poklicna

Med 100 zaposlenimi jih vsak dan šest manjka zaradi bolezni ali poškodbe
10. 01. 2024 06.00
Med 100 zaposlenimi v podjetju vsak dan šest zaposlenih manjka zaradi bolezni ali poškodbe. Po treh mesecih se vrne polovica ljudi, po enem letu skoraj nihče več. Zakaj so poklicno oboleli delavci in delavke v Sloveniji že trideset let 'ogoljufani' za svoje pravice? So delno krivi delodajalci? "30 let smo zanikali in zdaj zamujamo. Strah me je, da rabimo naslednjih 50 let za to, kar je grozljivo," opozarja Metoda Dodič Fikfak s Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa. Od 70 sumov poklicne bolezni sta priznani le dve.

Kako se vrniti na delo po trikratni možganski kapi? 'Moraš biti motiviran in tečen do sebe'
09. 01. 2024 06.00
46 let in tri možganske kapi. To je zgodba Daniela Vladušiča, ki po kapeh ni zmogel več ne hoditi ne govoriti ne pisati. Kako se vrniti na delovno mesto po takšni bolezni in dolgotrajni bolniški? "Moraš biti motiviran in tečen sam do sebe, da ti uspe," danes odločno pripoveduje Daniel Vladušič, ki se je po letu dni vrnil na svoje delovno mesto. In prav to, dodaja, je pomemben del okrevanja. Katere pa so ključne pomanjkljivosti poklicne rehabilitacije? Zakaj toliko nejasnosti, zakaj siva cona?

Dele severne Slovenije pobelil sneg, pred nami precej hladnejši dnevi
07. 01. 2024 10.52
V višjih predelih Slovenije je ponoči zapadlo okoli 20 centimetrov snega. Meja sneženja se spušča, zato se sneg ponekod že oprijema cestišč, na prelazih so priporočljive verige, cesta čez prelaz Vršič pa je zaprta, poroča prometnoinformacijski center. Pred nami pa so nekoliko hladnejši dnevi, kot smo jih navajeni iz preteklih tednov.

Na bolniški je iz leta v leto več ljudi, rekorder pa že 12 let
04. 01. 2024 06.00
Na bolniški je iz leta v leto več ljudi. Lani – rekordnih 56.128 zaposlenih. Izgubljenih pa več kot 20 milijonov koledarskih dni. Katere so anomalije bolniškega sistema? Naš bolniški sistem namreč ne pozna časovne omejitve in je tudi zato evropsko neprimerljiv. Takšen sistem v Evropi pozna le še Bolgarija. Absentizem pa siromaši zdravstveno blagajno. Poznamo rešitve?

Začela se je nova ženska severnoameriška hokejska liga
02. 01. 2024 09.28
Onstran Atlantika se je s prehodom v leto 2024 začela nova ženska poklicna severnoameriška hokejska liga PWHL (Professional Women's Hockey League). Na prvi tekmi nove lige, ki je bila na novega leta dan v Mattamy Athletic Centru v Torontu, so hokejistke New Yorka s 4:0 premagale domačo zasedbo.

DZ potrdil Jožeta Novaka ter Franca Propsa za ministra
07. 12. 2023 06.32
DZ je potrdil Jožeta Novaka za ministra za naravne vire in prostor ter Franca Propsa za ministra za javno upravo. Podprlo ju je 49 poslancev, 26 jih je bilo proti. Oba sta že prisegla pred DZ. V koaliciji so pozdravili njuno strokovnost in izkušnje ter jima izrazili soglasno podporo, v opoziciji pa so jima podporo odrekli, saj da v predstavitvah nista podala prepričljivih rešitev in zaradi nasprotovanja vladi.

Spoznajte pet razlogov za kariero v EU!
27. 11. 2023 00.15
Si kdaj zaželite, da bi svojo poklicno pot – namesto, da ji zgolj sledite – aktivno gradili sami? V tem primeru je brez dvoma čas, da pozabite na naključja in si ustvarite kariero, ki vam bo prinesla tudi osebno zadovoljstvo.

Ko se razgovorita Tadej in Urška: Danes oba veva, komu zaupati
21. 11. 2023 10.04
Največja opora najboljšemu kolesarju na svetu Tadeju Pogačarju je njegova partnerka Urška Žigart, poklicna kolesarka avstralske ekipe Jayco AlUla. Nekoč mu je pomagala izbrati najbolj primerna oblačila za družabne dogodke, danes to ni več potrebno.

