pogodbene

KPK odločila: Počivalšek kršil integriteto. 'Ne bom odstopil'

23. 02. 2022 10.21

Komisija za preprečevanje korupcije je v okviru preiskav, povezanih z nabavami zaščitne opreme pri dobavitelju Geneplanet ugotovila kršitev integritete ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška. Ugotovitve so pravnomočne, so sporočili. Minister za gospodarstvo Zdravko Počivalšek je v odzivu na ugotovitve KPK zapisal, da je bil njegov namen le zagotavljanje čim hitrejše dobave nujnih medicinskih pripomočkov. Kot je ponovil, je osnova zanj, da pogodbo, ki jo podpišeš, tudi izpolniš, in da je le to zahteval od direktorja za blagovne rezerve. Kot je dejal, je zanj zadeva zaključena in ima čisto vest. "Ne bom odstopil, o odstopu naj razmisli tisti, ki je izdal takšno odločbo," je še povedal.

Kje konča državni les – doma ali v tujini?

03. 02. 2022 06.00

Podpora in oskrba domače lesnopredelovalne industrije, tudi to je bil razlog za ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi. Skoraj 180 podjetij, ki ima za nakup lesa sklenjene dolgoročne pogodbe, mora les predelati doma. A dva od petih največjih kupcev – Megales in GG Bled – v letu 2020 dolgoročne pogodbe nista imela. Kaj to pomeni? Da nista bila zavezana k predelavi lesa v Sloveniji? Kje je končal ta les? Medtem, ko domača podjetja opozarjajo, da lesa ne dobijo dovolj in ga morajo kupovati na tujih trgih, pa so na seznamu dolgoročnih pogodbenikov tudi tujci.

Visokošolski sindikat pripravlja stavko

01. 02. 2022 12.17

Visokošolski šolski sindikat bo organiziral stavko zaposlenih na univerzah, če jim vlada in pristojna ministrstva ne bodo prisluhnila in s sindikatom začela pogajanja. Sindikat med drugim zahteva dvig plač vseh skupin zaposlenih v visokem šolstvu za šest plačnih razredov.

Udarec ugledu države ali pravica? Zakaj bi posojilojemalce v frankih obravnavali drugače?

31. 01. 2022 10.45

Volitve so blizu in neobhodno jih seveda spremljajo predvolilni bombončki. Je pa Slovenija zaradi enega od načrtovanih darilc tema v uglednih medijih, kot sta Financial Times in Frankfurter Allgemeine Zeitung. Banke naj bi namreč morale za nazaj kompenzirati tečajna tveganja za posojila v švicarskih frankih, zaradi česar so bankirji seveda ogorčeni. Banke so ponovno poudarile, da je zakon škodljiv, neustaven in ogroža finančno stabilnost bančnega sistema. Če bo sprejet, napovedujejo vložitev pobude za oceno ustavnosti, pripravljajo tudi predlog za zadržanje izvajanja zakona.

Kako pripravljena je vlada na prenehanje obstoja slabe banke?

28. 01. 2022 10.26

Vlada, finančno ministrstvo in Družba za upravljanje terjatev bank (DUTB) so bili v zvezi s prenehanjem obstoja slednje med letoma 2016 in koncem lanskega maja po oceni računskega sodišča delno učinkoviti. Vladi med drugim priporoča, da poskrbi za učinkovito upravljanje preostalega premoženja slabe banke in vse vidike njenega pravnega nasledstva.

Umestitev skupnih kurilnic med majhne odjemalce ne bi vplivala na znižanje cen

21. 01. 2022 16.38

Po oceni ministrstva za infrastrukturo umestitev skupnih kurilnic oziroma odjemalcev, katerih letni odjem presega 100.000 kilovatnih ur, med majhne odjemalce nikakor ne bi pripomoglo k znižanju cen zanje. Prav tako pa tudi ne bi vplivala na stabilno delovanje plinskega trga. Razlog za to je po njihovem mnenju tudi delovanje evropskega trga. Dodajajo, da je težko oceniti, kakšna bodo nihanja cen plina na evropskem trgu v prihodnje, "zagotovo pa lahko pričakujemo povprečno višje cene od zgodovinsko nizkih ravni v letu 2020 in 2021".

Gospodinjski ali poslovni odjem: 'Država bi morala udariti po mizi in zadeve urediti enako za vse'

19. 01. 2022 15.04

Agencija za energijo se je po besedah direktorja zbornice za poslovanje z nepremičninami pri Gospodarski zbornici Slovenije Boštjana Udoviča jasno zagovarja stališče, da morajo biti etažni lastniki v večstanovanjskih stavbah prepoznani kot gospodinjski odjemalci, ker je ta status dovolj jasno določen v zakonih o oskrbi s plini in o oskrbi z električno energijo. Ministrstvo pozivajo, naj vse deležnike znova zbere za isto mizo, da bi poiskali rešitev.

