podeželja

Kako in cene katerih proizvodov bo spremljala vlada?

31. 05. 2023 18.00

Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je izdalo odredbo o obveznem rednem pošiljanju podatkov o cenah kmetijskih pridelkov in živilskih proizvodov, s katero bo država od 1. julija šest mesecev spremljala cene pridelkov in izdelkov v prehranski verigi. Z njo je določilo tudi, kako bodo zavezanci poročali o ceni in cene katerih proizvodov bo vlada spremljala.

Ukradeni čilski otroci: Američan po 42 letih našel družino

28. 05. 2023 14.40

Scott Lieberman, Američan, ki živi v San Franciscu, je vedno vedel, da je bil posvojen iz Čila. Ni pa vedel, da so ga ukradli kot dojenčka. In ni bil edini. Iz Čila je po državnem udaru leta 1973 izginilo na tisoče otrok. Mnogi od njih so odrasli na zahodu.

'Če se bo razvedelo, da se tukaj sprehajajo zveri, lahko pozabite na turizem'

15. 05. 2023 09.55

Kmetje in domačini iz Občine Gorje in okolice so na protestu v Zgornjih Gorjah pozvali pristojne, da nemudoma ukrepajo proti volkovom in tako zagotovijo varnost živine ter lokalnega prebivalstva. Kadavre v nedeljo poginulih ovc so pripeljali pred prostore gorjanske občine, naslednjič jih bodo pred parlament, obljubljajo kmetje. Župan meni, da glede na nedeljski dogodek ni odveč, da je občane in prebivalce sosednjih občin strah iti v naravo in puščati svoje otroke, da se igrajo na domačem dvorišču.

Slovenija v vrhu evropskih držav po prodaji traktorjev

10. 04. 2023 11.50

Slovenija se po številu prodanih traktorjev uvršča v zgornji del evropske lestvice. Konec lanskega leta jih je bilo registriranih skupno nekaj manj kot 120.000, na kmetijah pa je poleg tega po ocenah še do 15.000 neregistriranih. Razlike v cenah traktorjev so ogromne, v nekaterih primerih pa si lahko kmetje pri nakupu pomagajo tudi s subvencijami.

Spomladanska akcija: posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike

07. 04. 2023 14.25

Zavod za gozdove Slovenije je zaključil spomladanske akcije obnove pogorelega gozda na Krasu. S prostovoljci so od novembra lani do konca marca letos posadili 18.000 sadik puhastega hrasta in črnike ter posejali več kot tono semena toploljubnih listavcev. Z dosedanjim potekom obnove so zadovoljni, akcije se bodo nadaljevale jeseni.

Zgradil 'sprehajalno pot med krošnjami', pobral denar in posekal gozd

29. 03. 2023 13.05

Na Madžarskem odmeva nenavadna afera. Župan vasi Nyirmarton Mihaly Filemon, sicer član vladajoče stranke Fidesz, je na razpisu prejel evropska sredstva za postavitev sprehajalne poti med krošnjami, a je med gradnjo natanko ta gozd, po katerem naj bi se obiskovalci sprehajali, izginil. Da je absurd še večji: gozd so po besedah župana posekali, da so denar od prodanega lesa porabili za končanje projekta, saj evropskih sredstev menda ni bilo dovolj.

Na Kitajskem se dražijo tudi neveste, cene nad 45.000 evrov

26. 03. 2023 14.50

40-letna kitajska politika enega otroka je vodila v nekoliko nenavadno težavo – primanjkljaj žensk. Ženini morajo tako po običaju za nevesto odšteti znatno višjo vsoto denarja, ob tem pa vlado pozivajo, naj običaj regulira. Obenem se povečuje število tistih, ki menijo, da je navada zastarela in da gre za popolnoma nespoštljivo objektivacijo žensk.

Skrb za okolje ali zaviranje napredka?

18. 03. 2023 10.30

Slovenija je zelo zelena država. Zelena je po videzu svojih gozdov in polj, svojih planot in dolin. Na treh petinah slovenskega ozemlja rastejo gozdovi, na preostalih dveh petinah pa ne manjka zelenih travnikov, pašnikov, polj in parkov. Zelena je po miselnosti svojih ljudi, ki zelo radi skrbijo za naravo in v njej radi preživljajo prosti čas – hribolazenje, gorsko kolesarjenje, kampiranje, taborjenje, gobarjenje itd. so pri nas zelo priljubljeni načini za oddih in malo rekreacije. Slovenci radi skrbimo, da je naša okolica čista in urejena, da se vestno ločuje odpadke, da se travnike redno pokosi in gozdove počisti. To radi počnemo sami in v družbi družine ali prijateljev: spomnimo se izredne priljubljenosti prostovoljnih kampanj Očistimo Slovenijo. Naša narava in njena pristnost sta svetovno znani ter vsako leto privabljata na milijone turistov iz drugih držav, ki skupaj z domačimi redno zablokirajo naše avtoceste. Slovenija diha zeleno.

