podnebne spremembe

Dokumentarec o Greti: 'Odkrila je moč, s katero želi spremeniti svet'

15. 10. 2020 18.43

V novem dokumentarcu z naslovom Jaz sem Greta mladi režiser Nathan Grossman prikaže zgodbo o najstnici, ki je odkrila svojo moč. Življenjska zgodba, ki je bila že večkrat predstavljena v obliki dokumentarca, je pripovedovana z drugačnega vidika.

Znanstveniki svarijo: Arktični ocean umira

12. 10. 2020 19.33

Raziskovalci so se po več kot letu dni na severnem polu vrnili v Nemčijo. S seboj so prinesli žalostne dokaze o umirajočem Arktičnem oceanu in opozorila o tem, da bo območje le v nekaj desetletjih poleti popolnoma brez ledu.

Moj glas za našo prihodnost

11. 10. 2020 16.16

Deklice v sebi nosijo izjemno moč in energijo, s čimer lahko uresničijo svoj polni potencial, če imajo enake možnosti, zato vlaganje v deklice pomembno prispeva k razvoju celotne družbe. Kot inovatorke dekleta spreminjajo svet in oblikujejo skupno prihodnost za vse nas in prihodnje generacije. A pri tem potrebujejo podporo in krepitev njihovega glasu.

Strma rast smejalnega plina v ozračju ogroža okoljske cilje

09. 10. 2020 09.31

Količine dušikovega oksida – plina, ki ga imenujejo tudi smejalni plin in je podnebju 300-krat bolj škodljiv kot ogljikov dioksid – se v ozračju hitro povečujejo, ugotavlja nova raziskava, objavljena v znanstveni reviji Nature. Znanstveniki za to krivijo predvsem kmetijstvo.

Letošnji september najtoplejši do zdaj

07. 10. 2020 09.54

Letošnji september je bil najtoplejši, odkar zbirajo podatke, je razvidno iz podatkov evropskega programa Copernicus. V povprečju je bil mesec za 0,05 stopinje Celzija toplejši od lanskega septembra, ki je že lani osvojil naziv najtoplejšega prvega jesenskega meseca.

Največji požar v zgodovini Kalifornije uničil že več kot 405.000 hektarjev

06. 10. 2020 10.43

V ponedeljek je gasilcem uspelo znatno zajeziti enega od požarov, ki pustoši po vinorodni deželi severne Kalifornije, drugi požar - največji v zgodovini države - je medtem uničil že več kot 405.000 hektarjev površin. S tem je postal večji od vseh kalifornijskih požarov med letoma 1932 in 1999 skupaj. V kalifornijskih požarih je od januarja skupaj umrlo 31 ljudi, uničenih je bilo skoraj 8.700 objektov.

Za odstranitev tempirane bombe le mesec dni časa, potem je že prepozno

06. 10. 2020 06.00

Pogled na gorenjske gozdove, ki jih še vedno ogroža lubadar, je marsikje precej klavrn. Da se bo situacija drastično izboljšala, gorenjski gozdarji ne pričakujejo – vetrolomov, ki močno vplivajo na namnožitev lubadarja, namreč ni manj, ampak več. Veliko odgovornosti zato pade na lastnike, a tukaj se še dodatno zaplete. Odkupna cena, še posebej zaradi podlubnikov prizadetega lesa, je nizka, primanjkuje ekip za sanacijo, k situaciji svoje doda še lastniška struktura – veliko je starejših lastnikov, lastnikov, ki imajo le majhne koščke gozda in niso vajeni gospodarjenja z njim, obstajajo tudi lastniki, ki jim je za situacijo malo mar, posledice pa seveda čutijo vsi okoli njihovega gozda. Pristojni zato izdajajo tudi sklepe o izvršbi.

Mura bo dobila 4,6-milijonski 'zdravilni tretma', a grožnje še vedno ostajajo

04. 10. 2020 07.00

Evropska Amazonka bo končno dočakala težko pričakovano revitalizacijo, največjo na in ob reki Muri do sedaj. V zadnjih sto letih je namreč zaradi človeških posegov in vremenskih sprememb naš biser postal slabše domovanje za številne rastlinske in živalske vrste. Zavedanje, da se na reki dogajajo nekateri nezaželeni procesi ter da se posledično ekološko stanje reke slabša, ni novo: "Po eni strani že desetletja poteka diskusija, ali bi nemara reko zajezili in jo izkoriščali v energetske namene, po drugi pa, da bi reko renaturirali." V Zvezi društev Moja Mura pa opozarjajo, da ne bodo mirno spali, dokler obstaja možnost, da bi na tem dragocenem območju postavili verigo osmih hidroelektrarn.

