podobna

V Marini Portorož letos več tujcev
13. 09. 1999 17.17
V portoroški Marini so v prvih šestih mesecih letos zabeležili 534,3 milijona tolarjev čistih prihodkov iz prodaje, pri čemer je bilo 278,3 milijonov tolarjev prodaje opravljeno pri tujih osebah. Čisti dobiček družbe je v prvem polletju znašal 129 milijonov tolarjev.

Za OI bodo spremenili atletski program
02. 09. 1999 14.21
Atletska tekmovanja na olimpijskih igrah v Sydneyu verjetno ne bodo potekala po takem programu, ki ga je lani določil Organizacijski komite iger. V Sydney je namreč prišla prošnja Mednarodne atletske zveze (IAAF), v kateri je predsednik zveze Primo Nebiolo dejal, da za nekatere atlete urnik tekmovanj ni sprejemljiv, ker ne bodo mogli nastopati v več disciplinah.

Srebotnikova razočarana, Rafter predal dvoboj
01. 09. 1999 13.48
Potem ko je Pete Sampras, prvi teniški igralec na svetu, zaradi poškodbe hrbta moral odpovedati nastop na odprtem prvenstvu ZDA, se je podobna zgodba pripetila Avstralcu Patricku Rafterju. V uvodnem kolu je resda nastopil proti Francozu Cedricu Piolinu, zaradi poškodbe rame pa je moral dvoboj v petem nizu predati. Drugi tekmovalni dan četrtega največjega teniškega turnirja za Grand Slam je bil ravno tako nesrečen za Angleža Tima Henmana, ki je moral priznati premoč Argentinca Guillerma Canasa. Po zmagi Tine Pisnik in Tine Križan pa se je žal morala posloviti tretja slovenska igralka na tem turnirju - Katarina Srebotnik. Po dveh nizih je izgubila dvoboj s Francozinjo Alexio Dechaume-Balleret.

80 mrtvih V avtobusni nesreči
26. 08. 1999 20.35
V državi Karnataka na jugu Indije je v nesreči avtobusa, ki se je prevrnil v vodni zbiralnik za umetno namakanje, umrlo okoli 80 ljudi, so poročale indijske agencije.

Razstava fotografov slavnih osebnosti v Los Angelesu
08. 08. 1999 11.42
V Centru Getty v Los Angelesu bo do 10. oktobra na ogled skupna razstava fotografij slavnih osebnosti pariškega fotografa Nadarja, ki je ustvarjal v prejšnjem stoletju, in sodobnika, Newyorčana Andyja Warhola. Prvi je fotografiral slavne osebnosti v francoski prestolnici v 19. stoletju, drugi pa se je s tem ukvarjal v tem stoletju.

DZ zaradi obnovitvenih del avgusta zaprt
02. 08. 1999 13.55
Poslopje državnega zbora (DZ) bo zaradi nujnih vzdrževalnih in obnovitvenih del od 1. avgusta do 1. septembra zaprto za javnost; prvo naslednjo informacijo o poteku del oziroma o že opravljenih delih bodo v DZ podali 18. avgusta, celovito informacijo o izvedbi prenove pa ob koncu parlamentarnih počitnic, je danes sporočila generalna sekretarka DZ Jožica Velišček.

Državni zbor zaradi obnove avgusta zaprt za javnost
29. 07. 1999 12.01
Poslopje slovenskega parlamenta bo med 1. avgustom in 1. septembrom zaradi nujnih vzdrževalnih in obnovitvenih del zaprto za javnost, so sporočili iz državnega zbora.

Praptič s kljunom in značilnostmi izumrlih plazilcev
19. 06. 1999 09.19
Kitajski znanstveniki so na severu Kitajske odkrili novo vrsto praptiča, ki sodi v rod Confuciusornis. Ta rod je imel prvi roževinasti kljun. Pri novoodkritem Confuciusornisu duiu so pod njegovim perjem, ki je že delovalo kot pri današnjih ptičih, odkrili še značilnosti njegovih prednikov, izumrlih plazilcev iz zemeljskega srednjega veka. Ta vrsta je za tretjino manjša od sorodnega Confuciusornisa sanctusa kokošje velikosti, ki so ga na istem območju odkrili leta 1995, je za britanski časopis Nature povedal Lianhai Hou z Inštituta za paleontologijo vretenčarjev v Pekingu. Ptič je živel pred približno 130 milijoni let. Pri dobro ohranjenem fosilu so razpoznavne tipične značilnosti ptičev, kot je perje in koničast, rahlo navzgor obrnjen kljun. Dolgo repno pero kaže, da gre za samca, menijo paleontologi. Posebno zanimiva je njegova lobanja. Medtem ko izgledajo lobanje današnjih ptičev dokaj lahke in zgrajene le iz nekaj kosti, je lobanja odkritega ptiča prej podobna njegovim plazilskim prednikom.

