podatkov

Skupni projekt Ericssona in Reutersa
24. 07. 1999 17.06
Telekomunikacijski gigant Ericsson in tiskovna agencija Reuters sta se povezala v skupni projekt, s katerim bosta potrošnikom omogočala sprejemanje podatkov in novic prek mobilnih telefonov. Z uporabo internet tehnologije si bodo uporabniki mobilnih telefonov novice s finančnega trga lahko prebrali kar med telefoniranjem in podatke tudi shranili. Ericsson bo zagotovil ustrezno tehnično podporo s sistemskimi rešitvami in z izdelavo mobilnih telefonov, ki podpirajo protokol brezžičnih aplikacij WAP. Reuters pa bo poskrbel za vsebino, torej novice in podatke, prilagojene različnim ciljnim skupinam in novo storitev predstavil morebitnim investitorjem. Projekt bo najprej stekel v Londonu, Frankfurtu in nekaterih drugih finančnih centrih ter bo v začetku vključeval tisoč uporabnikov storitve - gre predvsem za strokovnjake s finančnega področja, ki potrebujejo hitre in ažurne informacije o dogajanju na trgih.

Dobrodošli v Sloveniji
21. 07. 1999 14.42
Center za promocijo turizma Slovenije in podjetje Creativ d. o. o. sta v minulem tednu izdala multimedijski CD-rom Dobrodošli v Sloveniji, ki je turistično informativni in promocijski izdelek. Omenjena družba je ob tem izdala še CD-roma z naslovom Delajmo karte in Slovenija v sliki.

Slovenci zadovoljni z delom policije
20. 07. 1999 13.20
Izsledki majske javnomnenjske raziskave o delu policije kažejo, da je bila večina vprašanih (57,5 odstotka), ki je v minulih dveh letih klicala policijo, zadovoljnih z ukrepi policije, medtem ko je bilo 21,8 odstotka z ukrepi policije na kraju dogodka nezadovoljnih.

Šestmilijardti Zemljan naj bi ugledal luč sveta
19. 07. 1999 19.19
Ameriški zvezni statistični urad je na svoji spletni strani poročal, da se je po navedbah t.i. POPClocka danes ob 2.24 po srednje-evropskem času rodil šestmilijardti Zemljan, ni pa še znano, ali gre za dečka ali deklico.

Vrhunski raziskovalci o računalništvu prihodnosti
19. 07. 1999 09.10
Računalniški znanstveniki washingtonske univerze in Microsoftovega raziskovalnega oddelka so bodo letos poleti dvakrat sešli v okviru skupnega programa Summer Institute in obravnavali izzive sodobnega računalništva. Tema prvega srečanja, od 19. do 23. julija, je >>Tehnologije nevidnega računalništva<<, raziskovalci pa bodo obravnavali nove možnosti uporabe računalništva v vsakdanjem življenju. Tema drugega srečanja, ki bo od 1. do 6. avgusta, bo >>Tehnologije za izboljšanje razvoja programske opreme<<.

Nizka volilna udeležba na referendumu v Nigru
18. 07. 1999 20.22
Volilna udeležba na današnjem referendumu v Nigru o novi ustavi, ki ga je oblikovala vojaška hunta, bo po prvih ocenah zelo nizka.

Potek roka za umik islamskih sil iz Kašmirja
17. 07. 1999 18.49
Indijska vojska je danes sporočila, da je potekel rok za umik islamskih sil iz indijskega dela Kašmirja in da je indijskim vojakom sedaj ukazano, da streljalo na vse ''vsiljivce'', ki bi se nahajali na območju.

V Kašmirju zaenkrat mirno
17. 07. 1999 12.24
Ob izteku dodatnega odloga, ki ga je Indija za umik iz Kašmirja dodelila islamskim gverilcem, je bilo danes zjutraj na območju mirno.

Stepašin napovedal osvoboditev Atgerijeva
17. 07. 1999 11.42
Ruski premier Sergej Stepašin je danes nepričakovano napovedal osvoboditev včeraj aretiranega voditelja čečenske tajne službe Turpala-Alija Atgerijeva.