Morje bo v prihodnjih dneh poplavljalo nižje dele obale

02. 10. 2020 06.15

Vstopamo v daljše obdobje nestanovitnega vremena, ki ga bosta zaznamovala okrepljen južni veter in predvsem na zahodu pogoste padavine. Največ dežja lahko pričakujemo v soboto, ko bo močno povišana tudi gladina morja. Takrat lahko morje zlasti ob dopoldanski plimi med 9. in 12. uro poplavi nižje dele obale v višini okoli 30 centimetrov.

Odpadna hrana: povprečno gospodinjstvo v koš na leto 'odvrže' 336 evrov

29. 09. 2020 06.00

Na globalni ravni zavržemo okoli 1,3 milijarde ton hrane, po drugi strani pa je vsak osmi prebivalec planeta lačen, vsak tretji pa trpi zaradi pomanjkanja hrane. V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva, vsak Slovenec je leta 2018 namreč v povprečju zavrgel kar 24 kilogramov še užitne hrane. Več hrane pomeni tudi več toplogrednih plinov in s tem veliko obremenitev okolja. Kaj lahko ukrenemo sami? Zbrali smo nekaj nasvetov. Na mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane, ki ga obeležujemo prvič, imate tako edinstveno priložnost, da spremenite svoje navade in prispevate k bolj trajnostni družbi.

Mladi podnebni aktivisti s protestom in transparenti: 'Manj ogljika, več kisika'

25. 09. 2020 08.21

Mladi podnebni aktivisti, združeni pod okriljem pobude Petki za prihodnost, znova po vsem svetu pripravljajo množične proteste. Gre za prvo takšno akcijo od izbruha globalne pandemije covid-19. Nekaj več kot sto mladih se je zbralo na shodu v Ljubljani. Glasno so opozorili na katastrofalne posledice podnebnih sprememb po svetu in na premalo ambiciozne, celo škodljive vladne načrte za prehod v brezogljično družbo. Zavzeli so se za ohranitev narave in za podnebno pravičnost.

Bo severni pol poleti kmalu povsem brez ledu?

19. 09. 2020 12.14

Segrevanje našega planeta je še posebej opazno na skrajnem severu, v obsežnem Arktičnem oceanu je ledu iz leta v leto manj. Prav v teh dneh bo površina morskega ledu dosegla najnižjo vrednost letos, nato bo ocean začel zamrzovati nazaj. In letošnji minimum bo drugi najnižji od začetka meritev, po napovedih pa bi lahko bilo poletje na Arktiki povsem brez ledu že v roku dveh desetletij.

Vizjak: Takoj moramo začeti z umeščanjem drugega bloka jedrske elektrarne

18. 09. 2020 15.02

Okoljski minister Vizjak je na javni predstavitvi osnutka podnebne strategije do leta 2050 spomnil, da bomo morali zagotoviti nove vire energije in da vseh potreb ne bo možno pokrivati iz obnovljivih virov. Zato meni, da "moramo začeti takoj z umeščanjem drugega bloka jedrske elektrarne". Potrebne bodo številne sektorske spremembe, pa tudi spremembe v našem načinu življenja, so še poudarili na predstavitvi.

Prekinili govor ministra Vizjaka: 'To je strategija za podnebni zlom'

18. 09. 2020 14.23

Mladi za podnebno pravičnost so prekinili govor ministra za okolje Andreja Vizjaka med predstavitvijo osnutka Dolgoročne podnebne strategije. Kot pravijo, so njegov govor prekinili tudi zaradi ignoriranja njihovih pripomb pri preteklih dokumentih. Opozorili so na nekatere težave osnutka krovnega državnega dokumenta na področju spopadanja s podnebno krizo. Kot menijo, nas ta vodi v podnebni zlom, pospešuje betoniranje narave in povečuje revščino. Okoljski minister je bil do početja mladih kritičen in je med protestom zapustil svoj sedež.

