po smrti

Slovenski predsednik v Zagrebu
11. 12. 1999 17.19
Predsednik republike Milan Kučan je v svojem imenu in v imenu Slovenije poslal sožalno brzojavko predsedniku sabora Vlatku Pavletiću, ki je po smrti državnega poglavarja prevzel predsedniški položaj. Pokojnikovi soprogi Ankici pa je poslal sožalno pismo.

Predsednik DZ poslal sožalno brzojavko
11. 12. 1999 16.58
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je ob smrti hrvaškega predsednika Franja Tuđmana poslal sožalno brzojavko predsedniku sabora Vlatku Pavletiću, ki je po smrti državnega poglavarja prevzel predsedniški položaj.

Solana ob Tuđmanovi smrti
11. 12. 1999 16.52
Skupni zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Javier Solana je danes ob robu vrhunskega zasedanja v Helsinkih ob smrti hrvaškega predsednika Franja Tuđmana, ki ga je opisal kot pomembno osebnost tako za Hrvaško kot za Balkan, izrazil upanje, da bo po bližnjih volitvah država ostala na poti demokratizacije.

Pločevinasti boben letošnjega Nobelovca Grassa
10. 12. 1999 22.02
Roman Pločevinasti boben, po splošnem prepričanju najpomembnejše delo letošnjega Nobelovega nagrajenca za literaturo, nemškega pisatelja Guenterja Grassa, je založništvu literature DZS z glavnim urednikom Brankom Madžarevičem uspelo v petih tednih in takorekoč ''na predvečer'' današnje slavnostne izročitve nagrade v Stockholmu - na obletnico smrti Alfreda Nobela (1833-1896), po katerem priznanja nosijo ime - vnovič poslati na slovenski knjižni trg. Roman je svoj čas prevedel, zdaj pa nanovo pregledal Janko Moder.

Začeli razdeljevati cepivo
07. 12. 1999 20.40
V Sloveniji se je danes začelo razdeljevanje cepiva proti bakteriji hemofilus influence tipa B. Cepivo so najprej dobili v tistih zdravstvenih domovih, kjer je bilo povpraševanja največ. S cepljenjem naj bi tako pričeli že ta teden.

23 milijonov dolarjev mestecu v Indiani
02. 12. 1999 09.19
Zakonca Gilmore in Golda Reynolds, ki sta začela svojo kariero v mestecu Osgood v Indiani, nato pa obogatela z borznimi investicijami, sta vse svoje premoženje, 23 milijonov dolarjev, zapustila domačemu kraju. Znesek je višji od mestnega proračuna in celotne vrednosti vseh podjetij, hiš, šole in ulic mesta. Zapuščino bodo 1800 prebivalcem mesta izplačevali v letnih obrokih v znesku več kot milijon dolarjev. Z denarjem upravlja sklad, ki je bil ustanovljen po smrti Gilmorea Reynoldsa leta 1990. Golda Reynolds je umrla lani, stara 98 let. Župan Osgooda Carl Moore je ob tem dejal, da sta bila zakonca resnično dobra človeka z veliko skrbjo za mestno skupnost.

Hrvaška lahko najde pot v Evropo
29. 11. 1999 11.48
Hrvaška lahko po smrti predsednika države Franja Tuđmana najde svojo pot v Evropo, v ponedeljkovi izdaji meni avstrijski Die Presse.

Stekel festival gejevskega in lezbičnega filma
28. 11. 1999 20.43
S projekcijo švedsko-danske filmske komedije Pokaži mi ljubezen režiserja in scenarista Lukasa Moodyssona je nocoj v Slovenski kinoteki stekel 15. festival gejevskega in lezbičnega filma. Čeprav se vsako leto znova otepa s težavami in bori za obstoj, pa ima prireditev že dovolj dolgo tradicijo, da si odslej zasluži naziv festival, menijo prireditelji, predstavniki civilnodružbenih gibanj v okviru Študentske organizacije in Škuca. V prihodnjih sedmih večerih bodo prikazali osem filmov iz skoraj prav toliko držav, vsi so novejšega ali najnovejšega datuma (trije najstarejši so bili posneti leta 1996); to bodo predvsem zgodbe o odraščanju, zadregah najstnikov in najstnic ter slike iz povsem nezahodnih kultur.