Slaba kitajska gospodarska rast
17. 07. 1999 08.40
Kitajski premier Zhu Rongji je voditeljem provinc ukazal, naj okrepijo napore za spodbujanje oklevajočega gospodarstva. Poziv je sledil objavi podatkov o upočasnitvi gospodarske rasti tudi v prvi polovici letošnjega leta. V skladu s podatki namreč gospodarstvo zaradi deflacije, skromnih tujih vlaganj in upočasnitve trgovine slabi. Vse to pa so posledice komunistične dediščine neučinkovitega in zgubaškega državnega sektorja. V prvi polovici letos je tako kitajsko gospodarstvo zraslo za 7,6 odstotka, kar je precejšnja upočasnitev v primerjavi z 8,3-odstotno rastjo v prvem letošnjem četrtletju.

Britanska prisluškovalna akcija
16. 07. 1999 20.34
Britanska vlada je prisluškovala vsem telefonskim pogovorom med Irsko in Veliko Britanijo v zadnjih desetih letih, je sinoči poročala britanska televizija Channel 4 News. Za prisluškovanje je London od leta 1989 uporabljal stolp v Capenhurstu na severovzhodu Anglije, ki ga je v ta namen uporabljal do začetka letošnjega leta, ko so stolp zaprli. Stolp s 13 nadstropji je opremljen z elektronskimi napravami, ki omogočajo dešifriranje in shranitev v spominu vseh sporočil, ki so bila posredovana preko elektronskih prenosnikov, faksa, teleksa in numeričnih podatkov. Televizija tudi trdi, da so sprva prisluškovali v boju proti terorizmu, kasneje pa so zbirali tudi gospodarske podatke.

Kitajska gospodarska rast se upočasnjuje
16. 07. 1999 15.35
Kitajski premier Zhu Rongji je voditeljem provinc ukazal, naj okrepijo napore za spodbujanje oklevajočega gospodarstva. Poziv je sledil objavi podatkov o upočasnitvi gospodarske rasti tudi v prvi polovici letošnjega leta. V skladu s podatki namreč gospodarstvo zaradi deflacije, skromnih tujih vlaganj in upočasnitve trgovine slabi. Vse to pa so posledice komunistične dediščine neučinkovitega in zgubaškega državnega sektorja.

Haaško sodišče zanikalo stike z Arkanom
14. 07. 1999 16.04
Haaško Mednarodno kazensko sodišče za zločine v nekdanji Jugoslaviji je danes sporočilo, da ni kontaktiralo z voditeljem srbskih paravojaških enot Željkom Ražnjatovićem - Arkanom ali z njegovim posrednikom v zvezi z njegovo predajo.

Slabi izvozni rezultati posledica krize na Balkanu in v Rusiji
14. 07. 1999 15.15
Slovenska blagovna menjava s tujino tudi maja beleži visok primanjkljaj, ki pa ga gre po mnenju strokovnjakov slovenskega statističnega urada pripisati predvsem posledicam politične in gospodarske krize na območjih nekdanje Jugoslavije in nekdanje Sovjetske zveze. Izvoz v države članice Evropske unije, ki so za Slovenijo največji in najpomembnejši trg, namreč vztrajno raste, njegova vrednost pa je bila v prvih petih mesecih letos za 3,1 odstotka višja kot v enakem lanskem obdobju.

Petina Američanov ima finančne težave
14. 07. 1999 09.33
Približno 20 odstotkov Američanov ima težave s plačevanjem mesečnih računov, so podatki, ki jih je predstavil ameriški državni urad za statistiko. Raziskava je namreč pokazala, da se je skoraj 50 milijonov ljudi v ZDA od leta 1995 vsaj enkrat znašlo v položaju, ko niso mogli plačati najemnine za stanovanje, elektriko, vodo, zdravnika ali pa niso mogli kupiti hrane. Med njimi je približno 8 milijonov družin, ki po dohodkih pripadajo srednjemu razredu. Strokovnjaki te težave pojasnjujejo s tem, da Američani premalo varčujejo, zato vsak nenadni večji strošek ruši družinski proračun. Najpogosteje pa težave izzovejo stroški zdravljenja, prometna ali kakšna druga nesreča in ločitve zakoncev. Pri vsem tem so najbolj ogroženi prav otroci. Na podlagi statističnih podatkov približno 30 odstotkov ameriških otrok živi v družinah z denarnimi težavami. Najpogosteje gre za družine črncev in pripadnikov drugih manjšin, še posebej pa je težko materam samohranilkam.

