podražitev goriv

Bo država prisluhnila pozivom in sprejela ukrepe zaradi vse višjih cen hrane?
31. 03. 2022 06.00
Zaradi draginje, ki jo povzroča vojna v Ukrajini, je Zveza potrošnikov pozvala vlado, naj zaščiti najranljivejše potrošnike. Kmetje so pred ministrstvom za kmetijstvo na mirnem protestu zahtevali višje odkupne cene za mleko, za pet centov na liter, saj imamo v Sloveniji drugo najnižjo odkupno ceno mleka v Evropski uniji. Svoje predloge, kako v Sloveniji pridelati več hrane, pa je predstavila tudi kmetijsko-gozdarska zbornica. Bo država prisluhnila zahtevam in sprejela kakšne ukrepe? In kaj bo s slovenskim mlekom? Kmetje protestirajo. Bomo zaradi prenizkih odkupnih cen ostali brez njega? Ali sploh obstaja realen načrt, kako v Sloveniji pridelati več hrane?

(Ne)utemeljen strah pred podražitvijo letalskih vozovnic?
27. 03. 2022 07.19
Že ob pojavu pandemije so bile napovedi, da bo turizem postal dražji, in te so se uresničile, pravi profesorica na ljubljanski Ekonomski fakulteti Ljubica Knežević Cvelbar. Strokovnjakinja za turizem pojasnjuje, da so cene goriv v Evropi so v zadnjem letu močno narasle, eden od vzrokov za njihovo dodatno povečanje pa je v zadnjem mesecu postala še vojna v Ukrajini. "Napovedim o dvigovanju cen letalskega prometa smo priča že 10 let. Članek z naslovom, da letenje nikoli več ne bo tako poceni, bi lahko objavili vsako leto. Razlog je bil eden, drugi, tretji. Ekološki, cene nafte, covid. Trenutno je še vedno mogoče zelo ugodno leteti na veliko večino destinacij, ki so na voljo," pa miri Miha Pogačnik, ki si kruh služi prav s spremljanjem gibanja cen letalskih vozovnic.

Regulacija: prevozniki zadovoljni, trgovci tarnajo, da bodo poslovali z izgubo
15. 03. 2022 06.24
Maloprodajna cena neosvinčenega 95-oktanskega bencina na bencinskih servisih po državi ne sme preseči 1,503 evra za liter, najvišja cena za liter dizla pa je določena pri 1,541 evra. Vlada se je tako odločila v želji po umiritvi stanja na trgu pogonskih goriv, ukrep pa bo veljal 30 dni. Direktor Združenja za promet pri GZS Robert Sever je povedal, da so prevozniki zadovoljni s to odločitvijo. Trgovci pa so zaskrbljeni, da bodo zaradi regulacije cen poslovali z izgubo. Na OMV so že potrdili, da iz prodaje umikajo premiumski dizel.

Kurilno olje se je podražilo za skoraj 25 odstotkov
15. 03. 2022 09.10
Vlada je s torkom določila najvišjo možno ceno pogonskih goriv, ne pa tudi kurilnega olja. To se je tako s torkom krepko podražilo. Cena za liter se je z 1,018 evra zvišala na 1,264 evra, to pa predstavlja 24,17-odstotno rast. Čakalne dobe za dostavo kurilnega olja se sicer že nekaj tednov daljšajo.

'Zviševanju cen v energetiki bo sledil dvig cen v trgovinah'. Levica za ponovno vladno regulacijo
08. 03. 2022 12.47
Vlada se z različnimi akterji pogovarja glede rasti cen naftnih derivatov. Kot poudarjajo, je zalog dovolj, da lahko uravnotežimo nihanja na trgu. Na gospodarskem ministrstvu že pripravljajo različne scenarije. Minister Počivalšek je poudaril, da bo država intervenirala in poskrbela, da cene ne bodo eksplodirale. Gospodarstveniki pa opozarjajo, da se bodo aktualne cene naftnih derivatov prenesle tudi na cene v energetiki in tudi na cene v trgovinah. Stranka Levica pa predlaga, da bi vlada znova regulirala cene.