Umrl najstarejši Španec
28. 11. 1999 09.49
Najstarejši človek v Španiji Antonio Urea je pred nedavnim umrl star 111 let. Kot je poročala španska tiskovna agencija Efe, je Urea, ki je večji del življenja preživel v Barceloni, umrl med obiskom svojega rojstnega kraja Mazarron na jugu Španije. Najstarejši Španec, po poklicu sicer trgovec, je bil velik ljubitelj poezije. Njegova soproga, s katero sta bila poročena kar 81 let, je ob smrti imela 101 leto.

Milijoni Američanov na pot za praznike
25. 11. 1999 10.54
Podobno kot leta poprej so se Američani tudi letos pred zahvalnim dnevom množično odpravili na obisk k družinam in sorodnikom, s katerimi bodo skupaj ob tradicionalnem pečenem puranu preživeli praznike. Po podatkih različnih prevoznih podjetij se je v sredo in četrtek začasno ''preselilo'' več kot 50 milijonov ljudi, med njimi tudi predsednik Bill Clinton, ki je z družino odpotoval v Camp David. Pred tem je po običaju ''pomilostil'' enega od milijonov puranov, ki bodo tudi letos končali na prazničnih mizah. Purana po imenu Harry so po pomilostitvi preselili v živalski vrt v mestu Herndon, kjer bo skupaj s purani, pomiloščenimi v preteklih letih, lahko mirno dočakal polno starost in umrl naravne smrti.

Trije tigri ubili šoferja avtobusa
19. 11. 1999 07.37
V živalskem vrtu v Šanghaju so trije tigri ubili šoferja, ko se je pokvaril njegov avtobus, poln šolarjev. 41-letni šofer je v živalskem vrtu izstopil iz avtobusa, da bi preučil vzrok okvare, in to ravno v središču ograde tigrov v safari parku. Šoferja so tigri napadli in do smrti pogrizli pred očmi šolarjev, ki so ostali v avtobusu in jih poskušali s kričanjem pregnati, kar pa žal ni pomagalo. Osebju živalskega vrta je šele pol ure po napadu uspelo tigre odgnati in šoferja prepeljati v bolnišnico, kjer je čez približno 30 minut zaradi krvavitev umrl. Safari park, ki so ga v Šanghaju odprli pred tremi leti, je postal priljubljen zlasti zato, ker so obiskovalcem prodajali žive kokoši in jagnjeta, s katerim so lahko nahranili tigre.

Kvartet Emperor v filharmoniji
15. 11. 1999 19.38
V dvorani Slovenske filharmonije bo jutri, v okviru srebenega abonmaja oz. mednarodnega mojstrskega ciklusa, gostoval britanski godalni kvartet Emperor. Kvartet v sestavi Martin Brugess in Clare Hayes - violini), Fiona Bonds - viola in William Schofield - violončelo bo izvajal dela Josepha Haydna, Benjamina Brittna, Dmitrija Šostakoviča in Ludwiga van Beethovna.

Rushdie dobil častni doktorat berlinske univerze
12. 11. 1999 21.53
Britanski pisatelj Salman Rushdie je dobil častni doktorat Univerze v Berlinu. Priznanje mu bodo izročili 25. novembra. Med podelitvijo častne nagrade bodo zagotovili običajne varnostne ukrepe za varovanje Rushdija, ki ga je leta 1989 nekdanji iranski voditelj Ajatolah Homeini obsodil na smrt zaradi knjige Satanski stihi, ki naj bi bila bogokletna. Novo iransko vodstvo je po smrti Homeinija smrtno obsodbo preklicalo.

Leon Štukelj bo zgled vsem mladim ljudem
12. 11. 1999 20.13
Danes so v Mariboru pokopali najstarejšega olimpionika Leona Štuklja. Na dobravskem pokopališču se je opoldne zbrala množica športnikov, politikov in prijateljev slovenske in svetovne legende.

