pogovori

Dufourcq o premiku k diplomtski rešitvi iraške krize
05. 02. 1998 17.38
Odposlanec francoskega predsednika Bertrand Dufourcq je ob koncu dvodnevnega obiska v Bagdadu dejal, da so pogovori z visokimi iraškimi predstavniki prinesli določen napredek v diplomatskemu reševanju krize med Irakom in Združenimi narodi. Dufourcqa sta sprejela iraški voditelj Sadam Husein ter podpredsednik vlade Tarek Aziz. Husein je danes sprejel tudi turškega zunanjega ministra Ismaila Cema, ki se mudi na krajšem obisku v Bagdadu, da bi pripomogel k rešitvi krize. Cem je iraškemu predsedniku prenesel sporočilo turškega voditelja Sulejmana Demirela, v katerem slednji poziva Irak k spoštovanju resolucij ZN.

Sporazum o sodelovanju med GZS in GZJ bo podpisan do konca leta
05. 02. 1998 16.44
Sporazum o sodelovanju med Gospodarsko zbornico Slovenije (GZS) in Gospodarsko zbornico Jugoslavije (GZJ) bo podpisan do konca leta, do poletja pa bo prišla na obisk v Slovenijo jugoslovanska gospodarska delegacija, so se na današnjih pogovorih dogovorili predstavniki slovenske in jugoslovanske gospodarske zbornice.

Visoki predstavnik evropske komisije prihaja v Slovenijo
04. 02. 1998 13.09
Na dvodnevni obisk v Slovenijo bo jutri popoldne prispel generalni direktor generalne direkcije IA Evropske komisije Gunther Burghardt. V četrtek se bo Burghardt sestal s slovenskim ministrom za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem, v petek pa s premierom Janezom Drnovškom in več drugimi predstavniki vlade in parlamenta.

Britanci zaskrbljeni zaradi razmer na Kosovu
02. 02. 1998 17.21
Pomočnik britanskega zunanjega ministra Tony Loyd je danes v Beogradu med pogovori z jugoslovanskim zunanjim ministrom Živadinom Jovanovićem izrazil zaskrbljenost britanske vlade in mednarodne skupnosti zaradi razmer na Kosovu.

ZDA naj bi napadle sredi februarja
02. 02. 1998 13.57
ZDA so svetovnim diplomatom dale dva do tri tedne časa, nato pa se bodo v primeru Iraka zatekle k sili. Predvidoma naj bi se to zgodilo sredi februarja, se je izvedelo iz dobro obveščenih krogov na svetovnem gospodarskem forumu v Davosu, kjer so konec tedna potekali številni pogovori o iraški krizi.

Nove podražitve na Poljskem
02. 02. 1998 08.21
Na Poljskem so se te dni podražile telekomunikacijske storitve, višje so cene v železniškem in avtobusnem prevozu, predvidena pa je tudi podražitev poštnih storitev. Najbolj so se narasle cene telefonskih storitev, in sicer zaradi večjega davka na dodano vrednost, ki se je povečal s sedem na 22 odstotkov. Telefonski pogovori so tako odslej dražji za 15 odstotkov. Cene v železniškem prometu so višje za devet odstotkov, avtobusni prevoz pa je dražji za 10 odstotkov. Dražje bodo tudi poštne storitve, in sicer za 10 odstotkov, cene žganih alkoholnih pijač pa bodo višje za povprečno 12 odstotkov.

Poljski zunanji minister na obisku v Italiji
29. 01. 1998 10.19
Poljski zunanji minister Bronislaw Geremek je v sredo zvečer prispel na dvodnevni obisk v Rim, med katerim se bo srečal z italijanskim kolegom Lambertom Dinijem in s premierom Romanom Prodijem, sprejel pa ga bo tudi predsednik republike Oscar Luigi Scalfaro.

Osamljena srca okupirala telefonski številko gasilcev
29. 01. 1998 09.49
Osamljeni v Kuala Lumpurju nujno klicno številko požarne službe zlorabljajo kot priljubljeno linijo za pomenkovanje. Na nujni klicni številki so v prvih devetih mesecih lani zabeležili 122.687 čudaških klicev. Klicale so predvsem zdologočasene gospodinje, osamljene vdove in transvestiti, je povedal gasilski načelnik Leonard A. Athanasius.

