pogoji življenja

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?
17. 02. 2022 06.00
Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

'Zunanji izvajalci životarimo za slovenske državne gozdove'
14. 02. 2022 06.00
Sečnjo dreves in spravilo s traktorjem v državnih gozdovih, s katerimi upravlja družba Slovenski državni gozdovi (SiDG), izvajajo večinoma zunanji izvajalci. Kriterij za oddajo del je najnižja cena na javnem naročilu, zato izvajalci, čeprav se že več kot deset let ukvarjajo z gozdarstvom, ne bodo preživeli, opozarjajo nekateri med njimi. Kako na očitke odgovarja SiDG?

Tudi letošnji informativni dnevi v spletni obliki
11. 02. 2022 06.00
Epidemija je globoko zarezala v življenja šolajoče se generacije in že drugič zaporedoma zaznamovala informativne dneve. Učenci in dijaki bodo konec tedna tako namesto obiska šol in fakultet informacije za lažjo odločitev o nadaljnjem šolanju pridobivali kar doma, po spletnih platformah. Za bruce je na voljo 19.541 mest, za dijake 25.198.

'Dovolijo naj si postavljati visoke cilje in verjeti v vizijo, ki jo imajo'
10. 02. 2022 09.25
Bliža se čas, ko bodo bodoči dijaki in študenti sprejeli odločitev, na katerem področju bi radi poglobili znanje. Da bi bil ta korak čim bolj premišljen in pravilen, srednje šole in fakultete javnih univerz v Ljubljani, Mariboru in Novem mestu organizirajo informativne dneve v petek in soboto, 11. in 12. februarja. Letos bodo zaradi epidemiološke situacije potekali po spletu. Svetovalni delavci učencem priporočajo, naj na informativnih dnevih ne skoparijo z vprašanji, pri razmisleku, katero šolo izbrati, pa naj se osredotočijo na svoje interese in zmožnosti. Študenti naj ne pozabijo izvedeti, kakšno prihodnost ponuja študij, kje vse se lahko z določeno smerjo zaposlijo, kako je s prepisi med študijskimi programi, izpiti in tako dalje.

Na OP Avstralije prepovedali majice z napisom 'Kje je Peng Šuaj?'
24. 01. 2022 06.00
Kitajska tenisačica, ki je iz javnega življenja izginila po tem, ko je nekdanjega visokega kitajskega politika obtožila spolnega napada, še vedno ni direktno spregovorila s svetom igralk WTA. Številne igralce in igralke v svetu tenisa skrbi za njeno varnost. Zdaj pa organizatorji OP Avstralija prepovedujejo vstop na prizorišča v Melbournu gledalcem, ki s seboj prinašajo transparente in majice v podporo Kitajki.

2515 okužb: Omikron izpodrinil delto, a delež bolnikov s težjim potekom manjši
10. 01. 2022 09.36
Omikron je že izpodrinil delto, zato lahko pričakujemo veliko število okuženih v razmeroma kratkem času. Čeprav marsičesa o tej različici še ne vemo, je videti, da bolezen poteka v blažji obliki in da je delež tistih, ki imajo težji potek bolezni, manjši, pa je povedal dr. Franc Strle. Peti val bo drugačen, velik del epidemiološke situacije se bo dogajal doma in ne v bolnišnicah, pravi minister za zdravje Janez Poklukar. A cepljenje je še vedno najpomembnejši ukrep, poudarjata oba. Kot je pojasnil dr. Strle, ne pričakujejo, da bo cepljenje prepričljivo zmanjšalo širjenje virusa, se bo pa prepričljivo zmanjšal delež tistih, ki bodo potrebovali bolnišnično oskrbo. Cepljenje je priporočljivo tudi zato, ker bo število okuženih naraslo in bo absolutno število tistih, ki bodo potrebovali bolnišnično zdravljenje še vedno veliko.

Tehnologija pomaga brati, a nič ne more nadomestiti braillove knjige v fizični obliki
04. 01. 2022 08.43
Braillova pisava je pred skoraj 200 leti slepim odprla svet literature. Njen izumitelj, Louis Braille, ki je bil tudi sam slep, se je rodil 4. januarja 1809, zato na ta datum obeležujemo svetovni dan brajice. Za Slovence pa je pomembna tudi Minka Skaberne, ustanoviteljica edine slovenske knjižnice slepih. Te dni mineva 140 let od njenega rojstva.

