plohe

V Medvodah divjal močan veter, ki je odkrival strehe in podiral drevesa

06. 08. 2022 18.44

Popoldan so nekatere dele Slovenije zajele plohe in nevihte, glede na dogodke, ki jih je sporočila Uprava RS za zaščito in reševanje, pa je bilo najhuje v Medvodah. Tam so zabeležili več vremenskih dogodkov. Močan veter je med drugim podiral drevesa in odkrival strehe. O morebitnih nevšečnostih z drugih območij za zdaj še ni poročil.

Živo srebro bi lahko doseglo 37 stopinj Celzija, suša se bo stopnjevala

05. 08. 2022 09.17

Agencija za okolje opozarja, da bo sredi dneva in popoldne v notranjosti Slovenije in na Primorskem velika toplotna obremenitev. Za Primorsko velja enako tudi v soboto. Tam je sicer razglašena zelo velika požarna ogroženost v naravi, velika nevarnost pa je tudi drugod. Najvišje dnevne temperature bi lahko dosegle 37 stopinj Celzija. V nedeljo bo na Primorskem še vroče, drugod pa naj bi vročina popustila.

Letošnja suša hujša od tiste leta 2017: Najbolj prizadeti so nasadi zelenjave in žit

01. 08. 2022 11.50

Pretekli vikend so vroče poletne dni v nekaterih predelih Slovenije prekinile plohe. Vendar je bila količina padavin bistveno premajhna, da bi končala že večmesečno sušo. Zaradi dolgotrajne suše listje na nekaterih drevesih že dobiva jesenske barve in odpada, rečne in potočne struge pa postajajo vse bolj suhe. Suša je prizadela tudi kmetovalce in predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Roman Žveglič ocenjuje, da je škoda zaradi suše letos že večja od tiste leta 2017. Najbolj so prizadeti nasadi zelenjave in sadja, trajni nasadi poljščin, tudi žit je zaradi vročinskih udarov od 20 do 30 odstotkov manj.

Vročina se bo stopnjevala: temperature vse do 38 stopinj Celzija

01. 08. 2022 10.02

Po manjši osvežitvi, ki smo je bili deležni v preteklih dneh, se bodo temperature v tem tednu zaradi vročega afriškega zraka znova dvignile, ponekod do 38 stopinj Celzija. Najbolj vroče bo v četrtek in petek, ob koncu tedna pa nas bodo morda spet nekoliko ohladile krajevne plohe in nevihte. Obilnejšega deževja še ni na vidiku, prav tako dolgotrajnejših ohladitev.

Bo letošnje poletje najbolj vroče do zdaj?

28. 07. 2022 11.27

Letošnje poletje nam je prineslo že številne rekorde. Po juniju, ki se je na ravni Slovenije uvrstil med tri najtoplejše do zdaj, se bo julij marsikje v zahodni in osrednji Slovenije zavihtel na sam vrh in s tem postal najtoplejši mesec v zgodovini meteoroloških meritev. Ker se bo vročina v prihodnjem tednu spet stopnjevala in ker meteorološki izračuni tudi za naslednjih 14 dni ne kažejo na kakšno drastično ohladitev, obstaja velika verjetnost, da bomo ob koncu avgusta govorili o novem najbolj vročem poletju do zdaj.

Padavine, ki so nastale nad morjem, zajele tudi del Krasa

27. 07. 2022 09.29

Nad morjem so začele nastajati plohe, ki so zajele tudi del Krasa. Čeprav padavin ni bilo veliko, pa so pomagale pri tem, da so gasilci lažje zatrli večje žarišče, ki se je pojavilo nad Mirnom. Sicer bo danes delno jasno s spremenljivo oblačnostjo, z izjemo Primorske, ki bo sončna. Popoldne se bo lahko predvsem ob alpsko-dinarski pregradi še razvila kakšna nevihta.