Ali bo Italija uvedla evro januarja prihodnje leto?
28. 01. 1998 18.40
Pogovori italijanskega premiera Romana Prodija s predsednikom Evropske komisije Jacquesom Santerjem v Bruslju so bili v prvi vrsti posveceni italijanskim prizadevanjem za vkljucitev v krog drzav, ki bodo 1. januarja prihodnje leto uvedle evro. Prodi je izrazil trdno zaupanje v italijanske dosezke na podrocju doseganja konvergencnih kriterijev. Predsednik komisije Jacques Santer, ki je izrazil priznanje italijanskim dosezkom, pa se ni zelel izreci o moznostih te drzave, da evro uvede januarja prihodnje leto. Evropska komisija bo 25. marca izdala priporocila na podlagi objektivne ocene posameznih clanic petnajsterice, je spomnil Santer.

Vika Potočnik predstavila svoje prve delovne obveznosti
28. 01. 1998 09.40
Ljubljanska županja Vika Potočnik je na novinarski konferenci predstavila svoje prve delovne obveznosti in predvidene kadrovske spremembe. Tako bo v četrtek za novega direktorja mestne uprave mestnemu svetu predlagala diplomiranega pravnika Igorja Šoltesa. Vodja njenega kabineta pa bo postal Samo Lozej. O zamenjavi podžupanov trenutno ne razmišlja. Ti naj bi v mestnem svetu podprli prednostne naloge, o čemer se je že uskladila z dvema podžupanoma, medtem ko pogovori s tretjim še potekajo. Izrazila je upanje, da bodo načelniki mestne uprave sprejeli delovni osnutek proračuna in da ga bodo mestni svetniki sprejeli do maja.

Srečanje Frleca in Granića na Otočcu
19. 01. 1998 07.50
Na gradu Otočec sta se dopoldne sestala zunanja ministra Slovenije in Hrvaške, Boris Frlec in Mate Granić. Vodja slovenske diplomacije je po sestanku povedal, da sta s kolegom Granićem govorila o vseh odprtih vprašanjih med državama, dogovorjenega "ni bilo nič dramatičnega", ocenila pa sta, da bi bilo mogoče do poletja rešiti precej odprtih vprašanj.

V Podgorici ranjeni štirje civilisti in 44 policistov
15. 01. 1998 10.00
V Podgorici se danes nadaljujejo pogovori predsednika vlade ZR Jugoslavije Radoja Kontića o najnovejših političnih razmerah v Črni gori in ukrepih za njihovo umiritev. Zvezni sekretariat za informacije v Beogradu je sporočil, da so na pogovorih z dosedanjim črnogorskim predsednikom Momirjem Bulatovićem in novoizvoljenim predsednikom Milom Djukanovićem ter člani pogajalskih skupin dosegli soglasje o parlamentarnih volitvah v Črni gori in pogojih za njihovo izvedbo.

