plohe

Sreda bo vremensko najbolj nestabilen dan tega meseca

28. 04. 2020 14.43

Če je bilo ploh in neviht v zadnjih dneh razmeroma malo in so se pojavljale le na manjših območjih, se bodo v sredo čez dan razširile nad večji del države. Približuje se nam namreč hladna fronta, ki nas bo v sredo proti večeru tudi prešla. Še ena fronta bo na vreme pri nas vplivala v noči na petek.

'Stanje je takšno, kot če bi januarja posadili rožo in je do danes ne bi zalivali'

27. 04. 2020 17.20

Slovenske kmete je najprej udarila spomladanska pozeba, nato pa še suša, ki je prizadela praktično celo državo. V Kmetijsko-gozdarski zbornici Slovenije so že pred dnevi opozorili, da če v kratkem ne bo obilnejših padavin, lahko na področju pridelave hrane in krme za živali pričakujemo katastrofo. Nekaj padavin je sicer napovedanih v drugi polovici tedna, vendar kmetje opozarjajo, da je veliko škode že storjene.

ANIMACIJA: Prihodnji dnevi bodo vremensko nestabilni, možne tudi posamezne nevihte s sodro

27. 04. 2020 07.00

Prihodnji dnevi bodo v znamenju jugozahodnika, ki nam bo prinašal vlažno in nestabilno zračno maso. Predvsem ob popoldnevih bodo nastajale krajevne plohe in posamezne nevihte, nekatere med njimi bodo lahko prinesle tudi kratkotrajne nalive s sodro. Največ padavin lahko pričakujemo med sredo in petkom, ko nas bosta prešli dve vremenski fronti. 

Začenja se daljše obdobje spremenljivega vremena, a bo količina padavin majhna

25. 04. 2020 07.15

April nam je v dosedanjem poteku prinesel veliko sonca in le malo padavin, v prihodnjih dneh pa nam bo pokazal nekaj svoje pregovorne muhavosti. Nad večjim delom Evrope se bo namreč zadrževala nestabilna zračna masa, ki bo predvsem v dnevnem času povzročala nastanek krajevnih ploh in neviht. Te bodo tudi pri nas iz dneva v dan nekoliko verjetnejše, kar pa ne bo bistveno izboljšalo trenutnega sušnega stanja. Za to bi namreč potrebovali vsaj nekaj dni enakomernega dežja, ki pa ga danes še ni na vidiku.

Suša se bo v prihodnjih dneh le še stopnjevala

23. 04. 2020 07.15

V večjem delu Slovenije je od prvega januarja do danes padla manj kot polovica običajnih padavin. Stanje je najbolj zaskrbljujoče na Primorskem in v jugovzhodni Sloveniji, kjer količina padavin v zadnjih mesecih marsikje ni dosegla niti tretjine dolgoletnega povprečja. Razmere še dodatno poslabšujejo visoke temperature in veter, kot kaže, pa bo tako ostalo še kar nekaj časa.

V Sloveniji meteorološka suša že povzroča težave v kmetijstvu

22. 04. 2020 12.57

Po celotni državi so bile letos doslej količine padavin podpovprečne. Površinski sloj tal je presušen večinoma povsod po Sloveniji. "Meteorološko gledano že lahko govorimo o suši," je dejala agrometeorologinja Andreja Sušnik. Trenutno so najbolj na udaru travinje, posledice suše pa bodo vidne tudi na ostalih kulturah, ki niso namakane.

ANIMACIJA: Vremenska fronta nam prinaša nove padavine, v hribih bo zapadlo še veliko snega

02. 03. 2020 07.00

Zahodno Slovenijo je že dosegel padavinski pas nove vremenske fronte. Občasne padavine se bodo pojavljale tudi v torek čez dan in v noči na sredo. Po nižinah bo deževalo, povsem drugače pa bo v hribih, kjer bo nad nadmorsko višino okoli 1300 metrov zapadlo še veliko snega. Zaradi povečane nevarnosti snežnih plazov se obisk gora, še zlasti visokogorja Julijskih Alp, v prihodnjih dneh odsvetuje.

