podražili

Marca na letni ravni 5,4-odstotna inflacija, na rast cen vplivali dražji naftni derivati

31. 03. 2022 11.01

Po podatkih Statističnega urada Slovenije so bile marca življenjske potrebščine na letni ravni dražje za 5,4 odstotka. Na zvišanje cen so najbolj vplivale podražitve naftnih derivatov. Bencin se je denimo na letni ravni podražil za 30,3 odstotka, dizelsko gorivo pa za 29,5 odstotka. Na mesečno deflacijo je imela največji vpliv pocenitev električne energije za 38,9 odstotka.

Revoz za teden dni ustavil proizvodnjo, na čakanju 1450 zaposlenih

24. 03. 2022 18.41

Vojna je še en udarec v nizu kriznih let za avtomobilsko industrijo. Zaradi pomanjkanja polprevodnikov je novomeški Revoz za en teden ustavil proizvodnjo, 1450 zaposlenih pa zdaj na delo čaka doma. Kot so sporočili iz podjetja, se tudi oni, kot vsa avtomobilska industrija, soočajo z velikimi težavami na področju oskrbe z elektronskimi deli. Poslovanje je zaradi tega oteženo, veliko je prilagajanj in sprememb načrta proizvodnje, so še zapisali, pri čemer pa ni jasno, kaj bo po tem tednu oziroma v prihodnosti.

Žveglič: Na udaru žitarice, oljarice, tudi perutnina, prašičereja in govedoreja

16. 03. 2022 13.41

Cene hrane se vztrajno dvigajo. Nekateri izdelki so se podražili že med epidemijo, višje cene pa se obetajo tudi zaradi vojne v Ukrajini in uvedb sankcij proti Rusiji. Nekatere države so že prepovedale ali omejile izvoz hrane in surovin, predvsem pšenice, moke in mesa. Potrošniki si v strahu, da bo zmanjkalo hrane, že delajo zaloge, trgovci pa mirijo, da bo dobava hrane nemotena in da imajo dovolj zalog, zato ni nobenih potreb po večjih nakupih. Predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije (KGZS) Roman Žveglič je o vplivu vojne v Ukrajini na slovenski trg s hrano dejal, da so trenutno najbolj na udaru žitarice in oljarice, pa tudi perutnina, prašičereja in govedoreja.

Januarja 38-odstotna podražitev uvoza nafte in plina na mesečni ravni

15. 03. 2022 12.00

Cene uvoženih proizvodov so bile januarja za 2,3 odstotka višje kot decembra in za 26,4 odstotka višje kot januarja lani. Na mesečni ravni je bilo najopaznejše zvišanje cen na področju rud in kamnin, pri čemer je izstopalo 37,8-odstotno zvišanje cen surove nafte in zemeljskega plina, je objavil državni statistični urad.

Rekordne cene hrane: v zadnjih 20 letih višje za dobrih 73 odstotkov

11. 03. 2022 13.38

Predsednik vlade Janez Janša glede samooskrbe in cen hrane pravi, da mogoče ne bo desetih vrst rogljičkov na mizi, a lačni ne bomo. A dejstvo je, da so cene hrane v Sloveniji najvišje v zadnjih 20 letih. Od začetka februarja 2002 pa do konca februarja 2022 so se cene hrane zvišale za 73,1 odstotkov, kažejo podatki Statističnega urada RS (SURS).

'V marsičem smo posebni, a ne po tem, da se je cena toplotne energije dvignila za 200 odstotkov'

10. 02. 2022 17.35

Velenjski župan se je odzval na očitek notranjega ministra Aleša Hojsa v oddaji 24UR ZVEČER. "Minister je omenil, da so se cene toplotne energije najbolj povišale v občinah, "ki jih vodijo leve stranke", in pri tem neposredno omenili prav Mestno občino Velenje, kjer naj bi se cena toplotne energije dvignila za 200 odstotkov. Podane informacije ministra ne držijo," sporoča župan Peter Dermol.