Krepitev sodelovanja med hrvaškimi in slovenskimi oboroženimi silami
14. 01. 1998 16.39
Na prvem uradnem obisku v Sloveniji je načelnik glavnega štaba hrvaške vojske, generalpolkovnik Pavao Miljavac, ki se je dopoldne srečal z načelnikom generalštaba Slovenske vojske generalpolkovnikom Albinom Gutmanom, sprejela pa sta ga tudi predsednik države Milan Kučan in obrambni minister Tit Turnšek. Generalpolkovnik Gutman je v izjavi za novinarje po srečanju izrazil upanje, da bo nadaljnje sodelovanje med Slovenijo in Hrvaško na obrambnem področju intenzivnejše ter pogostejše. Po njegovi oceni so pogovori potekali v zelo prijetnem vzdušju. Slovenska stran je hrvaški predstavila organizacijo in načrte razvoj Slovenske vojske ter sodelovanje Slovenske vojske v Partnerstvu za mir in mednarodnih operacijah, zlasti mirovnih. Pogovarjali so se tudi o možnostih za prihodnje sodelovanje med slovenskimi in hrvaškimi oboroženimi silami. Generalpolkovnik Miljavac je ocenil, da so bili današnji pogovori, tako s kolegom Gutmanom kot predsednikom Kučanom in ministrom Turnškom, koristni in plodni. Pojasnil je, da se je z Gutmanom pogovarjal tudi o nekaterih določnejših oblikah sodelovanja. Predvsem bi bilo potrebno pospešiti podpis splošnega sporazuma o sodelovanju na področju obrambe, ki bo okvir za prihodnje sodelovanje. Predsedniku Kučanu je generalpolkovnik Miljavac prenesel pozdrave hrvaškega predsednika Franja Tuđmana ter predsednika seznanil z organizacijo in temeljnimi usmeritvami za nadaljnji razvoj hrvaških oboroženih sil ter izrazil njihovo pripravljenost za okrepitev mednarodnega sodelovanja. Predsednik Kučan je gosta zaprosil, naj sporoči tudi njegove pozdrave predsedniku Tuđmanu. Zagotovil je, da se tudi sam zavzema za čim boljše odnose med državama in v tem okviru tudi za dobro sodelovanje na vojaškem in obrambnem področju.

Če mirovni proces spodleti je vse mogoče
14. 01. 1998 16.13
Palestinski voditelj Jaser Arafat je danes dejal, da je vse mogoče, če spodleti bližnjevzhodni mirovni proces, oziroma če na bližnjem srečanju izraelskih in palestinskih predstavnikov z ameriškim vodstvom ne bo dosežen napredek.

Pogovori Slovenije in Makedonije o sodelovanju na področju šolstva in športa
14. 01. 1998 11.08
Državni sekretar na ministrstvu za šolstvo in šport Pavel Zgaga je odpotoval v Skopje, kjer bo jutri obiskal makedonsko ministrstvo za izobraževanje in telesno kulturo. Med delovnimi pogovori bodo govorili o več vprašanjih bilateralnega sodelovanja na področju šolstva in športa.

Uspešni britansko - japonski pogovori
13. 01. 1998 09.46
Japonska vlada je Evropski uniji zagotovila, da gospodarstva ne bo pospeševala enostransko s širitvijo izvoza. To je po končanem vrhunskem sestanku predstavnikov Evropske unije in Japonske v Tokiu danes povedal podpredsednik Evropske komisije Leon Brittan. Na skupni tiskovni konferenci s predsedujočim unije Tonyjem Blairom je Brittan dejal, da kolikor učinkovitejše bo Japonska deregulirala svoje gospodarstvo in pospeševala notranje povpraševanje, toliko prej bo lahko Evropa sprejela povečanje japonskega izvoza. Brittan in Blair sta ugodno ocenila tokijske pogovore. Blair in japonski premier Rjutaro Hašimoto pa sta dosegla dogovor o krepitvi sodelovanja med Veliko Britanijo in Japonsko.

Odlog odplačila kratkoročnih južnokorejskih dolgov
09. 01. 1998 09.38
Na srečanju južnokorejskih predstavnikov s predstavniki tujih bank upnic so se sinoči v New Yorku načeloma dogovorili za 90-dnevni odlog odplačila kratkoročnih dolgov južnokorejskih finančnih ustanov. Po podatkih dobro obveščenih virov naj bi dogovor dokončno sklenili v prihodnjih dneh. Pogovori z upniškimi bankami naj bi se nadaljevala 19. januarja v New Yorku, kjer naj bi proučili možnosti konverzije omenjenega dolga v obveznice. Južnokorejsko ministrstvo za finance pa je danes v Seulu sporočilo, da je z Mednarodnim denarnim skladom (IMF) doseglo dogovor, da bo letošnja stopnja rasti bruto domačega proizvoda znašala od 1 do 2 odstotka, stopnji inflacije in rasti denarne mase pa naj bi znašali po 9 odstotkov. Južnokorejska vlada bo morala tudi obdržati sedanjo raven neto deviznih rezerv, ki znašajo 8,1 milijarde ameriških dolarjev, ter imetja v domači valuti v vrednosti 7,1 milijrade dolarjev.