Največ dežja na skrajnem jugu države, na goriškem Krasu le nekaj kapelj

26. 07. 2022 07.51

Po sončnem in zelo vročem ponedeljku s temperaturami, ki so se na Goriškem in v Vipavski dolini povzpele tudi do 38 stopinj, nam je torek končno prinesel dobrodošlo osvežitev z dežjem. Vendar pa hladna fronta goriškemu Krasu ni prinesla večje količine dežja. Nalivi so se namreč pojavljali nekoliko južneje, in sicer v pasu od Slovenske Istre, čez južni del Notranjske do Kočevske, kjer je ponekod padala tudi toča. Nad Obalo se je sicer razvila močnejša nevihta, ki je tamkajšnjim prebivalcem prinesla ohladitev.

Na požarišču stabilno, na preži ostaja še dobrih 100 gasilcev

25. 07. 2022 06.41

Razmere na goriškem Krasu, kjer so se v preteklih dneh borili z največjim požarom v Sloveniji do zdaj, so stabilne. Na požarišču bo ponoči ostalo 139 gasilcev belokranjske gasilske regije, so napovedali v regijskem štabu Civilne zaščite za severno Primorsko. Podobno število naj bi jih bilo tudi v torek čez dan. Takrat so sicer napovedane tudi padavine, vendar se bojijo, da ne bodo prinesle takšnega učinka, kot si želijo. Plohe so namreč napovedane šele ob 12. uri, in ne že zjutraj, padlo pa bo največ od sedem do 15 litrov na kvadratni meter, kar ni veliko.

Vrhunec vročinskega vala v večjem delu Slovenije

23. 07. 2022 09.48

Vročinski val je v večjem delu Slovenije dosegel vrhunec. Najbolj vroče je bilo na Goriškem in v Vipavski dolini, popoldne, ko je zapihal jugozahodni veter, pa je vročina najbolj pritiskala v osrednji in vzhodni Sloveniji. V južnem delu Ljubljanske kotline, na Dolenjskem, v Beli krajini, Posavju, na Bizeljskem in v Obsotelju se je lokalno ogrelo vse tja do 39 stopinj, drugod so izmerili od 33 do 37 stopinj Celzija.

V Podnanosu in Tolminu 39 stopinj Celzija, v Novi Gorici pa kar 40

22. 07. 2022 15.48

Letos v Sloveniji tako visoke temperature dopoldne še nismo izmerili. V Podnanosu je že ob 11. uri termometer pokazal kar 37 stopinj, popoldne, ko se je šibka burja obrnila v maestral, pa se je živo srebro tam in v Tolminu povzpelo celo na 39 stopinj Celzija. Ob 15. uri je samodejna vremenska postaja v Novi Gorici izmerila 40 stopinj Celzija. V soboto, ko bo zapihal jugozahodni veter, bomo podobno visoke temperature izmerili tudi v nekaterih krajih osrednje in vzhodne Slovenije.

Kredarico pobelila sodra, naslednji teden znova mogoči temperaturni rekordi

16. 07. 2022 21.06

Hud vročinski val, ki je že zajel zahodno Evropo, se bo v prihodnjem tednu razširil tudi nad Slovenijo. Izračuni meteoroloških modelov kažejo, da se bo vročina pri nas začela stopnjevati v torek, vrhunec pa bo predvidoma dosegla v drugi polovici tedna, ko bodo lahko padali tudi temperaturni rekordi. Ob novem vročinskem valu pa se bo pričakovano okrepila tudi suša. V soboto zvečer so medtem ponekod po Sloveniji še nastajale posamezne plohe in nevihte. Sodra je pobelila tudi Kredarico.

V Železnikih klestila toča, veter odkrival strehe, drevesa padala na avtocesto

15. 07. 2022 07.45

Vpliv oslabljene hladne fronte je prineslo nestabilno vreme, zaradi česar so nastajale znova nastajale nevihte. V večjem delu Slovenije je zapihal hladnejši severovzhodni veter, ki je precej zmanjšal količino energije v ozračju. Med pomikanjem nevihtnih celic so po Sloveniji zabeležili več dogodkov večjega obsega. Na območju Železnikov je klestila toča, sunki vetra so podirali drevesa, ki so na območju Brezovice padla tudi na avtocesto.