Accuweather objavil spomladansko napoved. Za Slovenijo napovedujejo 'normalno' vreme

20. 02. 2020 08.46

Topla zima se bo prevesila v toplo pomlad, napoveduje Accuweather. Neurja, zametki suš, ki jih bodo prekinjale plohe, bodo stalnica v številnih državah od marca do maja. Za Slovenijo napovedujejo normalno količino padavin, s povečano možnostjo neurij.

Gorski reševalci opozarjajo na nevarnost

17. 02. 2020 14.19

Na Gorski reševalni zvezi Slovenije opozarjajo, da ima opast nad Pripravniško grapo v Mali Mojstrovki veliko razpoko in je samo vprašanje časa, kdaj se bo odlomila, zato odsvetujejo vzpone po njej. Nevarnost snežnih plazov v gorah je trenutno sicer majhna, večja pa je nevarnost zdrsov.

Znaki, ki poleti napovedujejo hitro spremembo vremena

21. 07. 2019 07.00

Prva polovica poletja je za nami in bila je vremensko pestra. Tudi sicer je vreme v tem letnem času pogosto nepredvidljivo in se lahko hitro spreminja. Pozorno spremljanje razvoja oblakov nam lahko veliko pove, kaj nas čaka v prihodnji uri ali dveh.

Zakaj je pihal močan veter in kaj nas čaka v prihodnjih dneh?

06. 02. 2020 07.15

Slovenija se je po torkovem prehodu hladne fronte znašla v vmesnem območju med ciklonom na vzhodu in anticiklonom na zahodu celine. Zaradi velike razlike v zračnem tlaku je pihal močan severnik, ki je pod Karavankami in Kamniškimi Alpami v sunkih presegal hitrost 100 kilometrov na uro. Z razširitvijo anticiklona je veter oslabel, žal pa smo se od močnega vetra poslovili le za nekaj dni.

Po zraku leteli deli streh in oglasni panoji, vrtno lopo odneslo v vozilo

05. 02. 2020 07.45

Močan veter je na Gorenjskem in Štajerskem povzročal številne nevšečnosti. Sunki vetra so dosegali hitrost tudi do 100 kilometrov na uro. Gasilci so zato imeli polne roke dela: veter je odkrival strehe, podiral drevesa. Odkrilo je tudi strehi Gimnazije Franceta Prešerna in kranjskega Planeta Tuš. Pri tem so kovinske plošče po zraku letele tudi 100 in več metrov stran.

Vsaj do 18. januarja večje spremembe vremena ne bo

11. 01. 2020 06.30

Omembe vrednih padavin nismo imeli že od 23. decembra in tako bo ostalo še vsaj do 18. januarja. Nato pa morda le prihaja sprememba vremena, ki bi lahko vsaj prehodno prekinila več kot tri tedne trajajoče sušno obdobje. Hladen zrak iznad Severne Evrope se bo ob koncu prihodnjega tedna začel pomikati proti Sredozemlju, kar bo lahko tudi nižinam prineslo nekaj snega.

V Slovenski Bistrici plazova ogrožala stanovanjski hiši

24. 12. 2019 06.39

V občini Slovenska Bistrica sta se sprožila dva zemeljska plazova, ki sta ogrožala stanovanjski hiši. Prebivalce Izole in Pirana je medtem prebudila opozorilna sirena. Zaradi visokega plimovanja je bila sprožena sirena javnega alarmiranja z znakom opozorila za nevarnost.

Kakšne so zadnje možnosti za sneg po nižinah?