Težave zaradi karanten tudi med študenti: 'Izvajanje izpitov je treba prilagoditi'

17. 01. 2022 08.36

Število okužb in karanten narašča tudi med študentsko populacijo. Študentska organizacija Slovenije je zato na višje in visokošolske zavode naslovila poziv k bolj fleksibilnemu opravljanju izpitnih obveznosti v prihajajočem izpitnem obdobju. Na ljubljanski univerzi odgovarjajo, da bodo glede na število karanten ali izolacij možni spletna izvedba, dodatni izpitni roki in prestavitev izpitnih rokov. 

Slovenija bo Črni gori donirala 42.000 odmerkov Moderne

17. 12. 2021 20.38

Vlada je odločila, da bo Črni gori donirala 42.000 odmerkov cepiva Spikevax proizvajalca Moderna. Odmerki, ki jih je Slovenija naročila na podlagi skupnega javnega naročila EU, so že v skladišču v Ljubljani.

Predlog zakona, ki naslavlja energetsko revščino: vavčer za 150 evrov

09. 12. 2021 08.15

Cene toplote za gospodinjstva rastejo, najbolj v mariborski, jeseniški in ljubljanski občini, kjer so poskočile za približno 50 do 60 odstotkov. Pravna podlaga za uvedbo energetskih bonov je v pripravi, glede na podražitev ogrevanja pa bi bili lahko boni uvedeni v prvem četrtletju 2022, so nakazali na Ministrstvu za infrastrukturo. Opozicija je predstavila svoje poglede in izpostavila, da je v tej smeri potrebno čim prej nekaj storiti, saj bodo najšibkejši že letošnjo zimo, zaradi naraščajočih cen, preživeli brez ogrevanja. Predlagajo energetski vavčer v vrednosti 150 evrov.

Toplotna energija najdražja v Mariboru, najcenejša v Celju

29. 11. 2021 14.18

Naraščajoče cene energije in energentov na veleprodajnih trgih se že odražajo v maloprodajnih cenah toplote iz distribucijskih sistemov toplote. V povprečju je bila ta za tipično gospodinjstvo novembra za 38 odstotkov višja kot lani. Ogrevanje je najdražje v Mariboru, najcenejše pa v Celju.

Referenčno obrestno mero CHF Libor bo nadomestil Saron

22. 11. 2021 15.59

Referenčna obrestna mera Libor, ki kotira v številnih tujih valutah in na katero se sklicuje vrsta finančnih pogodb v Evropi, s 1. januarjem prihodnje leto ne bo več obstajala. V pogodbah, pri katerih se za izračun obresti uporablja CHF Libor, se bo po novem kot nadomestna uporabljala obrestna mera Saron.

Na Pošti pred prazniki priporočajo pravočasno oddajo pošiljk in spletne nakupe

22. 11. 2021 13.26

Na Pošti Slovenije opažajo izjemno rast spletne trgovine in vse več paketnih pošiljk, kar bo še bolj izrazito v zadnjih tednih leta. Zato ljudem svetujejo, da pravočasno oddajo paketne pošiljke in naročila izdelkov v spletnih trgovinah. Da je lahko dobavni rok za mednarodne pošiljke v novembru in decembru daljši, opozarjajo tudi spletni trgovci.

Slovenija bo Hrvaški posodila 40.950 odmerkov Pfizerjevega cepiva

22. 11. 2021 09.23

Slovenija bo v okviru humanitarne pomoči ob epidemiji covida-19 na prošnjo Hrvaške za 40.000 odmerkov cepiva BioNTech/Pfizer proti covidu-19 sosedi posodila 40.950 odmerkov. Na Hrvaškem namreč v zadnjem času beležijo velik porast zanimanja za cepljenje, je odločitev utemeljila vlada.

KPK ugotovila pomanjkljivosti glede dobave hitrih testov, ne pa kršitve zakona

22. 10. 2021 14.36

Zgodba o neustreznosti hitrih testov, ki jih je državi dobavilo podjetje Majbert Pharm, je znova prišla na površje, potem ko je z NLZOH odpuščena mikrobiologinja dr. Metka Paragi razkrila vse njihove pomanjkljivosti in vpletanje politike v delovanje stroke. Iz Komisije za preprečevanje korupcije so nam sporočili, da kršitev Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije niso ugotovili, postopek pa je bil avgusta ustavljen. So pa v razpisni in izvedbeni fazi javnega naročila zaznali odstopanja.

