podjetji

Mesto sodobne tehnologije

19. 12. 1999 17.11

Na pobudo celjskega podjetja Emo Orodjarna in Razvojnega centra orodjarstva Slovenije (Tecos) bo v začetku prihodnjega leta v Celju zaživelo podjetje za hitro izdelavo prototipov izdelkov in orodij z imenom Reptech. Projekt, ki ga je finančno podprla Slovenska razvojna družba, kot svetovalec pa je sodelovalo nemško podjetje Fraunhofer Management, sta podrobneje predstavila direktor in lastnik Emo Orodjarne Stanko Stepišnik ter vodja projektne skupine Boris Blažič, ki bo tudi direktor novega podjetja.

Načrtovani trije filmi o Leni Riefenstahl

16. 12. 1999 13.49

Dve leti in pol pred 100. rojstnim dnevom sporne nemške režiserke Leni Riefenstahl so v pripravi kar trije filmi o njenem življenju.

Trojanski predor bo gradil Impresa Grassetto

14. 12. 1999 20.19

Uprava družbe za avtoceste je danes potrdila, da je za najugodnejšega ponudnika na mednarodnem razpisu za gradnjo dvocevnega predora pod Trojanami izbrala italijansko gradbeno podjetje Impresa Grassetto iz Milana. Odločitev DARS-a je bila pričakovana, saj je to podjetje prijavilo najcenejšo ponudbo med petimi konkurenti.

Merkur ima v lasti veliko delnic Kovinotehne

08. 12. 1999 14.11

Trgovska družba Merkur je danes svoj večinski lastniški delež v celjski Kovinotehni povečala na 80 odstotkov. Nove delnice so pridobili z odkupom od nekaterih poslovnih partnerjev. Še v tem tednu bo Kovinotehna objavila sklic skupščine delniške družbe, na kateri bo izvoljen nov nadzorni svet, v katerem naj bi bila predstavnika Merkurja in predstavnik celjske lokalne skupnosti.

Isuzu in Hino združujeta proizvodnjo

03. 12. 1999 14.40

Dva japonska srednje velika proizvajalca avtomobilov Isuzu Motors in Hino Motors sta se odločila za združitev proizvodnje avtobusov, da bi tako ostala konkurenčna.

GM kupuje Fuji Heavy Industries

02. 12. 1999 20.01

Največji svetovni proizvajalec avtomobilov General Motors (GM) namerava povečati tržni delež na japonskem trgu z nakupom lastniškega deleža v japonskem proizvajalcu vozil Fuji Heavy Industries. Podjetji nameravata posel skleniti še pred koncem leta. GM bo kupil 20-odstotni delež Fuji Heavy.

Saudova Arabija perspektivna

02. 12. 1999 19.26

Saudova Arabija nudi slovenskim podjetjem izzive s svojim velikim trgom, zahtevnejšimi kupci, nezasičenostjo posameznih segmentov in visoko ravnijo investicij, je na posvetu Kako poslovati s Saudovo Arabijo povedal direktor ljubljanskega podjetja Korona Inženiring Boštjan Strmčnik. Vodja oddelka za mednarodno poslovanje pri Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) Matevž Bambič pa je dodal, da je kraljevina Saudova Arabija dežela, ki je odprta za vse izdelke, vendar morajo podjetja pri sodelovanju predvsem prisluhniti kulturnim vzorcem in se odločiti za dolgoročno poslovanje.

10 let ''lova na glave'' v Sloveniji

02. 12. 1999 16.11

Minuli teden je minilo deset let od začetka dela svetovalnega podjetja <A HREF=http://www.profil.si target=_blank> Profil</A>, ki se je kot prvo v takratni Jugoslaviji in Sloveniji pričelo ukvarjati s svetovanjem na področju iskanja in selekcije kadrov.

Brezplačni programi za zaščito pred virusi

02. 12. 1999 10.47

Microsoft je skupaj z vodilnimi podjetji na področju protivirusne programske opreme Central Command Inc., Computer Associates International Inc., Data Fellows Corp., Network Associates Inc., Norman ASA, Panda Software, Sophos Inc., Symantec Corp. in Micro Inc. ponudil podjetjem in uporabnikom, ki se pripravljajo na prihod leta 2000 brezplačne, v celoti funkcionalne protivirusne programe. Protivirusna programska oprema je brezplačno na voljo na <A HREF=http://www.microsoft.com/y2k/ target=_blank> Microsoftovem spletnem mestu za letnico 2000 </A>oziroma na spletnih mestih omenjenih podjetij do 31. decembra tega leta. Po prenosu protivirusne programske opreme bo ta delovala 90 dni.