Energetska vojna med ministrstvom, upravniki in dobavitelji plina se nadaljuje

25. 01. 2022 19.40

Vsak dan prihajajo novi primeri vrtoglavih zneskov na položnicah za ogrevanje. S Ptuja denimo poročajo, da so se cene ponekod podvojile. Drugod prihajajo položnice za sto, dvesto, tristo evrov samo za ogrevanje. In ne le gospodinjstva, tudi manjša podjetja s petkrat višjimi položnicami. Nadaljuje pa se tudi energetska vojna med ministrstvom, upravniki, stanovalci in dobavitelji plina glede poslovnih in gospodinjskih odjemov. Ministrstvo s prstom kaže na upravnike. Upravniki pa udarjajo nazaj: "Ministrstvo očitno sploh ne razume vloge upravnika."

'Cene hrane se bodo dvigovale, a ne bo šlo za drastične podražitve'

15. 01. 2022 07.00

"V tem trenutku slovensko gospodarstvo še ni v stanju, ko bi bilo treba zvišanje cen hrane blažiti s tako drastičnimi ukrepi, kot je zniževanje DDV-ja," meni agrarni ekonomist Aleš Kuhar, ki se mu zdi bolj smiselno, da bi država pomoč usmerila k tistim, ki bi zaradi zvišanja cen res doživeli eksistenčno stisko. A kot poudarja, dvig cen ne bo tako drastičen: "Za zdaj moramo sprejeti, da se bodo živilski artikli dražili, a ne pretirano."

Napovedujejo podražitve hrane, trgovinska zbornica predlaga delno nižji DDV

13. 01. 2022 08.38

Zaradi podražitev v vseh členih proizvodnje in distribucije hrane se bo po napovedih kmalu podražila tudi hrana na trgovskih policah. V trgovinski zbornici ocenjujejo, da podražitev ne bo velika, so pa vladi predlagali znižanje stopnje DDV za osnovne prehrambne proizvode. Živilska podjetja medtem opozarjajo na težave pri vzdržnosti poslovanja.

Inflacija pri rekordnih petih odstotkih

07. 01. 2022 17.16

Letna stopnja inflacije v območju z evrom je decembra znašala pet odstotkov, je prvo oceno objavil evropski statistični urad Eurostat. To je največje povišanje cen na letni ravni, odkar so leta 1997 začeli beležiti te podatke. Novembra je bila letna stopnja inflacije 4,9-odstotna.

Podražitve v Ikei: V Sloveniji se bodo cene dvignile za povprečno deset odstotkov

30. 12. 2021 21.46

Švedska multinacionalka po celem svetu draži svoje izdelke. Preverili smo, kako visoke so podražitve izdelkov v Sloveniji in kaj se obeta v prihodnjih mesecih.

Letos 4,9-odstotna inflacija, največ na račun goriv

30. 12. 2021 11.04

V Sloveniji so se cene letos zvišale za 4,9 odstotka. Na inflacijo so najbolj vplivale višje cene naftnih derivatov – dizelsko gorivo se je podražilo za 34,5 odstotka, bencin za 31,8 odstotka, tekoča goriva pa za 13,7 odstotka. Decembra se cene v mesečni primerjavi v povprečju niso spremenile.

Novembra 4,6-odstotna inflacija, najvišja v 13 letih

30. 11. 2021 12.09

V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin novembra na letni ravni zvišale za 4,6 odstotka, kar je najvišja inflacija po oktobru 2008, ko je bila 4,9-odstotna. K rasti cen so največ prispevali dražji naftni derivati, je sporočil državni statistični urad. Inflacija na mesečni ravni je novembra znašala 0,7 odstotka. Oktobra je letna inflacija znašala tri odstotke, mesečna pa 0,9 odstotka.

Cene drv, energenta podeželja, so najvišje v zadnjih desetih letih

29. 11. 2021 06.00

Polovica slovenskih gospodinjstev se najraje ogreva na lesna goriva. Tisti, ki za ogrevanje uporabljajo drva ali pelete, bodo letošnjo kurilno sezono plačali več. Drugače je pri sekancih, tam je cena celo upadla. V primerjavi s kurilnim oljem so peleti 45 odstotkov cenejši, sekanci pa kar 82 odstotkov. Podjetja, ki uporabljajo les kot primarno surovino, opozarjajo, da je cena trikrat narasla.

