podpira

Moskva, Zagreb in Atene o kosovski krizi
06. 03. 1998 17.27
Moskva je danes opozorila Zahod pred morebitnim vmešavanjem v jugoslovanske notranje zadeve v zvezi s kosovskim vprašanjem, je sporočilo rusko zunanje ministrstvo. Na dogodke na Kosovu se je danes odzval tudi uradni Zagreb, ki "podpira ozemeljsko celovitost vseh evropskih držav v duhu Pakta o stabilnosti v Evropi ter temeljnih načel OVSE." Tudi grški zunanji minister Teodoros Pangalos je v Beogradu danes izjavil, da se Grčija zavzema za ohranjanje nacionalnih držav na Balkanu in nasprotuje spremembam meja.

Španski premier izrazil podporo turškemu vključevanju v EU
04. 03. 1998 16.25
Španski premier Jose Maria Aznar je danes izrazil podporo Španije vključitvi Turčije v Evropsko unijo.

Izraelski parlament voli predsednika države
04. 03. 1998 09.43
Izraelski parlament bo danes izvolil novega predsednika države. Pričakovati je, da bo na tem položaju ostal dosedanji predsednik Ezer Weizman. Njegov protikandidat je priseljenec iz Maroka Šaul Amor, ki ga podpira stranka Likud. To je prvič v zgodovini Izraela, da vladajoča stranka ne podpira ponovne izvolitve predsednika, vendar pa 73-letni Weizman računa na podporo "upornikov" iz vladajoče desne koalicije.

Dini v Iranu
02. 03. 1998 11.58
V pogovoru z italijanskim zunanjim ministrom Lambertom Dinijem, ki je na uradnem obisku v Iranu, je novi iranski predsednik Mohamed Hatami zagotovil, da "Iran na noben način ne podpira mednarodnega terorizma, zdi se mu celo graje vreden".

Francija in Nemčija dosegli dogovor o vodenju Evropske centralne banke
28. 02. 1998 12.00
Nemški kancler Helmut Kohl in francoski predsednik Jacques Chirac naj bi po pisanju nemškega tednika Focus dosegla kompromis glede predsedovanja bodoči Evropski centralni banki. Časnik se sklicuje na vire blizu vladi v Bonnu. V skladu s kompromisom naj bi Francija dobila položaj podpredsednika banke, a pod pogojem, da bo čez osem let na čelo banke prišel Francoz. Prvi predsednik banke naj bi bil Nizozemec Wim Duisenberg. Nemčija Duisenbergovo kandidaturo podpira, medtem ko je Pariz za ta pomemeben položaj predlagal guvernerja francoske centralne banke Jean-Claudea Tricheta. V uradu nemškega kanclerja novice niso niti potrdili niti zanikali.

Solana zaključil obisk v Sloveniji - politika odprtih vrat je edina politika zveze NATO
27. 02. 1998 16.00
Pri nadaljnji širitvi zveze NATO bo šlo za različne politične in geostrateške interese posameznih držav, zlasti največjih članic zveze NATO. Slovenija se tega zaveda, zato tudi ne želi dvigati pričakovanj v zvezi s članstvom v NATU na previsoko raven, vendar ocenjuje, da so slovenska pričakovanja realna, je premier Janez Drnovšek na skupni novinarski konferenci ob zaključku dvodnevnega obiska generalnega sekretarja zveze NATO Javierja Solane v Sloveniji povzel slovensko stališče o vključevanju v Severnoatlanstko zvezo. Generalni sekretar zveze Javier Solana je poudaril, da je "politika odprtih vrat edina politika, ki jo NATO ima". Na novinarsko vprašanje, kako se bodo ostale članice NATA o nadaljnji širitvi dogovarjale z Združenimi državami, pa je dejal, da proces ratifikacije prvega kroga širitve "poteka gladko" tako v ostalih članicah zveze kot v samih ZDA. Izpostavil je nedavno izjavo ameriške administracije, po kateri tudi ta podpira politiko odprtih vrat zveze NATO. Solana je še napovedal, da bo letošnje leto zelo aktivno v smislu sodelovanja med Slovenijo in zvezo NATO.