Trampuž: Če ukrepov ne bomo sprejeli zdaj, bo januarja prišlo do velike krize
21. 12. 2021 06.00
"Ukrepe bo treba poostriti, ker smo prepozni s cepljenjem, zato so zagotovo smiselni ukrepi, ki jih tudi Slovenija sprejema. Vprašanje pa, če bo to zadosti. Omikron je izredno nevaren, število okužb se podvaja vsake dve do tri dni in če ne bomo zdaj sprejeli ukrepov, bo prišlo do velike krize v januarju. Zamudili smo priložnost, da bi precepili 80 odstotkov ljudi, kar bi ta val lahko preprečilo," opozarja infektolog z berlinske klinike Charite Andrej Trampuž. Pogoje za vstop v državo sta že zaostrili Avstrija in Italija, zato so bolj polna slovenska smučišča. Se pa med prazniki v tujino vseeno odpravljajo številni Slovenci, zato zanje velja opozorilo, naj bodo pozorni tako pri odhajanju kot pri vračanju.

Od ponedeljka vstop v Avstrijo mogoč le ob izpolnjevanju pogoja PC
17. 12. 2021 06.30
Avstrija se je zaradi različice novega koronavirusa omikron odločila s ponedeljkom zaostriti pogoje za vstop v državo. Po novem bodo smeli v državo brez obvezne karantene le cepljeni proti covidu-19 ali prebolevniki. Poleg tega bodo v izogib samoizolaciji zahtevali ali aktualen negativen test PCR ali pa potrdilo o cepljenju s poživitvenim odmerkom. Na avstrijskem Koroškem, Štajerskem, Solnograškem in v Spodnji Avstriji se sicer znova odpirajo gostinski lokali in nastanitveni objekti, v Zgornji Avstriji tudi vsi drugi javni prostori. Slovaška medtem sprošča covidne ukrepe, a uvaja policijsko uro, Danska pa zaradi rekordnih okužb zapira nekatere javne prostore.

V delu opozicije predlagajo odpravo opredelitve konoplje kot droge
17. 12. 2021 15.40
Opozicijske poslanske skupine SD, Levica, LMŠ, SAB in NeP so v parlamentarni postopek vložile predlog novele zakona o proizvodnji in prometu s prepovedanimi drogami. Kot poudarjajo, predlog novele odpravlja napačne opredelitve rastline konoplje kot droge ter jasno določa, da je rastlina konoplja kulturna rastlina, prepovedana droga pa kanabis.

Olaj ovadil tudi poslanca Nemca, ki pa ne ve, česa točno je sploh obdolžen
15. 12. 2021 13.46
Generalni direktor Policije Anton Olaj je kazensko ovadil poslanca SD Matjaža Nemca. Očita mu kaznivo dejanje žaljive obdolžitve, češ da ga je s tviti in izjavami v medijih povezoval z neonacističnimi gibanji. Nemec je bil v zvezi s tem že zaslišan na ljubljanski policijski upravi, kljub temu pa še vedno ne ve, za katere izjave in tvite točno gre, so nam povedali v stranki SD. Olaj je prizadet tudi zaradi zapisa na družbenem omrežju v zvezi s policijskim posredovanjem na protestih 5. oktobra, pod katerega se je podpisal nekdanji poslanec Pavel Gantar. Tudi njega je doletela ovadba.

Italija zaostruje ukrepe ob prihodu iz drugih držav EU
14. 12. 2021 20.01
Italija z namenom zajezitve širjenja covida-19 zaostruje ukrepe za vstop v državo. Tisti, ki niso cepljeni proti covidu-19, bodo morali po novem ob prihodu iz druge države EU v petdnevno karanteno, cepljeni pa bodo morali predložiti negativen izvid testa na koronavirus. Ukrep bo začel veljati v četrtek.

Kam investirati denar? Čistilka, ki je zaslužila milijone evrov v krizi. Novo. Umetnost bogastva za običajne ljudi.
09. 12. 2021 00.15

PC za državno upravo je bil v neskladju z ustavo
06. 12. 2021 13.23
Ustavno sodišče je presodilo, da je bil vladni odlok, ki je za zaposlene v državni upravi uvajal pogoj preboleli ali cepljeni (PC), v neskladju z ustavo, saj ni bil sprejet v skladu z zakonskimi zahtevami. Ustavno sodišče je izvajanje odloka sicer zadržalo že konec septembra.

V Kranju tudi letos pomagajo izbranim družinam, ki so se znašle v stiski
05. 12. 2021 17.24
Decembra v Kranju že tretje leto zapored poteka dobrodelna akcija "V Kranju dobro v srcu mislimo", v kateri bodo z zbranimi prostovoljnimi prispevki pomagali izbranim družinam in posameznikom v stiski. Akcija se je začela v sredo, 1. decembra, in bo trajala vse do 31. decembra 2021 do polnoči. K podpori družin s težkim socialnim bremenom in dobrodelnosti pozivajo vse, ki lahko pomagajo.

