podpis zakona

Drnovšek na srečanju SEP
23. 11. 2001 00.00
Premier Drnovšek se je v Trstu udeležil letnega zasedanja predsednikov vlad 17 držav članic Srednjeevropske pobude, na katerem so razpravljali o položaju v svetu po terorističnih napadih na ZDA.

Pritožba Nove stranke
14. 11. 2001 00.00
Nova stranka je na ustavno sodišče vložila pobudo za presojo ustavnosti 13. člena zakona o referendumu in ljudski iniciativi.

ZDA so proti Mednarodnemu sodišču
27. 09. 2001 00.00
Republikanski senator iz Severne Karoline Jesse Helms odločno nasprotuje ameriškemu sodelovanju z nastajajočim Mednarodnim kazenskim sodiščem, ki ga je imenoval kengurujsko sodišče.

Znižanje davkov v ZDA
26. 05. 2001 00.00
Pogajalski skupini predstavniškega doma in senata ameriškega kongresa sta v petek zvečer po maratonskih pogajanjih dosegli dogovor o skupnem predlogu zakona za znižanje davkov, o katerem morata oba domova sedaj še glasovati, nakar bo poslan v podpis predsedniku Georgu Bushu. Slednji si je želel podpisati zakon, ki bi predvideval 1,6 

Usklajevanje zakona o telekomunikacijah
04. 04. 2001 00.00
Poslanska skupina SLS+SKD je po besedah njenega vodje Janeza Podobnika koalicijskim partnerjem predlagala usklajevanje o predlogu zakona o telekomunikacijah, ki čaka na tretje parlamentarno branje. Koalicijske partnerice naj bi se tako v petek pogovarjale zlasti o vprašanju oblikovanja cen telekomunikacijskih storitev in investicijskih vlaganj v izgradnjo telekomunikacijskega omrežja, zlasti na podeželju. Podobnik pa se je na novinarski konferenci dotaknil tudi strokovnega mnenja sekretariata DZ za zakonodajo in pravne zadeve k predlogu poslovnika državnega zbora. "Kot predlagatelji sprememb poslovnika moramo te opombe in pomisleke, ki so predstavljeni na kar 19 straneh, pozorno preučiti," je poudaril in napovedal, da bodo do aprilske seje DZ našli ustrezne rešitve.

Višje plače za učitelje
16. 03. 2001 00.00
Ministrica za šolstvo, znanost in šport Lucija Čok in vodja sindikalne pogajalske skupine za vzgojo in izobraževanje Branimir Štrukelj sta danes parafirala vse člene kolektivne pogodbe za zaposlene v vzgoji in izobraževanju.

Veljava zakona za Slovence v Italiji
01. 03. 2001 00.00
Zaščitni zakon za slovensko manjšino, ki ga je 14. februarja letos izglasoval italijanski senat, naj bi začel uradno veljati v drugi polovici marca. Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi je zaščitni zakon podpisal 23. februarja, dan kasneje pa tudi italijanski minister za pravosodje Piero Fassino.

Pobuda Zelenih Slovenije
28. 02. 2001 00.00
Zeleni Slovenije so danes državnemu zboru predali pobudo za nadaljnje neoporečno ravnanje s klavničnimi odpadki. Pobudniki menijo, da je vlada z uredbo o shranjevanju klavničnih odpadkov najbolj škodovala sama sebi, saj je pod pritiskom koncesionarja družbe Koto zavestno ignorirala določen vir prihodkov proračuna.

Izpisek iz matične knjige prek interneta
04. 02. 2001 00.00
V centru za upravno informatiko bodo predvidoma že v prvi polovici letošnjega leta omogočili pridobitev izpiska iz matične knjige prek interneta. Projekt elektronskega poslovanja državne uprave je del nacionalne strategije, ki jo je pripravil Center vlade za informatiko (CVI), v prihodnosti pa naj bi bilo možno preko virtualne upravne enote na internetu opraviti vrsto storitev, kot so podaljšanje vozniškega dovoljenja, registracijo avtomobilov ali sprememba bivališča, je za STA povedal vodja Centra za upravno informatiko Tadej Gabrijel.

Zakonodajnega referenduma ne bo
18. 12. 2000 00.00
Opolnoči se izteče rok za zbiranje podpisov podpore pobudi za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o vladi, ki jo je 24. novembra v državni zbor vložila skupina 258 volivcev s prvopodpisanim Boštjanom Cizljem. V času aktivnega zbiranja podpisov so pobudniki in državljani, ki so želeli oddati svoj podpis in s tem tudi pobudo, naleteli na kopico težav, pojasnjuje Cizelj. Pri tem navaja zavestno kršenje zakona o varovanju osebnih podatkov s strani službe državnega zbora ob vložitvi 258 podpisov pobudnikov, zaplete v zvezi z obrazci na upravnih enotah, neustrezen odnos uradnikov na upravnih enotah itd.