Lahko Klakočar Zupančičeva ob predsedovanju DZ predstavlja tudi svoj roman?

16. 03. 2023 14.09

Mandatno-volilna komisija je obravnavala obvestilo poslanke Svobode in predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič o dopolnilnem delu, povezanem s predstavljanjem njenega romana. Pri tem so se kresala mnenja, ali gre za zahtevnejše strokovno delo, ki ga poslanci smejo opravljati. Ob glasovanju je večina v komisiji z njenim delom soglašala.

Špela iz Ljubezni po domače sveže zaljubljena v kuhinjo MasterChefa

27. 02. 2023 08.00

Špela Leskovar je bila ena izmed kandidatk Jureta Novaka, junaka šeste sezone Ljubezni po domače, a se med njima ni zaiskrilo. Ljubezen jo je čakala drugje, sedaj pa je pred njo nova preizkušnja, tekmovanje v novi sezoni MasterChefa Slovenija.

Začenja se prvi prijavni rok za vpis v višje šole

20. 02. 2023 06.28

Začenja se prvi prijavni rok za vpis v višje strokovno izobraževanje v študijskem letu 2023/24. Skupaj je za redni in izredni študij razpisanih 11.800 vpisnih mest, kar je toliko kot lani. Kandidati se lahko prijavijo do 17. marca. Že predhodno se je začel tudi prvi prijavni rok za vpis na fakultete.

Na kraško pogorišče zasajajo prve drevesne sadike

05. 02. 2023 10.15

Na goriškem in komenskem Krasu, kjer je lansko poletje divjal največji požar v zgodovini samostojne Slovenije, se je obnova pogorelega gozda že začela. Trenutno poteka čiščenje najbolj prizadetih gozdnih površin. Ker pa je obnova s pogozdovanjem hitrejša in drugačna od naravne, gozdarji s prostovoljci že zasajajo tudi prve drevesne sadike.

Več vpisnih mest za študente psihologije in radiološke tehnologije

31. 01. 2023 16.39

Razpis za vpis v študijsko leto prinaša nekaj sprememb. Pri nekaterih programih so povečali število ponujenih rednih vpisnih mest za vpis v 1. letnik. Gre za več mest s področja psihologije in radiološke tehnologije. Univerzitetni študijski program Pravo na Pravni fakulteti v Ljubljani se je spremenil iz univerzitetnega programa v enovit magistrski študijski program, ki traja pet let.

Iz Machu Picchuja rešili turiste, ki so tam obtičali zaradi protestov

22. 01. 2023 08.40

Reševalci so evakuirali okoli 400 turistov, ki so zaradi protestov za nekaj ur obtičali v inkovskem mestu. Kulturno znamenitost Machu Picchu so zaradi neredov namreč zaprli.

Zaradi protestov začasno zaprli Machu Picchu, turisti obtičali ob vznožju mesta

21. 01. 2023 13.47

V Peruju so protestniki znova protestirali. Privrženci odstavljenega predsednika Pedra Castilla zahtevajo predčasne volitve in odstop predsednice Dine Boluarte. Od začetka decembra, ko so se protesti začeli, je bilo v spopadih s policijo ubitih najmanj 45 ljudi, medtem ko so v skoraj tretjini države oblasti razglasile izredne razmere. Za nedoločen čas so v Peruju zaprli tudi znano turistično destinacijo Machu Picchu.

Idris Elba v Davosu pozval voditelje, naj pomagajo revnim kmetovalcem

18. 01. 2023 08.59

Igralec Idris Elba in njegova žena Sabrina Dhowre Elba sta se kot ambasadorja dobre volje v organizaciji Združenih narodov udeležila svetovnega gospodarskega foruma v Davosu, kjer sta prejela prestižno nagrado za njuno zavzemanje za milijone revnih kmetov po vsem svetu. Igralec je v svojem govoru pozval, naj gospodarske velesile ponudijo več pomoči kmetom, ki na letni ravni proizvedejo tretjino svetovne hrane in več kot 70 odstotkov hrane v Afriki in Aziji.

