področja

Finančni POPkast: kriptosvet in revolucija veriženja blokov
21. 11. 2024 07.00
Novoizvoljeni predsednik Donald Trump je zagovornik inovacij na področju blockchaina in je obljubil manj kripto regulacij, spodbujanje domačega rudarjenja in celo predlog za odpravo davkov. Njegova administracija vidi bitcoin kot strateško rezervo, kar bi lahko ZDA povzdignilo v globalno kripto velesilo.

Več kot 60 mednarodnih psihologov, ekonomistov, inovatorjev na konferenci DOBA Fakultete v Mariboru
21. 11. 2024 00.15
Maribor je te dni v središču pozornosti akademskega in poslovnega sveta, saj gosti izjemen dogodek – prvo konferenco v Sloveniji, ki povezuje psihologijo in poslovni svet. Na 12. mednarodni znanstveni konferenci DOBA Fakultete, ki velja za enega najpomembnejših dogodkov tega leta, se bo zbralo več kot 150 udeležencev z uglednih domačih in tujih univerz, raziskovalnih inštitucij ter vodilnih podjetij. V dveh intenzivnih dnevih bo predstavljenih kar 60 strokovnih prispevkov, ki so plod raziskovalnega dela mednarodno priznanih strokovnjakov.

Pri Aprilii navdušeni nad Martinom: 'Je zmes šampiona in vodje'
20. 11. 2024 06.00
Karavana motoGP tudi po koncu sezone ne miruje. V Barceloni so bila v torek na sporedu prva testiranja. Vse oči so bile uprte v aktualnega prvaka Jorgeja Martina, ki se je prvič predstavil na motociklu Aprilie, h kateri je prestopil iz vrst Ducatija. Kljub skromnemu 11. mestu so pri Aprilii navdušeni nad doprinosom španskega dirkača.

Z droni ozelenili 10.000 m težje dostopnih kraških pogorišč
20. 11. 2024 00.15
Z obnovo 10.000 m2 degradiranih pogorišč v bližini vasi Temnica pri Kostanjevici na Krasu je Radenska uspešno zaključila letošnjo veliko akcijo obnove gozdov iz zraka. Pri ozelenitvi močno poškodovanih in težje dostopnih površin, ki so jo izvedli s pomočjo brezpilotnih letalnikov, so združili moči z organizacijo Project O2 in Zavodom za gozdove Slovenije ter s potrošniki, poslovnimi partnerji in lokalno skupnostjo. Z uporabo te inovativne metode so letos že poskrbeli tudi za obnovo 10.000 m2 gozdov na Hrvaškem, na področju vukovarskega Podonavja.

Opoziciji se zdita proračuna slaba, za koalicijo optimistična
19. 11. 2024 14.57
V opoziciji so do predloga proračunov za prihodnji dve leti, katerih obravnavo je začel DZ, kritični. Opozarjajo na zaostrovanje geopolitičnih napetosti in pogrešajo ustrezen odziv vlade. Menijo tudi, da sta proračuna slaba in odpirata vrata netransparentni porabi. Koalicijskim strankam se zdita optimistična.

EU krepi obrambno pripravljenost z nakupi nove opreme
18. 11. 2024 16.38
Evropska komisija je 15. novembra odobrila financiranje petih čezmejnih projektov za podporo bolj usklajenim in učinkovitim obrambnim javnim naročilom med državami članicami EU ter za odpravo kritičnih vrzeli v zmogljivostih, zlasti tistih, ki so se še povečale zaradi prenosa obrambnih proizvodov v Ukrajino. Koristi si lahko obeta tudi Slovenija, ki je del izbranih projektov.

Slovenski superračunalnik: Golob verjame v uspeh na razpisu
18. 11. 2024 13.46
Premier Robert Golob verjame, da bo Slovenija uspešna na evropskem razpisu za vzpostavitev novega superračunalnika. Ob tem je spomnil na načrtovano gradnjo velikega podatkovnega centra v Mariboru, v katerem bi superračunalnik lahko deloval. Gradbeno dovoljenje za center bi lahko pridobili januarja.

Zlorabe otrok prek spleta: identificirali 11 osumljencev, zasegli 132 naprav
18. 11. 2024 10.54
Slovenska policija je v sodelovanju z Europolom, Madžarsko, Hrvaško in nekaterimi državami iz regije Zahodnega Balkana izvedla obširno mednarodno kriminalistično preiskavo s področja spolnih zlorab otrok prek interneta. V Sloveniji so opravili 11 hišnih preiskav in identificirali 11 osumljencev, vsi so polnoletni slovenski državljani. Zasegli so jim več kot 130 elektronskih naprav, optične medije in natisnjene fotografije.