Nov virus, ki se širi podobno kot Melissa
10. 06. 1999 22.52
Na internetu se je pojavil nov virus, ki se širi preko elektronske pošte in uničuje podatke. Doslej o virusu poročajo iz ZDA, Nemčije, Norveške, Izraela in Češke. Virus 'ZippedFiles' oziroma 'ExploreZip' se širi kot pripona elektronski pošti. Ko uporabnik pripono odpre, virus pregleda mapo Inbox (''Prihajajoča posta'') programa Microsoft Outlook in na vsako sporočilo odgovori.

Švedska zmagovalna pesem Evrovizije ni nova?
02. 06. 1999 08.21
Pesem švedske predstavnice Charlotte Nilsson, ki je zmagala na letošnji Evroviziji v Jeruzalemu, najverjetneje ni nova. Nemški časnik Bild je v ponedeljek poročal, da namerava nemški skladatelj David Brandes zadevo glede avtorskih pravic za pesem Take Me To Your Heaven peljati pred sodišče. Brandes naj bi po lastnih navedbah leta 1997 napisal pesem Out of the Blue, ki je zelo podobna zmagovalni švedski pesmi.

Moštvo Toronto Maple Leafs premagalo Buffalo Sabres
26. 05. 1999 15.04
Hokejsko moštvo Toronto Maple Leafs je v drugi tekmi konferenčnega finala severnoameriške lige NHL premagalo Buffalo Sabres s 6:3 ter izid v zmagah izenačilo na 1:1. Javorovi listi so že v prvi tretjini z goloma Sylvana Coteja in Steva Sullivana v pičlih 18 sekundah napovedali maščevanje za poraz na prvi tekmi. Na začetku zadnje tretjine je bil izid že 4:1 za domače hokejiste, toda gostje iz Buffala se niso predali. Stu Barnes je v nekaj minutah dosegel dva podobna zadetka, obakrat so imeli gostje na ledu igralca več in obakrat je na klopi za kaznovane sedel strelec drugega gola Cote. Deset minut pred koncem je bil izid le še 4:3 za Toronto, tekmo pa je odločil Thomas, ki je v 53. minuti dosegel ključni gol za domače.

Naporno zagotavljanje denarja za smučarje
13. 05. 1999 18.03
V prihodnjih dneh bodo na sejah smučarskih skladov za alpsko in nordijsko smučanje že določeni okvirji za pokrivanje delovanja v sezoni 1999/2000. Po besedah direktorja alpskih disciplin Toneta Vogrinca bodo imeli alpinci okrog 300 milijonov SIT proračuna, direktor nordijskih reprezentanc Ljubo Jasnič pa je dejal, da njegov del organizacije potrebuje polovico te vsote.

Ustanovljeno slovensko gospodarsko in raziskovalno predstavništvo
12. 05. 1999 17.55
S podpisom statuta je bilo danes v prostorih GZS po skoraj enoletnih pripravah ustanovljeno Slovensko gospodarsko in raziskovalno predstavništvo (SGRZ) v Bruslju. Enako kot številna podobna predstavništva, ki jih je v Bruslju blizu 1500, bo imelo SGRZ številne naloge, ki pa ne sovpadajo z nalogami državne misije pri EU. SGRZ bo s svojo dejavnostjo, s svetovanjem, informiranjem in zagotavljanjem poslov zastopalo interese svojih ustanovnih in pridruženih članic ter se angažiralo na lobiranju in njihovem zastopanju v evropskih združenjih in drugih evropskih institucijah.