Udar strele na grebenu med Rodico in Raskovcem poškodoval tuja planinca

08. 07. 2022 07.55

Četrtkovo neurje je svojo moč pokazalo tudi v gorah. Na grebenu med Rodico in Raskovcem je udar strele poškodoval dva tuja planinca, ki ju je zajela nevihta. Posredovali so bohinjski reševalci, aktivirana pa sta bila tudi helikopter Slovenske vojske ter dežurna ekipa GRS Brnik, vendar pa so kasneje njuno posredovanje preklicali, saj sta lahko planinca s pomočjo reševalcev sestopila sama.

Vročina bo popustila, krajevne nevihte prinašajo tudi točo

04. 07. 2022 08.11

Hladna fronta se pomika severno od Alp proti vzhodu, kar ob veliki pregretosti ozračja obeta pestro vremensko dogajanje. Nekatere dele države so že zajeli nalivi in plohe, večji nevihtni sistemi se bodo od zahoda pomikali proti vzhodu. Na Arsu so opozorili, da se nakazuje na možnost pojava toče, močnih sunkov vetra in nalivov. Ob tem lahko narastejo hudourniški vodotoki. Ponedeljek nam je sicer prinesel še drugi vrhunec prvega letošnjega vročinskega vala – v Biljah se je živo srebro povzpelo kar do 38,4 stopinje Celzija.

Gneča na Triglavu: sončen dan privabil številne obiskovalce

03. 07. 2022 19.10

Bralec nam je posredoval fotografije gneče na Triglavu. Kot je razvidno s fotografij, je najvišji vrh Slovenije ta konec tedna privabil številne, ki so se odločili, da ga bodo osvojili.

Veter znova podiral drevesa, na Koroškem poplavilo ceste in kleti

29. 06. 2022 20.44

Visoke temperature so se po še eni tropski noči nadaljevale tudi danes. Agencija za okolje je znova izdala opozorilo pred veliko toplotno obremenitvijo, ki je bila sredi dneva in popoldan prisotna po nižinah. Ponekod po državi so jo presekala krajevna neurja, na Koroškem in območju Sevnice je podrlo nekaj dreves, klestila je manjša toča. Zalilo je tudi nekaj cest in kleti.

Padel temperaturni rekord, vročino presekala neurja s točo

28. 06. 2022 11.50

Vroč in jasen dan so presekala krajevna neurja. Močnejši nalivi so najprej zajeli jugozahod države, nato so se razširili tudi na osrednjo Slovenijo. Na območju Sežane in Postojne je klestila toča, velika kot jajce. Agencija RS za okolje je sicer za vso državo izdala oranžno opozorilo pred nevihtami. Ob tem opozarjajo tudi, da se v teh dneh nad Slovenijo zadržuje puščavski prah iz severne Afrike. Največja onesnaženost s prašnimi delci je prav danes.

Močan veter podiral drevesa in odkrival strehe, klestila tudi toča

22. 06. 2022 08.35

Predvsem jugovzhodni in severni del države so v torek ponovno zajela neurja z močnim vetrom in dežjem, ponekod je padala tudi toča. Uprava za zaščito in reševanje je največ težav zabeležila na območju občin Črnomelj, Metlika, Novo mesto, Semič in Straža. V večernem času lahko pričakujemo nova krajevna neurja, ki bodo nastala predvsem na sevrovzhodu države. Arso je za ta del države izdal oranžno opozorilo.

Nevihte v gorah: Kako zmanjšati možnosti, da v nas udari strela?