Smo za liter goriva že pred vojno v Ukrajini odšteli polovico več kot pred liberalizacijo?
08. 03. 2022 15.19
Predsednica opozicijske Stranke Alenke Bratušek (SAB) je v pogovoru za našo medijsko hišo dejala, da je bila cena goriva že pred rusko invazijo na Ukrajino za polovico višja kot pred liberalizacijo. Kakšna so dejstva?

Rekordne cene plina v Evropi, podražitve tudi pri nas
02. 03. 2022 12.01
Cene zemeljskega plina so se v luči ruskega napada na Ukrajino dopoldne zavihtele rekordno visoko, a so se nato spustile. Nafta medtem dosega najvišje vrednosti zadnjih let. Nekaj največjih ponudnikov goriva smo vprašali, kako bodo trenutne razmere v Ukrajini še vplivale na cene pri nas. Odgovorili so nam iz Energetike Ljubljana in Petrola, kjer so svoje odjemalce že obvestili o podražitvah plina v prihodnjih mesecih. Glede na trenutne razmere v Ukrajini, pa ne morejo izključiti nadaljne rasti cen tako pogonskih goriv kot plina.

Cene dizla najvišje v zgodovini, dražji tudi bencin, surova nafta in plin
01. 03. 2022 15.33
Največji trgovci pogonskih goriv so znova dvignili cene dizla in bencina, in sicer za tri cente. Na Petrolu se je cena dizla dvignila na 1,488 evra na liter, na OMV medtem dizel stane 1,489 evra na liter. Za 2,7 centa se je medtem cena dvignila tudi bencinu. Medtem se nadaljuje tudi rast cen surove nafte in plina, slednji se je podražil za več kot 13 odstotkov.

Petrolovim gospodinjskim odjemalcem zemeljskega plina se z aprilom obeta podražitev
31. 01. 2022 17.59
Petrol v tem tednu ne bo spreminjal cen naftnih derivatov, kupci bodo deležni polnega učinka znižanja trošarin države. Bo pa Petrol po zakonski izenačitvi vseh gospodinjskih odjemalcev zemeljskega plina zaradi zakupa dodatnih količin učinek višjih cen prerazporedil med vse svoje gospodinjske odjemalce. Podražitev zanje se obeta z aprilom.

Cene hrane bodo višje, a na gospodinjstvo naj bi to zneslo le 100 evrov letno
09. 01. 2022 20.55
Zadnje mesece cene pogonskih goriv, elektrike in plina letijo v nebo, dražijo se tudi številne surovine. Vse to močno občutijo tudi proizvajalci hrane, ki kljub temu cen svojih proizvodov še niso bistveno spreminjali, če pa so jih, potrošniki tega še nismo zelo občutili. Velik del podražitev so nase namreč prevzeli trgovci, kar naj bi se, vsaj v manjšem obsegu, dogajalo tudi v prihodnje. Zato agrarni ekonomist Aleš Kuhar miri: cene hrane bodo višje, a za povprečno gospodinjstvo bo to pomenilo vsega 100 dodatnih evrov v celem letu.

Letos 4,9-odstotna inflacija, največ na račun goriv
30. 12. 2021 11.04
V Sloveniji so se cene letos zvišale za 4,9 odstotka. Na inflacijo so najbolj vplivale višje cene naftnih derivatov – dizelsko gorivo se je podražilo za 34,5 odstotka, bencin za 31,8 odstotka, tekoča goriva pa za 13,7 odstotka. Decembra se cene v mesečni primerjavi v povprečju niso spremenile.