Jure iz Delovne akcije: po gledanju oddaje se je sam ponudil, da priskoči na pomoč
04. 12. 2021 12.00
Delovna akcija je ena čustveno težjih oddaj, ki jih lahko spremljamo na POP TV. Vsak, ki si je ogledal kakšno epizodo te čudovite oddaje, ve, da je nabita s čustvi. Največkrat se dramaturški log začne s tragično zgodbo, vmes poteka prenova njihovega dela, kjer poleg Ane Praznik spremljamo še vse delavce, ki so odgovorni za prenovo, na koncu pa sledijo trenutki veselja in solze sreče, ko družina prvič vidi svoj prenovljeni dom.

Matic Klemenc
26. 11. 2021 20.00
Matic Klemenc se je predstavil z zlaganjem rim in svojim hitrim razmišljanjem ter besednim zakladom navdušil žirijo. Čeprav je preživel težko mladost, se ni predal in sedaj išče smisel življenja skozi optimizem in v svojih sanjah. Matic že išče način, kako bo v dveh minutah na polfinalnem odru žirantom pokazal, kaj vse še zna in zmore.

SD za pogovore o možnostih uvedbe 32-urnega delovnega tedna
26. 11. 2021 14.37
V Sloveniji je za pogovore o uvedbi možnosti krajšega delovnika brez krčenja pravic po navedbah gostov razprave, ki so jo pripravili v stranki SD, skrajni čas. "Predlog odpira številne izzive. Ker se svet hitro spreminja, se moramo odzivati hitro in poiskati ustrezne rešitve," je ocenila Fajonova. Tuje izkušnje kažejo, da so s skrajšanjem delovnega časa povečali produktivnost, povečali dodano vrednost na zaposlenega, zaposlenim pa zagotovili več prostega časa za družino, rekreacijo, hobije in kakovostno življenje.

Producent Delovne akcije: To so trenutki, ki jih nikoli ne pozabimo
23. 11. 2021 07.59
Delovna akcija se počasi spet vrača na POP TV. To bo že peta sezona izjemno priljubljene oddaje, s katero osrečujemo družine, potrebne pomoči. Združili smo moči in z Ano Praznik, Bojanom Žlebnikom in njunimi mojstri topel, varen in zdrav dom priskrbeli že kar nekaj družinam, obetajo pa se nove čustvene zgodbe. Več o preteklih zgodbah in samem poteku snemanja oddaje je za naš portal povedal izvršni producent Miloš Ratković.

Po zapletu z okužbami v Levici Dikaučič uspešno prestal interpelacijo
22. 11. 2021 07.57
Poslanci in poslanke so razpravljali o interpelaciji ministra za pravosodje Marjana Dikaučiča. Vložile so jo opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB ter nepovezani poslanci. Zaradi okužb z novim koronavirusom pri dveh poslancih Levice so v stranki predlagali preložitev glasovanja, a do dogovora ni prišlo. Na glasovanju je Dikaučič nato pričakovano prestal interpelacijo.

Svetina opozoril na prepočasno prilagajanje okolja in storitev invalidom
20. 11. 2021 22.01
Slovenija je po oceni ministrstva za delo ena dejavnejših držav na področju uresničevanja pravic invalidov in kot predsedujoča Svetu EU odločno podpira udeležbo invalidov v vseh vidikih družbe v EU. A varuh človekovih pravic Peter Svetina meni, da je enakopravno vključevanje invalidov in ustvarjanje vključujočega okolja pri nas prepočasno.

Učitelji: Nabiranje snovi poglablja frustracijo otroka, sprotno učenje reši vse težave
13. 11. 2021 14.56
31. januarja naslednje leto se zaključuje prvo ocenjevalno obdobje. Smo v času po krompirjevih počitnicah, pred šolarji pa je obdobje, ko bodo morali pokazati znanje in pridobiti glavnino ocen v tem semestru. Učitelji ocenjujejo, da imajo tudi letos učence, ki so zelo uspešni in tiste, ki jim gre nekoliko slabše. Pomembno je, da se učne težave hitro zaznajo in se nudi pomoč. "Sprotno učenje je tisto, ki reši marsikatero težavo. Če se snov nabira ali nerazumevanje poglablja, se s tem poglablja tudi frustracija otroka," pravijo.