29. 11. 2019 07.30

V zadnjih dneh se je veliko govorilo o ohladitvi v začetku decembra in možnosti sneženja tudi po nižinah. Zadnji izračuni meteoroloških modelov so to možnost precej zmanjšali. Kot kaže, bo dež v sneg prehajal le prehodno, zato snežne odeje v večjem delu nižin še ni za pričakovati. Hladen zrak bo na južno stran Alp sicer dotekal v dveh valovih, prvi nas bo dosegel v soboto, drugi pa v ponedeljek čez dan.

Tekmovalec zasačen med krajo

12. 11. 2019 16.47

Danijel Frigelj bo iz obupa odšel v spalnico, kjer Sara hrani izpiske iz Pratike, in jih odtujil. Njegovo dejanje ne bo ostalo neopaženo, tekmovalec pa bo deležen plohe očitkov.

Po prehodu hladne fronte razjasnitev in dobra vidljivost

03. 10. 2019 11.54

Izrazita sprememba vremena je posledica hladne fronte, ki je prešla Slovenijo. Pred in ob fronti so nastajale padavine, tudi nevihte z nalivi. Ohladilo se je za okoli 10 °C, v visokogorju je zapadlo nekaj centimetrov snega. Po prehodu hladne fronte je nad nami precej bolj suh in čist zrak, zato bo vidljivost v gorah v četrtek popoldne in petek zjutraj zelo dobra.

Ohladitev v najhladnejše lege prinaša slano

17. 09. 2019 07.00

Po zelo toplih dneh je Srednjo Evropo dosegla izrazita hladna fronta, ki se počasi pomika proti jugu. Nas bo občutno hladnejši zrak preplavil v sredo čez dan in se nad nami zadrževal do vključno sobote. Na mrazu izpostavljenih legah bo v petek in soboto zjutraj nastala slana.

Sneg je tu: na Kredarici tri centimetre visoka snežna odeja

09. 09. 2019 09.16

Poletja je, vsaj v visokogorju, očitno konec. Padavine so v gore namreč prinesle sneg, ki je pobelil Kredarico in Kanin, temperature pa so se spustile pod ničlo. Močno je snežilo tudi v italijanskih Alpah.

ANIMACIJA: Prvi septembrski teden prinaša dve hladni fronti z močnejšimi nalivi

02. 09. 2019 07.10

Dosegla nas je izrazita sprememba vremena. Občutno hladnejša zračna masa je že preplavila severno stran Alp in se bo v noči na torek razširila tudi nad naše kraje. Ob prihodu hladne fronte nastajajo nevihte z lokalno močnejšimi nalivi, ki prinašajo sodro in drobno točo. S to ohladitvijo se v večjem delu države tako poslavljamo od vročega poletja, za še dodaten padec temperatur pa bo poskrbela fronta, ki nas bo najverjetneje prešla v petek.

V prihodnjih dneh manj neviht in več sonca

27. 08. 2019 06.30

Višinsko jedro hladnega in vlažnega zraka, ki je bilo v zadnjih dneh vzrok veliki spremenljivosti vremena, je nekoliko oslabelo in se pomaknilo proti severu, kar nam v prihodnjih dneh prinaša več sonca in temperature okoli 30 stopinj Celzija. Podoben vremenski vzorec nas bo spremljal do prvih dni septembra, nato pa nas najverjetneje čaka občutna ohladitev.

Neurje po državi povzročalo številne nevšečnosti

26. 08. 2019 11.47

Močnejše nevihte so se iz okolice Ljubjane, Koroške in Štajerske pomaknile nad Krško in Novo mesto. Pomikanje nevihtnih celic je zelo počasno, zato se nalivi s sodro ali drobno točo na manjših območjih lahko zadržujejo dalj časa. Ponekod se bodo nadaljevali tudi v noč. Možen je hiter porast manjših vodotokov in hudournikov na območju celotne Slovenije.

