poceni

Ko o življenju in smrti odločajo minute: 'Kar koli naredite, je boljše kot nič'

12. 09. 2021 16.22

Slovenci vedno znova dokazujemo, da znamo stopiti skupaj in pomagati. Zelo pomembno pa je, da vemo, kaj storiti in kako pomagati nekomu, ki nas potrebuje. Ob prometnih in drugih nesrečah je denimo poleg policistov, gasilcev in reševalcev zelo pomembno tudi delo prvih posredovalcev, še posebej v odročnih krajih, v katerih je zdravniška pomoč precej oddaljena. Kako nepogrešljivi so, so dokazali ravno pred kratkim.

Nazaj je udarila Amerika, plačala predvsem Evropa: svet ni varnejši kraj

11. 09. 2021 07.05

Teroristični napadi 11. septembra 2001 so šokirali svet. Podobe ujetih žrtev, ki skačejo iz poškodovanih stolpov dvojčkov Svetovnega trgovinskega centra, ostajajo zakoreninjene v spominu, ostri varnostni ukrepi, uvedeni po napadih, pa so že zdavnaj postali del vsakdana. Toda najpomembnejših posledic 11. septembra ni povzročil sam napad, ampak ameriški odziv nanj. Ostaja pa vprašanje, koliko je 11. september dejansko spremenil svet.

Slovensko vojsko zapustilo več specialcev

10. 09. 2021 06.00

Pogovarjali smo se z nekaterimi pripadniki Enote za specialno delovanje Slovenske vojske, ki so že odšli, ali pa razmišljajo o odhodu iz enote. Kot so nam zaupali, se ponavljajo zgodbe, kot so že bile leta 2012, in da je ohranjanje zavzetosti ob podobnih vzorcih težko: "Če se vedno usposabljaš in delaš svoje delo občasno, te to težko drži motiviranega."

Bodo iz odloka črtali zahtevo po pogoju PCT ob obisku zdravnika?

09. 09. 2021 19.43

Brez pogoja PCT ni mogoče praktično nikamor več. Od ponedeljka ga moramo upoštevati tudi ob obisku frizerskega ali kozmetičnega salona, cerkve, teras gostinskih lokalov in domov za starejše. In čeprav do konca tega tedna še velja "prehodno obdobje", pogoje že zelo pozorno preverjajo predvsem v domovih za starejše. Pa bo pogoj PCT treba upoštevati tudi ob obisku osebnega zdravnika? O tem naj bi se pristojni še dogovarjali, a po neuradnih informacijah naj bi to iz odloka črtali.

Zbiranje korakov za Urbana: za zdravilo potrebuje še 1.400.000 evrov

08. 09. 2021 12.11

Edina možnost dečka Urbana z redko gensko boleznijo, da bo lahko hodil, govoril, tekel, se igral in hodil v šolo, je razvoj zdravila, ki pa je izredno drago. Doslej so zanj zbrali 600.000 evrov, potrebujejo pa še 1.400.000 evrov. Pomagate lahko na dobrodelnem dogodku Koraki za Urbana, ki se bo zgodil to soboto v Sevnici.

Katalena: Nek element negotovosti mora obstajati

08. 09. 2021 08.00

Zasedba Katalena je z nami že dve desetletji. V tem času je izdala devet albumov, zadnji so nedavno izdane Kužne pesmi. Nedavno je imela dva unikatna koncerta s Slovenskim mladinskim orkestrom, kmalu jo lahko ulovite v Velenju, oktobra pa še v sklopu Druge godbe v Ljubljani. Naš sogovornik je bil kitarist Boštjan Narat.

Za vrednost enega kosila do zgodnje diagnostike krvnih bolezni

07. 09. 2021 15.09

Tudi zaradi epidemije covida, ki je močno zarezala v dostopnost zdravnikov na primarni ravni, številni bolniki v hematološke in onkološke ambulante pridejo zelo pozno. V zadnjih dveh letih so v Sloveniji diagnosticirali polovico manj krvnih rakov, čeprav je pojavnost teh bolezni iz leta v leto višja. Za uspeh zdravljenja in preživetje bolnikov je ključno, da so simptomi odkriti dovolj zgodaj, pomembno vlogo pri odkrivanju pa ima preprosta krvna slika.