V KDD še 41 podjetij iz javne prodaje
12. 07. 1999 18.23
V Centralni klirinško depotni družbi (KDD) so v obdobju od uveljavitve zakona o nematerializiranih vrednostnih papirjev do 8. julija v osrednji register vpisali vrednostne papirje 53 družb, pri čemer je 261 nalogov za izdajo še v obdelavi. Kot je povedala vodja oddelka za poslovne zadeve v KDD Ivanka Hozjak, so pri tem vpisali štiri podjetja, ki so se lastninila s postopkom javne prodaje, medtem ko je 41 tovrstnih podjetij še v postopku vpisa.

Francozki javni dolg presegel Maastrichtski kriterij
11. 07. 1999 09.14
Francoski javni dolg je lani znašal 60,3 odstotka bruto domačega proizvoda in tako za malenkost presegel Maastrichtski kriterij (60). Francoski gospodarski minister Dominique Strauss-Khan je ob objavi podatkov takoj zagotovil, da namerava Francija še nadalje vršiti strog nadzor nad javno porabo. Po Strauss-Khanovih besedah je porast javnega dolga posledica uporabe nove metode statističnega izračunavanja, saj je dolg po stari metodi za leto 1998 znašal le 58,5 odstotka BDP.

Nemške plače višje za 1,5 odstotka
10. 07. 1999 08.26
Neto zaslužki 32 milijonov nemških delojemalcev so se lani glede na prejšnja leta močno zvišali. Po poročanju nemškega statističnega urada je povprečno neto letna plača zaposlenega Nemca znašala 31.950 mark, kar je za 1,5 odstotka več kot leto prej. Prvič po letu 1992 se je v Nemčiji povečalo tudi število delojemalcev, in sicer za 0,2 odstotka na omenjenih 32 milijonov oseb. Ob združitvi Nemčije je ta številka dosegla 34 milijonov delavcev.

V prvih petih mesecih nekoliko nižja blagovna menjava
08. 07. 1999 09.21
Slovenija je v prvih petih mesecih letos izvozila za 3,49 milijarde dolarjev blaga, uvoz pa je znašal 4,13 milijarde dolarjev, so v prvi, skrajšani objavi podatkov sporočili iz državnega statističnega urada. Primanjkljaj je v omenjenem obdobju dosegel 634,4 milijona dolarjev, pokritost uvoza z izvozom pa je bila 84,6-odstotna. V primerjavi z enakim obdobjem leta 1998 se je vrednost izvoza, izražena v ameriških dolarjih, znižala za 2,9 odstotka, uvoza pa za 0,7 odstotka, medtem ko je bila pokritost uvoza z izvozom nižja za dva odstotka.

Rusija spet odložila štetje prebivalstva
05. 07. 1999 07.26
Rusija je za nedoločen čas preložila štetje prebivalstva in tako vlado in neodvisne analitike pustila brez zanesljivega vira podatkov o številu ruskega prebivalstva, je pred dnevi poročal dnevnik Moscow Times. Štetje prebivalstva bi morali praviloma izvesti letos, odgovorni pa so ga najprej prestavili na leto 2000, zdaj pa so sporočili, da ga ne bodo izvedli pred letom 2001. Ruski zakon zahteva popis prebivalstva vsakih deset let, zadnjič pa je bil izveden leta 1989.

Obračun s čečenskimi silami
03. 07. 1999 16.49
Moskva je svojim silam ukazala izvedbo vojaških operacij proti oporiščem bojevnikov republike Čečenije, je danes sporočil ruski notranji minister Vladimir Rušailo.

Dvopasovna GSM kartica za računalnike
01. 07. 1999 11.32
Nokia je na sejmu komunikacijske opreme CommunicAsia '99 v Singapurju predstavila prvi kartični terminal za mobilna omrežja, delujoč na visokih hitrostih. Računalniška telefonska kartica Nokia Card Phone 2.0 ima vgrajen GSM telefon in je namenjena osebnim računalnikom ter omogoča hitrost prenosa podatkov do 43.2 Kbit/s.

DZ bo jutri nadaljeval in predvidoma sklenil junijsko zasedanje
29. 06. 1999 11.53
Državni zbor (DZ) naj bi na jutrišnjem nadaljevanju pretekli teden prekinjenega 15. rednega zasedanja najprej opravil tretje obravnave, za tem pa še hitre zakonodajne postopke zakonskih predlogov iz t.i. svežnja evropske zakonodaje. Če do 20. ure, dotlej naj bi jutri DZ predvidoma zasedal, poslanke in poslanci ne bi obdelali vseh preostalih točk dnevnega reda, naj bi jih prestavili na eno od prihodnjih parlamentarnih zasedanj ali pa se dogovorili o rezervnem terminu, ko naj bi pričeto redno zasedanje nadaljevali. Tak je današnji načelni dogovor kolegija predsednika DZ.