Nad Slovenijo neurja z dolgotrajnimi nalivi in točo

24. 08. 2019 11.21

Sobotno popoldne so zaznamovale številne močne nevihte z nalivi in drobno točo. Najhuje je bilo na Koroškem in Dolenjskem. Po podatkih Arsa je v Novem mestu v le 40 minutah padlo kar 67 litrov dežja na kvadratni meter, na Koroškem v dveh urah pa več kot sto litrov. Lokalno močnejše nevihte bodo nastajale tudi v prihodnjih dneh.

Konec tedna bo vremensko nestabilen, a s poletnimi temperaturami

23. 08. 2019 07.00

Pred vrati je konec tedna, ki vremensko ne bo preveč blestel. Veliko bo oblakov in le malo sonca, pojavljale se bodo tudi krajevne padavine, predvsem plohe in nevihte, ki bodo zaradi šibkih višinskih vetrov omejene predvsem na hribovite predele. Podoben vremenski vzorec nas bo najverjetneje spremljal vse do konca meseca, kljub veliki spremenljivosti pa bodo temperature ostale poletne.

Torek sončen in vroč, nato prihaja manjša sprememba vremena

20. 08. 2019 07.05

Zadnji dnevi nas razvajajo s sončnim in stabilnim vremenom, a kot kaže, ne bo več dolgo tako. Torek bo še sončen in vroč, že v sredo pa bo z obratom vetra na severovzhodno smer k nam dotekal nekoliko hladnejši in bolj vlažen zrak. V drugi polovici tedna se bo spet povečala možnost za krajevne padavine, temperature pa v večjem delu države ne bodo več segle nad 30 stopinj Celzija.

Kako zanesljive so dolgoročne napovedi vremena?

18. 08. 2019 06.50

V sredo je AccuWeather objavil dolgoročno napoved za jesen, ki se je hitro razširila po številnih medijih, kmalu ji bodo verjetno sledile tudi že prve napovedi za zimo. Kljub siceršnjemu napredku meteorologije in naglemu povečanju zmogljivosti računalnikov v zadnjih dveh desetletjih pa tovrstne napovedi v srednjih geografskih širinah, kjer leži tudi Slovenija, žal ostajajo zelo nezanesljive in tako bo verjetno ostalo še kar nekaj časa.

Na Kredarici zjutraj le ena stopinja Celzija

14. 08. 2019 06.10

Ponoči nas je prešla vremenska fronta, ki nam je prinesla za ta čas precej hladno, a tudi bolj stabilno zračno maso. Ob severnih vetrovih bo nad naše kraje čez dan dotekal postopno vse bolj suh zrak, zato lahko pričakujemo razjasnitev. Kljub dokaj sončnemu vremenu bodo popoldanske temperature v večjem delu države le okoli 23 stopinj Celzija.

Slovenijo zajele plohe in nevihte

13. 08. 2019 08.26

Slovenijo so zajele krajevne plohe, več jih bo v hribovitih predelih. Ponekod nastajajo nevihte, ki bodo ponoči zajele vso Slovenijo, do jutra pa naj bi prenehale.

Slovo od poletne vročine, prihaja hladnejši zrak

12. 08. 2019 19.04

Pasja vročina se končuje. Zahodno in večji del Srednje Evrope je že preplavil občutno hladnejši zrak, ki ima svoj izvor v bližini polarnega kroga. Izrazita temperaturna ločnica med vročo afriško in občutno hladnejšo severnoatlantsko zračno maso se bo pomaknila proti vzhodu Evrope, s tem pa bo hladnejši zrak prek nižjih predelov vzhodnih Alp začel dotekati tudi k nam.

Prihaja nov vročinski val s temperaturami do 37 stopinj Celzija

09. 08. 2019 07.10

Iz zahodnega Sredozemlja in severne Afrike se proti našim krajem širi zelo topla zračna masa, ki bo poskrbela za že četrti letošnji vročinski val. Najbolj vroč dan bo ponedeljek, ko bodo najvišje temperature presegle 35 stopinj Celzija. A vročina ne bo trajala prav dolgo, saj nas bo že v torek preplavil občutno hladnejši zrak.