V avtomobilu so bili ujeti dva dni: 5-letnica je rešila svojega mlajšega brata

29. 12. 2022 09.24

Po tem, ko sta starša treh otrok umrla v prometni nesreči v Avstraliji, je petletna deklica rešila življenje svojemu mlajšemu bratcu. Trije otroci so s truploma svojih staršev več kot dva dni ostali ujeti v razbitinah družinskega avtomobila. Deklica je enoletnemu bratcu odpela zaponko avtomobilskega sedeža, s čimer mu je rešila življenje, so povedali policisti.

Preživite zimske dni v Izoli in se zabavajte na Ledenem otoku

12. 12. 2022 08.24

Izola, nekdanje ribiško mestece, je očarljiva tudi v zimskih mesecih, ko se spremeni v Ledeni otok.

Izgubil lokalne in parlamentarne volitve, zato se je oklical za kralja

10. 12. 2022 12.21

V Nemčiji živi približno 21.000 ljudi, ki ne priznavajo povojne nemške države in si želijo živeti v kraljevini. Poleg skupine, ki je v preteklem tednu načrtovala državni udar, se v globinah podeželja v vzhodni Nemčiji skriva še ena, ki pravi, da živi v t. i. Kraljevini Nemčiji. Njen kralj Peter Prvi pa pravi, da njegovi nameni vodenja lastne, sicer samooklicane kraljevine niso nasilni.

Nekoč občina mladih, ki zdaj drema na zamujenih priložnostih in investicijah?

18. 11. 2022 15.21

Mesto vrtnic, mesto mladih in mesto priložnosti. Pa tudi slovenski Las Vegas. Vse to je nekoč opisovalo Novo Gorico z okolico. Ima svojo univerzo, številne igralnice, ki so čez mejo vabile naše zahodne sosede, in tudi več izhodišč za razvojni preboj. A očitki, da je občina predolgo počivala na svojih lovorikah, med večletnim dremežem pa da je zamudila številne priložnosti, ki bi ji lahko povrnile nekdanji sloves, so vse glasnejši. Katere so največje težave, s katerimi se bo moral ob uspehu na lokalnih volitvah spopasti novogoriški župan?

Trgovec po duši, kmet po poreklu in gradbinec v prostem času

12. 11. 2022 15.00

Je slovenska izvedba ameriških sanj, ki dokazuje, da se da praktično iz ničesar s trdim in predanim delom ustvariti izredno uspešno podjetniško zgodbo. Kljub temu da mu je dedek govoril "Franc, saj si v redu fant, samo škoda, da iz tebe ne bo nič", je ustvaril največjega slovenskega trgovca, ki zaposluje več kot 800 ljudi, ima 41 trgovin in se ni zadolževal. Ustvaril je trgovski imperij, vreden več kot 100 milijonov evrov, kar njegovo družino uvršča na 14. mesto najbogatejših Slovencev. Njegov zadnji projekt je hotel na Murterju, v zimskem času pa se odpravi na svojo haciendo v Brazilijo. Ima še eno lastnost, njegovi nastopi v javnosti so redki. Nedavno je izdal knjigo Zgodba najuspešnejšega slovenskega trgovca, ki razkriva presenetljive podrobnosti.

Avtomobili: Sijaj štirih desetletij glasbenega ustvarjanja

09. 11. 2022 08.00

Legendarna primorska zasedba Avtomobili letos obeležuje 40-letnico neprekinjenega delovanja. S pevcem Markom Vuksanovićem smo se pogovorili o novem albumu Sijaj ter se skupaj zazrli na do zdaj prehojeno pot. Album vsebuje trinajst pesmi, s katerimi so glasbeno naredili korak naprej, kmalu pa jih bodo predstavili tudi na koncertu v Ljubljani.

