podražitev živil

Primerjava cen živil: med najcenejšo in najdražjo košarico 11 evrov razlike
19. 09. 2022 07.10
V okviru vladnih ukrepov za naslovitev draginje je zaživela spletna stran, ki bo potrošnikom ponujala primerjavo cen osnovnih živil in lažjo izbiro med primerljivimi izdelki. Kot je pojasnila kmetijska ministrica Irena Šinko bodo potrošniki na portalu pridobili informacije ceni, poreklu in kakovosti izdelka. Dostopni bodo podatki 15 skupin živil pri šestih največjih trgovcih. Med najcenejšo in najdražjo košarico določenih živil je okoli 11 evrov razlike, v primerjavi s Hrvaško, Italijo in Avstrijo pa je košarica osnovnih živil najdražja pri naših severih sosedih. Na kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije pozdravljajo namero vlade, a opozarjajo, da je v tej verigi kmet najšibkejši člen. Na razpisu za opravljanje popisa je bilo izbrano ljubljansko podjetje April 8, ki je oddalo ponudbo v vrednosti nekaj več kot 47.000 evrov, a ker so se nato odločili še za popis petih sezonskih izdelkov, so podpisali aneks v višini 11.000 evrov.

Vlada bo objavila težko pričakovan spletni primerjalnik cen živil
18. 09. 2022 19.43
Končno naj bi ugledal luč sveta primerjalnik cen osnovnih živil šestih trgovcev v Sloveniji, ki ga je obljubila vlada. V prehranski košarici je 15 skupin živil, ki so razvrščena tudi glede na kakovost in poreklo. Primerjavo je v dobrem mesecu dni naredilo ljubljansko podjetje April 8, ki je posel dobilo za dobrih 47.000 evrov.

Če bo treba, bo energetskemu draginjskemu dodatku sledil še prehranski
12. 08. 2022 15.46
Vlada se je pri soočanju z visokimi cenami hrane odločila za t. i. mehko regulacijo – za spremljanje cen osnovnih živil. Premier Robert Golob upa, da bodo učinki vidni kmalu, že oktobra pa naj bi bilo jasno, ali so potrebni kakšni trši ukrepi. Če bo treba, bo vlada po energetskem draginjskem dodatku uvedla tudi prehranskega.

Draginja spreminja navade potrošnikov: 'zategovanje pasov' in spremljanje akcij
05. 08. 2022 20.29
Kako pa se na podražitve odzivajo trgovci? Vsak po svoje, nekateri z akcijami, drugi z različnimi ponudbami, pri enem od trgovcev so ustvarili tudi posebno košarico najpogostejših prehrambenih izdelkov in higienskih potrebščin. Priznavajo, da so cene na trgu resnično dinamične. To pa občutijo predvsem potrošniki, stroški so se nam zagotovo zvišali za petino, so nam povedali, nekaterim zaradi visokih cen na trgovskih policah konec meseca ne ostane skoraj nič.

Za izvedbo spremljanja cen osnovnih živil prispele zgolj tri ponudbe
01. 08. 2022 20.41
Osnovne življenjske dobrine so iz dneva v dan manj dostopne, tudi nakupovali vozički so bolj prazni kot običajno. Rekordno inflacijo bo vlada jeseni poskušala znižati s košarico 15 t. i. osnovnih skupin živil. Javno bodo objavili cene različnih trgovcev in jih s tem odvrnili od izrazitih podražitev. Pri Trgovinski zbornici Slovenije so do vladnih namer sicer še naprej skeptični, potrošniki pa od ukrepa pričakujejo dostopne cene hrane. Preračune in primerjave med trgovci bo za vlado opravilo zunanje podjetje, ministrstvo za kmetijstvo je odpiralo ponudbe. Prispele so zgolj tri, najcenejšo je za slabih 18 tisočakov poslalo celjsko podjetje Marcelino.

Spremljanje cen košarice 15 osnovnih živil predvidoma od septembra
26. 07. 2022 16.23
Iz javnega naročila za izbiro izvajalca spremljanja cen je razvidno, da bo projekt spremljanja in primerjave maloprodajnih cen košarice 15 osnovnih živilskih skupin pri različnih trgovcih steklo predvidoma septembra. Gre za enega od ukrepov vlade za lažje soočanje z draginjo, katerega namen je odvrniti trgovce od preveč izrazitih podražitev.