Izraelski zunanji minister odstopil, vlada odvisna od sprejetja proračuna
05. 01. 1998 09.33
Po odstopu izraelskega zunanjega ministra Davida Levyja namerava izraelski premier Benjamin Netanjahu po poročilih medijev z maratonskimi pogovori rešiti svojo vladno koalicijo. Časopis Haaretz je v ponedeljek zapisal, da je Netanjahu v krogu svojih tesnih sodelavcev izjavil, da bo vlada razpadla, če danes ne bodo mogli sprejeti proračuna za leto 1998. Politični opazovalci, ki z napetostjo pričakujejo glasovanje, računajo, da bo Netanjahu le za las dobil potrebno večino. Levy je izraelskemu premieru svojo prošnjo za razrešitev izročil v nedeljo zvečer.

Kohl in Ruehe na obisku v Sarajevu
23. 12. 1997 14.24
Nemški kancler Helmut Kohl je v spremstvu obrambnega ministra Volkerja Rueheja dopotoval na enodnevni obisk v Bosno in Hercegovino, med katerim se bo sešel s tremi člani skupnega predsedstva BiH ter obiskal nemške vojake v sestavi mednarodnih enot SFOR; predvideni pa so tudi pogovori s predstavniki verskih skupnosti. Nemška gosta sta na letališču sprejela predsednik skupnega predsedstva BiH Alija Izetbegović ter zunanji minister osrednje vlade Jadranko Prlić.

O sanaciji Litostroja
17. 12. 1997 09.12
Na povabilo podpredsednika vlade Marjana Podobnika so se sestali predstavniki slovenske različice sanacije Litostroja, nekateri kandidati za novo vodstvo Litostroja in minister za gospodarske dejavnosti Metod Dragonja. V pogovoru so ocenili sedanje razmere in se opredelili do prednostnih nalog za sanacijo stanja.

Lek na Kitajskem tudi s svojim podjetjem
15. 12. 1997 17.52
V minulem tednu se je v Sloveniji mudila delegacija kitajskega ministrstva za zdravstvo, ki jo je vodil podminister za zdravstvo Cao Ronggui. V petek, 12. decembra, je obiskala tudi delniško družbo Lek, kjer je visoke goste sprejel predsednik uprave Leka Andro Ocvirk s svojimi najožjimi sodelavci. Osnovni namen obiska je bil podrobnejša seznanitev s to slovensko farmacevtsko družbo, njenimi aktivnostmi doma in po svetu ter pogovori o sodelovanju med Lekom in kitajskimi podjetji ter državnimi institucijami.

Avstrija bo sosedam pomagala pri vključevanju v EU
05. 12. 1997 16.01
Finančni ministri Avstrije, Slovenije in Madžarske so se danes sestali v Gradcu na tristranskih pogovorih, s katerimi naj bi obema kandidatkama za pridružitev Evropski uniji olajšali pripravljalno fazo, hkrati pa tudi poudarili velik interes Avstrije za včlanitev Slovenije in Madžarske v unijo. Današnje prvo tristransko srečanje v Gradcu je bilo namenjeno predvsem spoznavanju in izmenjavi stališč. Konkretneje se bodo ministri pogovarjali na naslednjem srečanju, ki bo spomladi 1998 v Ljubljani, ko bodo sodelovali tudi predstavniki centralnih bank.

Jelcin na Švedskem
02. 12. 1997 13.29
Ruski predsednik Boris Jelcin je davi odpotoval iz Moskve na tridnevni uradni obisk na Švedsko. To je prvi obisk kakega ruskega voditelja v tej skandinavski državi po obisku ruskega carja Nikolaja II. leta 1909.>br> Ruski predsednik bo med pogovori s švedskim premierom Goeranom Perssonom ter nato v švedskem parlamentu predstavil ruske predloge o zagotovitvi varnosti v baltskih državah. Sešel se bo tudi s švedskimi poslovneži in z njimi razpravljal o okrepitvi gospodarskih odnosov med Rusijo in Švedsko.

