podnebne zaveze

'EU izgublja ključno desetletje za podnebno ukrepanje'
04. 03. 2020 13.40
Evropska komisija je predlagala prvi evropski podnebni zakon, ki bo pravno zapečatil politično zavezo, da bo Evropa do leta 2050 postala prva podnebno nevtralna celina. Okoljevarstveniki so kritični, ker predlog ne vključuje ukrepov za zmanjšanje izpustov do leta 2030, in opozarjajo, da EU izgublja ključno desetletje za podnebno ukrepanje.

Vlada sprejela Nacionalni energetski in podnebni načrt
27. 02. 2020 14.17
Vlada, ki opravlja tekoče posle, je na seji sprejela Nacionalni energetski in podnebni načrt (NEPN), ki določa energetske cilje, politike in ukrepe Slovenije do leta 2030. Dokument, ki je bil deležen številnih kritik in ga bo vlada poslala v Bruselj, je po mnenju ministrice za infrastrukturo Alenke Bratušek "realno ambiciozen".

Če ne bomo 'pozdravili bolne Zemlje', grozijo višje cene in pomanjkanje hrane
25. 01. 2020 10.42
S planeta smo izbrisali 83 % divjih sesalcev, polovico rastlinstva in drastično posegli v kopenske in morske ekosisteme. Milijonu vrst grozi izumrtje. Izguba biotske pestrosti je eno najhujših tveganj, ki grozi človeštvu. Ljudje in gospodarstvo smo namreč ’krvavo’ odvisni od narave. Svetovni gospodarski forum je izračunal, da je več kot pol svetovnega BDP odvisnega od narave in njenih virov. Zdaj je na potezi gospodarstvo, ki ima ključno vlogo pri ’zdravljenju bolne Zemlje’.

David Attenborough: Vemo, kaj moramo storiti in kako, a tega ne storimo
16. 01. 2020 10.01
Zadnje desetletje je bilo najtoplejše, odkar obstajajo meritve, a čeprav posledice že močno občutimo, prave volje za spremembe ni. "To je nujna zadeva, moramo ukrepati in vemo, kako - paradoksalno pa je, da nočemo storiti korakov, za katere vemo, da jih moramo," je dejal David Attenborough in dodal, da so ti koraki iz leta v leto težji.

V zadnjih petih letih se je Zemlja segrela za več kot stopinjo
08. 01. 2020 13.32
Leto 2019 je bilo drugo najbolj vroče v zgodovini merjenja, v Evropi pa celo najbolj vroče doslej, je decembrske napovedi potrdil program EU za spremljanje podnebnih sprememb Copernicus. V zadnjih petih letih se je zvrstilo vseh pet najbolj vročih let v zgodovini, obdobje od 2010 do 2019 pa je bilo najbolj vroče desetletje od začetka meritev.

Guterres: Izbiramo med upanjem in predajo
02. 12. 2019 06.52
Človeštvo lahko pri soočanju s podnebnimi spremembami po oceni generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa izbere dve poti; ena pomeni predajo, druga upanje. Ob odprtju podnebne konference v Madridu je odmeval tudi nagovor ameriške predsednice predstavniškega doma Nancy Pelosi, ki je zagotovila, da ZDA nadaljujejo boj proti podnebnim spremembam.

75.000 rastlin in 165 milijonov evrov pozneje: kako so opustošen otok spremenili v oazo
01. 12. 2019 07.08
Ocean Cay je otoček, ki leži dobrih 100 kilometrov vzhodno od Miamija, upravno pa sodi pod Bahame. Narejen je bil, da bodo na njem pridobivali aragonitni pesek. A ko se je proizvodnja končala, je na območju ostal opuščen industrijski kompleks, ki je zaradi vplivov na okolje opustošil tudi podvodno življenje v širši okolici otoka. Propadanje se je nadaljevalo, dokler se na otoku niso lotili inovativnega okoljskega projekta – spreminjanja območja v naravni rezervat.