Podražitve elektrike: nasveti, kako znižati zneske na položnicah
04. 07. 2022 19.30
Ob podražitvah hrane in goriva se draži tudi elektrika. Med gospodinjskimi aparati, ki potrošijo največ energije, so klime, pečice, likalniki, hladilniki in sušilni stroji. A že nekaj preprostih trikov lahko zneske na položnicah za nekaj evrov zniža. Klimatske naprave denimo porabijo manj energije, če delujejo dlje časa na višji temperaturi kot krajši čas s polno močjo. Pralne in sušilne naprave je bolj smotrno uporabljati zvečer ali čez vikend, ko je tarifa elektrike nižja. Priporočljivo je izbirati eko programe, čeprav trajajo nekoliko dlje, saj porabijo manj elektrike in vode.

Nov nabor ukrepov proti draginji: kmetom 22 milijonov, pregled nad cenami
01. 07. 2022 11.29
Vlada je obravnavala nov paket ukrepov zaradi vse višjih cen. Po tistem, ko je z uvedbo delne regulacije cen in omejitve marž ter z odpovedjo določenim dajatvam naslovila draginjo pri naftnih derivatih, naj bi sedaj sledili predvsem ukrepi za področje kmetijstva in prehrane.

Z novim šolskim letom se bosta podražila malica in kosilo
23. 06. 2022 18.56
Za koliko bodo dvignili ceno malice, ki zdaj stane 90 centov na dan, na ministrstvu za šolstvo še ne razkrivajo. Cene kosil pa določajo šole, nekatere so jih že dvignile za 10 odstotkov, tudi druge napovedujejo, da se podražitvam prehrane ne bodo mogle izogniti.

Glede na ceno pšenice se obetajo nove podražitve kruha
17. 06. 2022 12.55
Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij na Bledu gosti kongres Mednarodnega pekarskega združenja (AIBI), ki obravnava tudi aktualne izzive, s katerimi se sooča panoga. Kot so ob uvodu v strokovni del kongresa izpostavili udeleženci, se glede na razmere na trgu tudi v Sloveniji obetajo nove podražitve pekovskih izdelkov.

Golob: Prav je, da tisti, ki imamo več, prispevamo več
25. 05. 2022 22.53
Robert Golob je bil izvoljen za mandatarja 15. slovenske vlade. Pred tem pa burna razprava v parlamentu, v kateri so padala opozorila predvsem iz največje opozicijske stranke SDS, da nas koalicijska pogodba nove vlade vodi nazaj v socializem, da je največja nevarnost koalicijske pogodbe ta, da nas bo nova vlada ubila z davki, da bo na novo opredelila družino, da je Robert Golob zmagal s populizmom, da bo imela vlada preveč ministrstev, v Novi Sloveniji pa so napovedali, da bodo zakon o dohodnini branili z vsemi sredstvi, tudi z referendumom. Golob se je na očitke opozicije odzval v oddaji 24UR ZVEČER.

Supervolilni dan v Srbiji: Vučić po nov predsedniški mandat
03. 04. 2022 07.00
V Srbiji potekajo parlamentarne in predsedniške volitve, na katerih se predsednik Aleksandar Vučić poteguje za nov mandat. Zmago mu napovedujejo že v prvem krogu, na parlamentarnih volitvah pa naj bi spet slavila njegova Srbska napredna stranka (SNS), a morda ne tako prepričljivo kot pred dvema letoma.

Rekordne cene hrane: v zadnjih 20 letih višje za dobrih 73 odstotkov
11. 03. 2022 13.38
Predsednik vlade Janez Janša glede samooskrbe in cen hrane pravi, da mogoče ne bo desetih vrst rogljičkov na mizi, a lačni ne bomo. A dejstvo je, da so cene hrane v Sloveniji najvišje v zadnjih 20 letih. Od začetka februarja 2002 pa do konca februarja 2022 so se cene hrane zvišale za 73,1 odstotkov, kažejo podatki Statističnega urada RS (SURS).

'Zviševanju cen v energetiki bo sledil dvig cen v trgovinah'. Levica za ponovno vladno regulacijo
08. 03. 2022 12.47
Vlada se z različnimi akterji pogovarja glede rasti cen naftnih derivatov. Kot poudarjajo, je zalog dovolj, da lahko uravnotežimo nihanja na trgu. Na gospodarskem ministrstvu že pripravljajo različne scenarije. Minister Počivalšek je poudaril, da bo država intervenirala in poskrbela, da cene ne bodo eksplodirale. Gospodarstveniki pa opozarjajo, da se bodo aktualne cene naftnih derivatov prenesle tudi na cene v energetiki in tudi na cene v trgovinah. Stranka Levica pa predlaga, da bi vlada znova regulirala cene.