Pereira hitreje od pričakovanj opravil s Prochazko, Aspinall pa s Pavlovičem
12. 11. 2023 05.49
Ljubitelji in ljubiteljice mešanih borilnih veščin so tudi tokrat prišli na svoj račun. V okviru borilnega spektakla UFC 295 v kultnem Madison Square Gardnu v New Yorku smo spremljali izjemno zanimive obračune, med katerimi sta dva še posebej požela veliko zanimanja. Za naslov začasnega svetovnega prvaka v težki kategoriji je Britanec Tom Aspinall že sredi prve runde "pokončal" ruskega predstavnika Sergeja Pavloviča, v poslastici zgodnjega jutra po slovenskem času pa je izkušeni Brazilec Alex Pereira ob koncu druge runde s tehničnim nokavtom porazil češkega borca Jirija Prochazko in postal novi svetovni prvak poltežke kategorije. Posnetke borb si lahko kot vedno ogledate na VOYO.

Višji upokojitveni starosti nasprotujejo mladi: 'Zaslužimo si priti do upokojitve vitalni in zdravi'
04. 10. 2023 19.28
Prve podrobnosti nove pokojninske reforme, ki jo snujejo na ministrstvu za delo, kažejo, da se ne bomo upokojevali več s 65 leti, pač pa s 67 leti. In tudi, da bi pri izračunu višine pokojnine upoštevali 40 let in ne več 24, več pa bi za pokojnine po novem prispevali delodajalci, manj delavci. Vse to so novosti, ki po besedah pristojnega državnega sekretarja še niso povsem usklajene in bi jih uvajali postopoma. Višji upokojitveni starosti že zdaj nasprotujejo mladi, v Sindikatu Mladi plus opozarjajo, da bi morala vlada pokojninsko blagajno najprej polniti z drugimi ukrepi, kot je denimo boljša dostopnost mladih do rednih oblik zaposlitve.

Vdih, izdih, vdih ... Gre? Ne vedno, ne nujno.
16. 09. 2023 07.00
Običajno se pomena tistih ključnih stvari, ki so nam v življenju samoumevne, zavemo šele takrat, ko jih nimamo več. Recimo zdravje najbolj cenimo ob bolezni, preštevilne bližnje morda šele takrat, ko jih ni več med nami ... A kako je s tistim, česar nikoli nismo imeli, pa bi morali – ker je samoumevno. Kot voda in zrak. In danes bom pisala o teh samoumevnih stvareh, za katere so nekateri prikrajšani. In ne, ni treba iskati daleč, v odmaknjenih delih sveta, samo ozreti se moramo po naši domovini, o kateri je Cankar nekoč zapisal: "O domovina, ko te je Bog ustvaril, te je blagoslovil z obema rokama in je rekel: Tod bodo živeli veseli ljudje!" Zakaj so torej eni kraji manj blagoslovljeni od drugih, zakaj ne dopustimo, da bi povsod živeli (enako) veseli ljudje?

Zadnje tri generacije nabornikov niso videle notranjosti vojašnic
02. 09. 2023 11.51
Interes mladih za služenje vojaškega roka se je začel močno zmanjševati, ko sta predsednik SDS Janez Janša in takratni predsednik LDS Janez Drnovšek leta 2002 izjavila, da država ne potrebuje naborniškega sistema, ocenjuje nekdanji načelnik Generalštaba SV Ladislav Lipič. "Politika je nekoliko prehitro začela to komunicirati z javnostjo in ni pomislila, kaj lahko s takšnimi izjavami povzroči," je dejal. "Odločitev je bila na eni strani politična, po drugi strani pa so dolgoletne izkušnje kazale, da so generacije obveznikov vse manjše," je spomnila profesorica obramboslovja Maja Garb.

Srečko Šestan: Tudi če si skala, se te stiske dotaknejo
27. 08. 2023 11.45
Med najhujšo naravno katastrofo v zgodovini države se je znova pokazalo, kako zelo pomembno je usklajeno, dobro koordinirano delovanje Civilne zaščite. Že 12. leto tej 70.000-članski strukturi, ki hiti na pomoč ljudem ob naravnih in drugih nesrečah, poveljuje Srečko Šestan. 68-letni Primorec, ki pred kamere in mikrofone stopi, ko je najhuje. Čeprav se precej bolje kot v središču pozornosti počuti v naravi in krogu svojih domačih.