Zgodbe ljudi, ki so desetletja preživeli za zidovi 'norišnice' gradu Cmurek
17. 11. 2024 18.42
Eden bolj zanimivih muzejev v Sloveniji je gotovo Muzej norosti. Sprehod čez grad Cmurek, v katerem je več desetletij deloval Zavod za duševno in živčno bolne Hrastovec – Trate, vas ne bo pustil ravnodušnih. Ustanova je namreč prepletena z neverjetnimi zgodbami tistih, ki jih je usoda spravila za obzidje gradu. O tem, da za marsikaterega človeka sploh niso vedeli, zakaj in kako je pristal na oddelku, o tem, da je prihajalo do hudih zlorab zdravil in o tem, kakšna "sredstva za umirjanje" so uporabljali, so spregovorili nekdanji zaposleni, stanovalci in njihovi svojci.

'Nikoli mi niso rekli: Pusti, to je za fante'
17. 11. 2024 07.00
V Sloveniji je v inženirstvu po podatkih državnih statistikov le dobrih 13 odstotkov žensk, tudi v drugih poklicih s področja naravoslovja, tehnologije in matematike so v manjšini. A zgledov, ki dokazujejo, da tehnični poklici še zdaleč niso rezervirani le za moške, je ogromno. V rubriki 24UR Fokus nocoj predstavljamo zgodbe štirih uspešnih inženirk, s štirimi različnimi karierami. Kaj je pretehtalo, da so se odločile za tehnične poklice? S kakšnimi ovirami so se soočale?

Nič več ujetniki svojih domov: kako je slovenskemu bloku uspelo do novega dvigala
16. 11. 2024 07.23
Danilo Mašera je eden izmed starejših prebivalcev bloka na Cankarjevi ulici v Novi Gorici. Z navdušenjem pripoveduje, da mu je dneve v jeseni življenja polepšala nova pridobitev v bloku. Za številne samoumevno, za druge pa nepogrešljivo dvigalo. Zdaj bo, kot mi zadovoljno pove, še bolj užival v stanovanju, ki si ga je prigaral skozi življenje, saj ga ne bo skrbelo, da bi, če bi onemogla, z ženo postala ujetnika svojega stanovanja. Po nekaterih ocenah je v Sloveniji več kot 11 tisoč štiri- in večetažnih stanovanjskih stavb brez dvigal. "Država naj se postavi v čevlje starejših, ki letno prehodijo več tisoč stopnic," pozivajo ostareli stanovalci blokov brez dvigal, ki se bojijo, kaj bo prinesla starost. Na Ministrstvu za solidarno prihodnost za reševanje te problematike trenutno ni predvidenih finančnih sredstev, stanje pa pripisujejo šibkemu zavedanju, da lastnina poleg pravic nosi tudi odgovornosti.

Vlada in sindikati javnega sektorja podpisali krovno kolektivno pogodbo
15. 11. 2024 06.24
Vlada in sindikati javnega sektorja so podpisali kolektivne pogodbe oziroma anekse in dogovore, ki so podlaga za uveljavitev sprememb v plačnem sistemu s 1. januarjem. Podpise pod kolektivno pogodbo za javni sektor je prispevalo 32 od skupno 46 sindikatov, kar pomeni, da je zahtevani kvorum za uveljavitev pogodbe izpolnjen. Premier Robert Golob je podpis označil za zgodovinski podvig, tudi sindikalista Branimir Štrukelj in Jakob Počivavšek ga vidita kot velik dosežek. Število prisotnih sindikatov daje legitimnost podpisu dokumentov, meni premier. Vrstijo se tudi odzivi drugih.

Robbie Williams: Smrt Liama Payna bo povzročila številne spremembe
14. 11. 2024 20.06
Robbie Williams poziva, da je po smrti Liama Payna skrajni čas za spremembe. Novica o članu nekdanje skupine One Direction je pretresla glasbenike in tudi številne oboževalce širom sveta. Ti so sedaj ustanovili peticijo, ki poziva k spremembam, poželi pa so ogromen uspeh. "Prepričan sem, da se bo marsikaj storilo v njegovem imenu, da bi se stvari izboljšale. Kaj se bo storilo, še ne vem, vendar vse to podpiram," je med drugim dejal pevec.

Nižanje hitrosti ob zastojih in sekcijsko merjenje na kar štirih odsekih
14. 11. 2024 17.34
Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek se je sestala z vodstvom Darsa, ki ji je predstavilo razvojne projekte s področja upravljanja prometa. Prepričana je, da bodo z njimi povečali pretočnost avtocest in izboljšali uporabniško izkušnjo. Na Darsu so predstavili aktualne projekte, med katerimi so izpostavili zaznavanje prometa z optiko, umetno inteligenco in vzpostavitev sekcijskega merjenja hitrost na slovenskih avtocestah, s katerim si želijo prispevati k zagotavljanju večje prometne varnosti na slovenskih cestah.