Predvolilne kalkulacije: Zeleni bi veliko zapravljali, a od kod bo prišel denar?

07. 09. 2021 10.44

Kdo bo po volitvah 26. septembra najmočnejša politična sila v Nemčiji? Kakšno podporo ankete kažejo CDU/CSU, SPD, Zelenim, AfD, FDP in Levici? Nemški analitiki te dni pravijo, da bomo najbrž priča najbolj izenačeni tekmi zadnjih let, Nemce pa zanima predvsem nova smer države, potem ko so pri SPD javno dejali, da bi želeli v koalicijo z Zelenimi. Ti na prvo mesto postavljajo "zeleno transformacijo", ki pa ne bo poceni.

Anže Ipavic

31. 08. 2021 05.00

Od kmečkih opravil gre Anžetu najbolje od rok okopavanje vrta, izkušnje pa se veseli zaradi mirnega okolja in nove družbe. Pravi, da so vešče njegove najljubše živali, ker so neškodljive in lepe, boji pa se agresivnih psov in sršenov. Strategija, ki jo bo ubral za zmago? Zavezništvo, pove v eni besedi. In opis v treh besedah? Nor, seksi, ljubeč.

O Janševih pogojih za koalicijo po volitvah: 'On je del problema in ne rešitev'

30. 08. 2021 16.53

Na domačem političnem parketu vse več strank že pogleduje proti parlamentarnim volitvam, ki nas čakajo predvidoma prihodnje leto. Kdo bo s kom sodeloval, kdo v kakšni koaliciji ni dobrodošel in kakšni so pogoji sodelovanja posameznih strank? Premier in predsednik SDS Janez Janša je namreč postavil štiri pogoje za možno koalicijo po volitvah, in sicer delo za skupno dobro, spoštovanje vrednot slovenske ustave, nasprotovanje migrantskim koridorjem in obsodbo vseh treh totalitarizmov.

Zaradi tvita o 'biserih in svinjah' Hojs na zaslišanju na Policiji

25. 08. 2021 07.39

Notranji minister Aleš Hojs je bil zaradi spornega tvita o "svinjah in biserih", ki je sledil alternativni proslavi protestnikov ob dnevu državnosti, zaslišan na kriminalistični policiji. Na PU Ljubljana so potrdili, da kriminalisti na podlagi prijete prijave vodijo predkazenski postopek zaradi suma kaznivega dejanja s področja dejanj zoper čast in dobro ime.

Razprodaja ob začetku šolskega leta: Windows 10 že za 6 evrov

25. 08. 2021 00.15

Lansko leto sta šolsko življenje zaznamovala učenje prek spleta in socialno distanciranje učencev. Zdaj so možnosti za vsaj približno normalen pouk dobre. Čeprav je tudi šolsko leto 2021/22 še vedno negotovo, se javno življenje vrača v normalo.

Indija odobrila prvo DNK-cepivo proti koronavirusu na svetu

21. 08. 2021 12.01

Indijski regulator za zdravila je za nujno uporabo odobril prvo DNK-cepivo proti covidu-19 na svetu. Cepivo ZyCoV-D, katerega uporabniki sicer potrebujejo tri odmerke, je simptomatsko bolezen preprečilo pri 66-odstotkih cepljenih. Gre za drugo cepivo, ki ga Indija proizvaja sama, podjetje pa namerava letno pripraviti do 120 milijonov odmerkov.

Razprodaja ob začetku šolskega leta: Windows 10 že za 6 evrov

18. 08. 2021 00.15

Lansko leto sta šolsko življenje zaznamovala učenje prek spleta in socialno distanciranje učencev. Zdaj so možnosti za vsaj približno normalen pouk dobre. Čeprav je tudi šolsko leto 2021/22 še vedno negotovo, se javno življenje vrača v normalo.