Veterinarska zbornica vlado svari pred menjavo direktorja UVHVVR
07. 08. 2023 10.50
Veterinarska zbornica Slovenije opozarja kmetijsko ministrico in predsednika vlade, da pogoste menjave generalnega direktorja UVHVVR negativno vplivajo na stabilno vodenje institucije, ki ima odločilno vlogo pri obvladovanju pojavov kužnih in drugih bolezni pri živalih.

Pri odpravljanju posledic neurja poškodovane najmanj tri osebe interventnih in vzdrževalnih služb
20. 07. 2023 06.59
Zahodni del Slovenije je zvečer prešla nova nevihtna linija z močnim vetrom in nalivi, nato pa se je čez noč ozračje umirilo. Gasilci trenutno na terenu odpravljajo številne posledice neurij, lokalne oblasti pa ocenjujejo nastalo škodo. V sredo je bilo sicer zabeleženih več kot 2200 intervencij. V jeseniški bolnišnici so obravnavali za tretjino več pacientov, elektrodistribucijska podjetja pa po državi pospešeno odpravljajo škodo.

Dan D za dijake: kako so se odrezali na maturi?
10. 07. 2023 08.34
Za dijake je danes dan D, saj so prejeli težko pričakovane rezultate mature. Splošno maturo je uspešno opravilo 91 odstotkov maturantov, od tega jih je 316 doseglo izjemen rezultat, v generaciji pa je bilo tudi 18 diamantnih maturantov, ki so zbrali vse točke. Poklicno maturo je medtem uspešno opravilo 89 odstotkov dijakov, izjemen uspeh pa je doseglo 356 kandidatov iz 81 šol.

Znani rezultati poklicne mature
05. 07. 2023 06.36
Kandidati, ki so poklicno maturo opravljali na srednjih šolah in drugih izobraževalnih organizacijah, so obveščeni o svojem uspehu. Od 7. ure dalje si svoje rezultate s pomočjo šifre lahko ogledajo tudi na spletu. V ponedeljek bodo na Državnem izpitnem centru predstavili rezultate vseh treh matur – poklicne, splošne in mednarodne.

Tyra Barada po srebru osvojila še zlato na evropskih igrah v kikboksu
02. 07. 2023 14.59
Slovenska tekmovalka v kikboksu, 18-letna Tyra Barada, je osvojila zlato kolajno na evropskih igrah v lahkem kontaktu v kategoriji do 50 kg. V finalu v Myslenicah je premagala Bolgarko Kristino Nikolova s 3:0. Pred tem je Baradova že osvojila srebro v boju na točke.

Kdo bo lahko zdravnik? Predlagani pogoj tudi nujno znanje slovenščine
27. 06. 2023 14.44
Ministrstvo za zdravje je v javno razpravo dalo osnutek zakona o priznavanju poklicnih kvalifikacij za zdravnike in zobozdravnike, s katerim želi povečati dostopnost do zdravstvene oskrbe. V njem določajo postopek priznavanja omenjenih kvalifikacij tistim, ki so jih pridobili v tretji državi in imajo ponudbo izvajalca za delo v Sloveniji.

Pestro vreme na vidiku tudi prihodnje dni, toča ni izključena
08. 06. 2023 08.33
Dan je minil v znamenju neurij in padavin. Agencija RS za okolje je za celotno državo izdala oranžno opozorilo pred nevihtami. Tudi v petek pa nas čaka pestro vremensko dogajanje.

Tetovaže – miti in resnice
28. 05. 2023 09.39
Med Slovenci je vse več zanimanja za tetovaže, opažajo naši sogovorniki tetoverji. Koliko se jih v Sloveniji ukvarja s to obrtjo, ne ve nihče. Zakonodaja je, številnim pozivom navkljub, (še vedno) nedorečena, zato mnogi pozivajo k njeni ureditvi. Kako torej izbrati pravega tetoverja, če se odločite za trajno poslikavo telesa?

Vsi dijaki vendarle z enakimi možnostmi izbire študija
14. 03. 2023 06.50
Dijaki z opravljeno poklicno maturo in petim predmetom se bodo lahko na vse dodiplomske in enovite magistrske študijske programe študijskega leta 2023/2024 vpisovali pod enakimi pogoji, so sporočili z ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije. V skladu s tem ljubljanska univerza spreminja pogoje in podaljšuje rok za vpis za teden dni.

Slovenka leta 2022 je igralka Milena Zupančič
03. 03. 2023 20.20
Za Slovenko leta 2022 je revija Jana v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma razglasila Mileno Zupančič, eno najpomembnejših slovenskih igralk ter gledaliških in filmskih ustvarjalk dvajsetega stoletja in prvo žensko, ki je prejela Badjurovo nagrado za dosežke v filmu. Bralci revije so nagrajenko letos izbirali med enajstimi kandidatkami.