Posebni vladni projekt za spodbujanje precepljenosti in donacija cepiva Janssen v Covax

21. 10. 2021 21.35

Vlada je sprejela posebni vladni projekt za spodbujanje precepljenosti oseb v populaciji proti covidu-19. Za izvajanje projekta bodo zagotovljena sredstva iz državnega proračuna. Ob tem je odločila tudi, da bo cepivo Janssen darovala v instrument Covax. Predvidoma gre za več kot 600 tisoč odmerkov cepiva, ki bodo primarno namenjena Afriki. Vlada je sprejela tudi sklep o prenehanju sklepa o nabavi dodatnih 100.000 odmerkov cepiva Janssen.

'Dobavitelj električne energije ne more enostransko odpovedati pogodbe'

20. 10. 2021 18.00

Do razveze pogodbe o dobavi električne energije na podlagi veljavne zakonodaje ne pride z enostransko odpovedjo, temveč mora stranka, ki se sklicuje na spremenjene okoliščine, zahtevati razvezo pogodbe pred sodiščem, opozarja Agencija za energijo. Gre za odziv na dejstvo, da so nekateri dobavitelji odjemalcem pogodbe enostransko odpovedali.

Pochettino o Ramosu, Messiju in Neymarju: Borba se začne pri iskanju najboljše verzije samega sebe

06. 10. 2021 11.33

Trener PSG-ja Mauricio Pochettino je ob reprezentančnem premoru spregovoril o statusu zvezdnikov v pariškem klubu. Izpostavil je, da je realnost za Sergia Ramosa, Lionela Messija in Neymarja drugačna, kot je bila v preteklosti.

Vlada sodišču predlaga, naj zavrne ustavno pobudo o izpolnjevanju pogoja PC

27. 09. 2021 17.03

Slovenska vojska bo po 1. oktobru, ko bo za državno upravo treba izpolnjevati pogoj PC, po potrebi vpoklicala pogodbene rezerviste vojske za nemoteno izvrševanje ustavnih in zakonskih nalog vojske. A tudi ti bodo morali izpolnjevati pogoj PC. V Policiji navodil še niso dobili. Vlada je medtem na dopisni seji predlagala zavrnitev predloga za začasno zadržanje izvrševanja določenih členov odloka o načinu izpolnjevanja pogoja PCT, "saj so škodljive posledice za življenje, zdravje in zdravo ter varno delovno okolje bistveno večje od pavšalno zatrjevanih škodljivih posledic za zaposlene v državni upravi".

Vlada podarila BiH več kot 100.000 odmerkov cepiva Pfizer

23. 09. 2021 07.35

Vlada je na dopisni seji sprejela sklep o donaciji 100.620 odmerkov cepiva proti covidu-19 proizvajalca Pfizer/BioNTech Bosni in Hercegovini. Ta država bo cepivo z namenom humanitarne pomoči ob pandemiji covida-19 prejela brezplačno, so sporočili z ministrstva za zdravje.

Pogoj PCT morajo izpolnjevati tudi delavci, ki opravljajo delo na domu

20. 09. 2021 14.19

Na ministrstvu za delo pojasnjujejo, da morajo pogoj PCT izpolnjevati tudi delavci, ki opravljajo delo na domu. Za izpolnitev PCT-pogoja za delo pri delodajalcu se šteje tudi samotestiranje s hitrim testom. Čas in kraj samotestiranja na delovnem mestu določi odgovorna oseba, čas opravljanja samostestiranja je možno šteti v delovni čas. A inšpektorji nimajo pristojnosti za nadzore v domovih delavcev, za preverjanje PCT je odgovoren delodajalec.

Vojaške vrste bi do leta 2035 okrepili na 10.000 pripadnikov, za obrambo dva odstotka BDP

26. 08. 2021 17.01

Skupni mirnodobni obseg Slovenske vojske (SV) bi se do leta 2035 povečal na 10.000 pripadnikov, končno razmerje med poklicnimi vojaki in pogodbeno rezervo pa bi bilo približno 70:30. Ob nezadostnem zagotavljanju obsega stalne in rezervne sestave bi se dopustila tudi ponovna ocena smotrnosti uvedbe vojaške dolžnosti. Nadaljnji razvoj SV sicer temelji na projekciji postopnega doseganja dvoodstotnega deleža BDP-ja za obrambne izdatke najpozneje do omenjenega leta.

Zapleti pri dobavi in reklamaciji izdelkov in storitev – kaj storiti?