Težave študentov: 'Vlog je približno 1000 več, kot je razpoložljivih ležišč'

16. 08. 2021 17.53

Šudentje še vedno ne vedo, ali bodo v prihajajočem študijskem letu potrebovali nastanitev v kraju študija ali bodo predavanja spet potekala na daljavo. Do študentske sobe je vse težje priti, saj se število prošenj povečuje, cene zasebnih nastanitev pa so tudi do šestkrat višje. Zaradi covida so bili mnogi tudi ob študentsko delo.

Sosedje se pripravljajo na življenje s talibani, ki jih mika 'korenček', ki ga je ponudila Kitajska

15. 08. 2021 17.09

Talibanska oblast v Afganistanu je realnost, in čeprav si tega ni želel nihče v regiji, sosedje te države še zdaleč niso enotni, kako se odzvati na nove razmere. Situacija sicer zanje ni presenečenje, večina pa bo skušala zase najti vsaj kakšno korist, še posebej Kitajska. Medtem je Urad ZN za begunce sosede Afganistana pozval, naj pustijo odprte meje, da bi se ljudje, ki so na begu pred talibanskim režimom, lahko zatekli na varno.

Avgustovska razprodaja: priskrbite si Windows 10 za manj kot 6 € na PC

10. 08. 2021 00.15

Microsoft v tem letu načrtuje objavo operacijskega sistema Windows 11. Posodobitev bo brezplačna za vse, ki imajo Windows 10. Če torej načrtujete nadgradnjo, je zdaj dober čas za nakup sistema Windows 10, zlasti če še vedno uporabljate stare sisteme, kot sta Windows 7 ali Windows 8.

Greta Thunberg na naslovnici revije Vogue, v intervjuju kritična do hitre mode

09. 08. 2021 10.15

Podnebna aktivistka Greta Thunberg je svoj nastop na prvi naslovnici skandinavske izdaje modne revije Vogue izkoristila za kritiko hitre mode. Thunbergova je pri tem v intervjuju za revijo dejala, da že več let ni kupila novih oblačil, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Trda koža na petah se poslavlja – brusilnik za pete s sesanjem!

03. 08. 2021 00.15

Trda in stara koža na petah in podplatih je pojem za neprivlačne noge. Vendar odstranjevanje te trde in stare kože pogosto povzroča neprijeten občutek, v kolikor se tega lotimo sami. Po drugi strani je odstranjevanje trde kože v salonih drago in v trenutnih razmerah tudi pogosto nedostopno.

Virus osvobaja ameriško delavsko dno

31. 07. 2021 17.17

Povsod so enaki napisi. Na vogalnih bodegah, newyorški mešanici med trafiko, trgovino in prehranjevalnico. Na vhodnih vratih restavracij. Na izložbah trgovin. Pridite, zaposlujemo. Pandemija je ameriškim delavcem na dnu piramide zaslužkov dala moč, da vsaj za nekaj časa odločajo o svoji usodi.

Arsenal odštel 58 miljonov evrov za branilca Bena Whita

30. 07. 2021 19.41

Arsenal se je po prihodu Portugalca Nuna Tavaresa in Belgijca Alberta Sambija Lokonge okrepil še z angleškim branilcem Benom Whitom.

Deloitte: Koronska finančna kriza močno prizadela evropski nogomet

30. 07. 2021 06.00

Posledice koronske krize so se na evropski nogometni sceni v finančnih številkah pokazale kot 13-odstotni padec prihodkov, je ugotovila raziskava družbe Deloitte. Kot njeno poročilo povzema tiskovna agencija AFP, je bil finančni promet evropskih lig v sezoni 2019/20 manjši za 3,7 milijarde evrov.

Po Zadru še Istra: namesto peska in mulja v morju nastaja pravi 'ribji poligon'

27. 07. 2021 18.19

Najprej Zadar, zdaj Umag in Savudrija – v dolžini 24 kilometrov bi lahko že prav kmalu zrasel še en umetni greben, kot nalašč za oživitev morskega dna. Tudi tega bi, podobno kot tistega v severni Dalmaciji, gradili iz luknjastih betonskih blokov, v obliki štiristranskih piramid. Največjo težavo je doslej sicer predstavljajo iskanje pravega materiala, tudi pridobivanje dovoljenj ni bila lahka naloga, a so vse prepreke uspešno premostili, zagate pa rešili.