Predlog zakona, ki naslavlja energetsko revščino: vavčer za 150 evrov
09. 12. 2021 08.15
Cene toplote za gospodinjstva rastejo, najbolj v mariborski, jeseniški in ljubljanski občini, kjer so poskočile za približno 50 do 60 odstotkov. Pravna podlaga za uvedbo energetskih bonov je v pripravi, glede na podražitev ogrevanja pa bi bili lahko boni uvedeni v prvem četrtletju 2022, so nakazali na Ministrstvu za infrastrukturo. Opozicija je predstavila svoje poglede in izpostavila, da je v tej smeri potrebno čim prej nekaj storiti, saj bodo najšibkejši že letošnjo zimo, zaradi naraščajočih cen, preživeli brez ogrevanja. Predlagajo energetski vavčer v vrednosti 150 evrov.

Vinjete niso cenejše, ker Dars potrebuje denar. Kaj pa podražitve?
02. 12. 2021 06.00
Podražitve so žal tu – hrana, gorivo, ogrevanje – zdaj tudi elektrika. Kar do 30-odstotkov višje položnice za elektriko so postale realnost. Ob tem pa tudi 20-odstotkov dražje ogrevanje – za toliko bo dražje ogrevanje iz ljubljanske toplarne. Najdražje je daljinsko ogrevanje z naskokom v Mariboru. Elektriko in zemeljski plin draži tudi Petrol. Telekom pa 13.000 gospodinjstev poziva, naj si do konca leta najdejo novega dobavitelja, saj se umika iz tega posla. Kaj nas torej čaka, kako bo vlada odgovorila na vse te podražitve? Bo pomagala tistim, ki ne bodo več zmogli poravnavati visokih cen oskrbe s toploto in elektriko? O tem je spregovoril infrastrukturni minister Jernej Vrtovec.

Cene drv, energenta podeželja, so najvišje v zadnjih desetih letih
29. 11. 2021 06.00
Polovica slovenskih gospodinjstev se najraje ogreva na lesna goriva. Tisti, ki za ogrevanje uporabljajo drva ali pelete, bodo letošnjo kurilno sezono plačali več. Drugače je pri sekancih, tam je cena celo upadla. V primerjavi s kurilnim oljem so peleti 45 odstotkov cenejši, sekanci pa kar 82 odstotkov. Podjetja, ki uporabljajo les kot primarno surovino, opozarjajo, da je cena trikrat narasla.

Liter dizla v enem letu dražji za 41 centov, liter bencina za 38 centov
26. 11. 2021 06.00
Cena za liter 95-oktanskega bencina zunaj avtocest je lani novembra, nekaj tednov po popolni liberalizaciji, znašala 0,97 evra, cena dizelskega goriva pa 1,03 evra. Če so ob tako nizki ceni bencina vozniki takrat za 50-litrski rezervoar goriva odšteli 48,5 evra, je do danes strošek narasel že na 67,5 evra. Cene goriv so po začetnem šoku zaradi pandemije spomladi 2020, ko je sodček surove nafte padel na neverjetnih 20 dolarjev (17,8 evra), hitro naraščale. Novembra letos se je cena sodčka ustavila pri 82 dolarjih (73 evrov). Ameriška banka pa napoveduje, da bi se lahko v prihodnjem letu nafta še podražila.

Za koliko se bodo podražile položnice za elektriko? Kateri dobavitelji so najugodnejši?
24. 11. 2021 06.00
Cena električne energije se je povečala za več kot 175 odstotkov, v Sloveniji pa je 30-odstotno podražitev za končne odjemalce prvi napovedal Petrol. "Po plačanih računih mi na mesec ostane 100 evrov. Mogoče marsikdo podražitev ne opazi, a jaz jih," pravi 41-letnica iz okolice Ljubljane. Kar 200 odstotkov več je bilo v lanskem letu prošenj za pomoč pri nakupu energentov in plačil elektrike, letos je število še naraslo. GEN-I, največji dobavitelj pri nas, medtem še ne namerava dvigniti cen, večina ostalih dobaviteljev bo storitve najverjetneje podražila prihodnje leto. Preverili smo, kje je elektrika trenutno najcenejša, strokovnjake pa vprašali, kdaj se bodo cene ponovno znižale.