Inšpektorji lastnici trajno odvzeli psa Rona in ga vrnili v zavetišče k Luki
13. 11. 2021 13.57
Skoraj dve leti je trajalo, da je inšpekcija vendarle ukrepala in nemškega ovčarja Rona, na stisko katerega je ves ta čas opozarjal prostovoljec v brežiškem zavetišču, trajno odvzela lastnici. "Pes je bival zunaj in ni imel ustreznega bivalnega prostora, ki bi mu zagotavljal zaščito pred padavinami, vetrom, mrazom. Prav tako mu ni bilo omogočeno normalno gibanje. Privezan je bil na en meter dolgi verigi med starimi zapuščenimi avtomobili in njihovimi deli," so opisali neustrezne razmere, v katerih je živel. Ron se je tako zdaj vrnil tja, kjer so ga najbolj veseli in kjer je spoznal, kaj pomeni biti ljubljen. In kot kaže, si je to dobro zapomnil.

Podobe virusne more: tekajoče sestre, nenehni piski aparatov, ki ohranjajo življenja, e-objemi ...
11. 11. 2021 20.47
Kakšne so, ko govorimo o zdravju naše družbe, posledice leto in pol dolge virusne more? In kako iziti iz te krize? Dr. Marko Žličar, vodja diagnostično-terapevtskega servisa, čigar največji strah je, da bo moral izbirati med bolniki, razmišlja, da je tisto, kar nas lahko reši, skupna družbena odgovornost, odgovornost in skrb do sočloveka, soseda, prijatelja, družinskega člana, konec koncev cele skupnosti, v kateri živimo.

Na Novi Zelandiji odslej dovoljena evtanazija
07. 11. 2021 15.47
Na Novi Zelandiji je uzakonjena evtanazija. Ta možnost končanja življenja stopa v veljavo leto po tem, ko so jo prebivalci s 65 odstotki glasov podprli na referendumu. Na referendumu oktobra lani sta dve tretjini volivcev podprli predlog zakona, ki neozdravljivo bolnim omogoča smrt ob medicinski pomoči. S tem je po ocenah podpornikov zmagala pravica do izbire, dostojanstva in nadzora nad lastnim telesom.

YOTR: Novinci, ki stavijo na drugačnost
30. 10. 2021 09.12
Year of the Rookie, na kratko YOTR, prihajajo iz Ajdovščine, na domači sceni pa si glasbeno pot utirajo od leta 2017 naprej. Letos so izdali dve pesmi s pripadajočima videospotoma. V najnovejšem, On We Go, se predstavljajo v napoleonskih uniformah. O svoji glasbeni poti in o tem, kam jih bo ajdovska burja odpihnila v prihodnosti, so nam več razkrili v pogovoru.

Odstrelili medveda, rednega obiskovalca mesta in naselij na Kočevskem
29. 10. 2021 09.47
Prebivalci Kočevja in okoliških naselij so v sredini oktobra večkrat opozorili na medveda, ki je zahajal v mesto in strnjena naselja. Strokovnjaki pri Zavodu za gozdove Slovenije so ocenili, da bi medved lahko predstavljal grožnjo za življenja in zdravje ljudi, zato so ga nedavno odstrelili, so potrdili na Ministrstvu za okolje in prostor.

BLOG: Kaj je SIBO?
24. 10. 2021 07.00
Poselitev (razrast) bakterij v tankem črevesju (SIBO) je resno stanje, ki povzroča številne prebavne težave, ter lahko vodi v resno tveganje za razvoj številnih zdravstvenih zapletov. Žal pa je še vedno premalo ljudi seznanjenih s tem stanjem, med drugim tudi mnogo zdravnikov ali celo ne pozna tega ali pa podcenjuje vpliv SIBO-a na zdravje in počutje ljudi.

Logarjeva: Po trgovinah vidimo ljudi, ki sploh nimajo mask ali pa jih nosijo pod brado
23. 10. 2021 07.00
Covidne razmere v Sloveniji se slabšajo, zanimanje za cepljenje je upadlo, strokovna svetovalna skupina za drug teden priporoča "mini lock down". Premier Janša še zaostruje retoriko, da bo treba spet zapirati javno življenje in gospodarstvo, dokazil PCT, ki jih vse več ponarejajo, ponekod sploh ne preverjajo, če že, le od daleč – če ga imate. Kje smo zdaj, nas to zimo glede na širjenje spet nove delta različice, tudi v Veliki Britaniji, čaka novo popolno zaprtje države? O tem smo v oddaji 24UR ZVEČER govorili z vodjo svetovalne skupine Matejo Logar.

Tako na Hrvaškem kot v Nemčiji število okuženih močno narašča
22. 10. 2021 09.39
Medtem ko v Avstraliji po dolgem zaprtju odpirajo mesto Melbourne, pa se na Hrvaškem in v Nemčiji soočajo z visokim številom na novo okuženih s koronavirusom. Na Hrvaškem so tako zabeležili najvišje število okuženih od 18. decembra lani.