podpira

Putin podprl ustanovitev palestinske države

11. 08. 2000 00.00

Ruski predsednik Vladimir Putin je danes v pogovoru s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom v Moskvi dejal, da je Rusija vedno podpirala legitimno pravico palestinskega naroda do ustanovitve lastne države.

Vatikan o razraščanju neonacizma

11. 08. 2000 00.00

Vatikan je danes izrazil zaskrbljenost zaradi razraščanja neonacizma v Nemčiji. Položaj oživlja spomine na holokavst, je dejal kardinal Edward Cassidy ter kristijane in jude pozval, naj se skupaj uprejo grožnji. Dejal je še, da je težko razumeti, kaj mlade sili v neonacizem.

Reformna stranka razpadla na dva dela

11. 08. 2000 00.00

Reformna stranka ZDA, ki bi morala v petek začeti z nacionalno konvencijo v kalifornijskem Long Beachu in na njej izbrati predsedniškega kandidata, bo imela namesto ene kar dve konvenciji, potem ko so se delegati razdelili na dva dela. Večji del delegatov podpira skrajno konservativnega televizijskega komentatorja in nekdanjega pisca govorov za predsednika Richarda Nixona Patricka Buchanana, drugi del delegatov pa je že v sredo zapustil prizorišče konvencije, se preselil v bližnji hotel in napovedal svojo konvencijo. O tem, kdo ima prav, bo moralo na koncu odločati sodišče, saj so privrženci ustanovitelja stranke Rossa Perota, ki jim Buchanan naenkrat več ni všeč, vložili pritožbo pri zvezni volilni komisiji zaradi domnevne poneverbe glasov. Perotova stran Buchananu zameri predvsem zaletavost pri socialnih temah, s katerimi naj se Reformna stranka ne bi ubadala. Perot in ustanovitelji stranke so v platformo zapisali prizadevanja za reformo financiranja političnih kampanj, prizadevanje za davčno disciplino in druge predvsem gospodarske teme, medtem ko menili, da se država v socialna vprašanja ne sme vmešavati. Buchanan je vse skupaj postavil na glavo in v primeru izvolitve obljublja, da bo poskrbel za odpravo pravice do splava, homoseksualcem in ženskam prepovedal služenje v oboroženih silah, vrnil vse vojake, ki so v tujini, nazaj v ZDA, predsedniku Billu Clintonu pa ob predaji dolžnosti prebral njegove pravice in ga poslal za zapahe.

Barclays Bank kupuje banko Woolwich

11. 08. 2000 00.00

Britanska banka Barclays, ki je četrta največja britanska banka po tržni kapitalizaciji, je danes ponudila 5,4 milijarde britanskih funtov (8,1 milijarde dolarjev) za nakup hipotekarne banke Woolwich. Kot je znano, so prve uradne informacije o prevzemu prišle na dan že v sredo, danes pa so pri Barclays banki dali uradno ponudbo. Uprava banke Woolwich prevzem podpira, saj bi združitev obeh bank povečala njuno konkurenčnost na področju hipotekarnega bančništva. Obe banki naj bi po prevzemu še naprej poslovali pod svojim imenom. Sicer pa je Barclays, ki v 1700 poslovalnicah zaposluje 55.000 delavcev, v prvi polovici letošnjega leta v primerjavi z enakim obdobjem lani kar podvojila dobiček, ta je v prvem polletju letos znašal 1,8 milijarde funtov. Medtem ko se je pri banki Woolwich dobiček pred obdavčenjem v prvi polovici letos glede na primerljivo lansko obdobje zmanjšal za 8,4 odstotka. Pri tej banki je sicer zaposlenih 6100 delavcev.

Samaranch pozdravlja teste EPO na OI

03. 08. 2000 08.14

Predsednik Mednarodnega olimpijskega komiteja (MOK) Juan Antonio Samaranch v celoti podpira načrtovano uvedbo krvnih testov za preiskavo vsebnosti prepovedanega eritropoietina (EPO) na letošnjih olimpijskih igrah v Sydneyju. ''Včerajšnji dan je bil za celoten svetovni šport velik dan. V Sydneyju bomo videli doslej najčistejše igre vseh časov,'' je na 27. zasedanju Mednarodne odbojkarske zveze (FIVB) v Sevilli povedal dolgoletni vodja olimpijske družine.