Kdo bo suženj položnic in dražje hrane?
22. 11. 2021 06.00
Dvig cen energentov je sprožil val podražitev tudi v drugih segmentih družbe. Dražijo se surovine, kot so pšenica, soja in ječmen, posledično se višajo cene hrane, mesa in mleka, na drugi strani pa cene surovin, nujnih v proizvodnji podjetij – na udaru je predvsem avtomobilska industrija zaradi pomanjkanja čipov. Podražitve energentov bomo tako občutili na položnicah, pri nakupih hrane in končnih izdelkih podjetij.

Gradbinci, mizarji: storitve naj bi (še) podražila več kot polovica obrtnikov
29. 10. 2021 08.00
Cene številnih artiklov in storitev že nekaj časa letijo v nebo, kot vse kaže pa se bo trend še nadaljeval. O tem, da v prihodnjih treh mesecih podražijo svoje storitve, naj bi pri nas razmišljala več kot polovica obrtnikov - potem ko so trije od štirih obrtnikov v zadnjem letu že dvignili svoje cene.

Vrtovec ob rasti cen energentov: Izziv podjetja in daljinsko ogrevanje
21. 10. 2021 12.00
Po tem, ko je vlada v sredo znova uvedla regulacijo cen kurilnega olja, je sedaj v ospredju pomoč podjetjem. "Izziv, ki ga bo vlada skušala urediti, je pomoč podjetjem," je dejal infrastrukturni minister Jernej Vrtovec, ki pa ga skrbijo tudi cene daljinskega ogrevanja. Dobro novico pa so dočakali gospodinjski odjemalci Gen-I. Podjetje je sporočilo, da bodo zanje cene električne energije in zemeljskega plina najmanj do poletja ostale enake.

Dražja elektrika: da bodo plačali račune, bodo nekateri manj denarja namenili za hrano
19. 10. 2021 06.00
Podražitev, ki si jo je privoščil Petrol, je neupravičena in špekulativna, je ocenil premier Janez Janša ter Petrolovim uporabnikom svetoval, naj zamenjajo ponudnika. A kako bo v tem času država zaščitila tiste, ki si visokih položnic za elektriko ne bodo mogli plačati? Predsednik vlade po deregulaciji cen bencina zdaj napoveduje regulacijo marž in energetske vavčerje za ranljivejša gospodinjstva. Ali so to prave rešitve za ublažitev dviga cen, smo vprašali energetskega strokovnjaka Petra Novaka.

Kako pred napovedano podražitvijo učinkovito zmanjšati porabo elektrike?
18. 10. 2021 19.27
Kako naj se pred začetkom zime na višje položnice pripravimo potrošniki? "Najcenejša energija je tista, ki se je ne porabi," pravijo energetski svetovalci. Že pred napovedano podražitvijo lahko s premišljeno porabo elektrike stroške namreč zmanjšamo celo za petino. Lahko pa se lotite tudi pravilne subvencionirane energetske sanacije in boste privarčevali celo za dve tretjini.

Po napovedih prvih podražitev Počivalšek obljublja rešitve
12. 10. 2021 10.35
Največja slovenska energetska družba Petrol bo 1. decembra občutno zvišala cene elektrike in zemeljskega plina. Cene električne energije bodo višje za okoli 30 odstotkov, zemeljskega plina pa za 12 odstotkov. Višanje cen je po besedah ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška velik problem za gospodarstvo celotne EU, ne le za slovensko. Napovedal je rešitve. Preverili smo, kateri slovenski dobavitelji še nameravajo zvišati cene. "Trenutno cene za naše obstoječe odjemalce ostajajo nespremenjene," pravijo v podjetju GEN-I.

