pobudnik

Tragedija na golf igrišču: oče z žogico ubil hčerko

17. 07. 2019 18.08

V javnosti je odjeknila pretresljiva vest, da je na golf igrišču Sleepy Ridge v utaškem mestu Orem umrla šestletna deklica Aria Hill. Smrt je povzročil njen oče, ki jo je z golf žogico zadel v predel zatilja, sila udarca pa je bila tako močna, da je deklica kmalu po prihodu v bolnišnico umrla.

Iranci poskušali zaseči britanski tanker, posredovala vojaška ladja

11. 07. 2019 08.31

Plovila iranske revolucionarne garde so poskušala zaseči britanski tanker British Heritage, ko je ta vstopal v Hormuško ožino. Vojaška ladja, ki je tanker spremljala, naj bi pregnala iranske čolne. Britanska vlada je incident potrdila.

Je šel državni svet z zahtevo za preiskavo postopkov proti Kanglerju predaleč?

26. 06. 2019 18.04

Ali je šel državni svet, ki zahteva parlamentarno preiskavo zaradi domnevno "zrežiranih postopkov" proti Francu Kanglerju predaleč? Greco - skupina držav proti korupciji, ki deluje pod okriljem Sveta Evrope - je sprožil "ad hoc" postopek ocene razmer v Sloveniji, strokovnjak za ustavno pravo Ciril Ribičič pa meni, da bo moral DZ Grecu dobro utemeljiti razloge za ustanovitev komisije.

Bo ozadje ovadb zoper Kanglerja preiskovala posebna preiskovalna komisija?

10. 06. 2019 13.57

Mandatno-imunitetna komisija državnega sveta je podprla predlog zahteve za odreditev parlamentarne preiskave, ki jo je na pobudo državnega svetnika Marjana Maučeca na državni zbor naslovila komisija DS za državno ureditev. V njej naj bi ugotavljali politično odgovornost nosilcev javnih funkcij, ki naj bi sodelovali pri pregonu zoper državnega svetnika Franca Kanglerja.

V ZD Kranj umiritev razmer, skrajšale so se tudi čakalne dobe

08. 05. 2019 18.06

Predsednik DZ, minister za zdravje, kranjski župan, vodstvo zdravstvenega doma in zdravniki so v Kranju razpravljali o problematični situaciji zaradi zaprtih ambulant družinske medicine. Kot so izpostavili, so na sestanku gradili medsebojno zaupanje. Sicer se je situacija v Kranju nekoliko umirila - skrajšale so se tudi čakalne dobe.

Bo slovenski znakovni jezik kmalu umeščen v ustavo?

18. 04. 2019 11.57

Znakovni jezik je za uporabnike materni jezik in njihov osnovni in edini jezik za sporazumevanje, poudarja ministrica za delo Ksenija Klampfer. Z umestitvijo slovenskega znakovnega jezika v ustavo pa se pričakuje, da država slovenski znakovni jezik prizna kot avtohton jezik skupnosti uporabnikov tega jezika.

Zajc: Glede hidroelektrarn na Muri sta možna dva scenarija

15. 04. 2019 19.09

Okoljsko ministrstvo, ki nasprotuje hidroelektrarnam na Muri, vidi dve možnosti zaključka postopka odločanja o tem. Eden od načrtov, ki ga je v DZ opisal okoljski minister Simon Zajc, končno odločitev ob opredeljenih izravnalnih in nadomestnih ukrepov še vedno prepušča investitorju in pobudniku gradnje.

'Ni šlo za prisluškovanje, ampak za pridobivanje prometnih podatkov'

12. 04. 2019 16.13

Po tem ko je parlamentarna komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb obravnavala primer nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja, ki naj bi mu kriminalisti prisluškovali na podlagi odredbe, na kateri so bili prirejeni podpis, datum in telefonska številka, so celotno zadevo podrobno pojasnili tudi na generalni policijski upravi. "Okoliščine nastanka popravljene sodne odredbe policiji niso znane, je pa gotovo, da so bili podatki v posredovani policijski pobudi za pridobitev sodne odredbe v celoti točni," dodajajo.

'Kundera ima resnicoljubnost Sokrata, zmernost Platona in moč presoje Aristotela'

04. 04. 2019 15.08

Zlati red za zasluge bo prejel češko-francoski literat in intelektualec Milan Kundera. Velja za enega največjih pisateljev našega časa, ki v svojih delih kritično obravnava socialistično družbo. V odločilnem obdobju slovenskega osamosvajanje je "zastavil svojo besedo in mednarodni ugled v obrambo naše politične neodvisnosti," so ob tem zapisali v Uradu predsednika.

Poezija za kavo, boljše počutje in kot krik v ponorelem svetu

21. 03. 2019 06.22

Na pobudo Organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo 21. marca obeležujemo svetovni dan poezije. Ob priložnosti so se po svetu zvrstili številni dogodki; v Ljubljani je denimo od polnoči naprej potekalo 24-urno branje. Predsednica DSP Aksinja Kermauner poudarja, da ljudje poezijo zdaj potrebujemo bolj kot kadarkoli prej.