Milena Zupančič prejemnica častne nagrade na filmskem festivalu v Srbiji

19. 07. 2021 16.17

17. julija se je začel 28. festival evropskega filma Palić. Na otvoritvenem večeru so častno nagrado Aleksandra Lifke podelili Mileni Zupančič, eni naših najvidnejših filmskih in gledaliških igralk. To je lovorika za izjemen prispevek k evropski kinematografiji, ki nosi ime po jugoslovanskem direktorju fotografije Aleksandru Lifki (1880–1952). Ta je leta 1911 ustanovil prvi stalni kinematograf v domači Subotici.

Britanska mladoporočenca: Gordon Ramsay nama je uničil poroko

07. 07. 2021 06.00

Par, ki se je odločil v zakon stopiti na ceremoniji v zasebnem letovišču, svojo odločitev sedaj obžaluje. Lokacijo je namreč zavzel sloviti chef Gordon Ramsay, ki je tam snemal nove epizode svoje kuharske oddaje.

Kitajska zaostruje omejevanje kriptovalut, vrednosti pa še naprej padajo

22. 06. 2021 10.02

Kitajska, kjer narudarijo približno 65 odstotkov vseh kriptovalut na svetu, vse ostreje zatira možnosti rudarjenja, posledično pa tudi vlagatelji postajajo vse bolj negotovi glede prihodnosti bitcoina, vodilne kriptovalute. Njegova vrednost je namreč padla pod psihološko mejo 30.000 dolarjev (trenutno je – preračunano – vreden 24.878 evrov). Njegova cena je tako najnižja v zadnjih petih mesecih, kar pa je za sabo povleklo tudi vrednosti drugih kriptovalut.

Kdo si lahko privošči stanovanje za 1,8 milijona evrov?

12. 06. 2021 06.00

Cene nepremičnin se vzpenjajo v nebo, ponudbe je premalo, povpraševanja ogromno, krediti so poceni, najemniški trg pa popolnoma neurejen, zdi se, da se gradijo le še nadstandardna domovanja, ki to v resnici niso. Kakšno stanovanje si dandanes lahko privošči nekdo s povprečno plačo, ki znaša okoli 1.300 evrov?

Za Urbanovo zdravilo zbrali 400.000 evrov, potrebujejo še 1.600.000

11. 06. 2021 16.00

Se še spomnite Urbana, dečka, ki so mu kot prvemu otroku v Sloveniji diagnosticirali gensko bolezen, sindrom CTNNB1? Urban bo kmalu praznoval svoj drugi rojstni dan. Ob tem dogodku in v zahvalo vsem, ki ste pomagali z donacijami za razvoj genskega zdravila zanj, Urbanova družina v Ljubljani pripravlja stojnico, na katero so povabljeni vsi, ki bi radi spoznali Urbana.

Eno sestro odpustili iz bolnišnice, druga se je zbudila iz umetne kome

11. 06. 2021 08.37

Kot vse srhljive zgodbe se je tudi zgodba Georgie Laurie začela precej običajno, končala pa grozljivo. Georgia se dogodkov zadnjih dni spominja, obkrožena s prijatelji, v živahnem hostlu v skritem kotičku mesta Puerto Escondido v Mehiki. Pravkar je bila odpuščena iz bolnišnice in poskuša doumeti dogodke preteklih dni.

Za prenovo 'italijanskega Alcatraza' načrtujejo 70 milijonov evrov

05. 06. 2021 14.20

Srhljiv, razpadajoč in zapuščen. Santo Stefano je majhen nenaseljen vulkanski otok med Rimom in Neapljem, kjer vlada tišina. A še pred kratkim ni bilo tako. Nekoč je bil ta otok 'italijanski Alcatraz', danes pa se mu obeta živahna prenova. Italija za njegovo oživitev načrtuje 70 milijonov evrov, nekdaj mračni otok pa bo spremenila v muzej na prostem in pravo turistično žarišče.