Lahovnik: Kjer je konkurenca velika, bo porast cen nekoliko manjši
25. 05. 2021 06.00
Vračamo se v normalnost, a dejstvo je, da je ta dražja. V primerjavi z lanskim decembrom se je kruh podražil za 2 odstotka, zelenjava za 10, sadje za 4, za 5 odstotkov pa se je podražil sladkor. Agrarni ekonomist Aleš Kuhar je pojasnil, da proizvajalci podražitve napovedujejo zato, ker so občutno dražje tudi surovine. Kot je dodal ekonomist Matej Lahovnik, se cene višajo po nabavni verigi navzgor. Hkrati je ocenil, da bo na področjih, kjer je konkurenca res velika, na primer v trgovinah, porast cen nekoliko nižji.

Marčevska inflacija posledica dražje elektrike in naftnih derivatov
31. 03. 2021 10.57
V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin marca zvišale. V letni primerjavi je bila rast 0,1-odstotna, k inflaciji so največ prispevale višje cene elektrike. Na mesečni ravni je bila inflacija 0,3-odstotna, najbolj pa so se v primerjavi s februarjem podražili naftni derivati, je izračunal državni statistični urad.

Bencin in dizel vse dražja
05. 02. 2021 11.39
Potem ko smo dolgo časa točili za en evro na liter, se je trend obrnil, cene pa so začele rasti. Če je liter 95-oktanskega bencina na bencinskih servisih zunaj hitrih cest in avtocest konec leta 2020 stal okrog 1,01 evra, je zdaj cena postavljena okrog 1,08 evra. Pri dizlu je bila podražitev večja, in sicer je pri okoli 1,125 evra. Dvig gre pripisati tudi rasti cen nafte na svetovnih trgih.

Na nekaterih bencinskih servisih minimalna podražitev goriva
05. 10. 2020 13.37
Potem ko je prenehala veljati uredba o oblikovanju cen naftnih derivatov, so naftni trgovci vztrajali pri izhodiščni ceni enega evra za liter bencina ali dizla. Zdaj pa so na nekaterih bencinskih servisih cene malenkost dvignili. Eden od ponudnikov je dizelsko gorivo na svojih servisih podražil za 0,2 centa.

Cene vseh pogonskih goriv sproščene, trgovci jih določajo sami
01. 10. 2020 06.35
Od polnoči so v državi sproščene cene vseh pogonskih goriv - trgovci jih lahko odslej določajo sami. Ob tem pa se pojavljajo številni pomisleki in vprašanja, ali bo račun na bencinskih servisih za potrošnika zdaj višji. Po popolni liberalizaciji cene sicer zaenkrat vztrajajo ob izhodišču. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek medtem zagotavlja, da bo v primeru neustrezne korekcije cen navzgor država lahko ukrepala.

Bo konkurenca med ponudniki poskrbela za nižje cene ali se bomo vozili dražje?
30. 09. 2020 06.00
Cen goriv odslej ne bo več določala država. Nas čaka podražitev naftnih derivatov? Za koliko? Kaj pa dolgoročno, bo res sledila pocenitev? Kaj na sprostitev pravijo prevozniki in kdaj bo začela delovati aplikacija s cenami goriv na vseh črpalkah po Sloveniji, ki se je že sesula?

Bencin in dizel dražja
25. 02. 2020 06.09
Cene reguliranih pogonskih goriv, neosvinčenega 95-oktanskega bencina in dizla, na bencinskih servisih zunaj avtocestnega križa in hitrih cest so se opolnoči zvišale. Tako bencin kot dizel sta se podražila za en cent; liter bencina po novem stane 1,265 evra, liter dizla pa 1,203 evra.

Nova občutna podražitev goriv: bencin bo dražji za tri cente, dizel za 2,8
23. 09. 2019 16.04
Gorivo se bo spet podražilo. Za 50-litrski rezervoar bencina bomo po novem odšteli skoraj 65 evrov, za 50-litrski rezervoar dizla pa 63,80 evra. Podražitev je posledica pretresov na naftnem trgu, ki so sledili nedavnemu napadu na največjo savdsko rafinerijo, za katero oblasti v Rijadu krivijo Iran, ki pa odgovornost zavrača.