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?

24. 11. 2021 06.00

Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

Ogrevanje bo to zimo dražje, katero je najugodnejše?

23. 11. 2021 06.00

Če se v slovenskih mestih večinoma koristita daljinska toplota in zemeljski plin, sta na podeželju pogosteje v rabi les in kurilno olje. Energenti se pred začetkom zime dražijo, a kot poudarja energetski svetovalec, mora biti vsaka menjava ogrevalnega sistema dobro premišljena. Za gospodinjstva, ki imajo v lasti gozd, je najcenejše ogrevanje z lastnimi drvi. Cenovno ugodni so tudi sekanci in toplotna črpalka. Med dražjimi je kurilno olje, v Sloveniji pa je v uporabi še vedno okoli 100.000 naprav za kurilno olje.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?

22. 11. 2021 06.00

Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Na slovenskih smučiščih: 'Vsi topovi so pripravljeni. Čakamo le na ugodne temperature'

21. 11. 2021 20.12

Na slovenskih smučiščih se že intenzivno pripravljajo na prihajajočo smučarsko sezono. Kakšna bo ob epidemioloških ukrepih, kdaj bodo zagnali prve žičnice in koliko bomo odšteli za dnevne vozovnice, ki bodo letos nekoliko dražje?

Slovenija med najvarčnejšimi v Evropi, obrtniki dražijo svoje storitve

01. 11. 2021 19.50

Podatki o prihrankih Slovencev kažejo, da se je med covid krizo finančno premoženje Slovencev še povečalo, samo v zadnjem letu za več kot šest milijard evrov. Prav tako ostajamo med najvarčnejšimi narodi v Evropi. Zadolženost državljanov pa se v tem času ni bistveno spremenila in je še vedno bistveno manjša od finančnih sredstev gospodinjstev.

Gradbinci, mizarji: storitve naj bi (še) podražila več kot polovica obrtnikov

29. 10. 2021 08.00

Cene številnih artiklov in storitev že nekaj časa letijo v nebo, kot vse kaže pa se bo trend še nadaljeval. O tem, da v prihodnjih treh mesecih podražijo svoje storitve, naj bi pri nas razmišljala več kot polovica obrtnikov - potem ko so trije od štirih obrtnikov v zadnjem letu že dvignili svoje cene.

Seja o sanaciji bank zaradi razgretega ozračja prekinjena

27. 10. 2021 19.45

Sanacija bank, ki jo je v letih 2013 in 2014 izvedla vlada Alenke Bratušek, je bila neprimerna in škodljiva, je bilo na seji odbora državnega zbora za finance slišati iz vrst SDS in NSi. Bratuškova je medtem opozorila, da so finančno luknjo izkopali v času prve vlade Janeza Janše. Ko je začela naštevati podjetja, ki "so izkopala več kot 550 milijonov evrov finančne luknje" je na seji završalo, nato pa so jo prekinili.

'Državno lastnino imamo v Petrolu zato, da lahko vlada vpliva na Petrol'

15. 10. 2021 06.09

Nobena panika ni potrebna, razmere v Sloveniji glede trga energentov so stabilne, ukrepi za zdaj niso potrebni, je sporočila vlada. Enako glede posledic podražitev energentov pravi minister Jernej Vrtovec. A Breda Kutin, predsednica Zveze potrošnikov Slovenije in ekonomist Maks Tajnikar menita, da bi država morala ukrepati.

Prihajajo podražitve, Kovač: Imamo tri možne rešitve

12. 10. 2021 21.07

Običajno se, ko se začnejo dražiti energenti, draži tudi vse ostalo. Kot je pojasnil ekonomist Bogomir Kovač, imamo po prihodu inflacije tri možne rešitve. Država lahko zamrzne cene, poseže po nižanju davkov, ali pa skuša zadevo reševati s subvencijami. Večina osnovnih živilskih izdelkov se je podražila že lansko leto. Najbolj so se podražili jabolka, za 35,4 odstotka, in mleto mešano meso, za 22,8 odstotka.