Požari, ki podirajo rekorde: gasilci na robu zmogljivosti, a sezone še ni konec

15. 09. 2020 16.25

Ameriška zahodna obala je v plamenih. Že od sredine avgusta tu divjajo gozdni požari, kakršnih prebivalci ne pomnijo. Gasilci so preobremenjeni, soočajo se z vse številčnejšimi požari, pomoč iz drugih zveznih držav ovira pandemija koronavirusa. Jesenske sezone požarov pa še zdaleč ni konec.

Ledeni plošči dveh najpomembnejših ledenikov na Antarktiki se pospešeno lomita

15. 09. 2020 16.03

Satelitski posnetki razkrivajo, da dva najpomembnejša ledenika na Antarktiki doživljata hitre spremembe in poškodbe na najbolj občutljivih delih, kar povzroča razpad oziroma lomljenje pomembnih ledenih plošč, ki ju podpirata. Propad ledenikov pa bi imel velik vpliv na dvig morske gladine po svetu.

Trump: Za požare niso krive podnebne spremembe, ozračje se bo shladilo

15. 09. 2020 08.24

Predstavniški dom ameriškega kongresa je sprožil preiskavo domnevnega političnega pritiska na znanstvenike Centra za nadzor nad boleznimi (CDC) s strani političnih nameščencev predsednika ZDA Donalda Trumpa. Ta je medtem obiskal Kalifornijo, ki so jo prizadeli požari v naravi. V pogovoru z guvernerjem in predstavniki države je zavrnil trditve znanstvenikov, da so za vse hujše požare krive podnebne spremembe, ter zagotovil, da se bo podnebje kmalu shladilo.

Pri Pohistvo.si zasadili že 100.000 dreves

15. 09. 2020 00.15

Mednarodna skupina podjetij Furniture1, ki v Sloveniji deluje pod blagovno znamko Pohistvo.si, namerava letos posaditi 300.000 dreves. Gre za skupno akcijo z mednarodno organizacijo »Trees for the Future«, s katero so v zadnjih mesecih financirali zasaditev že 100.000 dreves. Njihov cilj je v naslednjih dveh letih posaditi kar 2 milijona dreves!

Na Grenlandiji se je odlomila 110 kvadratnih kilometrov velika ledena plošča

14. 09. 2020 16.50

Velik del ledu se je odlomil od največje arktične ledene police, imenovane 79N oziroma Nioghalvfjerdsfjorden, na severovzhodu Grenlandije. Gre za še enega v vrsti dokazov o hitrih podnebnih spremembah, ki se odvijajo na Grenlandiji, pravijo znanstveniki.

Zaradi koronavirusa v zraku manj toplogrednih plinov, a učinek le kratkoročen

11. 09. 2020 17.53

Ko se je to pomlad javno življenje zaradi pandemije koronavirusa ustavilo, je to imelo učinek na okolje. Iz Pekinga so, denimo, poročali o 'svežem zraku', kakršnega niso dihali že leta, podobne zgodbe smo lahko zasledili v sosednji Italiji. A kakšen je dejansko bil vpliv pandemije koronavirusa in ustavitve gospodarstva na okolje? Emisije toplogrednih plinov so v zraku resda močno upadle, a le za kratek čas.

Kalifornijski požari: pogorelo rekordnih 800.000 hektarjev veliko območje

08. 09. 2020 08.13

V Kaliforniji je zgolj v tem letu pogorelo rekordnih 800.000 hektarjev veliko območje. Situacija pa se že zdaleč ne umirja. Gasilci se še vedno spopadajo s številnimi požari, medtem ko se zvezna država sooča z rekordno visokimi temperaturami. Ognjeni zublji pa se vse bolj približujejo gosto naseljenim območjem.

V EU raziskave za prilagajanje krompirja na ekstremne pogoje v okolju

07. 09. 2020 14.41

Evropski konzorcij ADAPT, katerega del je Nacionalni inštitut za biologijo, preučuje mehanizme prilagoditve krompirja na izpostavljenost škodljivim dejavnikom okolja, kot so suša, vročina in poplave. Za raziskave je konzorcij prejel pet milijonov evrov nepovratnih sredstev iz programa EU Obzorje 2020.

