Udarec za tobačno industrijo? Izenačitev elektronskih cigaret z običajnimi
14. 12. 2023 12.18
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je vlade pozvala, naj elektronske cigarete in uparjalnike z davčnega in zdravstvenega vidika obravnavajo podobno kot običajne tobačne izdelke, so sporočili iz Ženeve. Če bi se to res zgodilo, bi bil to velik udarec za tobačno industrijo v njenih prizadevanjih po razvoju alternative običajnim cigaretam.

Slovenija gre končno naprej, to je to!
03. 12. 2023 14.08
Spet smo na evropskem prvenstvu, spet smo med (razširjeno) elito v elitnem športu! Spet je nekaj tolikokrat poniževanih športnikov napolnilo neustrezne Stožice. Spet se bo poleti nekaj govorilo tudi o nogometu in ne zgolj o pripravah v Južni Ameriki na zahtevnih in težko dostopnih, še težje plačljivih ledenikih. Ali težavah z obutvijo udeležencev raznih poletnih plastičnih prireditev.

Papež vidno izčrpan: Še vedno se ne počutim dobro
29. 11. 2023 15.37
Papež Frančišek se je kljub slabemu počutju zaradi simptomov gripe udeležil tedenske splošne avdience v Vatikanu. Na sprejemu je bil 86-letnik videti utrujen in je zvenel zadihano. "Še vedno se ne počutim dobro," je po poročanju tujih tiskovnih agencij potožil prvi mož katoliške cerkve.

Voda v Sloveniji ni tako čista, kot mislimo
08. 11. 2023 16.53
Na srečanju o kemijski varnosti opozorili, da voda v Sloveniji ni tako čista, kot si predstavljamo. Lahko je onesnažena s kemikalijami, vzrok pa so tudi industrija, fekalije, gradnja in kmetijstvo. Poudarili so, da onesnaženje pogosto ostane neodkrito, v večini primerov pa je odvisno od ozaveščenosti prebivalstva.

Po premaganem raku: Če mi paše ves dan ležati, bom ves dan ležala
31. 10. 2023 13.25
Špela Setničar je še pred dobrim letom hitela, da bi končala vzporedni magistrski študij in številne projekte, marca pa je zdravnico, ko so ji postavili diagnozo raka, kar direktno vprašala: "Ali bom umrla?" "Razmišljala sem o tem, česa mi bo najbolj žal, če ne gre vse tako, kot bi moralo iti in se bom morala posloviti," nam je zaupala. Med zdravljenjem je izgubila lase in obrvi, a se je odločila, da bo to s ponosom nosila. "Bi se pa zlagala, če bi rekla, da ne obožujem lasulj," je povedala v smehu. Med drugim sva spregovorili o diagnozi, notranji moči, minljivosti in nekoliko drugačnem pogledu na svet. "Nujno je tudi zdravo življenje, ampak v tem smislu zdravo, da če mi paše ves dan ležati, bom ves dan ležala. Telo ti vedno pove, kaj potrebuje, ampak se ga moramo naučiti poslušati," pravi.

V covidnem letu 2020 odkritih za 11 odstotkov manj rakavih obolenj
23. 10. 2023 12.10
Znani so podatki o bremenu raka v Sloveniji za prvo covidno leto 2020. V času prvega covidnega leta je bilo v Sloveniji odkritih kar 11 odstotkov manj rakov. Pri ženskah je bil manko 11,6-odstoten, pri moških pa 10,4-odstoten. Največji manko novih diagnoz se je pojavil pri osebah, starih med 50 in 60 let, ter pri nemelanomskih kožnih rakih.

Ko je izvedel, da bo dobil novo srce: 'Večje presenečenje, kot če bi zadel sedmico'
13. 10. 2023 13.45
Evropski dan darovanja organov in tkiv obeležujemo države članice Sveta Evrope drugo oktobrsko soboto v letu. Pogovori o darovanju in jasno stališče do darovanja pomembno razbremeni svojce v njihovih najtežjih trenutkih, poudarjajo v zavodu Slovenija-transplant. Novo srce je dobil tudi danes 61-letni Janko Kozel. Vsem, ki čakajo in so v stiski, svetuje: "Upajte, ne obupajte".

Ministrstvo za zdravje poziva k vzpostavitvi cepilnih centrov
02. 10. 2023 14.10
Ministrstvo za zdravje je prejšnji teden zdravstvene domove na podlagi priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) z dopisom pozvalo, naj znova vzpostavijo cepilne centre za cepljenje proti covidu-19. Cepivo, ki je prilagojeno podrazličici koronavirusne različice omikron XBB.1.5, bodo v cepilne centre prvič dostavili v četrtek.

Umrla vnukinja Nelsona Mandele, stara je bila 43 let
27. 09. 2023 07.47
V ponedeljek zvečer je v Južnoafriški republiki umrla Zoleka Mandela, vnukinja prvega temnopoltega predsednika in aktivista za svobodo Nelsona Mandele. Stara je bila 43 let, umrla je zaradi raka. V času svojega življenja se je glasno borila za destigmatizacijo bolezni in red v pravosodju.

'Zavedaj se svojih meja in jih skušaj prestopiti'
21. 09. 2023 07.00
Tomi Jakša je eden tistih, ki svetijo bolj kot drugi. Je pomočnik, prostovoljec in predvsem sočuten sopotnik otrokom in mladostnikom, ki se soočijo z diagnozo rak. Je član društva Zlata pentljica, gasilec, pa tudi strasten športnik, kljub temu, da je zaradi zahrbtnega raka pred šestimi leti izgubil del noge. Danes teče, kolesari, smuča, predvsem pa se veseli teka na VW 27. Ljubljanskem maratonu.