Po napovedih prvih podražitev Počivalšek obljublja rešitve

12. 10. 2021 10.35

Največja slovenska energetska družba Petrol bo 1. decembra občutno zvišala cene elektrike in zemeljskega plina. Cene električne energije bodo višje za okoli 30 odstotkov, zemeljskega plina pa za 12 odstotkov. Višanje cen je po besedah ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška velik problem za gospodarstvo celotne EU, ne le za slovensko. Napovedal je rešitve. Preverili smo, kateri slovenski dobavitelji še nameravajo zvišati cene. "Trenutno cene za naše obstoječe odjemalce ostajajo nespremenjene," pravijo v podjetju GEN-I.

Kako dolgo bo Kitajska še vir poceni izdelkov?

07. 10. 2021 19.52

Da bi privarčevali v vašem družinskem proračunu, številni naročate izdelke iz Kitajske, ki so praviloma cenejši. Tudi božično-novoletna darila in okraski so med priljubljenimi naročili, a če jih naročate zdaj, je velika verjetnost, da jih ne boste prejeli pravočasno. Ladijski zabojniki so prezasedeni in če so podjetja prej dobila svoje blago v mesecu ali dveh, zdaj čakajo tudi več kot pol leta. Nekaterim podjetjem nevšečnosti povzročajo izpadi elektrike, ki so posledica zelene zaveze Kitajske v boju proti podnebnim spremembam. Ali bomo na Kitajsko tudi v prihodnosti lahko računali kot na vir poceni izdelkov in delovne sile?

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?

28. 09. 2021 06.00

Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

Številna podjetja okrepila dobičke in presegla pričakovanja

29. 07. 2021 13.31

Številna podjetja, od farmacevtskih do proizvodnih in tistih s hitro prehrano, so po velikih lanskoletnih izgubah povečala četrtletni dobiček in prihodke. Facebook je tako v četrtletju na primer podvojil dobiček, Apple je zaslužil toliko kot običajno le v času božično-novoletnih praznikov, Samsung je zabeležil več kot 70-odstotno rast, o rekordnem dobičku poroča Volkswagen, pričakovanja pa je presegel tudi McDonalds.

Inflacija na območju evra junija zdrsnila na 1,9 odstotka

30. 06. 2021 13.20

Območje z evrom je junija po prvi oceni evropskega statističnega urada Eurostat na letni ravni zabeležilo 1,9-odstotno stopnjo inflacije, kar je 0,1 odstotne točke manj kot maja, ko je evrsko območje beležilo najvišjo stopnjo inflacije po oktobru 2018. Največji vpliv na inflacijo imajo še vedno cene energije.

Cene energentov potisnile inflacijo v Nemčiji najvišje v 10 letih

15. 06. 2021 11.40

Stopnja inflacije v Nemčiji se je maja povzpela na 2,5 odstotka, kar je največ v skoraj desetih letih, potrošniki pa morajo biti po mnenju ekonomistov pripravljeni na rast cen tudi v prihodnjih mesecih. Analitiki pravijo, da se bo inflacija v tem letu še zviševala, lahko tudi do štirih odstotkov na letni ravni.

Lahovnik: Kjer je konkurenca velika, bo porast cen nekoliko manjši

25. 05. 2021 06.00

Vračamo se v normalnost, a dejstvo je, da je ta dražja. V primerjavi z lanskim decembrom se je kruh podražil za 2 odstotka, zelenjava za 10, sadje za 4, za 5 odstotkov pa se je podražil sladkor. Agrarni ekonomist Aleš Kuhar je pojasnil, da proizvajalci podražitve napovedujejo zato, ker so občutno dražje tudi surovine. Kot je dodal ekonomist Matej Lahovnik, se cene višajo po nabavni verigi navzgor. Hkrati je ocenil, da bo na področjih, kjer je konkurenca res velika, na primer v trgovinah, porast cen nekoliko nižji.