'Dogovorili smo se, da nikomur ni v interesu padec vlade'
20. 11. 2019 13.05
Pogovor koalicijskih partnerjev je bil po oceni premierja Marjana Šarca odkrit in konstruktiven. Kar se tiče predsednikov koalicijskih strank, so po njegovih besedah usklajeni in odločeni, da delajo naprej. "Predvsem smo se dogovorili, da nikomur ni v interesu, da vlada pade," je dejal.

'Da jedrski odpadki obremenjujejo okolje in zdravje ljudi, je mit'
24. 07. 2019 06.00
Svetu grozijo katastrofalne posledice podnebnih sprememb. Razogljičenje družbe je nujno, razogljičenje proizvodnje električne energije, ki si ga strokovnjaki težko predstavljajo brez jedrske energije, pa je le prvi, a osnovni korak. Pa to pretehta morebitno tveganje, ki ga predstavlja ta najnovejša tehnologija, ki jo strokovnjaki primerjajo z odkritjem ognja?

Razogljičenje družbe v luči Poljske: ko je na tehtnici socialni mir
18. 05. 2019 07.00
Evropska unija si je za cilj zadala, da bo do leta 2050 dosegla podnebno nevtralnost. Vendar niso vse države pripravljene podpisati te časovno določene zaveze. Ena od teh je tudi Poljska. Razlog: premog je tam še vedno nacionalno blago, saj državi omogoča energetsko neodvisnost. Se pa kar 33 poljskih mest zato uvršča med 50 najbolj onesnaženih v EU.

Slovencem primanjkuje varnostne in obrambne vzgoje
29. 03. 2019 06.00
Slovenija praznuje 15 let v Natu, organizaciji, ki temelji na skupnem sodelovanju za učinkovitejše zagotavljanje varnosti. Naša država te zaveze že vrsto let ne izpolnjuje dovolj dobro. Ne razumemo več dobro, kaj je za varnost državljanov treba storiti, za vojsko porabimo premalo denarja. Krize, ki se bodo zgodile v prihodnosti, bi lahko imele za našo državo, če ne bomo spremenili razmišljanja, hude posledice.

Svet mora potrojiti napore ali pa nas čakajo katastrofalne posledice
28. 11. 2018 09.47
Skrb vzbujajoče poročilo ZN o izpustih toplogrednih plinov kaže, da so države neuspešne pri sprejemanju ukrepov, ki so potrebni za zajezitev posledic podnebnih sprememb. Zaveze iz pariškega sporazuma bodo težko dosežene, če ne bodo države vsaj potrojile svojih prizadevanj za njihovo uresničitev.

Človeštvo je samo od leta 1970 uničilo 60 odstotkov živali
30. 10. 2018 10.54
Ogromna in naraščajoča poraba hrane s strani svetovnega prebivalstva uničuje mrežo življenja, ki se je ustvarjala milijarde let, in od katere je odvisna človeška družba. Od zgodnje civilizacije je človeštvo namreč uničilo 83 odstotkov vseh sesalcev ter polovico rastlin in tudi če bi se uničenje končalo zdaj, bi moral naravni svet okrevati pet do sedem milijonov let.

Cilj: manj izpustov in več električnih ali hibridnih vozil
03. 10. 2018 15.17
Evropski parlament je potrdil cilje za zmanjšanje izpustov ogljikovega dioksida iz avtomobilov in lahkih tovornih vozil. Izpusti iz novih avtomobilov naj bi se do leta 2030 zmanjšali za 40 odstotkov, proizvajalci pa bodo morali zagotoviti tudi, da bo do takrat 35 odstotkov novih avtomobilov električnih ali hibridov.

Energetska prihodnost Slovenije: brez jedrske elektrarne in zemeljskega plina ne bo šlo
01. 06. 2018 07.00
Stranke obljubljajo davčne olajšave za vozila z alternativnimi pogonskimi viri, energetsko sanacijo stavb, več okoljskih inšpektorjev in večjo samozadostnost Slovenije z energetskimi viri.