Prodi v Bolgariji
24. 02. 1998 09.42
Italijanski premier Romano Prodi je na obisku v Bolgariji. Osrednja tema pogovorov je sodelovanje med Italijo in Bolgarijo, precej pozornosti pa bodo namenili t.i. koridorju št. 8, ki bo Italijo preko Albanije in Makedonije ter Bolgarije povezoval s Kaspijskim morjem. Ob prihodu v Sofijo je Prodi v ponedeljek povedal, da Italija še naprej podpira širitev zveze NATO in Evropske unije. Obe zvezi se morata po njegovem širiti ne le na sever, temveč tudi na jug Evrope, kjer pomembno vlogo igrata Romunija in Bolgarija.

Američani za smrt Sadama Huseina
22. 02. 1998 10.52
Želja večine Američanov je, da bi organizirali akcijo, v kateri bi ubili iraškega predsednika Sadama Huseina in s tem rešili iraško krizo. Glede na izide javnomnenjske raziskave, katere izsledki so objavljeni v sobotni izdaji časnika Newsweek, 54 odstotkov Američanov podpira uboj Sadama Huseina, 37 odstotkov pa tej možnosti nasprotuje. V podobni javnomnenjski raziskavi, ki je bila izvedena novembra, je bilo le 39 odstotkov vprašanih naklonjenih uboju Sadama Huseina. Glede načina rešitve sedanje krize se je 39 odstotkov vprašanih izreklo za diplomatsko rešitev, 36 odstotkov za zračno in kopensko vojaško akcijo, 18 odstotkov pa za omejeno zračno akcijo.

Izrael ponovil podporo ZDA v iraški krizi
20. 02. 1998 17.15
Izraelski premier Benjamin Netanjahu je danes ponovil svojo podporo Združenim državam Amerike v iraški krizi in ocenil, da se je njegova država pripravljena soočiti z vsakršno možnostjo.

36% Francozov podpira neodvisnost Korzike
19. 02. 1998 10.44
Po podatkih danes objavljene javnomnenjske raziskave kar 36 odstotkov Francozov podpira neodvisnost Korzike, dobra polovica vprašanih pa se zavzema za izvedbo referenduma o neodvisnosti tega sredozemskega otoka, ki ga pretresajo napadi nacionalističnih skrajnežev. Nasprotno pa bi na referendumu kar 80 odstotkov Korzičanov glasovalo proti neodvisnosti, je še pokazala raziskava, ki jo je za pariški tednik Paris Match in lokalni časnik Le Provence izvedla agencija BVA.

Vroča razprava o ameriškem načinu reševanja iraške krize
19. 02. 1998 08.51
Preveč zagreti nasprotniki ameriške politike v zvezi z reševanjem iraške krize so z glasnimi vzkliki in žvižgi sinoči preglasili državno sekretarko Madeleine Albright med njeno razlago v javni razpravi na državni univerzi Ohio v Columbusu.

Scalfaro prispel v Romunijo
18. 02. 1998 12.19
Italijanski predsednik Oscar Luigi Scalfaro je prispel na kratek obisk v Bukarešto, kjer se bo srečal z romunskim kolegom Emilom Constantinescujem. Sogovornika bosta razpravljala o dvostranskih odnosih med državama ter načrtovani širitvi EU in zveze NATO, pogovarjala pa se bosta tudi o mednarodni politiki.

Konfederacija sindikatov 90 Slovenije podpira delavke in sindikat na Ptuju
17. 02. 1998 15.41
Konfederacija sindikatov 90 Slovenije podpira prizadevanja delavk in sindikata ptujske Delte, da bi rešil nastali položaj ter socialni in materialni položaj zaposlenih in njihovih družin, so sporočili s Konfederacije sindikatov 90 Slovenije. Omenjeni sindikat najostreje obsoja ravnanje delodajalca, ogorčen pa je tudi nad izmikanjem države, ko ji rušijo njene socialne in pravne temelje. Od vlade in delodajacev zahteva, da se opredelita do načina prestrukturiranja v tekstilni industriji.

Poziv k pogajanjem
17. 02. 1998 13.20
Vodstvi Zveze svobodnih sindikatov Slovenije in Sindikata tekstilne in usnjarsko-predelovalne industrije Slovenije pozivata generalnega direktorja Laboda d.d. Novo mesto in direktorico Laboda Delta, konfekcija d.o.o. Ptuj ter stavkovni odbor, da ponovno vzpostavijo odnose, ki bodo omogočili nadaljnja pogajanja s ciljem ohranitve delovnih mest, socialne varnosti zaposlenih in ohranitve družbe Labod Delta, Konfekcija d.o.o. Ptuj, so sporočili iz omenjenih sindikatov.