08. 08. 2021 18.46

Med covidno epidemijo se je marsikdo odločil za obnovo ali prenovo svojega doma, saj je zaradi omejitve gibanja in dela od doma ostalo več časa za druga opravila. Na nas se je obrnilo nekaj bralcev, ki so pri tem doživljali pravi stres, saj so se soočili z zapleti in zamudami pri dobavi, montaži in reklamaciji izdelkov. Kakšne pravice ima potrošnik, ko naroči in plača proizvod ali storitev? Kaj lahko naredi, če ima z izdelovalci ali dobavitelji težave?

Slovenija bo Egiptu podarila 250.000 odmerkov cepiva AstraZeneca

08. 07. 2021 19.31

Slovenija bo mednarodni pobudi za pravično porazdelitev cepiv proti covidu-19 Covax letos in prihodnje leto skupno namenila 500.000 evrov, je danes sklenila vlada. Vlada je tudi odločila, da bo Slovenija Egiptu darovala 250.000 odmerkov cepiva proti covidu-19 britansko-švedskega proizvajalca AstraZeneca.

Splošni dogovor za ZD predvideva pogodbeno kazen za neupravičeno odklonitev bolnika

08. 07. 2021 13.26

Letošnji splošni dogovor v zdravstvu predvideva možnost izreka kazni v višini 400 evrov za zdravstvene zavode za neupravičeno odklonitev bolnika. Sprejemanje novih bolnikov do zgornje opredeljene meje je bila obveznost že prej, a je pri tem vseeno prihajalo do kršitev, ki so bile sicer redke, so zapisali na ministrstvu za zdravje.

V sredo 43 novih okužb, v Sloveniji uvajamo evropsko covidno potrdilo

24. 06. 2021 10.22

Minister za zdravje Janez Poklukar je dejal, da v Sloveniji testno uvajamo t. i. evropsko covidno potrdilo, in dodal, da bo sistem v celoti zaživel v naslednjih dneh. V sredo so sicer pristojni potrdili 43 novih okužb s koronavirusom. 14-dnevna incidenca se je znižala na 49, Slovenija pa tako izpolnjuje pogoje za evropski zeleni seznam epidemiološko varnih držav.

Belgijsko sodišče AstraZeneci naložilo, da EU dostavi 50 milijonov odmerkov cepiva

18. 06. 2021 15.20

Prvostopenjsko sodišče v Bruslju je v primeru proti družbi AstraZeneca stopilo na stran Evropske komisije in 27 držav članic EU. Sodišče je tako AstraZeneci naložilo, da povezavi dostavi 50 milijonov odmerkov cepiva do 27. septembra 2021 – in to v skladu z zavezujočim načrtom: 15 milijonov odmerkov do 26. julija, 20 milijonov odmerkov do 23. avgusta, 15 milijonov odmerkov 27. septembra.

Letos dodatno zavarovanje na dopustu še toliko bolj pomembno

18. 06. 2021 08.33

Če še nekaj let nazaj sploh nismo pomislili, da bi za potovanje v tujino sklenili dodatno zavarovanje, pa bo letos to drugače. Ali potujete sami ali v okviru turistične agencije, evropska zdravstvena kartica v primeru, da zbolite za covidom, ne bo dovolj, brez dodatnega zavarovanja pa bi lahko tudi stroški potovanja skočili v nebo.

Znotraj energetske skupnosti omogočeni prenosi električne energije med njenimi člani

03. 06. 2021 07.51

Vlada je določila besedilo predloga zakona o oskrbi z električno energijo. Največ novosti vsebuje poglavje o razmerjih elektroenergetskih podjetij s končnimi odjemalci, kot posebno novost pa so izpostavili tudi pravico do sklenitve pogodbe z dinamičnimi cenami. Pomembna novost so tudi energetske skupnosti državljanov, so sporočili z vlade.

Rok Biček: Slovenski filmski ustvarjalci smo brez moči

14. 05. 2021 07.00

Ekipa slovenskih filmarjev je v teh dneh v Avstraliji zaključila snemanje celovečernega filma režiserke Sare Kern z naslovom Moja Vesna. To bo prvi avstralsko-slovenski film, pri katerem bo polovica dialogov v slovenskem jeziku. Velik dosežek za slovenski film, a kaj, ko se znova vse zaplete, ko pride do financiranja. Rok Biček, ki je tokrat prevzel vlogo producenta, je osebno prevzel tudi delež stroškov, saj Slovenski filmski center še vedno ni nakazal obljubljenih sredstev, Avstralci, ki film sofinancirajo, pa ne razumejo, da se država ne drži podpisanih pogodb in ne nakazuje sredstev.