Odobrena združitev podjetij Exxon in Mobil

01. 12. 1999 07.51

Po enoletni preiskavi je ameriški zvezni urad za trgovino odobril 81 milijard vredno združitev podjetij Exxon in Mobil, s čemer je nastalo največje nevladno naftno podjetje na svetu.

SLS ne more iz finančnih zagat

24. 11. 1999 20.12

Slovenska ljudska stranka se nikakor ne more izkopati iz finančnih zagat. Milijonski dolg bo zdaj od stranke skušala po sodni poti izterjati nekdanja glavna finančnica Boža Grešovnik oziroma njeni podjetji Apris in Brazde. Gre menda za petintrideset milijonov tolarjev. Grešovnikova je terjatve pripravljena tudi prodati.

Zaslužek Hewlett-Packarda pričakovan

18. 11. 1999 15.12

Drugo največje podjetje v svetu na področju računalništva - Hewlett-Packard je v zadnjem četrtletju davčnega leta 1998/1999 zabeležilo sedemodstotno povečanje zaslužka glede na enako lansko obdobje, kljub stroškom zaradi delitve družbe v dve ločeni podjetji. Družba je tako v tem obdobju zaslužila 760 milijonov dolarjev, potem ko je v enakem lanskem obdobju njen dobiček znašal 710 milijonov dolarjev. Kalifornijski Hewlett-Packard so marca razdelili v dve ločeni podjetji, pri čemer se eno ukvarja s posli na področju računalništva in vizualnih komunikacij. Drugo, z novim imenom Agilent Technologies, pa je prevzelo področje meritev in testiranja. Namen ločitve je oživitev slabših oddelkov poslovanja, delnice nove družbe Agilent Technologies pa so se v borzno kotacijo uvrstile v minulem tednu.

Bo slovensko premoženje vrnjeno lastnikom?

17. 11. 1999 17.55

Dvodnevni obisk v Črni gori danes končuje slovenska vladno gospodarska delegacija pod vodstvom ministra za evropske zadeve Igorja Bavčarja. V izjavi je minister obisk ocenil kot uspešen, za posebej pomembno pa je ocenil zagotovilo najvišjih črnogorskih oblasti, da bo slovensko premoženje v Črni gori vrnjeno lastnikom, ''kar je posebej spodbudno glede na težave, ki jih imamo pri urejanju medsebojnih odnosov z nekaterimi drugimi državami z območja bivše Jugoslavije''.

Škotska - Anglija v živo na internetu

12. 11. 1999 18.01

Britanska kabelska televizija Sky Sports bo na kvalifikacijski nogometni tekmi za uvrstitev na EP 2000 med Škotsko in Anglijo poskrbela za popolno novost. Dodatne kvalifikacije britanskih reprezentanc bo televizija poleg preko TV ekrana neposredno prenašala tudi po internetu.

BASF, Bayer in Hoechst združili proizvodnjo

11. 11. 1999 16.00

Trije največji nemški proizvajalci v kemični industriji BASF, Bayer in Hoechst so sporočili, da bodo združili svojo proizvodnjo tekstilnih barvil in tako postali največji proizvajalec na svetu.

Slovenska podjetja slabo informatizirana

09. 11. 1999 21.30

Področje programske opreme za poslovne sisteme za procese v podjetju, od financ, kontrolinga, nabave, skladiščenja in nadgradnje informacijskega sistema za management je v Sloveniji zelo slabo pokrito, tako da slovenska velika in večja srednja podjetja v primerjavi s podobnimi podjetji v Zahodni Evropi zaostajajo za tri do štiri leta, je ob prireditvi IT com 2000 za STA povedal direktor podjetja SAP Pavel Car.

Poslovno srečanje v Mariboru

09. 11. 1999 20.29

Območna gospodarska zbornica v Mariboru je danes pripravila poslovno srečanje gospodarstva iz mariborskega območja in osiješko-baranjske županije, ki se ga je udeležilo 9 hrvaških in 23 slovenskih podjetij. Največ interesa za medsebojno poslovno sodelovanje so pokazala podjetja iz tekstilne in živilske industrije ter trgovine, s slovenske strani pa tudi iz gradbeništva.