Pred poroko sta spolno abstinirala: Priznam, ni bilo lahko!

14. 03. 2019 13.56

Glasbenica Ciara je od leta 2016 poročena z igralcem ameriškega nogometa, Russellom Wilsonom. V intervjuju za revijo InStyle je povedala, da sta se s soprogom držala predporočne spolne abstinence in da ni bilo niti najmanj lahko.

Dobrodelni Grubin memorial znova presegel pričakovanja

09. 03. 2019 19.49

V Kranjski Gori je potekal že četrti dobrodelni Grubin memorial, ki so ga v čast nekdanjega slovenskega smučarja Draga Grubelnika, organizirali njegovi smučarski prijatelji. Z ohranjanjem te tradicije ne ohranjajo zgolj spomina na vrhunskega smučarja, pač pa vsako leto z zbranimi sredstvi osrečijo tudi pomoči potrebno družino. Letos so dobri ljudje zbrali nekaj manj kot 10.000 evrov.

VIDEO: Grubini prijatelji v en glas: 'Takšnih, kot je bil Drago, ne delajo več'

10. 03. 2019 15.15

Nekaj malega športne tekmovalnosti, predvsem pa prijateljsko druženje z željo po dobrodelnosti, je obeležilo četrti zaporedni Grubin memorial, ki je spet presegel pričakovanja. Vnovič so dobri ljudje zbirali denar za tiste, ki so potrebni pomoči. Vedno nasmejani Drago Grubelnik je bil tudi takšen, da je rad pomagal drugim. Pobudnik memoriala Rene Mlekuž in prijatelji obljubljajo, da bo prireditev ostala tradicionalna.

EIB bo predvidoma z 250 milijoni sofinancirala drugi tir

15. 02. 2019 11.07

Evropska investicijska banka bo predvidoma z 250 milijoni evrov sofinancirala projekt drugi tir. Aprila naj bi EIB projekt dokončno ocenila in uvrstila v potrditev upravnemu odboru banke. Ministrica Bratušek je ob tem dejala, da uvrstitev na seznam pomeni, da je EIB prepoznala kakovost projekta.

Kovačič vztraja pri alternativni trasi, pomoč bo iskal tudi pri evropskih poslancih

05. 02. 2019 13.09

Pobudnik referenduma o drugem tiru Vili Kovačič vztraja, da bi država morala drugi tir zgraditi po alternativni vzhodni trasi Koper–Kozina–Divača. S somišljeniki je predstavil kopico po njihovem mnenju odprtih vprašanj glede financiranja projekta in nelogičnosti potrjenega investicijskega programa za izgradnjo drugega tira.

Kriminalista sta po nesreči skušala kraj zapustiti

30. 01. 2019 18.34

Nove podrobnosti in razkritja prometne nesreče, v katero sta bila vpletena dva kriminalista. Kraj nesreče sta zapustila, ustavili so ju šele policisti. Pijana sta bila oba, eden tako hudo, da je padel med hojo okoli avtomobila. Kot smo izvedeli, so policisti zdaj primer predali tožilcem, ki bodo preiskali sume morebitnih kaznivih dejanj obeh vpletenih.

Mayeva ukazala vojski, naj bo pripravljena tudi na brexit brez dogovora

17. 01. 2019 07.24

Dan potem, ko je prestala glasovanje o zaupnici, britanska premierka nadaljuje pogajanja o brexitu. V ospredju sta predvsem dve možnosti: nesporazumni brexit, ki ga favorizira vse več konservativcev, in novi brexitski referendum, ki ga želi tudi vse večja večina ljudi.

Mineva pol stoletja od zadnjega 'živega' nastopa Beatlov

08. 01. 2019 12.55

Leto 1969 v glasbeni zgodovini velja za posebej prelomno. Med drugim je pred pol stoletja potekal Woodstock, mnogi pa si ga bodo zapomnili tudi po tem, da so 30. januarja tega leta nazadnje javno koncertirali legendarni The Beatles. Nastopili so na strehi zgradbe sredi Londona, dokler koncerta ni prekinila policija.

Kaj je leto 2018 prineslo znanim Slovencem in Slovenkam?

30. 12. 2018 09.53

Leto 2018 je bilo za marsikoga vse prej kot mirno. To so občutili tudi znani slovenski obrazi, ki so v letošnjem letu dahnili 'usodni da', povečali svojo družinico, se razveselili novice, da pričakujejo, nekateri med njimi pa so v letošnjem letu dokončno zaprli pomembna poglavja svojega življenja.

'S prepovedjo zasebnikom, da si izplačajo presežke, kršimo njihovo podjetniško svobodo'

27. 12. 2018 12.16

Ustavno sodišče je razveljavilo del zakona o zdravstveni dejavnosti, ki ureja presežke prihodkov nad odhodki za gospodarske družbe in zasebne zdravnike, ki so izvajalci zdravstvene dejavnosti v okviru javne zdravstvene službe. Pobudnik za oceno ustavnosti več členov zakona je bilo Strokovno združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije.