Simobilovi novi naročniški svežnji

03. 08. 2000 00.00

Slovenski operater mobilne telefonije GSM Simobil sporoča, da je svežnjema Partner in Prestiž dodal še tri, ki so namenjeni predvsem izmenjavi podatkov med različnimi komunikacijskimi sistemi.

Simobilovi novi naročniški svežnji

02. 08. 2000 15.46

Slovenski operater mobilne telefonije GSM Simobil sporoča, da je svežnjema Partner in Prestiž dodal še tri, ki so namenjeni predvsem izmenjavi podatkov med različnimi komunikacijskimi sistemi.

Zaključen drugi dan konvencije

02. 08. 2000 10.30

Ameriški republikanski senator John McCain, ki je na preliminarnih volitvah za predsednika ZDA izgubil proti Georgeu Bushu ml., je sinoči slednjemu na drugem dnevu konvencije republikancev izrekel podporo.

McCain podpira Busha

31. 07. 2000 11.35

Ameriška Republikanska stranka bo začela nacionalno konvencijo (do 3. avgusta), na kateri bodo zadnji dan, v četrtek, po pričakovanjih uradno imenovali Georga W. Busha mlajšega za predsedniškega kandidata stranke na novembrskih volitvah. Poleg Bushevega imenovanja bodo po pričakovanjih podprli tudi podpredsedniškega kandidata Dicka Chaneya ter sprejeli politični program stranke. V Philadelphii, zibelki ameriške demokracije, ki nacionalno konvencijo Republikanske stranke gosti že šestič, naj bi se zbralo več kot 45.000 ljudi, od teh 2066 strankinih delegatov, 3000 novinarjev in 10.000 prostovoljcev. Vplivni senator John McCain, ki ga je na primarnih volitvah porazil George W. Bush mlajši, je v nedeljo prvič javno podprl Busha in pozval Američane, naj novembra glasujejo zanj. Najnovejše raziskave javnega mnenja medtem kažejo, da je Bush že v precejšnji prednosti pred demokratskim kandidatom, podpredsednikom Alom Gorom. Za Busha bi, kot kažejo v nedeljo objavljeni izidi skupne raziskave časnika Washington Post in televizije ABC News, glasovalo 53 odstotkov anketiranih, za Gora pa 42 odstotkov vprašanih.

Slovenija o sodelovanju na vrhu EU

25. 07. 2000 18.42

Slovenija je izrazila pripravljenost, da sodeluje na vrhu Evropske unije in držav Zahodnega Balkana, ki bo potekal novembra v Zagrebu, je dejal danes francoski veleposlanik na Hrvaškem Albert Turot po sestanku s hrvaškim premierom Ivico Račanom.

O spremembi ustave

22. 07. 2000 16.20

Državni zbor bo v torek, 25. julija, pričel 53. izredno zasedanje na katerem bo odločal o spremembi ustave in s tem povezano o podrobnejši opredelitvi proporcionalnega volilnega sistema v temeljnem državnem aktu, na dnevnem redu bo tudi t.i. sveženj evropske zakonodaje, s predhodne 52. izredne seje pa bodo prenesli na novo plenarno sejo še šest zakonov.

Čim manjši proračunski primankljaj

22. 07. 2000 16.10

Finančni minister Zvonko Ivanušič je povedal, da je od premiera Bajuka dobil zagotovilo, da ga bo ta pri njegovem prizadevanju za čim manjši proračunski primanjkljaj v letu 2000 podpiral. Minister je poudaril, da ekonomizacija javnih financ podobno kot vključevanje v EU ne bi smela biti politična tema, ampak bi o njej morali konsenz doseči najprej v strokovni in šele nato v politični javnosti. Ivanušič je znova poudaril, da proračunski primanjkljaj ne bi smel biti višji od 0,8 odstotka BDP, kar bodo poskušali doseči predvsem z zmanjševanjem pravic. V zvezi s privatizacijo bank je Ivanušič povedal, da podpira načrt prejšnje vlade, sedanja pa se o tem vprašanju še ni izrekla. Namen strokovnega sveta, ki ga je ustanovil in je vanj med drugim povabil guvernerja Banke Slovenije Franceta Arharja in člana sveta Banke Slovenije Ivana Ribnikarja, je po Ivanušičevih besedah doseči predvsem večjo usklajenost z uradom za makroekonomske analize, centralno banko in nekaterimi drugimi, saj fiskalne politike ni mogoče določati brez upoštevanja monetarne in dohodkovne politike.