'Brez čebel ne bi mogli uresničiti izziva izkoreninjenja lakote'
19. 05. 2018 19.01
Kmetijski ministri so mednarodno konferenco na Brdu pri Kranju sklenili s sprejetjem politične zaveze za ohranitev čebel. S skupno deklaracijo so se zavezali h krepitvi sodelovanja držav na mednarodni ravni, in sicer na področjih ukrepov za zaščito čebel in drugih opraševalcev, osveščanja javnosti, izobraževanja in izmenjave dobrih praks.

ZDA vseeno na poti do izpolnitve podnebnih ciljev: ne Trump, temveč podjetja z zmanjšanjem izpustov
02. 04. 2018 09.43
ZDA so se umaknile iz pariškega sporazuma, vendar so vseeno na dobri poti do izpolnitve podnebnih ciljev. Za to na bi z zmanjšanjem izpustov poskrbela tudi ameriška podjetja. "Pričakovati gre, da bi lahko ZDA, neodvisno od stališča administracije, izpolnile svoje zaveze, podane v Parizu," je povedal Guterres.

Iz Bonna: države bodo preučile, kakšna so bila doslej prizadevanja za zmanjšanje izpustov
18. 11. 2017 13.37
V Bonnu se je zaključila podnebna konferenca, na kateri so se predstavniki skoraj 200 držav zavezali, da v prihodnjem letu pregledajo dosedanje napore pri zmanjševanju emisij. Konferenca je sicer potekala v senci odločitve ZDA, da se umaknejo iz pariškega sporazuma.

Drvimo v katastrofo: podnebne spremembe ne prizanašajo najlepšim zakladom našega planeta
13. 11. 2017 12.44
Podnebne spremembe ogrožajo četrtino območij svetovne naravne dediščine, med drugim koralne grebene, ledenike in mokrišča. Število ogroženih območij se je v minulih treh letih podvojilo. "Podnebne spremembe delujejo hitro in ne prizanašajo najlepšim zakladom našega planeta," opozarja direktor Mednarodne zveze za ohranitev narave.

Zoran Kus iz Bonna: Podnebna konferenca je precej politično obarvana
10. 11. 2017 16.17
Predstavnik slovenske delegacije na podnebni konferenci v Bonnu Zoran Kus je dejal, da je dogajanje tam precej politično obarvano, predvsem zaradi umika ZDA iz podnebnega sporazuma. Vrzel, ki jo je povzročil izstop ZDA, skušajo z obljubami o individualnih ukrepih nadomestiti posamezna mesta, a to ne bo dovolj, opozarja Kus.

FOTO: ZN opozarjajo: 2017 je eno najtoplejših let v zgodovini meritev
06. 11. 2017 13.11
Že zdaj je jasno, da se bo letošnje leto uvrstilo med tri najtoplejša leta od začetka meritev. To je tudi že tretje zaporedno izjemno toplo leto, znaki podnebnih sprememb pa se le še stopnjujejo, opozarjajo Združeni narodi. Opozorilo so izdali ob začetku podnebne konference v nemškem Bonnu, na kateri bodo iskali načine, da bi omilili podnebne spremembe.

Dve leti po sprejetju pariškega sporazuma in umiku ZDA prihaja podnebna konferenca v Bonnu: kaj lahko pričakujemo?
05. 11. 2017 10.31
V Bonnu se bo začela podnebna konferenca. Srečanje bo vsebinsko gledano predvidoma predvsem tehnične narave. Države naj bi na njem napravile nove korake v smeri oblikovanja skupnih pravil za primerjanje in ocenjevanje načrtovanih ukrepov zmanjševanja izpustov toplogrednih plinov in njihovega stopnjevanja skozi leta. V Bonnu so potekali tudi že prvi protesti okoljevarstvenikov.