Černomirdin seznanil Jelcina z izidi pogovorov v Pekingu
11. 05. 1999 21.11
Posebni ruski odposlanec za ZRJ Viktor Černomirdin je ruskega predsednika Borisa Jelcina danes zvečer po telefonu seznanil z rezultati svojih pogovorov o položaju na območju ZRJ, ki jih je imel v Pekingu.

Brisanje zgodovine: Etnično čiščenje na Kosovu
11. 05. 1999 20.43
Ameriški State Department je prvič po dveh mesecih bombardiranja ZR Jugoslavije predstavil dokument, v katerem so zbrana pričevanja o zločinih jugoslovanskih sil na Kosovu, ki je naslovljen ''Brisanje zgodovine: Etnično čiščenje Kosova''. Dokument je sicer poln pridevnikov ''domnevno'', saj je sestavljen izključno iz pričevanj kosovskih Albancev, ki so preživeli preganjanje, vendar naj bi bil verodostojen, ker so si pričevanja zelo podobna.

Slovenska turistična ponudba se predstavlja v
10. 05. 1999 16.02
Ljubljana Slovenija bo jutri, 11. maja, v Izraelu predstavila svojo turistično ponudbo. Predstavitev v Tel Avivu je pripravil Center za promocijo turizma Slovenije (CPTS) v sodelovanju s slovenskim letalskim prevoznikom Adrio Airways ter ministrstvom za malo gospodarstvo in turizem.

Ecevit začel koalicijske pogovore o sestavi nove vlade
08. 05. 1999 19.21
Mandatar za sestavo turške vlade in voditelj Demokratične stranke levice (DSP) Bulent Ecevit je po današnjem srečanju s predsednikom Stranke nacionalističnega gibanje (MHP) skrajne desnice Devletom Bahcelijem dejal, da imata stranki podobna stališča o večini vprašanj, vendar pa ima DSP določene zadržke, ki izvirajo iz preteklosti.

Slovenci na kongresu Svetovne meteorološke organizacije
05. 05. 1999 14.39
V Ženevi se je včeraj začel XIII. kongres Svetovne meteorološke organizacije (SMO), ki bo potekal tri tedne. Kongresa se udeležuje tudi slovenska delegacija, ki jo vodi direktor Hidrometeorološkega zavoda RS Dušan Hrček. Slovenija sodi med države z izredno klimatsko pestrostjo, katerih gospodarstvo je precej odvisno od vremena in voda.

Trilateralna konferenca o sodelovanju v evropskih raziskovalnih programih
29. 04. 1999 19.30
Slovenska delegacija pod vodstvom državne sekretarke v ministrstvu za znanost in tehnologijo Verice Trstenjak se bo jutri udeležila trilateralne konference o sodelovanju v evropskih raziskovalnih programih, predvsem v petem okvirnem programu raziskovalnih in tehnološko razvojnih aktivnosti EU.

Gaspari: EU edina možnost za Slovenijo
14. 04. 1999 19.52
Minister za finance Mitja Gaspari je na Ekonomsko poslovni fakulteti v Mariboru govoril o vključevanju Slovenije v Evropsko unijo. Po njegovih besedah Slovenija druge izbire, kot da si prizadeva za vstop v EU nima, saj so vse druge možnosti nesprejemljive.

Makedoniji grozi katastrofa, podobna tisti na Kosovu
13. 04. 1999 21.43
V Makedoniji grozi zaradi albanskih beguncev s Kosova nevarnost spremembe prebivalstvene strukture, meni Jiri Dienstbier, predstavnik ZN za človekove pravice v nekdanji Jugoslaviji.

Jutri dan spomina na žrtve holokavsta
12. 04. 1999 20.07
Antisemitizem v svetu se je lani okrepil, vendar pa je število resnih incidentov lani ostalo enako kot leto poprej, je zapisano v letnem poročilu o antisemitizmu, ki ga je danes objavila univerza v Tel Avivu. Sicer pa se bo svet jutri s številnimi slovesnostmi spominjal žrtev holokavsta.

Petrič: Slovenija pripravlja konvoje pomoči za begunce s Kosova
08. 04. 1999 18.28
Državni sekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Ernest Petrič je na današnji seji parlamentarnega odbora za mednarodne odnose (OMO) v zvezi s kosovsko krizo dejal, da za zdaj ni nobenih znakov, ki bi kazali na skorajšnji konec napadov zveze NATO na ZRJ, prej nasprotno.