Zagožen o razmerah v koaliciji

22. 07. 2000 12.48

SLS+SKD Slovenska ljudska stranka najverjetneje ne bo podprla včerajšnjega sklepa sveta SDS, da bo v primeru sprejetja ustavnega zakona SDS skušala zbrati podpise 30 poslancev za izvedbo naknadnega potrditvenega ustavnega referenduma, je povedal predsednik SLS+SKD Franc Zagožen. Pojasnil je, da sam tak referendum podpira le v primeru, da bi se z njim strinjale vse stranke. Vendar v tej nameri SDS sam vidi predvsem nevarnost, da bo SDS pozvala volivce, naj se referenduma ne udeležujejo, kar bi pomenilo nadaljevanje politične krize. Obenem je izrazil še bojazen, da SDS ne želi rešitve te krize.

Priprave na volitve na Kosovu

22. 07. 2000 12.33

Svet Evrope je na predlog civilnega upravitelja ZN za Kosovo Bernarda Kouchnerja ustanovil opazovalno misijo, ki bo nadzirala kosovske lokalne volitve, predvidene za oktober. Misija, ki jo bo vodil nekdanji vodja odbora za politične zadeve v Parlamentarni skupščini SE, Švicar Victor Ruffy, bo nadzirala registracijo volilcev, predvolilno kampanjo in volitve same. V sodelovanju z misijo ZN na Kosovu UNMIK skupina opazovalcev SE, ki je v Prištini od začetka julija, že nadzira različne vidike predvolilnega procesa, so včeraj sporočili s SE.

Delovni posvet SLS+SKD

22. 07. 2000 09.58

Ključna misel z delovnega posveta, na katerem so se zbrali predsedniki občinskih odborov, ministri, poslanci, državni svetniki in člani izvršilnega odbora SLS+SKD Slovenske ljudske stranke, je, da bo stranka imela preveč kandidatov za jesenske državnozborske volitve in se bo zaradi tega težko odločila, kdo bo kandidiral v posameznih volilnih okrajih, je med posvetom v izjavi za javnost povedal predsednik DZ Janez Podobnik in dodal, da bodo morali najprej določiti postopke za izbiro kandidatov in s tem omogočiti izbiro res najboljših. Predsednik stranke Franc Zagožen pa je zatrdil, da je poslanska skupina trdna v svoji odločitvi in bo spremembo ustave podprla tudi med glasovanjem v DZ, podporo tega sklepa pa pričakuje tudi v sami stranki. Na posvetu sta manjkala predsednik vlade Andrej Bajuk in zunanji minister Lojze Peterle, ki sta se opravičila zaradi drugih obveznosti. Zagožen je še povedal, da se sobotnega sestanka pri predsedniku vlade člani njihove stranke ne bodo udeležili, ker se je tako odločila poslanska skupina. Gre za to, da imajo poslanci veliko obveznosti, vabilo na sestanek pa so prejeli šele v petek zjutraj, zato so Bajuku predlagali prestavitev sestanka na ponedeljek, je povedal predsednik SLS+SKD in dodal, da bo, kot kaže, sestanek potekal brez poslancev in večine ministrov iz njihove stranke. Po njegovih besedah večji del stranke podpira spremembo ustave, vendar pa to ne bi smelo pomeniti razpada koalicije Slovenija, saj ta ne bi smela živeti samo na podlagi odločitve, da se uveljavi nekaj, česar ni mogoče uveljaviti. Dejstvo je, da koalicijska pogodba, ki je bila zasnovana za dvokrožni večinski volilni sistem, ni več izvedljiva in da se je treba drugače dogovoriti o sodelovanju v vladi, je še povedal Zagožen in ob tem izrazil prepričanje, da bo vlada do volitev normalno delovala.

Vojska ZRJ bo preprečila vojno

18. 07. 2000 20.23

Predsednik Črne gore Milo Đukanović je obtožil vojsko, da se se vmešava v črnogorsko politiko in podpira jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, ki naj bi z amandmaji k ustavi ostal predsednik še osem let.

Bo Ashdown Kouchnerjev naslednik?