Tuđmanovo zdravstveno stanje vse slabše
12. 11. 1999 12.53
Deset dni po zadnji operaciji hrvaškega predsednika Tuđmana se je njegovo zdravstveno stanje ponoči poslabšalo. Kot je sporočil zdravniški konzilij, je prišlo do kapilarne krvavitve v notranjih organih.

Balinarji odhajajo v Lyon po kolajne
09. 11. 1999 17.48
Slovenske balinarske reprezentance bodo sredi novembra sodelovale na treh svetovnih prvenstvih v francoskem Lyonu. Ob članskem SP bodo Francozi izpeljali še nadaljevanje prvenstev mladincev in članov do 23 let, ki sta bili prekinjeni 23. julija v Casablanci zaradi smrti maroškega kralja. Vodstvo slovenskih reprezentanc ocenjuje, da imajo balinarji, ki so v Maroku pred prekinitvijo že dosegli nekaj uvrstitev v polfinale, povsem realne možnosti za osvojitev več medalj.

Drnovšek izrazil sožalje ob Štukljevi smrti
08. 11. 1999 21.26
Tudi predsednik vlade Janez Drnovšek je ob smrti olimpionika Leona Štuklja njegovi soprogi in vsej družini poslal sožalno brzojavko. V njej je zapisal, da je Štukelj predstavljal simbol duha največje športne osebnosti slovenskega naroda. Največji slovenski olimpionik bo po Drnovškovem mnenju ostal zapisan v zgodovini in v naših srcih kot vzor vsem rodovom in ponos Slovencev. Postal bo legenda.

Predsednik republike ob smrti Leona Štuklja
08. 11. 1999 19.12
''Duha in telo je združeval v skladno celoto, znal je iskati resnico o življenju. Vse svoje življenje je trdo delal, pravično razsojal in se vzpenjal. Segel je po olimpijskem lovorju in segel je po modrosti življenja. Za takšnim človekom vsa Slovenija iskreno žaluje,'' je ob žalostni novici, da je umrl velikan športne gimnastike Leon Štukelj, v pismu njegovi soprogi zapisal predsednik republike Milan Kučan.

Nova zbirka otroških knjig založbe Aristej
08. 11. 1999 19.07
V prostorih Društva slovenskih pisateljev so predstavili dve knjižni novosti založbe Aristej iz njihove nove zbirke leposlovnih knjig za otroke; zbirka, ki nadaljuje tradicijo založbe, nosi dekliško ime Iva, namenjena pa je otrokom od 4. do 10. leta starosti. Knjiga z naslovom Obleka lepo-in-prav (v prevodu Jane Unuk) je delo ameriške pesnice in pisateljice Sylvie Plath in ilustratorke Rotraut Susanne Berner, Sin Srakolin pa je izpod peresa domačega avtorja, komediografa, pisatelja in pesnika Vinka Moederndorferja; ilustrirala jo je Mirna Pavlovec.

Diack prevzel vodstvo IAAF
07. 11. 1999 20.41
Mednarodno atletsko zvezo (IAAF) bo po nenadni smrti njenega predsednika Prima Nebiola do nadaljnjega vodil dosedanji prvi podpredsednik, Senegalec Lamine Diack. Za zdaj še ni znano, ali bo Diack funkcijo obdržal do naslednjih načrtovanih volitev leta 2001 ali pa bodo novega predsednika izbrali na predčasnem kongresu IAAF.

Almodovar se poteguje za nominacijo za Oskarja
01. 11. 1999 18.18
Najnovejši film režiserja Pedra Almodovarja z naslovom Vse o moji mami se poteguje za nominacijo za Oskarja v kategoriji najboljši tuji film. Film, ki prikazuje Almodovarjev pogled na žensko spoprijemaje z življenjskimi krizami, je za nominacijo izbrala španska filmska akademija, pet nominirancev pa naj bi bilo razglašenih šele februarja.

Bogovi, duhovi in demoni starega Egipta
31. 10. 1999 17.38
V zagrebškem arheološkem muzeju so pred dnevi odprli razstavo z naslovom Bogovi, duhovi in demoni starega Egipta. Razstava je postavljena v treh dvoranah - v prvi so na ogled kipci egiptovskih božanstev, druga je posvečena simboliki smrti, v tretji pa prikazujejo dokumentarne filme o starem Egiptu. Po besedah avtorja razstave ne gre za tipično arheološko-znanstveno razstavo, temveč je ta bolj pedagoškega značaja.