V italijanskem železniškem prometu tudi tujci

06. 11. 1999 18.00

V italijanskem železniškem prometu se končuje obdobje monopola. Po odloku italijanske vlade se bo namreč kmalu sprostila konkurenca pri opravljanju storitev železniškega prometa. Natančen datum sprostitve še ni določen, omenjeni odlok pa bo tujim podjetjem zagotovil enakopraven status z italijanskim železniškim prevoznikom FS. Kljub temu pa bodo morala tuja podjetja za uporabo italijanskih železnic plačevati ustrezne pristojbine, ki bodo obračunavane glede na hitrost vlaka.

Seagram prodal avstralsko podružnico Fostersu

02. 11. 1999 16.13

Kanadska družba Seagram, ki se ukvarja s proizvodnjo pijač in zabaviščno industrijo, je prodala svojo avstralsko podružnico za proizvodnjo vina in alkoholnih pijač družbi Foster's Brewing Group. Vrednost posla, ki sta ga sklenili podjetji, je 55,4 milijona dolarjev. Avstralski Foster je tako odkupil Seagramove lokalne blagovne znamke alkoholnih pijač in prevzel distribucijo Seagramovih mednarodnih blagovnih znamk, kot so viski Chivas Regal, brendi Martel, rum Captain Morgan in vodka Absolut. Foster bo nekatere od teh pijač tudi polnil. Seagram, tretji največji svetovni proizvajalec alkoholnih pijač, se po pisanju Financial Timesa vse bolj oddaljuje od proizvodnje pijač in se usmerja v zabaviščno industrijo. Sicer pa je lani napovedal, da se namerava osredotočiti na prodajo vina in alkoholnih pijač v ZDA, Veliki Britaniji, Nemčiji, Španiji, na Japonskem in v Koreji. Svoje poslovanje pa naj bi okrepil tudi na hitro rastočih trgih Brazilije, Rusije in Kitajske.

Pritožba ZDA nad sklepom WTO

29. 10. 1999 20.03

ZDA so se uradno pritožile nad sklepom Svetovne trgovinske organizacije (WTO), da davčne olajšave, ki jih ZDA nudijo ameriškim podjetjem s hčerinskimi podjetji v tujini, kršijo mednarodna pravila.

Infos '99 zaprl vrata

29. 10. 1999 18.21

Letošnji Infos je obiskalo okrog 7500 obiskovalcev, kar je približno enaka številka kot lani in v okviru pričakovanj. Prireditelji si večjega obiska niti niso želeli, kot je povedal izvršilni direktor podjetja Infos in vodja projekta prireditve Andrej Jus, saj zato ni pravih infrastrukturnih možnosti. Na zaključni novinarski konferenci so tudi predstavili >>Odprto pismo<< Vladi in državnemu zboru RS v zvezi z zaostajanjem na področju uvajanja informacijskih tehnologij.

Očitki o finančnih nepravilnostih

28. 10. 1999 20.33

O načinu plačevanja RTV naročnine tudi po seji sveta RTV nič novega. Po nekaterih informacijah naj bi usklajevanje seznamov naročnikov trajalo do leta 2001. Se je pa danes razvnela burna razprava o domnevnih finančnih nepravilnostih, ki jih vodstvu očitata sindikata televizijskih novinarjev in kulturnih delavcev.

Posvet o vlogi ekonomskih svetnikov pri izvozu

27. 10. 1999 15.42

V Centru Brdu pri Kranju je včeraj v okviru srečanja ekonomskih svetovalcev potekala okrogla miza na temo Vloga ekonomskega svetnika pri izvozni strategiji Slovenije, ki se je je udeležilo več kot 40 ekonomskih svetnikov slovenskih ambasad po svetu, državna sekretarka na MEOR Vojka Ravbar, vodja sektorja na MEOR Bojan Škoda, podpredsednik GZS Cveto Stantič, direktorica Centra Brdo Danica Purg in predstavniki največjih slovenskih izvoznikov. Na okrogli mizi so opozorili na pomembno vlogo ekonomskih svetnikov pri gospodarski povezavi slovenskih podjetij s tujino; sodelovanje med podjetji in ekonomskimi svetniki je lahko pomembna konkurenčna prednost slovenskih podjetij pred tujimi, saj jim le-ti lahko posredujejo pomembne informacije o državi, v katero želijo podjetja vstopati. Ekonomski svetniki so še poudarili, da jih slovenska podjetja pogosto uporabljajo le za iskanje osnovnih informacij o naslovih podjetij, ne uporabijo pa širokega polja storitev, ki jih lahko nudijo.