Ruski napad na Ukrajino bi lahko destabiliziral svetovno oskrbo s hrano
02. 03. 2022 12.55
Vojaški spopad med Ukrajino in Rusijo bi lahko ogrozil svetovne zaloge hrane, opozarja Svetovni program Združenih narodov za hrano. Kmetijski minister Podgoršek je zaradi trenutnih razmer v Ukrajini že imenoval krizno delovno skupino na področju prehranske varnosti. Kot je poudaril, slovenski kmetje in potrošniki vpliva vojne v tem trenutku še ne zaznavamo. Je pa ocenil, da bo izredno težka situacija v Ukrajini imela vpliv na kmetijski in živilski sektor v celotni regiji in Evropski uniji.

Kriza v Ukrajini: nas čaka še dodatna podražitev živil?
23. 02. 2022 19.48
Rusko-ukrajinska kriza na mednarodnih trgih že dviguje ceno plina, nafte, tudi nekaterih surovin. Pa bi lahko bila dražja tudi hrana? Posledično tudi pri nas? Že med epidemijo se cene hrane poskočile, letos je po mnenju agrarnega ekonomista pričakovati še 5-odstotno zvišanje. In ta kriza na Vzhodu lahko cene požene še višje. Tako Rusija kot Ukrajina sta namreč pomembni kmetijski proizvajalki. Kaj bi se pri nas lahko podražilo, če bi se kriza v Ukrajini stopnjevala?

Ukrepi: energetski vavčerji v višini 150 evrov, nižje trošarine
29. 01. 2022 08.07
Vlada se je popoldne sestala na seji, na kateri so med drugim obravnavali ukrepe za omilitev posledic zaradi vpliva visokih cen energentov. Najranljivejšim bo namenila energetske vavčerje, in sicer v višini 150 evrov. Sledi tudi začasno znižanje državnih trošarin na vse energente – bencin, plin in elektriko ter neposredne denarne pomoči za gospodarstvo, kmetijstvo in energetsko intenzivna podjetja.

Ko razburi (pre)nizka cena: podcenjevanje slovenske hrane ali približevanje kupcem?
22. 01. 2022 13.07
Medtem ko potrošnike zadnje leto skrbijo predvsem podražitve izdelkov v njihovi nakupovalni košarici, je javnost tokrat razburila akcija, rezultat katere je bila izredno nizka cena mesa, ki se lahko pohvali z oznako Izbrana kakovost – Slovenija. Nekateri slovenski trgovci naj bi se sicer v zadnjih mesecih soočali z nepojasnjenim upadom prodaje mesa. Skladno s tem skušajo vplivati na nakupne preference in impulzivne nakupe porabnikov, ocenjuje prof. Klement Podnar z ljubljanske FDV. Nedvomno velja, da ceno postavljajo trgovci, a zmanjševanje vrednosti in pomena krovne znamke kakovosti ni v interesu nobenega partnerja, opozarja.

'Cene hrane se bodo dvigovale, a ne bo šlo za drastične podražitve'
15. 01. 2022 07.00
"V tem trenutku slovensko gospodarstvo še ni v stanju, ko bi bilo treba zvišanje cen hrane blažiti s tako drastičnimi ukrepi, kot je zniževanje DDV-ja," meni agrarni ekonomist Aleš Kuhar, ki se mu zdi bolj smiselno, da bi država pomoč usmerila k tistim, ki bi zaradi zvišanja cen res doživeli eksistenčno stisko. A kot poudarja, dvig cen ne bo tako drastičen: "Za zdaj moramo sprejeti, da se bodo živilski artikli dražili, a ne pretirano."

Napovedujejo podražitve hrane, trgovinska zbornica predlaga delno nižji DDV
13. 01. 2022 08.38
Zaradi podražitev v vseh členih proizvodnje in distribucije hrane se bo po napovedih kmalu podražila tudi hrana na trgovskih policah. V trgovinski zbornici ocenjujejo, da podražitev ne bo velika, so pa vladi predlagali znižanje stopnje DDV za osnovne prehrambne proizvode. Živilska podjetja medtem opozarjajo na težave pri vzdržnosti poslovanja.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00
Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Je hrana predraga?
20. 11. 2021 07.00
Pridelava hrane je kriva za tretjino vseh izpustov toplogrednih plinov. Posebej problematična je živinoreja, torej naša poraba mesa. Zaradi dviga cen energije, surovin, embalaže in krme se nam zdaj obeta dvig cene hrane nasploh. Tudimesa. Bomo zaradi tega porabili manj mesa? Kako pomembno nam je trajnostno prehranjevanje? Napoved dviga cen hrane razburja, a po drugi straniSlovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca.