'Čeprav je stavka z novelo zakona praktično onemogočena, se bo nadaljevala'
13. 11. 2024 14.11
Pogajalci vlade in sindikatov, ki so sodelovali v okviru pogajanj za plačni steber v raziskovalni dejavnosti, izobraževanju in kulturi, so parafirali anekse h kolektivnim pogodbam in ločen stebrni dogovor. Kolektivne pogodbe je parafirala tudi vodja plačnega stebra zdravstva in socialnega varstva na sindikalni strani. Sindikat Fides ob tem sicer pozdravlja ureditev karierne poti zdravnikov in zobozdravnikov, a opozarja, da plačne anomalije ostajajo, zato se bo stavka zdravnikov nadaljevala.

Na zunanjem ministrstvu obsodili načrte za priključitev Zahodnega brega
12. 11. 2024 15.56
Zunanje ministrstvo je obsodilo prizadevanja izraelskega finančnega ministra Bezalela Smotriča za priključitev zasedenega Zahodnega brega. Skrajno desni minister je v ponedeljek dejal, da je v luči izvolitve Donalda Trumpa za predsednika ZDA že odredil korake v tej smeri. Smotrič po prepričanju MZEZ s tem ogroža regionalno stabilnost.

Padec dosežkov, slovenski učenci tik nad mednarodnim povprečjem
12. 11. 2024 11.07
Rezultati raziskave za Slovenijo kažejo padec dosežkov osmošolcev in osmošolk v obdobju od 2013 do 2023 na področju računalniške in informacijske pismenosti. To sicer velja tudi za večino drugih držav, ki so sodelovale v ciklu 2013 in 2023. Učenci in učenke iz Slovenije so pri računalniški in informacijski pismenosti leta 2023 v povprečju dosegli 485 točk, njihovi dosežki pa so statistično značilno primerljivi z dosežki njihovih vrstnikov iz Hrvaške. Obe državi sta na mednarodni lestvici dosežkov tik nad mednarodnim povprečjem.

Projekt Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi za duševno zdravje otrok
12. 11. 2024 08.41
V Kranjski Gori je v petek potekalo prvo dvodnevno usposabljanje v okviru projekta Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi, ki povezuje pedagoške delavce po vsej Sloveniji. Na dogodku se je zbralo 44 učiteljev in šolskih svetovalnih delavcev iz desetih osnovnih šol, ki bodo v prihodnjem letu širili znanje s področja duševnega zdravja otrok.

Kako naprej, ko kariero preseka težka diagnoza?
12. 11. 2024 00.15
Za multiplo sklerozo pri nas letno zboli približno 80 ljudi, največ bolnikov pa je diagnosticiranih v obdobju pred 30. letom, torej ravno v času vključevanja na trg dela ali zgodnjega razvoja kariere. Zaskrbljujoče je, da po 10 letih od diagnoze aktivno dela le še vsak četrti diagnosticirani, čeprav je bolezen ob primernem zdravljenju mogoče dobro nadzorovati.

Radijska postaja Best FM obeležila drugo leto oddajanja
11. 11. 2024 20.20
Iz razprodane arene Stožice pa so doneli balkanski ritmi, priljubljeni radio Best FM je namreč praznoval drugi rojstni dan in v ta namen oder napolnil z zvenečimi imeni srbske glasbe. Drugo svečko so radijci med drugimi upihnili z Breskvico, Seko Aleksić in MC Stojanom.

'Do njih se vedem kot do ljudi, zato se mi odprejo'
09. 11. 2024 14.53
Novinarstvo je nikoli ni zanimalo, zaradi disleksije ni marala brati knjig, na fakulteto so jo silili starši, sprejeta pa je bila samo zaradi italijanščine, ki jo je izbrala za nosilni predmet. Na razgovor za službo je prišla v obrabljenih, raztrganih kavbojkah in še danes ne ve, kako ji je – kljub slabemu pravopisu – uspelo dobiti študentsko delo pri časopisni hiši Dnevnik. Najprej je pisala o kulturi, nato so uredniki ocenili, da bi ji morda bolj ležala črna kronika. In kako prav so imeli.

Nejc Šimenko z razvojem Medicofit klinike pacientom omogoča dostop do najsodobnejše tehnologije v fizioterapiji
08. 11. 2024 17.23
Obiskali smo Medicofit kliniko, uspešno slovensko zasebno zdravstveno podjetje, ki ima sedež v Ljubljani in postaja mednarodno prepoznavni center za celostno neoperativno rehabilitacijo ortopedskih poškodb in bolezni.