Viktor Klima v Jordaniji
01. 12. 1997 09.42
Avstrijski kancler Viktor Klima in jordanski kralj Husein sta se v Amanu nepričakovano sestala že v nedeljo zvečer. Sprva so bili pogovori o bližnjevzhodni krizi napovedani šele za danes. Klima je v Jordanijo prispel iz Egipta. V Kairu se je z egiptovskim vodstvom pogovarjal o zastoju v mirovnem procesu na Bližnjem vzhodu. Egiptovski predsednik Hosni Mubarak se je zavzel za večje sodelovanje Evrope v soglasju z Združenimi državami. Predsedujoči Arabski ligi Esmad Abdel Meguid pa je na srečanju s Klimo glede pogajanj z Izraelci poudaril načelo zemlja za mir.

Srečanje držav Azijsko-pacifiškega foruma
25. 11. 1997 00.00
V kanadskem mestu Vancouver so potekali neformalni pogovori predsednikov držav in vlad držav Azijsko-pacifiškega foruma za gospodarsko sodelovanje (APEC) pred 5. vrhunskim srečanjem foruma, posvečenem finančnim krizam jugovzhodne Aziji, ki se je začel zgodaj davi. Ameriški predsednik Bill Clinton je v okviru dvostranskih srečanj kitajskega kolega Jiang Zemina ob nedavni izpustitvi oporečnika Wei Jingshenga pozval, naj Kitajska izpusti tudi druge oporečnike ter podpiše konvencijo o državljanskih in političnih pravicah. Predsednik Clinton je o tem vprašanju govoril tudi z indonezijskim voditeljem Suhartom, s katerim sta se dotaknila še vprašanja Vzhodnega Timorja.

Srečanje irskega ministrskega predsednika z voditeljem Ulstrske unionistične stranke
21. 11. 1997 10.26
Irski ministrski predsednik Bertie Ahern se je na irskem veleposlaništvu v Londonu v četrtek prvič sestal z voditeljem Ulstrske unionistične stranke Davidom Trimblom, s katerim se je pogovarjal predvsem o ustavni zahtevi Irske za priključitev severnega dela otoka, ki je pod britansko upravo. Sogovornika sta po srečanju izrazila zadovoljstvo s pogovori in ocenila, da obstaja možnost za napredek pri reševanju severnoirskega vprašanja.

Pogovori o mirovnem procesu tudi na Irskem
19. 11. 1997 09.38
Irski ministrski predsednik Betie Ahern je v torek poslancem irskega parlamenta sporočil, da je vse vodje severnoirskih strank povabil na pogovore v Dublin o mirovnem procesu. Srečanje naj bi bilo 28. novembra, Ahern pa se želi pogovarjati tako s predstavniki katoličanov kot tudi protestantov.

Albrightova na turneji po Evropi in Aziji
14. 11. 1997 00.00
Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright je odpotovala na enotedensko turnejo po Evropi in Aziji, na kateri bodo v središču pozornosti pogovori o krizi na Bližnjem vzhodu in problemi v osrednji in južni Aziji. Albrightova naj bi se danes v Edinbourghu sestala z britanskim zunanjim ministrom Robinom Cookom. Kasneje naj bi se pogovarjala še z izraelskim premierom Benjaminom Netanjahujem, zatem pa naj bi odpotovala v Bern, kjer se bo srečala z voditeljem palestinskih avtonomnih oblasti Jaserjem Arafatom.

Avstrijski kancler na enodnnevnem obisku v Sloveniji
01. 10. 1997 00.00
Avstrijski kancler Viktor Klima je davi na povabilo predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška prispel na enodnevni uradni obisk v Slovenijo. V Ljubljani ga bo gostitelj, slovenski premier sprejel z vojaškimi častmi, nato pa se bosta Drnovšek in Klima srečala na štiri oči. Sledili bodo pogovori slovenske in avstrijske delegacije. Kanclerja Klimo bo dopoldne v veliki dvorani predsedniške palače sprejel predsednik Republike Milan Kučan. Predsednik avstrijske vlade bo nato v poslopju parlamenta sogovornik predsednika državnega zbora Janeza Podobnika. Zgodaj popoldne bosta državi podpisali sporazum o izogibanju dvojnemu obdavčevanju.