Predlog za delno ukinitev sankcij proti Kubi
19. 10. 2000 00.00
Ameriški senat je sprejel predlog zakona, s katerim bi dovolili prodajo ameriške hrane in zdravil Kubi. Senat je predlog že poslal v podpis predsedniku Billu Clintonu, ki naj bi ga v kratkem podpisal. ZDA so po kubanski revoluciji in prevzemu oblasti Fidela Castra leta 1962 proti Kubi uvedle gospodarske sankcije, ki po koncu hladne vojne že dolgo niso več smiselne, vendar je kubanska emigrantska skupnost dovolj močna, da blokira njihovo odpravo. Tokrat so se odpravi sankcij odločno postavili po robu ameriški pridelovalci hrane, ki zaradi političnih interesov ne želijo izgubljati dohodka. Kubanski režim je ob novici o predlogu za delno odpravo sankcij pripravil množične demonstracije. Havana namreč tak ukrep zavrača in zahteva popolno odpravo sankcij, vključno s prepovedjo potovanj ameriških državljanov na Kubo. Delna odprava sankcij proti Kubi je del celovitega predloga zakona o financiranju kmetijstva, po katerem bo odpravljena prepoved prodaje hrane in zdravil tudi za Libijo, Severno Korejo Iran in Sudan.

ZDA odobrile sprejem Kitajske v WTO
20. 09. 2000 00.00
Ameriški senat je včeraj po večmesečnem zavlačevanju z veliko večino odobril sprejem Kitajske v Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO). Za to odločitev je glasovalo 85 senatorjev, 15 pa jih je bilo proti.

Več domišljije za vstopna gesla
19. 07. 2000 11.51
Raziskava podjetja Visa je pokazala, da ni potrebno biti tehnični genij, da bi lahko prišli do zasebnih podatkov, kot so gesla za dostope do določenih dokumentov, bančnih računov ipd.

Za 5-letni moratorij davka na internetu
11. 05. 2000 11.04
Predstavniški dom ameriškega kongresa je z veliko večino sprejel predlog zakona o uvedbi petletne prepovedi pobiranja davka od poslovanja prek interneta. V ZDA ni zveznega davka na poslovanje prek interneta, ker je bil leta 1998 sprejet moratorij, ki ga skuša predstavniški dom z novim predlogom še podaljšati. Nekaj zveznih držav sicer zaračunava davek, vendar novi predlog predstavniškega doma predvideva tudi izločitev tega.

Clinton za zakon o orožju
08. 03. 2000 10.50
Ameriški predsednik Bill Clinton je sinoči pozval kongres, naj čimprej uskladi predloga zakona o orožju iz predstavniškega doma in senata, ter mu pošlje v podpis skupni predlog. Clinton se je po trditvah Bele hiše s tem odzval na zadnje tragične dogodke v Michiganu in Pennsylvaniji, republikanci, ki nasprotujejo večjim omejitvam pravice do orožja, pa ga obtožujejo, da temo izkorišča v predvolilne namene.

Upravni postopki v elektronski obliki
03. 03. 2000 16.37
Z novim zakon o elektronskem poslovanju in elektronske podpisu, ki ga je vlada poslala v hitro obravnavo v državni zbor, naj bi se sprva vsi skrajšani postopki v splošnem upravnem postopku lahko urejali v elektronski obliki, kar bi državljanom omogočilo določena potrdila naročiti kar od doma s svojega računalnika. S tem bi se zmanjšale vrste v upravnih enotah, ki sedaj potrdila izdajajo osebno. Če bo zakon sprejet - vlada predvideva, da se bo to zgodilo še pred poletjem - bo to povzročilo korak naprej v poslovanju državne uprave z državljani.

Sprejeli predlog zakona o Iranu
02. 03. 2000 10.44
Ameriški kongresniki so predsedniku Billu Clintonu sinoči poslali v podpis predlog zakona o sankcijah proti državam, ki Iranu prodajajo orožje, med katerimi je posebej izpostavljena Rusija. Predstavniški dom in senat sta pred tednom dni vsak posebej soglasno sprejela vsak svoj predlog, sinoči pa so ga združili v enega, pri čemer je prevladala senatna verzija. Predstavniški dom jo je potrdil s 420 glasovi brez negativnih ali vzdržanih glasov.