Visokogorje zaradi podnebnih sprememb postaja nevarno za obiskovalce

03. 09. 2020 08.00

Podnebne spremembe močno vplivajo tudi na visokogorje v Alpah, kjer planinarjenje postaja vse bolj nevarno, trdijo raziskovalci švicarskega inštituta WSL, kjer preučujejo predvsem sneg in plazove. Kot kažejo analize različnih študij, lahko v prihodnje pričakujemo vse več podorov skal in kamenja, pa tudi obsegi se bodo povečevali.

Nove raziskave prehitrega taljenja ledu napovedujejo katastrofalne posledice

02. 09. 2020 10.18

Največja študija ledeniških jezer, ki je bila kdarkoli opravljena, je pokazala, da je na globalni ravni prostornina teh jezer narasla za 50 odstotkov. Študija temelji na Nasinih podatkih, ki so jih zbirali zadnjih 30 let. Študija o krčenju ledu na Grenlandiji pa je pokazala, da sneženje ne more več nadoknaditi izgube ledu, četudi bi se globalno segrevanje končalo danes.

(Ne)varen svet: Evropska unija mora prevzeti več odgovornosti za lastno varnost

31. 08. 2020 17.22

Blejski strateški forum je letos pod drobnogled vzel tudi varnostne izzive. Varnostni vidiki so namreč v času pandemije še posebej prišli do izraza – tudi v obliki novih, kibernetskih nevarnosti – hkrati pa se spreminjajo globalna zavezništva in odpirajo nova žarišča, tudi tisto v Belorusiji.

Biden sprejel kandidaturo, Američanom obljubil, da jih bo rešil iz teme

21. 08. 2020 07.30

Joe Biden je v četrtek zvečer sprejel predsedniško nominacijo demokratske stranke in dejal, da bo Amerika izbrala upanje pred strahom, dejstva pred fikcijo in poštenost pred privilegiji. Republikanci bodo imeli svojo konvencijo za potrditev kandidature Donalda Trumpa, ki ga je Biden sicer označil za propagandnega vodjo, prihodnji teden.

S 750 milijoni gensko spremenjenih komarjev nad smrtonosne komarje

20. 08. 2020 10.50

Na Floridi, kjer vsako leto porabijo več kot milijon evrov za zatiranje komarjev, ki prenašajo številne smrtonosne bolezni, se bodo kmalu proti omenjenim komarjem borili z gensko spremenjenimi komarji. Gre za moškega komarja, ki je programiran tako, da ubija samo samice komarjev, samci pa preživijo več generacij in prenašajo spremenjene gene v nadaljnje moške potomce.

Billie Eilish o Trumpu: Uničuje našo državo

20. 08. 2020 10.40

Vse bolj priljubljena pevka Billie Eilish je brez dlake na jeziku. Na Twitterju je v videoposnetku spregovorila o nestrinjanju s trenutnim predsednikom ZDA Donaldom Trumpom in pozvala vse oboževalce, da se udeležijo volitev. "Potrebujemo voditelje, ki bodo reševali težave," je povedala v govoru.

Covid-19 vplival na zamik dneva okoljskega dolga

14. 08. 2020 14.29

Pandemija covida-19 je povzročila, da je močno upadla tudi človeška aktivnost. Letos se je dan okoljskega dolga premaknil za več kot tri tedne naprej v primerjavi z lanskim letom. Na ta dan sicer človeška vrsta v tistem letu porabi vse naravne vire, ki jih Zemlja lahko obnovi – kar vključuje tudi sposobnost naravnih ekosistemov, da absorbirajo emisije ogljika iz gorenja fosilnih goriv.

Ribiči po dobrem mesecu izlovili 10.000 rib iz Dvojnega triglavskega jezera

01. 08. 2020 18.16

Obiskali smo strokovnjake Zavoda za ribištvo Slovenije, ki so se od sredine junija pa vse do konca septembra preselili v Kočo pri Triglavskih jezerih. Država je namreč po skoraj 30 letih le pristopila k problemu reševanja Dvojnega triglavskega jezera, ki je začelo propadati zaradi posledic naselitve invazivnih rib. Ribiči jih zdaj z različnimi metodami izlavljajo in načrtujejo, da jih bodo iztrebili po treh letih. Kako uspešni so po dobrem mesecu in kaj vse so že dognali?