19. 06. 2022 07.00

Gore poleti v svoje naročje prikličejo več obiskovalcev, saj je v tem času manj objektivnih nevarnosti kot pozimi, ko je hkrati treba obvladati tudi tehnike gibanja v zimskih razmerah. So pa stalnica poletnega obdobja plohe in nevihte. Lep, sončen dan se v gorah lahko spremeni v manj kot uri. Zaščite pred udarom strele sicer ni, lahko pa sami zmanjšamo možnosti, da se soočimo z njo. To pomeni, da se v gore odpravimo dovolj zgodaj in smo popoldne, ko so poletne nevihte najpogostejše, že na varnem v dolini ali planinski koči. Kako ravnati, če nas kljub vsemu doletita blisk in grom ter zakaj v gorah tako hitro pride do vremenskega preobrata?

V silovitem neurju strela udarila v hišo, eno osebo prepeljali v bolnišnico

16. 06. 2022 07.31

Vroč in soparen četrtek so ohladile krajevne plohe in nevihte. Najhuje je bilo na Štajerskem, Koroškem ter na vzhodu in jugovzhodu države. Aktivirane so tako poklicne kot prostovoljne gasilske enote, saj o dogodkih večjega obsega poročajo na več kot 20 lokacijah. Neurja so poskrbela za več nevšečnosti, med drugim so bregove prestopili nekateri hudourniki, poplave pa so zalile tudi nekatere stavbe. V občini Hoče-Slivnica je prišlo do vetroloma, plazovi pa so ponekod prekinili cestne povezave. V Spodnji Polskavi pa je strela udarila v stanovanjsko hišo, eno osebo so prepeljali v bolnišnico.

Nevihtno dogajanje prešlo Slovenijo, na jugovzhodu padala manjša toča

13. 06. 2022 10.59

Ponedeljek je vremensko pester, saj so se občasne padavine, deloma tudi plohe, s severozahoda države razširile nad večji del osrednje in dele severo- in jugovzhodne Slovenije. Uprava za zaščito in reševanje je poročala o vetrolomu in poplavah meteorne vode na območju Železnikov. V naselju Podplat v občini Rogaška Slatina je pozno popoldan padala manjša toča.

Zakaj letos neurja nastajajo predvsem na severu in vzhodu Slovenije?

03. 06. 2022 09.14

Za nami je po obsegu in škodi najsilovitejše neurje v letošnjem letu. Neurja letos nastajajo predvsem na severu in vzhodu Slovenije. V zadnjih tednih je namreč k nam od juga pogosto dotekal zelo topel zrak, občasno pa se je čez nižje predele vzhodnih Alp spustil tudi nekoliko hladnejši zrak, ki je ob kombinaciji z močnim soncem povzročil nastanek nevihtnih oblakov.

Voda zalila bolnišnico v Slovenj Gradcu, na Dolenjskem zmanjkalo elektrike

02. 06. 2022 09.35

Vremensko dogajanje nad Slovenijo je bilo v četrtek zvečer zelo burno. Po celodnevnem pregrevanju ozračja so pozno popoldne začele nastajati nevihte z nalivi, močnim vetrom, udari strel in točo, ki je bila ponekod na Koroškem, v Spodnji Savinjski dolini in na Celjskem debela kot teniška žogica. Zaradi spreminjanja vetra z višino je prišlo do nastanka večjega nevihtnega sistema, ki se je prek Zasavja pomikal proti Dolenjski in Posavju. V Kamniku in Zagorju je poplavilo več objektov, prav tako so poplavljene in poškodovane ceste, na območju Brežic pa je močan veter odkrival strehe stanovanjskih hiš.

V meteorološko poletje vstopamo z občutno otoplitvijo

01. 06. 2022 08.08

Prvi junij pomeni začetek meteorološkega poletja, ki obsega najtoplejše mesece v letu. In letos naj bi bili ti meseci po napovedih večjih meteoroloških centrov še posebej vroči. Občutno otoplitev nam bodo prinesli že prihodnji dnevi, ko bodo temperature marsikje spet presegle 30 stopinj Celzija. Ker pa bomo le na obrobju vpliva vročega afriškega zraka, se vreme še ne bo povsem stabiliziralo. Tako bodo predvsem ob popoldnevih in večerih nastajale krajevne plohe in nevihte.