Zunanji ministri Zahoda Rugovo povabili v Bonn
01. 04. 1999 21.54
Zunanji ministri Nemčije, Francije, ZDA in Italije so političnega voditelja kosovskih Albancev Ibrahima Rugovo povabili na takojšnji obisk v Bonn ali Bruselj. Rugova naj bi ministrom sam pojasnil, kako si zamišlja politično rešitev kosovske krize, je nocoj v Bonnu sporočil tiskovni predstavnik nemškega zunanjega ministrstva.

ZRJ ustanovila vojaška sodišča
31. 03. 1999 18.59
ZRJ je zaradi zračnih napadov zveze NATO ustanovila vojaška sodišča, je danes v Beogradu sporočil generalni štab jugoslovanske vojske.

ZDA: Kongres bo razpravljal o pošiljanju vojakov na Kosovo
11. 03. 1999 08.32
Poskusi ameriške administracije za ureditev kosovske krize doživljajo udarec za udarcem. Ameriški odposlanec Richard Holbrooke je za CNN povedal, da jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševiča ni uspel prepričati, naj privoli v namestitev enot zveze NATO na Kosovu, podobna zavrnitev pa zdaj grozi tudi s strani ameriškega kongresa.

Generalni direktor WTO pozval k pogajanjem v sporu o bananah
08. 03. 1999 14.12
Generalni direktor Svetovne trgovinske organizacije (WTO) Renato Ruggiero je Združene države Amerike in Evropsko unijo pozval k pogajanjem v sporu o bananah. Po podatkih diplomatov je Ruggiero veleposlanikom 134 držav članic WTO danes dejal, da naj bi trgovski partnerji svoj spor rešili v za to pristojnem odboru.

Caravaggio in njegovi dediči v Rimu
20. 02. 1999 13.42
Na razstavi Caravaggio in njegovi dediči, ki so jo odprli v petek v Rimu, bodo prikazana doslej nedostopna umetniška dela Michelangela Merisija da Caravaggia (1571-1610) in njegovih naslednikov. Ta edinstvena razstava, kot so jo označili prireditelji, bo na ogled do 8. maja v Narodni galeriji antične umetnosti v Palazzo Barberini.

Srečanje Chiraca in Schroederja v Marlenheimu
10. 02. 1999 09.45
Francoski predsednik Jacques Chirac in nemški kancler Gerhard Schroeder, ki sta se sinoči srečala na neformalni večerji v Marlenheimu, sta med pogovori največ pozornosti namenila krizi na Kosovu. Ob tem sta poudarila, da imata državi v zvezi z reševanjem kosovskega vprašanja enake poglede, kar naj bi po Schroederjevih besedah prispevalo k ''ohranjanju pritiska na sprti strani, da dosežeta sporazum''. Chirac in Schroeder sta se prav tako pogovarjala o Agendi 2000 in ob tem izrazila pripravljenost, da Evropska unija sporazum o notranji reformi doseže do vrha petnajsterice, ki bo konec marca v Berlinu. Francoski predsednik in nemški kancler sta se dotaknila tudi drugih mednarodnih vprašanj - razmer na Bližnjem vzhodu in v Iraku, odnosov med EU in Rusijo, krepitvi mednarodnega finančnega sistema - in ob tem ugotovila, da imata Francija in Nemčija do vseh vprašanj ''zelo podobna stališča''.

V Ljubljani od danes tri nove likovne razstave
02. 02. 1999 12.27
V treh ljubljanskih galerijah bodo nocoj odprli nove razstave: v prostorih stalne zbirke Mestne galerije bodo do 28. februarja na ogled dela akademskega slikarja Leona Zakrajška pod naslovom 36 pogledov na Fuji, v Mali galeriji na Slovenski cesti bo do 16. marca razstava slik, tabel in globusov hrvaškega umetnika in teoretika Dimitrija Bašičevića Mangelosa (1921-1987), galerija Commerce pa bo do 26. februarja gostila Alenko Kham Pičman z njenimi slikami in grafikami na Prešernovo temo.