Islandija podpira morebitno operacijo ZDA v Iraku
17. 02. 1998 12.56
Poveljnik ameriških sil v Evropi general Wesley Clark je v okviru obiska na Islandiji zatrdil, da je islandska vlada zagotovila popolno podporo ob morebitni ameriški vojaški akciji v Iraku.

Kofi Anan ne bo posredoval v iraški krizi
17. 02. 1998 09.27
Generalni sekretar OZN Kofi Anan se je ponovno sestal s predstavniki petih držav stalnih članic Varnostnega sveta, s katerimi je razpravljal o rešitvi iraške krize in svoji morebitni poti v Bagdad. Anan je po sestanku še enkrat izrazil svoje stališče, da bo v Bagdad odpotoval šele takrat, ko bo prepričan, da bo njegovo posredovanje prispevalo k mirni rešitvi krize.

Velika Birtanija podpira misijo Kofija Annana v Iraku
16. 02. 1998 16.57
Velika Britanija je popolnoma naklonjena misiji generalnega sekretarja Združenih narodov Kofija Annana v Iraku, vendar pod pogojem, da jo bo iraško vodstvo resno upoštevalo, je danes povedal britanski zunanji minister Robin Cook ter poudaril, da v času Annanovega obiska v Bagdadu nihče ne bo sprožil vojaške akcije proti Iraku.

Kongres podpira Clintona
13. 02. 1998 09.36
Republikanski in demokratski voditelji v ameriškem kongresu so izrazili podporo predsedniku Billu Clintonu v zvezi z iraško krizo. Vodja republikanske večine v senatu Trent Lott je izjavil, da je uporaba vojaške sile upravičena, če bodo vsi diplomatski napori zaman. Dejal je, da bo, če se bo predsednik odločil za poseg, Amerika enotna v svoji podpori. Podobno je dejal vodja demokratske manjšine Tom Daschle.

Frlec in Milo o dvostranskem sodelovanju med Slovenijo in Albanijo
10. 02. 1998 18.59
Slovenski zunanji minister Boris Frlec in njegov albanski kolega Paskal Milo, ki se mudi na dvodnevnem obisku v Sloveniji, sta na dopoldanskem srečanju govorila o odnosih med državama, predvsem o sestanku mešane komisije, ki naj bi bil poleti, izmenjala pa sta tudi poglede na albansko manjšino v Makedoniji in na Kosovu. Kot je napovedal minister Frlec, bosta imela med delovnim kosilom priložnost še za izmenjavo pogledov na mednarodna vprašanja, predvsem na vprašanje nemirnega Balkana.

Drnovšek tudi od Jospina dobil zagotovilo o francoski podpori pri EU in NATO
10. 02. 1998 18.58
Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je po srečanju s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom danes v Parizu sešel tudi s francoskim kolegom Lionelom Jospinom. Tudi tokrat je v pogovorih dobil zagotovilo o trdni francoski podpori slovenskemu vstopanju v Evropsko unijo in prizadevanjem za vključitev v zvezo NATO.

Microsoft o prihodnosti večpredstavne tehnologije
10. 02. 1998 11.17
Na prireditvi Winter Meltdown '98 v Washingtonu je Microsoft izdelovalcem in razvijalcem strojne in programske opreme predstavil svojo strategijo razvoja večpredstavne tehnologije. Več kot 700 razvijalcev se je seznanilo z značilnostmi Microsoftovih vmesnikov za programiranje aplikacij (API) DirectX(R) 6.0 in drugimi novimi tehnologijami.

Kanada bo podprla ameriški napad na Irak
09. 02. 1998 12.43
Kanadska vlada podpira ameriške priprave na zračne napade na Irak in razmišlja o sodelovanju Kanade v omenjeni operaciji, je danes na mednarodni konferenci o varnosti v Muenchnu izjavil kanadski obrambni minister Arthur C. Eggleton.

Duma sprejela povabilo v Bagdad
06. 02. 1998 11.41
Duma, spodnji dom ruskega parlamenta, je danes sprejela povabilo iraškega parlamenta, naj njena delegacija obišče Bagdad in tamkajšnje predsedniške palače. Predsednik dume Genadij Seleznjov je sporočil, da naj bi delegacija v Bagdad odpotovala v nedeljo z letalom s človekoljubnim tovorom. V delegaciji pod vodstvom podpredsednika dume Mihaila Gucerjeva bosta po dva predstavnika parlamentarnih skupin. V krizi z Irakom duma, v kateri ima večino komunistična in nacionalistična opozicija, v celoti podpira stališče ruskega vodstva, ki nasprotuje kakršnikoli vojaški akciji zoper Irak.