Boscarolovi milijoni: 'Najljubši dokument ob poročnem in rojstnem listu otrok'

04. 11. 2022 19.48

"Dokument o večmilijonski donaciji zdravstvenemu domu Ajdovščina je eden mojih najljubših papirjev, poleg poročnega in rojstnih listov otrok." Takole je donacija Iva Boscarola razveselila direktorja ajdovskega zdravstvenega doma Egona Stoparja. Kar 25 milijonov je šlo v roke občine, od tega 10 milijonov za izgradnjo novega zdravstvenega centra, še 10 milijonov za reševalno-helikopterski center, skoraj milijon in pol pa za gasilce. Tu pa je še donacija vipavski škofijski gimnaziji, ajdovskem župnišču, tamkajšnjemu aeroklubu in zaposlenim, ki so bili zaslužni za Pipistrelovo zgodbo. Skupaj torej kar 30 milijonov. Pa je to Boscarolova zadnja donacija?

Že letos pogozdenih predvidoma 100 hektarov pogorelih gozdov na Krasu

24. 10. 2022 10.25

Gozdove, poškodovane v požaru na goriškem in delno komenskem Krasu, bodo začeli obnavljati novembra in decembra, so sporočili z občine Miren-Kostanjevica. Zavod za gozdove je medtem resornemu ministrstvu že posredoval predlog sanacijskega načrta za preprečitev nadaljnje degradacije gozdnih rastišč. Trenutno zbirajo semena avtohtonih drevesnih vrst, kupili bodo tudi več tisoč sadik puhastega hrasta in sadik črnike.

Čebelnjak zgodb: Nova doživetja na Jurčičevi domačiji

19. 10. 2022 00.15

Kako velikana s peresom, ki je prvi pri nas svoje delo samozavestno poimenoval roman, približati mlajšim generacijam in družinam? Po Jurčičevem letu 2021, ko je Slovenija praznovala 150. obletnico uredniškega dela Josipa Jurčiča, inovatorja žanrov v slovenski literaturi, so na Jurčičevi domačiji ustvarili nova doživetja. Zavod za kulturo in turizem Prijetno domače Ivančna Gorica je v partnerstvu s Turističnim društvom Muljava in Petro Peunik Okorn razvil Čebelnjak zgodb za vse generacije, ki obiskovalce uri v pozornosti in zgodbarjenju. Delčki zgodb se lepijo v veliko slikanico, kakršna se razkriva na panjskih končnicah čebelnjaka pred domačijo.

Veliko kmetov ostalo brez pomoči za mleko

17. 10. 2022 12.18

Številni kmetje so po navedbah Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) ostali brez izjemne izravnalne pomoči za sektor mleka in mlečnih proizvodov. Članom nudijo pomoč pri vložitvi pravnih sredstev, ministrstvo za kmetijstvo pa pozivajo k čimprejšnjem sestanku, da najdejo rešitve.

Nadaljevanje komedije Pr' Hostar prihaja v kino

11. 10. 2022 20.13

Kaj ti preostane, če na osnovi YouTube fenomena posnameš komedijo, ki – čisto brez heca – postane najbolj gledan celovečerec samostojne Slovenije? Greš naprej in posnameš nadaljevanje. Mojstri satire nadaljujejo zgodbo svojeglavega osebja hotela sredi idiličnega gorenjskega podeželja. Potem ko so se uspeli osamosvojiti, pregnati kupca in stiskaškega direktorja, zdaj skušajo alpski biser spremeniti v cvetoči posel.

Cene Prevc presenetil z odločitvijo, da zaključuje skakalno kariero

04. 10. 2022 16.25

Slovenski smučarski skakalec Cene Prevc je v Planici na predstavitvi reprezentanc dejal, da je končal športno kariero. Na tradicionalni predstavitvi reprezentanc pred novo tekmovalno sezono je povedal, da je izpolnil večino rezultatskih ciljev, v nadaljevanju življenjske poti pa se bo posvetil predvsem izpopolnjevanju samega sebe.

Sledljivost, kakovost in podpora lokalni skupnosti

28. 09. 2022 00.15

Najboljša izbira: lokalno pridelana hrana

Cigler Kralj napačno o padcu rodnosti, Prebilič posplošeno o izseljevanju s podeželja

29. 09. 2022 06.00

Kot tretja po vrsti sta se sinoči v oddaji 24UR ZVEČER soočila vodja poslanske skupine Nove Slovenije Janez Cigler Kralj in kočevski župan Vladimir Prebilič. Ciglerja Kralja so kot predsedniškega kandidata podprli krščanski demokrati, Prebiliča pa volivci in zunajparlamentarna stranka Vesna. Drži trditev Ciglerja Kralja, da rodnost v Sloveniji pada? Se je iz Slovenije res izselilo prek sedem tisoč mladih? Se podeželja res praznijo, kot pravi Prebilič?