16. 07. 2000 17.34

Nekdanji voditelj britanskih liberalnih demokratov Paddy Ashdown bo verjetno nasledil Bernarda Kouchnerja na mestu civilnega upravitelja ZN na Kosovu, piše današnji londonski časnik Sunday Times. Kouchner, nekdanji francoski minister za zdravstvo, po pisanju londonskega časnika namreč želi postati visoki komisar ZN za begunce, o njegovem imenovanju pa naj bi v Generalni skupščini ZN razpravljali oktobra.

Koalicija ne bo razpadla?

14. 07. 2000 20.22

Dober mesec po prisegi nove vlade je bila enotnost koalicije na prvi resni preizkušnji. Združena ljudska stranka se je namreč odrekla v kolicijski pogodbi zapisani zavezi za uveljavitev večinskega volilnega sistema. Njeni poslanci so včeraj podprli ustavne spremembe, ki bi uzakonile drugačen volilni model, zaradi česar so mnogi že ugibali o razpadu pomladnega zavezništva. ''Mislim da koalicija Slovenija zaradi tega ne bo razpadla,'' je dejal Zagožen. Popoldne pa se je poslanska skupina SLS + SKD sestala z izvršilnim odborom stranke. Med sejo je predsednik, ki so ga Socialdemokrati obtožili soliranja, zagotovil, da vodstvo stranke podpira odločitve poslanske skupine v zvezi z volilno zakonodajo.

Spreminjanje volilne zakonodaje

14. 07. 2000 19.29

Po včerajšnjem prvem koraku k spreminjanju volilne zakonodaje so v parlamentu s tem projektom nadaljevali. Odkar se je v državnem zboru oblikoval dvotretjinski blok, ki podpira zapis proporcionalnega sistema v ustavo in dvig praga za vstop v parlament, je odločitve lahko sprejemati. Večina predlogov, ki bi jih bilo še pred tednom dni treba usklajevati, gre zadaj z lahkoto skozi glasovanje.

Vlada prekinila pogodbo s CRJMMK

14. 07. 2000 19.12

Center za raziskovanje javnega mnenja in množičnih komunikacij Fakultete za družbene vede (FDV) je danes od ministrstva za znanost in tehnologijo in urada vlade za informiranje prejel obvestilo, da odstopata od pogodbe z omenjenim centrom, ki so jo podpisali 27. junija letos, ko je bil na osnovi javnega razpisa in po opravljenem izbirnem postopku sprejet projekt centra pod vodstvom Nika Toša. Od pogodbe odstopajo z utemeljitvijo, da ''v skladu z novimi usmeritvami vlade ne potrebujejo raziskav, ki so predmet sklenjene pogodbe'', so sporočili s FDV.

Ivanušič o prednostnih nalogah

11. 07. 2000 08.56

Novi finančni minister Zvone Ivanušič je včeraj predstavil svojo ekipo državnih sekretarjev ter delovne načrte do konca letošnjega leta. Po Ivanušičevih besedah na nekaterih področjih že zmanjkuje proračunskega denarja - največ v pokojninski blagajni, na šolskem ministrstvu, svoje pa je naredila tudi suša. Vendar pa po ministrovih besedah rebalans ne pride v poštev. Pripravljajo pa že proračun za leto 2001.

Črnogorski parlament zavrnil spremembe

09. 07. 2000 09.54

Črnogorski parlament je v noči na soboto na izredni seji v Podgorici sprejel resolucijo, v kateri zavrača spremembe jugoslovanske ustave, ki jih je v četrtek sprejel parlament ZR Jugoslavije. Poslanci pa v večurni razpravi niso sprejeli predloga o pripravi referenduma, na katerem bi se volilci odločali o neodvisnosti Črne gore. Resolucijo je podprlo 36 poslancev, 18 pa jih je bilo proti.

Dresdner Bank zanika prevzem Commerzbanke

04. 07. 2000 16.18

Tretja največja nemška banka Dresdner Bank je danes ostro zanikala, da prevzema četrto največjo nemško banko Commerzbank. Nemška izdaja časnika Financial Times je namreč v današnji številki, sklicujoč se na obveščene vire zapisala, da namerava Dresdner Bank za nakup Commerzbank odšteti 42,75 ameriškega dolarja za delnico ter prevzeti popolen nadzor nad banko.