VOL17VE: Kako predsedniški kandidati gledajo na ključne okoljske izzive?
16. 10. 2017 07.00
Kakšen svet bomo pustili zanamcem? Kandidate na letošnjih predsedniških volitvah smo soočili z vprašanji o podnebnih spremembah, o onesnaževalki Termoelektrarni Šoštanj in o ambicioznosti izrabe obnovljivih virov energije, o (javnem) prometu in plastičnih vrečkah. Kakšne so njihove navade?

Putin po odstopu ZDA od sporazuma svetovnim voditeljem: Ne obremenjujte se, bodite srečni
02. 06. 2017 07.03
V EU so se na Trumpovo odločitev odzvali z razočaranjem. Ostro so se nad Trumpa spravili tudi doma in jo označili za celo eno najslabših političnih potez 21. stoletja. Putin pa Trumpa zaradi tega koraka ne obsoja, svetovne voditelje pa je pozval, naj se ne obremenjujejo in sodelujejo s Trumpom.

Trump sporočil: ZDA odstopajo od pariškega podnebnega sporazuma
01. 06. 2017 11.20
ZDA odstopajo od pariškega podnebnega sporazuma, je sporočil ameriški predsednik Donald Trump na vrtu Bele hiše. Trump je trdil, da bi vztrajanje ZDA pri pariškem podnebnem sporazumu uničilo ameriško gospodarstvo. Dodal je sicer, da ga okolje zelo skrbi.

'Absolutno nujno je, da svet uresniči pariški sporazum'
31. 05. 2017 08.20
"Če katerakoli vlada dvomi v globalno voljo in potrebo po pariškem sporazumu, je to za druge zgolj razlog, da se še močneje poenotijo in ostanejo na tej poti," je dejal generalni sekretar ZN Antonio Guterres. Stališče ZDA o pariškem sporazumu za zdaj še ni znano.

Trump povozil okoljske napore predhodnika: izdal izvršni ukaz za zaustavitev ukrepov za zaščito okolja
28. 03. 2017 20.34
Ameriški predsednik Donald Trump z vso močjo udaril po podnebni zapuščini svojega predhodnika Baracka Obame. Podpisal je izvršni ukaz, s katerim ustavlja vrsto ukrepov, prijaznih okolju. Njegov cilj je okrepiti domačo proizvodnjo energije iz fosilnih goriv.

Pariz je določil cilj, Marakeš mora tlakovati pot do njega
07. 11. 2016 11.00
Slabo leto po tem, ko so se v Parizu zavezali, da bodo omejili dvig povprečne globalne temperature na dve stopinji Celzija, bodo predstavniki skoraj 200 držav znova sedli za pogajalsko mizo. Tokrat je pred njimi še težja naloga: doreči morajo, kako bodo ambiciozni cilj dosegli. Trenutni napori namreč ne zadostujejo.

Podnebne spremembe ogrožajo Kip svobode, Benetke, Galapagos ...
28. 05. 2016 06.30
Svetovna dediščina, kot so Galapagos, Kip svobode, Benetke, Stonehenge, je ogrožena zaradi podnebnih sprememb. Spomeniki so ranljivi zaradi višanja temperatur, taljenja ledenikov in dvigovanja morja, vse več pojavov ekstremnega vremena, suše in gozdnih požarov.

Pomislite na sramoto, ko bodo naši vnuki pogledali nazaj ...
23. 04. 2016 08.02
... in ko bodo ugotovili, da smo imeli sredstva za ukrepanje, vendar nismo imeli politične volje. Podnebni sporazum iz Pariza bo morda v veljavo stopil že letos. Predvsem za ZDA je pomembno, da sporazum stopi v veljavo do konca januarja, ko se bo predsednik Obama poslovil s položaja. V primeru, da v Belo hišo pride republikanec, se lahko namreč zaplete.