'Časi polnjenja žepov brezvestnih preprodajalcev mladičev so pri koncu'

25. 12. 2018 14.30

V Veliki Britaniji bodo leta 2019 skušali zaustaviti dobičkonosne posle t. i. pasjih farm. Uzakonili bodo namreč prepoved posredniške prodaje pasjih in mačjih mladičev. Britanski minister za zaščito živali David Rutley je prepoved označil kot uresničitev zaveze o večji skrbi za dobrobit hišnih ljubljenčkov.

Božički na motorjih razveselili otroke v šempetrski bolnišnici

24. 12. 2018 17.24

Predbožični večer je čas pričakovanja, še posebej za otroke, saj se veselijo in nestrpno pričakujejo, da jih obišče drugi dobri mož, Božiček. Tudi otroci, ki zaradi take ali drugačne bolezni praznične dni preživljajo v bolnišnicah, so nestrpno pričakovali prihod Božičkov. V šempetrsko so se k njim pripeljali kar na motorjih.

Imena, ki so zaznamovala leto 2018: Primož Velikonja

17. 12. 2018 18.40

Pod številko 17 v Svetovem adventnem koledarju se skriva Primož Velikonja. To je človek, zaradi katerega imamo vsi boljše možnosti za preživetje pri zastoju srca. Velikonja je pobudnik in vodja akcije, v kateri ekipa reševalcev kočevskega zdravstvenega doma že več kot 10 let dvakrat mesečno brezplačno izobražuje gasilce, policiste in druge, ki se želijo naučiti, kako pomagati, ko se ustavi srce.

Inšpekcijski nadzor na OŠ Prule: Učenke niso ustrezno zaščitili

14. 12. 2018 17.00

Inšpekcijski nadzor je pokazal, da spolno nadlegovanje na OŠ Prule ni bil osamljen primer, pač pa gre za razširjen problem, ki se na tej šoli ni ustrezno reševal. Šola nadlegovani učenki ni nudila nobene pomoči, tudi na dan, ko se je zgodil spolni napad, sta bila ob bazenu le dva učitelja, kar dokazuje, da za varnost učenk in učencev v bazenu ni bilo zadostno poskrbljeno.

Švicarski volivci bodo v nedeljo odločili, ali kravam in kozam pustiti rast rogov

24. 11. 2018 19.14

Švicarska ljubezen do neposredne demokracije je ta konec tedna ponovno v ospredju. Na milijone volivcev se bo v nedeljo odpravilo na volišča, da bi odločilo o pomembnih in nujnih vprašanjih, ki vplivajo na njihova življenja. Eno takšnih je trenutno tudi vprašanje ohranjanja kravjih in kozjih rogov.

S simpatično fotografijo javil, da je postal očka

21. 11. 2018 09.08

Novinar Jan Golja, nekdanji novinar oddaje Svet na Kanalu A, pobudnik in idejni vodja dobrodelne akcije Mali koraki za velik cilj ter avtor knjige Slovenci v dnevnih sobah, je postal očka. Novico o rojstvu ter imenu dojenčka pa je javil na prav prikupen način.

Prvi avto v Ljubljani zakockal v Nici

15. 11. 2018 05.40

Pred natančno 120 leti je Ljubljana doživela veliko senzacijo. 15. novembra 1898 je baron Anton Codelli pripeljal v prestolnico prvi avtomobil. S tem si je prislužil naziv pionirja avtomobilizma na Slovenskem. Številni so se glasnega avtomobila bali, na podeželju pa so ga celo obmetavali s kamenjem in ga imenovali 'vražji voz'.

Britanski glasbeniki proti brexitu: To je resna norost!

07. 10. 2018 17.14

Britanski glasbeniki, med njimi zvezdnika Ed Sheeran in Rita Ora, so na premierko Thereso May naslovili odprto pismo, v katerem opozarjajo, da je izstop Velike Britanije iz EU "resna norost" in bo vplival tudi na glasbeno industrijo. Zato jo pozivajo, naj znova premisli o smiselnosti brexita.

Macron z izjavo, da naj Francozi manj jamrajo, sprožil val ogorčenja

05. 10. 2018 19.56

"Ne jamrajte," je upokojence oštel francoski predsednik Macron, ko so se pritoževali zaradi nizkih pokojnin. S tem je sprožil val ogorčenja. Macron je na predsedniškem položaju že večkrat kritiziral Francoze.

Hujša 'celo mesto', izgubiti nameravajo 100.000 kilogramov

29. 09. 2018 16.25

Prebivalci mesta Naron na severozahodu Španije so si zadali poseben izziv: do leta 2020 želijo izgubiti 100.000 kilogramov. V mestu s 40.000 prebivalci je 3000 izrazito debelih in 9000 ljudi s prekomerno telesno težo, je opozoril 63-letni družinski zdravnik, pobudnik "mestne shujševalne diete", Carlos Pineiro.