Komisija za lokalno samoupravo načelno za EU
05. 02. 1998 11.19
Parlamentarna komisija za lokalno samoupravo načelno podpira predlog strategije za vključevanje Slovenije v Evropsko unijo. Čeprav področje lokalne samouprave ni ključnega pomena pri vključevanju v unijo, bo komisija na podlagi opravljene razprave naknadno pripravila tudi nekaj dodatnih stališč k predloženemu vladnemu dokumentu.

Kitajska ne podpira uporabe nasilja proti Iraku
05. 02. 1998 09.49
Kitajska odločno zavrača vojaški poseg proti Iraku. Kitajski zunanji minister Qian Qichen je v današnjem telefonskem pogovoru izrecno posvaril ameriško kolegico Madeleine Albright pred morebitnim vojaškim posegom proti Iraku. Qian Qichen je poudaril, "da Kitajska ne podpira uporabe nasilja proti Iraku". Po njegovih besedah je državni in partijski voditelj Jiang Zemin "globoko zaskrbljen nad sedanjo krizo glede inšpekcij orožja v Iraku".

Microsoft NetShow 3.0 v prvi preizkusni različici
04. 02. 1998 17.20
<b> Microsoft je izdal prvo preizkusno različico večpredstavnega strežnika Microsoft NetShowTM. Predstavili jo bodo na prireditvi Internet Showcase 98 v San Diegu, na Microsoftovi konferenci Web Tech*Ed v Palm Springsu pa jo bo prejelo 3000 udeležencev. </b>

Blair podpira ruske napore za rešitev iraške krize
04. 02. 1998 17.07
Britanski premier Tony Blair je v današnjem telefonskem pogovoru z ruskim predsednikom Borisom Jelcinom izrazil podporo prizadevanjem Rusije za rešitev iraške krize. Ruski voditelj je telefoniral tudi francoskemu predsedniku Jacquesu Chiracu ter med pogovorom dejal, da je bil po njegovem mnenju zabeležen določen napredek v stališču Iraka glede diplomatske rešitve spora.

Castro: Clinton naj bi bil žrtev zarote
04. 02. 1998 08.29
Fidel Castro podpira ameriškega predsednika Billa Clintona v aferi " Monicagate" in mu "iskreno želi", da bi premagal osebne težave. Po Castrovem mnenju naj bi bil Clinton žrtev zarote, ki jo pripisuje "umazanim " političnim nasprotnikom.

Jelko Kacin se je sestal z švedskim veleposlanikom
16. 01. 1998 13.47
Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelko Kacin se je srečal s švedskim veleposlanikom v Sloveniji s sedežem na Dunaju Bjornom Skalo. Sogovornika sta razpravljala o aktualnih vprašanjih širitve EU, zveze NATO, uresničevanju Daytonskega mirovnega sporazuma in vprašanjih miru in stabilnosti v Evropi. Švedski veleposlanik je poudaril, da švedska vlada podpira slovensko vključevanje v Evropsko unijo in pričakuje, da bo Slovenija v najkrajšem možnem času postala polnopravna članica EU. Kacin je izrazil upanje, da bo drugi krog širitve zveze NATO hitro potekal. Poudaril je, da bi bila širitev na območju jugovzhodne Erope zelo pomembna za vzpostavitev in ohranjanje miru ter stabilnosti na tem območju.

Albrightova in Cook poudarjata, da mora Irak spoštovati resolucije ZN
16. 01. 1998 10.10
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in njen britanski kolega Robin Cook sta v četrtek v Washingtonu poudarila, da mora Irak dopustiti brezpogojni dostop do svojih naprav inšpektorjem komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM). Cook je na skupni tiskovni konferenci dejal, da "mora Sadam Husein sprejeti povratek inšpektorjev" in da njegovi pogoji niso sprejemljivi. Velika Britanija po Cookovih besedah podpira "vsa potrebna sredstva", s katerimi bi Irak pripravili do spoštovanja resolucij Združenih narodov. Cook pa je v okviru ministrskega srečanja ZDA in EU v četrtek obenem izključil "novo partnerstvo" z Washingtonom na področju politike do Iraka, vse dokler bo ameriška vlada grozila s sankcijami podjetjem tretjega sveta. Cook je po srečanju potrdil, da so se Združene države in EU dogovorile za sodelovanje pri prerečitvi Iranu, da bi pridobil orožje za množično uničevanje, kot so jedrsko in kemično orožje ter balistične rakete.