V sredo prihaja vročina, ki pa ne bo tako izrazita, kot je kazalo

30. 05. 2022 08.43

Po dolgem obdobju povsem poletnega vremena se je ta konec tedna s severa celine spustila obsežna zaloga občutno hladnejšega zraka. Ponekod so termometri pokazali kar 20 stopinj manj kot v petek. A ohladitev ne bo trajala dolgo. Že v sredo se bo v naše kraje vrnila vročina, ki sicer ne bo tako izrazita, kot je kazalo še pred nekaj dnevi.

Nevihte ponekod prinesle točo in uničile pridelek

21. 05. 2022 09.36

Po nekaj dneh suhega vremena je vremensko dogajanje pri nas spet bolj pestro. Oslabljena hladna fronta je na severu in vzhodu države povzročila nastanek številnih ploh in neviht. Ponekod je toča uničila pridelek.

Poletje sredi maja: temperature se bodo približale 35 stopinjam

18. 05. 2022 07.58

Kar težko verjamemo, da smo še v maju, saj so razmere že več kot en teden povsem poletne, v prihodnjih dneh pa bo živo srebro seglo še višje. Proti našim krajem se namreč širi nov val afriškega zraka, ki bo lahko v petek in soboto predvsem vzhodnemu delu Slovenije prinesel nove majske rekorde. Zelo toplo vreme bo z manjšimi nihanji vztrajalo tudi v prihodnjem tednu, le občasno bodo ozračje osvežile krajevne plohe in nevihte.

Temperature se bodo močno približale majskim rekordom

15. 05. 2022 07.44

Letošnji ledeni možje, ki so godovali v preteklih dneh, niso upravičili svojega slovesa, saj so nam namesto ohladitve prinesli otoplitev in prve letošnje tridesetice. Tudi v novem tednu se bo nadaljevalo poletno vreme, le v sredo bodo temperature prehodno zanihale nekoliko navzdol. Zaradi približevanja oslabljene hladne fronte bo v ponedeljek in torek popoldne spet možen nastanek krajevnih neurij z nalivi, sunki vetra in točo. V nadaljevanju tedna bo ozračje bolj stabilno. Najtoplejši zrak se bo nad nami zadrževal v petek in soboto, ko se bodo temperature močno približale majskim rekordom. Pričakujemo lahko 33 ali celo 34 stopinj Celzija.

Popoldanske plohe in nevihte tudi v prihodnjem tednu

14. 05. 2022 15.06

Plohe in nevihte so zaznamovale tudi soboto, a za razliko od petka so prevladovale nad zahodno polovico Slovenije. Najtopleje je bilo na Primorskem, kjer se je ogrelo do 29 stopinj Celzija, drugod pa smo izmerili od 22 do 25 stopinj Celzija. Tudi v prihodnjem tednu moramo računati na popoldanske plohe in nevihte. Slednjih bo največ v torek, že v sredo pa se bo možnost za njihov nastanek spet nekoliko zmanjšala. Najtoplejša dneva bosta predvidoma petek in sobota, ko bodo temperature v večjem delu Slovenije presegle 30 stopinj Celzija.

Poškodovanih več cest in vodovod, podrta drevesa in poplavljeni objekti

14. 05. 2022 09.16

V petek so dele severne, vzhodne, osrednje in jugovzhodne Slovenije zajela neurja z obilnimi padavinami, ponekod je padala tudi toča. Po podatkih uprave za zaščito in reševanje je bilo zabeleženih 71 dogodkov. Poplavljenih je bilo več objektov, prav tako naj bi bilo poškodovanih več kot pet kilometrov cest, podrtih pa 66 dreves. Posredovali so gasilci iz dveh poklicnih enot in 35 prostovoljnih gasilskih društev.