Almodovar se poteguje za oskarja
30. 10. 1999 12.26
Španski režiser Pedro Almodovar se bo s filmom Vse o moji mami potegoval za oskarja v kategoriji tujih filmov. Film je komedija z argentinsko igralko Cecilio Roth v vlogi Manuele, mame najstnika, ki umre ne da bi spoznal svojega očeta. Manuela se po sinovi smrti poda v Barcelono, da bi našla očeta, argentinskega transvestita in mu prebrala zadnji stavek iz sinovega dnevnika.

Tokijske gorile žalujejo
30. 10. 1999 08.49
Tokijske gorile žalujejo za sovrstnikom Bijujem, ki ga je nedavno pri komaj 12. letih doletela nenadna smrt, je sporočil predstavnik tokijskega živalskega vrta Ueno. V Veliki Britaniji rojeni Biju je v tokijskem živalskem vrtu živel dve leti in je bil med samicami posebej priljubljen zaradi ''dobrega značaja''. Kot so poročali časniki, se je predvsem opica Genki nesmrtno zaljubila vanj, vendar romanca ni dolgo trajala. Genki iz obupa zaradi ''izgubljene ljubezni'' po nenadni smrti svojega nekdanjega junaka komajda še je, zato naj bi jo premestili v drugi živalski vrt.

Umrl Andras Hegedues, podpisnik Varšavskega pakta
25. 10. 1999 13.18
V Budimpešti je minulo soboto umrl nekdanji madžarski premier Andras Hegedues, ki je leta 1956 izdal odlok, v skladu s katerim je Rdeča armada zadušila ljudsko vstajo, pozneje pa je postal glavni nasprotnik prosovjetskega režima.

Med mladimi Britanci vedno več samomorov
21. 10. 1999 08.08
Število samomorov med mladimi moškimi v Veliki Britaniji se je dramatično povečalo. Ker se počutijo, kot da niso dorasli naporni moški vlogi, rešitev v smrti vidi vedno več moških starih od 15 do 24 let. Po podatkih telefonske številke za pomoč v stiski Samariter se je število samomorov v tej starostni skupini od leta 1976 dalje povečalo za 60 odstotkov. Statistično to pomeni, da vsak teden stori samomor 12 mladih moških. Razkorak med spoloma je očiten - leta 1997 je samomor storilo 138 mladih žensk, kar je 11 manj kot lepo prej, med mladimi moški pa kar 628, kar je za 68 več kot preteklo leto.

Bo Rusija prva uporabila jedrsko orožje?
18. 10. 1999 21.52
Rusija bi lahko prva uporabila jedrsko orožje v primeru, da bi bila ogrožena samostojnost in integriteta njenega ozemlja, je danes, sklicujoč se na včerajšne izjave namestnika poveljnika generalštaba ruske vojske, generala Valerija Manilova, poročala ruska agencija Interfax.

Najden originalen Schindlerjev seznam
18. 10. 1999 10.33
Nemški par je na podstrešju svoje hiše v Hildsheimu našel kovček poln papirjev, ki je vseboval tudi originalen Schindlerjev seznam, s katerim je nemški poslovnež Oscar Schindler med drugo svetovno vojno 1200 poljskih židov rešil smrti v koncentracijskem taborišču.

Nobelova nagrada za mir za Zdravnike brez meja
15. 10. 1999 08.30
Dobitnik letošnje Nobelove nagrade za mir je človekoljubna organizacija <A HREF=http://www.msf.org/ target=_blank> Zdravniki brez meja </A>, ki bo nagrado prejela za človeljubno delo na različnih celinah, je danes sporočil norveški odbor za podelitev Nobelovih nagrad.

Umrl Wilt Chamberlain
13. 10. 1999 17.45
Wilt Chamberlain, eden najslavnejših ameriških košarkarjev vseh časov, je sinoči v 63. letu starosti umrl na svojem domu v prestižni losangeleški četrti Bel Air. Po prvih podatkih je vzrok smrti naraven, najverjetneje srčni infarkt.