Izpadi elektronske pošte

04. 07. 2000 12.52

Ameriško spletno podjetje Excite@Home je imelo zamude pri dostavi elektronske pošte milijonom uporabnikom in se je pridružilo problemom spletnega velikana Yahoo s tehnologijo, ki podpira te storitve. Excite@Home je povedal, da je bila elektronska pošta zadržana približno dva dneva, saj se je ena izmed dveh naprav 'load balancer' (uravnalnik obremenitve), ki podpirata sistem, pokvarila. Napravo so popravili, vendar pa je pošta še vedno kasnila do dve uri zaradi pošiljanja prejšnje pošte. Predstavnik podjetja je povedal, da je imelo podjetje nekaj problemov z elektronsko pošto v zadnjih mesecih, vendar pa uvajajo nov sistem, ki naj bi izboljšal storitev. Tudi Yahoo je imel probleme s prekinitvami. Uporabniki so se pritoževali, da nimajo dostopa do elektronske pošte, takojšnjega sporočanja in spletne strani Yahoo Finance. Problemi so trajali približno eno uro.

Oracle priznal vohunjenje

04. 07. 2000 11.17

Predsednik ameriškega programerskega velikana Oracle Larry Ellison je izzivalno potrdil, da je najel privatne detektive za vohunjenje pri zaveznikih ameriškega računalniškega velikana Microsoft. Vztrajal je tudi pri trditvi, da je njegovo podjetje s tem le opravljalo svojo državljansko dolžnost. ''Zelo dobro se počutim glede tega, kar smo naredili'', je povedal Ellison. Povedal je še, da je detektivsko delo pokazalo, da je Microsoft plačeval trgovinskim in političnim skupinam, da so vplivale na javno mnenje med protimonopolnim sojenjem Microsoftu.

Pogovori srbske opozicije in Podgorice

03. 07. 2000 14.23

Predsednik Demokratske stranke (DS) Zoran Đinđić je napovedal skorajšnje pogovore predstavnikov demokratične opozicije iz Srbije z voditelji Demokratske stranke socialistov (DPS) Mila Đukanovića o izhodiščih črnogorske vlade o preureditvi odnosov med Srbijo in Črno goro in zveznih volitvah. Predsednik Demokrščanske stranke Srbije (DHSS) Vladan Batić, ki je prav tako eden izmed voditeljev Zveze za spremembe (SZP) pa je napovedal, da bo politično-promocijska skupina SZP opredelila podrobnosti in datum obiska predstavnikov te zveze pri vladajoči koaliciji v Črni gori.

Obsodba sporazuma med srbskimi voditelji in ZN

02. 07. 2000 20.34

Albanski stranki Demokratična stranka Kosova (DSK) in Enotno demokratično gibanje (EDG) obsojata sporazum, ki so ga srbski voditelji sklenili z Združenimi narodi, in s katerim želijo po njihovem mnenju razdeliti Kosovo na kantone, so danes poročali kosovski mediji.

Dogovori o pripravi tristranskega srečanja

02. 07. 2000 11.32

Ameriški predsednik Bill Clinton je sinoči telefoniral izraelskemu premieru Ehudu Baraku, s katerim je govoril o pripravi tristranskega srečanja s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom, je povedal Barakov tiskovni predstavnik Gadi Baltianski.

Bavčar podprl Potočnikovo zamisel

29. 06. 2000 16.17

Podpredsednik LDS Igor Bavčar je v odprtem pismu vodji pogajalske skupine z EU Janezu Potočniku podprl njegovo zamisel za ponovno sklenitev sporazuma o sodelovanju parlamentarnih strank o vstopanju Slovenije v Evropsko unijo, kar naj bi preprečilo predvolilne politične spopade v zvezi s slovenskim vstopanjem v EU. ''Liberalna demokracija Slovenije je bila ena od pobudnic za sklenitev tega sporazuma in si je ves čas prizadevala za njegovo uveljavitev, zato v osnovi podpira vaš predlog,'' je v pismu Potočniku zapisal Bavčar, sicer tudi nekdanji minister za evropske zadeve.

Razprava o zaščitnem zakonu

28. 06. 2000 20.42

Italijanska poslanska zbornica je sinoči zaradi nesklepčnosti prekinila razpravo o globalnem zaščitnem zakonu za slovensko manjšino v Italiji. Poslanci so obdelali prvih sedem členov zakona od skupno 28 in zavrnili večino pripomb desne opozicije. Razprava se bo nadaljevala danes.