Quo vadis lex cannabis?
10. 11. 2024 19.05
Državljani smo oddali glas na posvetovalnem referendumu, naša volja je jasna, kje pa je novi zakon o konoplji? Od referenduma je minilo že nekaj mesecev, mandat trenutne koalicije se počasi izteka, a o konoplji še vedno ne duha ne sluha. Ključno je, da ukrepamo hitro, vendar premišljeno. Zagotoviti moramo takšne spremembe, ki bodo bolj primerne za današnji čas in družbo ter bodo ponudile rešitve za težave, nastale v zadnjih desetletjih zaradi prohibicije.

'Zakaj ruskega utekočinjenega zemeljskega plina ne bi zamenjali z ameriškim?'
08. 11. 2024 18.42
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je nakazala, da bi lahko EU ruski utekočinjeni zemeljski plin (LNG) zamenjala z ameriškim. V trgovinskih odnosih z ZDA je treba razpravljati o področjih v skupnem interesu, med katerimi pa je tudi LNG, je povedala v luči bojazni pred trgovinsko vojno z ZDA pod Donaldom Trumpom.

Predsednica EIB: Slovenija ima velik potencial za nadaljnje naložbe
07. 11. 2024 06.25
Pri Evropski investicijski banki vidijo velik potencial za nadaljnje naložbe v Sloveniji, je po srečanju s finančnim ministrom Klemenom Boštjančičem dejala predsednica banke Nadia Calvino. Nabor slovenskih projektov v obravnavi je obsežen in vključuje področja, kot so prometna in energetska infrastruktura ter podpora podjetjem, je poudarila.

To so finalisti razpisa Mladi upi 2024
06. 11. 2024 16.30
Letošnjo jesen lahko na malih zaslonih spremljate jubilejno 10. sezono šova Slovenija ima talent, ki že navdušuje z zabavnimi in dih jemajočimi talenti. Sočasno s talenti pa že dvanajsto leto zapored poteka razpis Mladi upi, ki je pobuda zavoda Vse bo v redu za družbeno odgovorne aktivnosti Zavarovalnice Triglav. Letošnje prijave so se zaključile 15. oktobra, strokovna žirija pa je izmed vseh prijavljenih izbrala 20 talentiranih posameznikov s področja športa, parašporta, umetnosti in znanosti, ki so se uvrstili v ožji krog. V nadaljevanju vam razkrivamo imena 20 srečnih finalistov, ki se potegujejo za finančna sredstva iz sklada Mladi upi 2024!

Bi uvedba pokrajin omogočila razcvet slovenskega gospodarstva?
06. 11. 2024 14.56
Za izboljšanje gospodarskega okolja v Sloveniji bi bilo treba uvesti regije oz. pokrajine, so prepričani v Klubu slovenskih podjetnikov (SBC). Zato bodo v okviru Strategije SBC 4.0 oblikovali predloge, kako bi te morale delovati in kako bi morale biti razporejene, je na dogodku na Brdu pri Kranju dejal predsednik SBC Joc Pečečnik.

Burgerji, teksaška vodka in orokavičeni Bernie v Ljubljani
06. 11. 2024 10.35
250 ljudi v večernih toaletah je v torek zvečer napolnilo prostorno sobano v kleti enega izmed ljubljanskih hotelov. Po stenah so visele ameriške zastavice, pladnji so se šibili pod znamenitimi burgerji. V kozarcih sicer ni bil znameniti viski, je pa bil koktejl z vodko iz Teksasa, obarvan v rdečo ali modro. Torej v dve barvi, ki sta zaznamovali ta večer. Oči vsega sveta so bile namreč v zadnjih urah uprte v ZDA, kjer so se rdeči republikanci in modri demokrati potegovali za tako želene ključe Bele hiše.

Zanje je heroj, ki (spre)govori namesto njih
05. 11. 2024 08.53
Na eni strani osovražen, na drugi oboževan. Prepričan je bil, da je njegovo mesto v Beli hiši, enako mnenje je nazadnje delilo več kot 70 milijonov Američanov – toliko, da se vrača v Belo hišo. Okoli Donalda Trumpa se je ustvaril kult osebnosti, ki ga vneto skušajo razumeti in razložiti številni analitiki v ZDA in drugod.

V Ljubljani se odpirajo vrata novih dogodkov s področja specialne kave!
06. 11. 2024 00.15
V Ljubljani zdaj lahko obiščete tudi degustacije specialne kave, senzorna izobraževanja in baristične tečaje. Dogodki so namenjeni vsem, ki želite izvedeti več o kavi in izkusiti povsem nove okuse tega priljubljenega napitka.