Se bodo morali gasilci, ki so šli na ulice, zagovarjati pred policisti?
02. 03. 2023 19.51
Policija zaradi glasnega protesta poklicnih gasilcev vodi več prekrškovnih postopkov in preiskuje, ali je bil izpeljan v skladu z napovedmi organizatorja. V sindikatu poklicnih gasilcev protestnih aktivnosti, ki so vključevale tudi pirotehniko, ne obžalujejo. Pravijo, da so očitki pretirani in namenjeni preusmerjanju pozornosti. Če jih vlada na prihajajočih pogajanjih ne bo uslišala, se bodo na ulice vrnili, napovedujejo.

Spremenjena pravila vpisa na univerzo za dijake s poklicno maturo
21. 02. 2023 18.32
V zadnjih letih je veljalo, da se lahko dijaki s poklicno maturo in opravljenim petim predmetom vpišejo skorajda na kateri koli univerzitetni študijski program na ljubljanski univerzi, tik pred letošnjim vpisom pa so mnogi presenečeno ugotovili, da vpis v nekatere smeri ni več mogoč. Spremembe zahteva Nakvis, ki se pri tem sklicuje na zakonodajo.

Dijaki srednjih strokovnih šol v diskriminatornem položaju
17. 02. 2023 13.33
Tik pred vpisi so nekateri dijaki, ki bodo letos srednješolsko izobraževanje končali s poklicno maturo, izvedeli, da določeni študijski programi na Univerzi v Ljubljani, ki so jim bili dostopni še lani, letos niso več.

'Deložacija je kot meč, ki visi nad mojo glavo vsako jutro, ko se zbudim'
10. 02. 2023 19.19
Vemo za primere samomorov, deložacij, izvršb, ločitev in bolezni, ki so posledica dolgoletnega finančnega izčrpavanja ljudi zaradi kredita v švicarskih frankih. Tako o stiskah ljudi govori Matjaž Sušnik, predsednik Združenja Frank, ki se že 15 let bori, da bi tem ljudem banke prišle vsaj naproti. Zadnja sodba Vrhovnega sodišča je bila namreč izrečena v korist kreditojemalca, se pravi, da bančni uslužbenec ni zadostno pojasnil, kako visoka so lahko tveganja z najemom kredita v švicarskih frankih. Sodišče je pogodbo razglasilo za nično, kar pomeni, da mora banka vrniti plačane obroke, kreditojemalec pa kredit, ki ga je prejel. A vsi niso imeli te sreče.

General v flanelasti srajci
31. 01. 2023 11.56
Z izvolitvijo novega predsednika države so češki mediji dobili novo osebnost, ki bo polnila stolpce gledanosti in branosti. Življenjepis upokojenega Natovega generala Petra Pavla je impresiven že sam po sebi, družbena omrežja pa so preplavile tudi podobe, ki ga prikazujejo kot akcijskega junaka ali manekena. Med drugim ga primerjajo s Tomom Cruisom, sam pa pravi, da se najbolje počuti v flanelasti srajci, v katero je oblekel tudi svoje privržence. Njegove nasprotnike pa na drugi skrbi generalova neomajana podpora vojaški pomoči Ukrajini v vojni z Rusijo. Eno prvih čestitk je dobil prav iz Kijeva, odločil pa se je tudi, da bo poklical na Tajvan, čeprav s tem tvega diplomatski bes Pekinga.

Medicinske sestre, bolničarji in negovalci napovedali protestni shod
19. 01. 2023 13.14
Svoje nezadovoljstvo s plačami in razmerami v zdravstvu vse glasneje izražajo tudi medicinske sestre in drugi zaposleni v zdravstveni negi. Sindikat delavcev v zdravstveni negi je zato za 22. februar napovedal protestni shod.

'Šole ne moremo prenaročiti učencev, izobrazbo potrebujejo takoj'
19. 01. 2023 06.00
V Sloveniji primanjkuje štiri do pet tisoč učiteljev, največ matematikov, fizikov in računalničarjev. Pred zaprtjem šol jih rešujejo študentje, učitelji brez ustrezne izobrazbe in dodatno obremenjevanje učiteljev. Posledično je več bolniških odsotnosti, izčrpanosti in depresije. Pred vrati je tudi val upokojevanj. Smo v prvi veliki krizi izobraževanja po osamosvojitvi? Bo sledil padec kakovosti javnega izobraževanja?