Podpisovanje odprtega pisma vladi in DZ

26. 10. 1999 10.43

Udeleženci na prireditvi <A HREF=http://www.infos.si/ target=_blank>Infos 99</A> so danes začeli s podpisovanjem odprtega pisma vladi in državnemu zboru RS v katerem navajajo naslednje:

Slovenska podjetja v Novosibirsku

25. 10. 1999 19.58

Slovenska gospodarska delegacija je danes v organizaciji GZS v Novosibirsku v Rusiji, kjer poteka poslovna konferenca, na kateri 24 slovenskih podjetij navezuje poslovne stike z ruskimi podjetji in skuša povečati svoj delež prodaje na ruski trg. Nekatera podjetja se bodo predstavila tudi na potekajočem vsesibirskem sejmu Vzhod-Sibirija-Zahod.

Sejem Infos '99 odprl vrata

25. 10. 1999 17.48

Danes se je v Cankarjevem domu odprl sejem <a href=http://www.infos.si target=_new>Infos '99</a>, ki poleg sejemske dejavnosti veliko pozornosti posveča tudi spremljajočim izobraževalnim predavanjem. Ta so razdeljena v pet linij, ki obravnavajo samostojna, zaokrožena področja.

O ciljih industrijske politike

22. 10. 1999 16.07

Glavni razvojni cilj slovenske industrijske politike je po besedah ministrice za gospodarske dejavnosti Tee Petrin rast dodane vrednosti na zaposlenega, saj ta v Sloveniji dosega le slabo tretjino povprečja v EU. Da bi to dosegli, je potrebno prestrukturiranje gospodarstva s preusmeritvijo zaposlenih iz dejavnosti z nizko dodano vrednostjo v dejavnosti z visoko dodano vrednostjo, je na dvodnevnem strokovnem posvetovanju o aktualnih vprašanjih razvoja obrti in malega gospodarstva, ki ga je pod pokroviteljstvom Obrtne zbornice Slovenije pripravilo Društvo ekonomistov Ljubljane povedala Petrinova.

Odnosi med Črno goro in Slovenijo dobri

22. 10. 1999 07.51

Po slavnostni otvoritvi in uvodni plenarni razpravi na Regionalnem poslovnem stičišču se je slovenski premier Janez Drnovšek včeraj srečal s predsednikom vlade Črne gore Filipom Vujanovićem. Ta je slovenskega gostitelja seznanil z aktualnimi gospodarskimi in političnimi razmerami v Črni gori, z odnosi Črne gore z Beogradom ter s prizadevanji Črne gore za vključitev v atlantske povezave.

Sodelovanje Renaulta in Nissana obrodilo sadove

20. 10. 1999 21.07

Predsednik in generalni direktor družbe Renault Louis Schweitzer in predsednik in generalni direktor družbe Nissan Yoshikazu Hanawa sta danes v Tokiu predstavila rezultate prvih mesecev sodelovanja obeh družb. Poročila strokovnih skupin potrjujejo upravičenost poslovne odločitve in uresničljivost cilja, po katerem naj bi skupni prihranek v obdobju 2000-2002 znašal 3,3 milijarde ameriških dolarjev. Po letu 2005 pa naj bi prednosti vzajemnega sodelovanja prispevale k skupnim prihrankom v višini treh milijard ameriških dolarjev letno, so sporočil iz ljubljanskih družb Revoz in Nissan Adria.

Komar uspešno med Koprom in Mariborom

19. 10. 1999 15.07

Komar, najhitrejša prometna povezava s kombiniranim prevozom med Koprom in Mariborom, ki je dobila ime po začetnih delih imen obeh mest, uspešno služi svojemu namenu. September je bil za Komarjeve storitve še posebej uspešen, so sporočili s Slovenskih železnic.