Prihajajo podražitve, Kovač: Imamo tri možne rešitve
12. 10. 2021 21.07
Običajno se, ko se začnejo dražiti energenti, draži tudi vse ostalo. Kot je pojasnil ekonomist Bogomir Kovač, imamo po prihodu inflacije tri možne rešitve. Država lahko zamrzne cene, poseže po nižanju davkov, ali pa skuša zadevo reševati s subvencijami. Večina osnovnih živilskih izdelkov se je podražila že lansko leto. Najbolj so se podražili jabolka, za 35,4 odstotka, in mleto mešano meso, za 22,8 odstotka.

Kaj se je podražilo in kaj pocenilo?
20. 08. 2021 15.59
Letos Slovenci nimamo krompirja. To si lahko razlagamo, kot da nimamo sreče, lahko pa tudi dobesedno, saj je dejansko pridelek krompirja letos manjši. Zato so cene krompirja od zime poskočile. Kaj pa ostala živila? Če imajo ljudje občutek, da iz trgovine ne morejo priti pod 50 evri, statistika pravi, da se cene živil v zadnjem letu niso drastično spremenile, nekatera hrana se je celo pocenila. In kaj nas čaka?

Lahovnik: Kjer je konkurenca velika, bo porast cen nekoliko manjši
25. 05. 2021 06.00
Vračamo se v normalnost, a dejstvo je, da je ta dražja. V primerjavi z lanskim decembrom se je kruh podražil za 2 odstotka, zelenjava za 10, sadje za 4, za 5 odstotkov pa se je podražil sladkor. Agrarni ekonomist Aleš Kuhar je pojasnil, da proizvajalci podražitve napovedujejo zato, ker so občutno dražje tudi surovine. Kot je dodal ekonomist Matej Lahovnik, se cene višajo po nabavni verigi navzgor. Hkrati je ocenil, da bo na področjih, kjer je konkurenca res velika, na primer v trgovinah, porast cen nekoliko nižji.

Višje cene živil: hrana na letni ravni dražja za 2,4 odstotka
02. 05. 2021 19.25
Epidemija je prinesla tudi višje cene živil. Hrana se je pri nas na letni ravni podražila za približno 2,4 odstotka. Najbolj je narasla cena sadja, zelenjave in predvsem krompirja. Podražitve napovedujejo tudi v perutninski industriji. Nekateri trgovci sicer zagotavljajo, da podražitev kupci ne bomo čutili.

Višje cene za zdaj niso posledica pandemije
25. 05. 2020 19.08
So se živila med epidemijo res podražila? Marsikateremu potrošniku se zdi, da so računi višji, izdelkov v vozičku pa vse manj. Statistični urad je zaznal višje cene hrane in brezalkoholnih pijač, a te za zdaj še niso posledica epidemije. V primerjavi z lanskim aprilom so bile v letošnjem cene višje za pet odstotkov, vendar so se zviševale skozi vse leto. Aprila pa smo prvič v zadnjih nekaj letih imeli celo deflacijo.

V Ljubljani se pripravlja 14-odstotna podražitev vrtcev
14. 06. 2019 13.38
Mestna občina Ljubljana je pripravila predlog sklepa, ki zvišuje cene vrtcev za 14 odstotkov. Kot so pojasnili na občini, cen zares niso zvišali že od leta 2008, sredstva za programe predšolske vzgoje v proračunu Mola pa so odtlej povečali že za skoraj 10 milijonov evrov. Mestni svet bo o predlogu odločal julija.

Šmučeva: Doletela nas bo uravnilovka zgodovinskih razsežnosti
23. 05. 2019 11.31
Lansko sprejetje novele zakona o minimalni plači je bilo nepremišljeno in bo najbolj prizadelo ranljive posameznike, ki bodo težje našli delo, podjetja in panoge, je na posvetu v Ljubljani izpostavila generalna direktorica GZS Sonja Šmuc. Sindikati pa ob tem izpostavljajo, da pod nobenim pogojem ne bodo pristali na spreminjanje lani sprejete novele zakona o minimalni plači, opozorila delodajalcev o usodnih posledicah pa so ocenili za preveč drastična.

Z novimi trošarinami nad socialno najšibkejše – kaj pa zdravje?
25. 05. 2018 11.27
Slovenija po zgledu nekaterih evropskih držav že več let razmišlja o uvedbi dodatnih trošarin na nezdravo hrano in pijačo. Vladni strokovnjaki ob tem v ospredje ves čas postavljajo skrb za zdravje, a vse več analitikov je prepričanih, da gre samo za poskus, kako obogatiti državno blagajno in že tako revne pahniti v še večjo bedo. Strokovnjaki so namreč medtem dokazali, da se da zdravje izboljšati tudi z drugačnimi pristopi.