Skrivnostni pravilnik o nevarnih proizvodih
25. 01. 2000 08.00
Minister za zdravstvo Marjan Jereb je v Uradnem listu objavil pravilnik o prepovedi uvoza nekaterih izdelkov. Z njo je soglašala tudi ministrica za gospodarstvo Tea Petrin. Ko pa smo želeli izvedeti, kdo bo odločal o spornosti izdelkov in kako, pa se je že zataknilo.

Michael Douglas zaljubljen, ne pa nor
07. 01. 2000 15.00
Valižanska igralka Catherine Zeta-Jones, ki se je pred kratkim zaročila z ameriškim igralcem Michaelom Douglasom, se je zavezala, da v primeru ločitve od ameriškega igralca ne bo zahtevala dela njegovega bogastva, je danes poročal britanski dnevnik The Sun.

Podpis okvirnega zakona za zaščito jezikovnih manjšin
17. 12. 1999 12.52
Italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi je včeraj podpisal oziroma formalno razglasil nedavno odobreni okvirni zakon za zaščito jezikovnih in narodnih manjšin. Zakon bo stopil v veljavo takoj po objavi v Uradnem listu, piše današnji Primorski dnevnik.

Petrol in Ina pod drobnogledom
22. 10. 1999 16.12
Urad RS za varstvo konkurence je 8. oktobra izdal sklep o uvedbi postopka v zadevi priglašene koncentracije Slovenske naftne družbe Petrol in zagrebške Ine. Postopek, ki ga je urad med drugim uvedel na podlagi ugotovitve, da obstaja resen sum glede skladnosti nameravane koncentracije s pravili o konkurenci, mora biti v skladu z zakonom o preprečevanju omejevanja konkurence končan v 90 dneh od izdaje sklepa o uvedbi postopka.

Habibi odložil podpis spornega zakona o varnosti
24. 09. 1999 18.45
Indonezijski predsednik Habibi je danes odložil podpis spornega zakona o varnosti, proti sprejemu katerega že drugi dan protestirajo študenti v Džakarti in drugih večjih mestih.

Sestanek z avtoprevozniki
08. 09. 1999 16.11
Na ministrstvu za promet in zveze so se v skladu z določili sporazuma, ki sta ga v ponedeljek, 6. septembra, podpisala vlada in Sindikat avtoprevoznikov in lastnikov gradbene mehanizacije (SAS), sestali predstavniki ministrstva in vseh štirih združenj avtoprevoznikov (poleg SAS še obe zbornični združenji ter GIZ). Potrdili so terminski načrt priprave novega pravilnika o načinu delitve dovolilnic za mednarodni cestni prevoz stvari in se dogovorili, da se bodo v zvezi s predlogi in spremembami zakona o prevozih v cestnem prometu, ki se nanašajo na podeljevanje prevozniških licenc in naj bi jih prihodnji teden obravnavala vlada, znova sestali v petek, 10. septembra.

Predstavniški dom odobril več kot 13 milijard dolarjev za vojsko
07. 05. 1999 09.51
Predstavniški dom ameriškega kongresa je s 311 proti 105 glasovom izglasoval predlog zakona, s katerim bi ameriški vojski za posredovanje na Kosovu in tudi za druge namene odobrili izredna proračunska sredstva v višini 13,1 milijarde ameriških dolarjev. Predlog je dobil trdno podporo obeh strank, čeprav vsota precej presega prvotni predlog predsednika ZDA Billa Clintona, ki je zaprosil za 6 milijard dolarjev. Podoben predlog zakona mora zdaj sprejeti še senat, ki je po napovedih poznavalcev manj radodaren. Tako se v kratkem pričakuje kompromis med senatom in predstavniškim domom, ki bi poslala predsedniku v podpis predlog zakona, ki bi vseboval okrog 9 milijard dolarjev.

Občinske svete bodo vodili župani
09. 12. 1997 14.48
Novela zakona o lokalni samoupravi, ki jo je vlada sprejela minuli teden, bo posegla predvsem v organizacijo dela občinskih organov in med drugim odpravila njihovo nepovezano delovanje, saj naj bi v skladu s predlaganimi rešitvami občinske svete vodili župani. Namestnik direktorja vladne službe za lokalno samoupravo Stane Vlaj pa je spregovoril o pripravah na podpis Evropske okvirne konvencije o čezmejnem sodelovanju teritorialnih skupnosti. Minister brez listnice, pristojen za lokalno samoupravo, je opozoril, da bo moral državni zbor pred sprejemom zakona, ki ga bo vlada vložila v prvo branje, glede na vsebino sprememb, ki zadevajo koristi občin, pridobiti njihovo mnenje.