Hitachi širi področje satelitskega prenosa podatkov
28. 06. 1999 12.39
Predstavniki japonske družbe za elektroniko Hitachi so objavili, da nameravajo v prihodnjih 10 letih vložiti 800 milijonov evrov v izgradnjo sistema, prek katerega bo mogoče satelitsko prenašanje ogromnih količin numeričnih podatkov avtomobilistom.

Februarski nakupi presegli januarske
27. 06. 1999 10.32
Po podatkih Statističnega urada RS so februarski nakupi realno presegli predhodni mesec, in sicer za 5 odstotkov, vendar pa je bila njihova nominalna kot seveda tudi realna vrednost nižja kot v februarju 1998 in hkrati močno pod povprečjem tega leta.

0,4 odstotna inflacija v Nemčiji
27. 06. 1999 08.58
Letna stopnja inflacije v Nemčiji se je junija po začasnih podatkih povzpela na pol odstotka, so na podlagi podatkov o gibanju cen v šestih nemških zveznih deželah izračunali v zveznem statističnem uradu. Maja je Nemčija zabeležila 0,4-odstotno stopnjo inflacije na letni ravni. Na statističnem uradu so spričo rasti cen v energetskem sektorju pričakovali višjo stopnjo inflacije. Ocenjujejo, da so k zmernemu porastu cen prispevale nizke cene življenjskih potrebščin, predvsem živil, ki so se npr. v Hessnu v mesecu dni pocenila za 0,6 odstotka oz. v letu dni za 1,2 odstotka. Pri tem izstopajo pocenitve svinjskega mesa, masla in sadja, cenejši kot junija 1998 pa so tudi zelenjava in mleko. Ugodno gibanje cen podpira tudi konkurenčni boj na trgu telekomunikacij, kjer so se cene v letu dni znižale za več kot desetino. Na drugi strani so visoki tečaj dolarja, uvedba novih davkov na energijo s prvim aprilom ter trend rasti cen nafte in bencina poskrbeli za to, da je bilo treba junija za pogonsko gorivo v Nemčiji odšteti pet odstotkov več kot pred letom dni. Precej sta se podražila tudi elektrika in kurilno olje.

MSN Mobile - internetna storitev za mobilne naprave
21. 06. 1999 08.24
Microsoft je objavil začetek delovanje storitve <A HREF=http://mobile.msn.com/ target=_blank>MSN Mobile</A>, najnovejšega dodatka omrežja internetnih storitev MSNTM. Prek MSN.COM se lahko uporabniki interaktivnih pagerjev in mobilnih telefonov naročijo na vrsto brezžičnih informacijskih storitev. MSN je prvi večji internetni portal za tovrstne storitve, ki vključujejo novice, borzna, športna in vremenska poročila, horoskope in kratka osebna sporočila.

Indeks Nikkei zrasel za 1,52 odstotka
17. 06. 1999 08.51
Tečaji delnic na tokijski borzi so sledili velikemu skoku vrednosti delnic na Wall Streetu. Indeks Nikkei je trgovanje sklenil pri 17.472,21 točke, kar je za 262,03 točke ali 1,52 odstotka višje kot v sredo.

Povprečna neto plača v Sloveniji aprila 106.140 tolarjev
15. 06. 1999 16.08
V Sloveniji je neto plača na zaposleno osebo v podjetjih in drugih organizacijah aprila znašala povprečno 106.140 tolarjev. Kot navaja državni statistični urad v prvi objavi podatkov, je bila povprečna aprilska neto plača tako za 0,2 odstotka nižja od marčne, glede na lanski april pa je bila višja za 8,3 odstotka.

Izšel je Microsoft Office 2000, nepogrešljivo orodje za upravljanje z znanjem
15. 06. 1999 11.47
Microsoftov predsednik Steve Ballmer je uradno objavil izid zbirke Microsoft Office 2000, ki jo je označil kot ključni element Microsoftove vizije >>upravljanja z znanjem brez meja<<. Ballmer je napovedal tudi novo zbirko storitev za skupinsko delo v spletu na osnovi Officea 2000, ki bo na voljo prek vodilnih ponudnikov dostopa do interneta. Office 2000 bo v maloprodaji v nekaj dneh, po Ballmerjevih besedah pa so podjetja doslej kupila že 15 milijonov licenc.